N#u 2618, Zondag 3 November 1912. 268fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Burs op Tex el. TEXEL, 2 November 1912. Reclame maken. Reclame maken is aan de orde van den dag. Die geen reclame maakt kent zijn tijd niet. De couranten kunnen het schijnbaar niet meer af, althans een nieuw middel om de aandacht op eenig artikel te vestigen schijnt voor de auto weggelegd. Hadden wy reeds eerder het voorrecht dat tot reclame van de cacao fabricatie een auto ons eiland bezocht, dezer dagen was het een importeur van „Lyons Tea'' uit Rotterdam, die meende op dezelfde wijze reclame voor zijn product te moeten maken. Een auto, voor dit doel naar eisch beschilderd, tutte langs onze wegen en straten. Daarbij bleef het echter nietmonsterpakjes thee werden huis aan huis gratis afgegeven teneinde de huisvrouw van de voortreffelijkheid van dit product zich zou kunnen over tuigen- Of 't doel zal treffen wij plaatsen een vraagteeken. Zeker waar is het, dat reclame een eisch is, doch of reclame op deze wijze lang in geheugen zal blijven?... 'tis mogelijk. Valsche Guldens? In de „Tel." lezen wij een bericht uit Urk, dat aldaar valsche guldenstukken in omloop zouden zijn. Onder anderen zou daaraan het opschrift 100 C onder het wapen ontbreken. In verband hiermede herinneren wij aan ons bericht in de Tex. Courant van 17 Oct. j. 1., waar wij schreven „Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, „dat, ingevolge het bepaalde bij de wet van 28 Mei 1901, Staatsblad No. 132, op de guldens, geslagen na 1901, de aanduiding „100 C" is weggelaten." Men behoeft dus op Urk, alsook op andere plaatsen, Guldens waaraan het bedoelde opschrift ontbreekt, om die reden niet als valsche Guldens te be schouwen. O osterend, 1 November. Het feest voor Nut en Genoegen dat op 16 November ter herdenking van het 50-jarig bestaan gevierd zal worden, be gint meer en meer vasten vorm aan te nemen. Er wordt dagelijks gerepeteerd, door L. HAIDHEIM. 22.) Toeu hij naar zijn woning terugkeerde, ontmoette hij Otto Feedern die hem op helderde waarom Ludwig Klarenlierg zoo verdedigend was opgetreden, 't Was uit dankbaarheid jegens hem, voor zijn ridder lijk optreden zijn broeder Ulrich betoond. En dat moest hij aanhooron 1Dat was niet uit te houden. Kort en ruw zich van don jongen man afmakend, ging hij naar de club, speelde den ganschen nacht speelde gelukkig, al was het zonder zelf- bobeersching, dronk te veel, sloeg een der bedienden, die een kop heete koffie over zijn band stortte, met zijn vuist in het gezioht, zoodat den man het bloed uit neus en mond sprong. Zulke tooneelen waren ongehoord in dit huis waar men zich door de keurigste manieren en hunne behandeling der be dienden onderscheiddo. Wat beheerschte die Ruscow toch Eu dan die nieuwe brutaliteit. Den sprakeloos woedenden kellner een gedeel telijk door het spel dik gevulde porte- monnaie naar 't hoofd te gooien waardoor hom het bloed uit neus en mond sprong hem toeroeponde„Niets voor niets, Ru- preclit, voor gold ben je toch altijd te vindon, wij kouuon elkaar 1" gezongen, vergaderd, en het programma is voorloopig vastgesteld. Een en ander wijst op een opgewekte feestviering. De visschers hebben door het ruwe weder in twee weken niets kunnen ver dienen. Dit is wel jammer, want de tijden zijn toch al niet rooskleurig zoo dat ze de overigens sobere inkomsten niet kunnen missen. Vlieland 30 Oct. De loodsschoener Terschelling 5, schip per Bakker, is gisteren in het Schuitegat aan den grond geraakt. De sleepbooten Terschelling en Neptunus waren spoedig ter plaatse en verleenden hulp. Heden is de schoener vlot gebracht. Loterijicet. De Ambtenaar van O.M. te Den Helder, die in hooger beroep ging van het vrijsprekend vonDis tegen M. I., Directeur der N. V. „De Tijdgeest" verdacht van overtreding der loterijwet, heeft dit hooger beroep ingetrokken. Ontleent aan de Haarl. Cour.: Het Roode Kruis en de Balkan-oorlog Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft, zoo meldt het U. D,, den sergeant L. W. L. van den Broek en J. R. Wolff, gediplomeerde verplegers en werkzaam bij het Militair Hospitaal te Utrecht, benoemd als verpleger bij de afdeeling van het Roode Kruis, welke binnen enkele dagen naar het oorlogsterrein zal vertrekken. Is bessenjenever sterkendrank. De rechtbank te Zutphen heeft Woens dag den bierhuishouder J. B. G. te Yragender, onder Lichtenvoorde, in hooger beroep vrijgesproken. Zooals wij melden was beklaagde door het kanton gerecht veroordeeld, omdat hij in zijn verloflokaliteit een paar flesschen „rood" of bessenjenever aanwezig had gehad. De rechtbank heeft beslist, dat dranken met een lager alcoholgehalte dan 20 pCt. geen sterke dranken zijn. Tel. Neen, dat ging werkelijk te ver, men liet spoedig een rijtuig halen en hem er door een kellner inhelpen. De gezaDtschap8raad had niet te vergeefs de uiterste spoedmaking aanbevolen, want tegen den middag van den volgenden dag, kwam zijn bediende bij Ruscow, die juist zijn roes had uitgeslapen, hem verzoeken, om de lijst met de namen van degenen, aan wien kennisgeving van zijn verloving moest worden toegezonden. Volstrekt niet in de stemming van een gelukkigen bruidegom, was die lijst hem een gruwel, die lijst ach lieve hemel, die lijst, en juist op dit ongelegen oogen- blik hem hiermee lastig te vallen, vul jij bem maar in, beval hij zijn bediende. Zijn hoofd was niet heldor, er schemerde hom zoo iets voor oogen, hij meende met een kellner gevochten te hebben, misschien wel met Rnprecht. Een massa pijnlijke gedachten werden aan deze herinneringen vastgeknoopt. BahRuprecht zou wel zwijgen, die durfde toch niet te spreken, en dan hij had de verklaring van diens broeder in handen en wat het testament van de oude Walburg betrof? daarmee had hij beide broeders in zijn macht. Maar waarom bad hij dat alles toch gedaan Daar kwamen weer die kwel- lendo gedachten van geheel nutteloos een schurkenstroek te hebben uitgehaald! Had hij 't maar vooruit gewoteD. Zou 't onheil nog niet te verhelpen zijn? Hij wist wel dat zijn bruid hem met ongeduld wuchlte om zich trotsoh aanzijn arm aan 't publiok te vortoonon. Maar Naar wij vernemeD, heeft H. M. de KoniDgin Maandagavond in haar appartement ontvangen mejuffrouw Beynen, de directrice van de kliniek van het Roode Kruis in de Jan van Nassaustraat. Hare Majesteit wenschte mejuffrouw Beynen een afscheidswoord toe te spreken bij haar aanstaand vertrek met de ambulance van het Roode Kruis naar Griekenland en koesterde de beste wen- schen van het liefde- en verplegingswerk, dat de ambulance op het oorlogstooneel wacht. Door den Balkan-oorlog. Men schrijft uit Limburg aan het Hbld. Aan verschillende steen- en pannen- fabrieken wordt tengevolge van de ongeregelde aflevering van steenkolen door de Duitsche kolenmijnen reeds de terugslag gevoeld van den Balkanoorlog, 't Ophouden van spoorwegwaggons schijnt de oorzaak te zijn, dat de mijnen de contracten slechts met moeite nako men en tusschentijdsche bestellingen onuitgevoerd laten. Reeds zijn er fabrieken die slechts de helft der ovens stoken, of wel geheel stil liggen. Uit de Schager Courant Het zindelijkeboertje. Men schrijft aan het Hbld. Dezer dagen was te Broek-in-Waterland een boer bezig zijn melkbussen (voor Amsterdam bestemd) te wasschen in de vaart der „Zes Steden". Op een stoep, ongeveer 10 Meter verder spoelde even te voren een vrouw luiers in die vaart. En tusschen die plekken prijkte op een deur „Besmettelijke Ziekte" (Diphtheritis). Lastige negers. In het danshuis van B. op den Schie- damschen dijk te Rotterdam, werd de hulp van de politie ingeroepen, omdat eenigs negers, onder wie 'n groote robuste man, daar twist zochten. De te hulp geroepen agenten maakten gebruik van hun gummistokken, doch de negers schenen daar geheel ongevoelig voor te zijn. Eerst toen de agenten met hun revolvers dreigden en het publiek tot hulp van de politie optrad, nampn de negers de wijk. daartoe was hij waarlijk niet in de stem ming. En waarom hield hij zich eigenlijk met die nuttelooze sentimentaliteit bezig Hij was nu immers rijk, had hij gisteren niet door zijn snel besluit, zijn energieke geest, alle verlegenheid, nood en zorgen, alle jacht naar winst, zelfs elke gedachte daaraan van zich geworpen En bij, de lieveling der geluksgodin zat hier jammerend aan dingen te denken die niet meer te veranderen waren. Was zijn devies niet steeds geweest „vooruit" hij ging nu immers een glans rijke toekomst tegemoet 't Kostte zijn aangenomen vader maar één woord om hem hier of daar geplaatst te krijgen. Dan liet hij deze stad met al haar herinneringen achter zich, „k la guerre, comme la guerre dat was nu eenmaal 's werelds loop Met goed gevolg schudde hij zoo lang zaam aan, elke bedenking van zioh af. Onder 't toilet maken hield hij zich met de gedachte bezig, Anna best tot een groote dame te kunnen maken. In haar vaders huis was ze opgegroeid en groot geworden, zonder dat iemand notitie van haar nam. Eigenlijk was 't nog woDder dat ze geworden was zooals ze was. Op 't laatst vond hij haar nog zoo'n kwade toegift niet bij den grooten rijkdom. Zij aanbad hem zou niet veeleiscbend zijn als hij haar goed behandelde; maar dadelijk daarop dacht hij weer in woeston smart aan Willa. Zoo gingen zijn gedachten rusteloos in een kringetje rond, totdat bij een telogr&m ontving uit Petersburg met 't bericht, dat Op heeterdaad betrapt. De Telegraaf meldt Een bezoekster van de weekmarkt in de Westerstraat merkte dat iemand aan baar japon trok. Ze keerde zich om en betrapte op heeterdaad een zakkenrolster. De vrouw had de portemonnaie nog in haar hand. De omstanders bemoeiden zich natuur lijk met de zaak de politie werd te hulp geroepen, en deze bracht de vrouw, een zekere juffrouw v. B., naar het bureau, waar ze onder tranen en snikken ver klaarde, reeds sedert vijf-en-twintig jaar aan kleptomanie te lijden. Herhaaldelijk reeds had ze zich aan zakkenrollerij schuldig gemaakt, en ook nu was ze weer voor de verleiding bezweken. De politie is thans bezig een nader onderzoek in te stellen. De verdeeling van Turkije. De „Tel." publiceert het volgende: Berlijn, 30 Oct. (Eigen tel.) Van een met Servische toonaangevende kringen in nauwe verbinding staand persoon, verneemt de correspondent te Belgrado van de „Lokal Anzeiger", het volgende over de verdeeliDg van het veroverde Turksche grondgebied Servië krijgt de havenstad Medua aan de Adriatische Zee. De nieuwe grens zal dan loopen vandaar naar het Ochrida- meer en dan verder in rechte lijn naar Krupulu en Uskub. Van hier uitloopt de nieuwe grens regelrecht op de Ser vische grens toe. Montenegro vergroot zijn gebied met het linkerdeel van den sandjad Novibazar tot Priepolje. Vandaar uit loopt de nieuwe Montenegrijnsche grens over Berana. Het rechte deel van het sandjak zal nog aan Servië ten deel vallen. De Grieken zullen het gebied van Albanië tot aan de nieuwe Servische grens krijgen. Omtrent de verdeeling van Albanië zelf is nog geen beslissing genomen. Het is mogelijk, dat dit aan Oostenrijk als compensatie zal worden toegekend. Saloniki en Constantinopel krijgen een tamelijke groote omgeving, die exterrito riaal zal worden verklaard en onder het bestuur van een gouverneur gesteld. Het overige deel van Turkije komt aan Bulgarije. er op de Landsbank een groote som te zijner beschikking stond, die hij zoo spoedig mogelijk kon innen. "Wat een ezel was hij toch, om zich met allerlei grillen te plagen Leve de rijk dom, leve de uitkomst Den volgenden dag was hij op reis naar Petersburg, gewapend en uitgerust met de hem eigen beminnelijkheid. Had Ruscow het gezicht van de stifts dame Hetta gezien, bij ontvangst zijner verlovingskaart, het laatste restje senti mentaliteit zou in overmoedige humor zijn omgeslagen. Gelukkig was ze bij de ontvangst ge heel alleen ieder toeschouwer had zich anders noodwendig afgevraagd, of zij met Ruscow zou zijn gaan trouwen, of dat Anna haar nichtje was Voor de groote menigte was die nooit ter sprake gekomen verloving, die voor onmogelijk gehouden was, al even ver bluffend. Daar Ruscow er zich wel voor wachtte de bijkomende belangen te bespreken, was de verrassing des te grooter, men wist niet wat er van te denken of te zeggen, maar haalde eenvoudig de schouders op en Ruscow de held van alle bals, de uit nemende hofmaker in alle groote kringen, waar men van gezelligheid hield, was in een slag van de lijst der in aanmerking komende jongelui geschrapt. Na deze verloving was hij zedelijk dood hij zelf trok er zich echter niets van aan. Wordt vervolgd.) TEZELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1