Nê. 2619. Donderdag 1 November 1912. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van week tot week I Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere' l'.nden met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE N worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Kennisge ving. De late inzending van adv. tot opname in onze Courant, veroorzaakt ons voort durend grooter moeite. Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 uur op den dag der uitgitte van de Courant moeten zijn aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit zijn wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders nemen hiervan nota. De ïlitg. RECLAME. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Provinciale verordening van 16 Juli 1912 het den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed verboden i3 a. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwer pen, bestemd en gebezigd tot reclame b. het onroerende goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclame. Bovenstaand verbod is niet van toe passing le. in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of ver handeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend, op of in het onroerend goed 2e. in zoover het geldt reclame niet voorkomende in het landelijke gedeelte der gemeente 3e. in zoover Gedeputeerde Staten vrijstelling van het verbod hebben ver leend, hetgeen echter enkel kan geschie den, wanneer naar hun oordeel de schoonheid van het omliggende landschap niet wordt geschaadt 4e. tot 1 Januari 1914 in zoover het geldt eene reclame, waarvan blijkt, dat zij op 10 October 1912 reeds aanwezig was. Op de overtreding van het verbod is geldboete gesteld van ten hoogste f75, Texel, den 4 November 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 26 Oct.—2 Nov. Terwijl de Kamer zich nog maar al door bezig hield met het houden van algemeene beschouwingen over minister Talma's verzekeringswetten, had de pers het druk over twee niet onbelangrijke onderwerpen. We bedoelen het concentratie program der vrijzinnige partijen en den uitslag van de Kamerverkiezing in het district Ommen. Wat het eerste, het concentratie program betreft kan gezegd worden, dat het in de pers der linkerzijde een gunstig onthaal heeft gevonden. En ook blijkens de uitlatingen van de partijleiders in de kamer ter gelegen heid van het Verzekeringsdebat, mag gezegd worden dat het er met de samenwerking der drie vrijzinnige partijen goed voorstaat. De kiesvereenigingen zullen nu over h6t plan te beslissen hebben en waar de pers en de leiders voorgegaan zijn zullen zij ongetwijfeld wel volgen. Zoo zal er op een daadwerkelijko samenwerking van alle vrijzinnigen in 1913 gereend mogen worden. Nu de partijeu het zoo goed als eens zijn, zal het met het verdeelen der districten ook wol losloopen. Meor nog dan over het concentratie program werd in de afgeloopen week ge schreven over de verkiezing in Ommen. En geen wonder, 't Is wel zeer wonderlijk geloopen en wat misschien niemand verwacht had geschieddebaron Mackay werd gekozen. De zetel van Dr. Kuyper viel ten deel aan den candidaat der Chr. Hist, die hoewel hij aanvankelijk pertinent geweigerd had een candidatuur te aanvaar den, ten slottezich toch beschikbaar stelde. Met een meerderheid van bijna 800 stemmen kwam hij uit de bus. Tot groote ergernis van de anti-revolutionairen en hun pers. Wat er over den gekozene geschreven werd was voor dezen alles behalve vleiend. Dr. Kuyper zelf ging voor, door in de Standaard een banvloek over baron Mackay uit te spreken en deze voor altijd buiten de politieke gemeenschap der rechterzijde te zetten. De vrijzinnige bladen toonden zich daarentegen verheugd over dezen uitslag. Niet om den persoon van den gekozene, doch omdat zij in de stembusuitspraak zien het bewijs dat de coalitie verzwakt en tevens een luid protest tegen het Tariefontwerp van minister Kolkman. Baron Mackay had zich als een tegen stander van de Tariefsherziening doen kennen. Ongetwijfeld heeft de Tariefwet veel invloed bij deze verkiezing uitgeoefend, want het mag wel worden aangenomen dat de liberalen en socialisten de candida tuur Mackay bij de herstemming gesteund hebben. De kamermeerderheid zal bem intusschen wel geen prettige ontvangst in de Kamer bereiden. Niet alleen hebben de anti revolutionairen in woord en geschrift hun afkeuring uitgesproken over de houding van buron Mackay, doch ze zijn zelfs verder gegaan en hebben een felle motie tegen hem aangenomen. En ze eischen van hem dat hij zijn zetel in den Haagschen gemeenteraad en in de Prov. Staten van Zuid-Holland ter beschikking van zijn kiezers zal stellen omdat hij door de coalitie afgevaardigd werd. Voor den gekozene is de kwestie dus ook nog niet zeer aange naam en 't is dan ook nog niet zeker dat hij de benoemiDg wel zal aannemen. Volgens de laatste berichten zou baron Mackay voor de benoeming hebben bedankt, —o—o—o— Bij onze Oostelijke buren is het politieke leven thans ook weder uit zijn zomerslaap ontwaakt. Zoo kwam de Pruisische I.anddag in de afgeloopen week dan weder bijeen en hoewel de aandacht tegenwoordig meer in beslag genomen wordt door de ernstige gebeurtenissen in het Oosten, dan door de politieke aangelegenheden van eenig rjjfe, toch had het eerste bijeenkomen der Pruisische „Abgeordneten" wel eenige belangstelling op zich gevestigd. In de eerste plaats gold die belangstelling de benoeming van een voorzitter, waarvoor by acclamatie graaf Von Schwerin Löwitz gekozen werd. Men had dat anders ver wacht. Wel is de graaf lid der conservatieve partij, een vriend der agrariërs, maar tevens iemand, die ook voor andere partijen wel een beetje overheeft. En nu verwachtte men dat de conservatieven, die het heft in handen hebben in den Landdag de socia listen een wat lastiger voorzitter op den hals zouden schuiven. Dat dit niet gebeurde wekte eenige verwondering en nog meer, dat de conservatieven niet alleen aan de liberale partijen, doch ook aan de socialistische den naam van hun candidaat medegedeeld hadden. En dat de party die tot nog toe door de conservatieven buiten elke parlementaire gemeenschap gesloten was. Men wist eigeuiyk niet recht, hoe men het wel met de jonkerpartij had. Zouden de conservatieven hun staire houding in 't vervolg willen verloochenen. Men vroeg zich dit ook af bij de behande ling van hot debat dat over de vleesch- duurte en de regeeringsmaatregelen daar tegen, volgde. Die maatregelen zyn hun stellig een doorn in het oog, maar toch gingen ze daarom niet tegen de regeering te koer. Zelfs Von I-Ieydobrand, die het wel scherp durft te zetgeu, sloeg thans een heel kalmen loon aan, al was hij ook niet ingenomen met het standpunt waarop de regeeriug zich had geplaatst en de maatregelen die deze tegen den vleescbnood had genomen. Ook de andere partijen waren niet bevredigd doch dan juist in den tegenovergestelden zin. De liberale woord voerder beweerde dat de regeering het te ver had laten komen voor ze ingreep, terwijl de vrijzinnige spreker nog op uitbreiding der maatregelen aandrong. Doch de toon der debatten was steeds heel kalm en de regeeriDg nam het heel kalm op. Von Bethman Holweg verdedigde de maatregelen en verklaarde dat de regeering in geen geval verder kou gaan, terwijl de minister van landbouw allerlei raadgevingen gaf om het vleeschverbruik te doen vermin deren en dat van aardappelen en groenten te doen toenemen. Uit de verklaringen achter de regeerings- tafel afgelegd is intusschen voldoende gebleken, dat de regeering er niet aan denkt meerdere maatregelen tegen den vleesch- nood te nemen dan thans het geval is. En toch schijnen deze lang niet voldoende te zijn en blijft de vleeschnood zeer hoog. Zoo hoog dat er voor den kleinen man geen bijkomen aan is. De ontevredenheid is dan ook nog volstrekt niet geweken, zooals wel duidelijk dezer dagen te Berlijn gebleken is, waar in een paar buurten een heusche vleeschoproer uitbrak waarbij door een groot aantal opgewonden huismoeders eenige slagerswinkels werden vernield en geplunderd, zoodat de politie met wapen geweld de orde herstellen moest. Met groote verbittering is er in de laatste dagen op den Balkan gestreden. En opnieuw heeft het Turbsche leger nederlaag op neder laag moeten lijden. Niet alleen behaalden de verbonden Balkanstaten, die in het •Zuiden en Westen van Turkije opereeren voordeel op voordeel, doch ook" zijn de Bulgaren er opnieuw in geslaagd in het Oosten de Turksche legerscharen te ver slaan en terug te werpen. Als men de berichten uit Bulgaarsche bron gelooven mag en daarvoor is alleszins reden dan heeft zich thans de krijgskans voorgoed tegen Turkije gekeerd. Het reusachtige leger der Turken, dat tusschen Adrianopel en Constantinopel den strijd aan bond met den vyand leed een volkomen nederlaag die in een volslagen vlucht ontaardde. Wel schijnt Nazina-pasja het overschot van zijn leger opnieuw te hebben verzameld en heeft hij verder achterwaarts naar Constantinopel sterke stellingen opgeworpen en ingenomen, maar dat de Turken daar de ontstuimig voorwaarts dringende Bulgaren zullen kun nen tegenhouden valt moeilijk aan te nemen. Bijzonderheden over de groote volkerenslag, waaraan meer dan een half millioen men- schen deelgenomen schijnen te hebben, zijn op het oogenblik dat we dit schrijven nog niet openbaar gemaakt. Alleen werd gemeld dat de strijd met groote hardnekkigheid gestreden werd, deze zeer bloedig was en dat de Turken over de geheele linie ver slagen werden. Het schijnt met Turkije's bestaan in Europa Werkelijk ten einde te loopen en van alle zijden wordt dan ook verzekerd, dat het oogenblik aanstaande is waarop het Europeesch bezit van de Porte verdeeld zal worden. De meening, dat de mogendheden een verdeeling van het Turksche rijk zouden keereu en dat ze zouden doen blijken dat het hen ernst geweest is met hun verklaring aan de Balkanstaten, dat ze elke iD'oreuk op den status quo zouden tegengaan, kan g6rust worden losgelaten. De Balkanstaten hebben reeds onomwonden verklaard dat ze in Turkije zijn en er blijven, m. a. w. dat zy zich niet zonder buit laten afwijzen. En de mogendheden zelf die blijkbaar wel inzien dat de Balkanstaten de buit die zij zich met het zwaard jn de vuist veroverd hebben, niet licht zullen loslaten hebben er al iets opgevonden om zonder zich te blameeren den altocht te blazen. Met bet ernstigste gezicht van de wereld komen de diplomaten thans verklaren, dat de mogendheden onder het handhaven van de status quo eigenlijk bedoeld hebben, dat hoe de verhouding op den Balkan ook moge worden, de mogeudhedeu hun rechten onveranderd zullen handhaven. Zoo is de weg dus geopend, dat Turkye bet kind van de rekeniug kan worden en de Balkanstaten hun laudhouger kunnen stillen. De ver delingsplannen mooten reeds kant en klaar zijn. Ieder der vier Balkanstaten krijgt een deel van het Europeesch Turksche rijk, terwijl aan Turkije de hoofdstad Constan tinopel en een daarachter gelegen landstrook zal worden gelaten. Het overblijvende deel van Macedonië zal dan een zelfstandig koningrijk worden en naar luid der berichten moet er reeds een Europeesche prins aan gezocht zijn als koniDg van dit Macedonië op te treden. Als het op die wijze ge regeld kan worden, zonder dat de Euro peesche grootmachten elkander er om in de haren vliegen, kan men er vrede mee hebben. De Balkanstaten hebben voor hun buit reeds zware offers moeten brengen. Naar luid der berichten houden de mogend heden zich voortdurend bezig met de vraag hoe aan den oorlog een einde te maken. Voordat Turkije's macht voorgoed gebroken is schijnt daaraan evenwel niet gedacht behoeft te worden. Bulgarije door zyn over winningen overmoedig geworden moet ver klaard hebben van plan te zijn zijn leger voor de poorten van Constantinopel te voeren en aan de Porte de vredesvoorwaar den voor te schrijven. Het zou elke tus- scbeDkomst van de mogendheden thans beslist afwijzen en zelfs in geen wapen stilstand willen toestemmen. Het zal nogmaals de Turken slag moeten leveren en als het deze dan opnieuw overwint wat nu vrij zeker het gevolg zal zyn is het lot van Turkije beslist en ligt de weg naar Constantinopel open. In de Turksche hoofdstad, waar men den waren stand van zaken nog niet kent, begint echter groote ongerustheid te heer- schen. En ernstige onlusten worden gevreesd als straks de noodlottige afloop van de veldslagen bekend zal zijn. Men vreest dat de Mohammedanen wraak zullen nemen op de Christenbevolking van de hoofdstad eD op de vreemdelingen. De mogendheden nemen dan ook reeds maatregelen. Vreemde oorlogsschepen spoeden zich naar Constan tinopel om aanwezig te zijn als het gevaar dreigt en de vreemdelingen bescherming te bieden. Ook onze regeering zond de „Gel derland" met een dergelijke opdracht naar de Turksche hoofdstad. Het zal nog wel enkele dagen duren eer de Bulgaarsche troepen voor de muren van d6 Turksche hoofdstad verschijnen. Wel rukken ze met ontstuimig geweld voor waarts en schijnen zë met iederen veldslag, die toch veel van hun krachten vergt, ook hun krachten te verdubbelen, doch Tuikije schijnt nog niet van plan het hoofd in de schoot te leggen. Nazim-pasja stelt opnieuw zijn leger in slagorde en uit Klein Azië worden elkeD dag nog weer nieuwe troepen- afdeelingen aangevoerd. Het Turksche legerbestuur sohijnt den wanhopigen en schier hopeloozen strijd tot het einde toe te willen volhouden. Nazim-pasja zendt nog hoopvolle telegrammen aan den Sultan Maar het zal Turkije wel weinig meer baten. Menschelijkerwijze gesproken is de oorlog reeds beslist. TEXEL, 4 November 1912. Van de markt op Maandag j.l. valt niets te vermelden. De aanvoer was van geen beteekenis. Vermoedelijk zal de dien dag gehouden groote najaarskoe markt te Alkmaar, daarvan wel een der oorzaken zijn geweest. Waal4 Nov. De voorstelling, door de tooneelver- eeniging „Aurora" van De Cocksdorp, gisteravond alhier gegeven, mag goed geslaagd beeten. De zaal van den heer Eel man was geheel met toeschouwers gevuld. De beide stukken„Henri Burtoü" en „Hard gaat ie" werden vlug afgespeeld en verwierven luide toe juiching. De vereeniging, ofschoon nog zeer jong, beschikt ov9r goede krachten ODkele leden waren zelfs uitstekende vertolkers. Bij voortgezette studie, en bij wat werk maken van eene zuivere uitspiaak heeft Aurora beslist eene toekomst. TEXELSCHE COURANT. i —o—o-o—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1