2620, Zondag 10 November 1912. 268fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. Gemengd Nieuws. BOOT- EN SPOORDIENST Siit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertenties vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende Van Texel. Van Beider. Afvaart Boot 6.00. Vertrek trein 7.45 8.00. 9.07 a 12.45 11.15. 2.50. 8.39* 12.01 3.26 9.30 12.30 4.15 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30docjh te 10.20 van Helder naar Texel. TEXEL, 9 November 1912. Veel geld noodig. De verschrikkingen van den oorlog worden met den dag erger, en dat kan niet anders waar iederen dag weder slag wordt geleverd, naar de telegrammen in de bladen ons mededeelen. Over den uitslag is met zekerheid nog niets te zeggen, doch een feit is het zeker wel dat het aantal dooden en gewonden met iederen dag grooter wordt en daarmede ook de behoefte aan geneeskundige hulp en verpleging. Uit vele landen vertrokken reeds ambulance's naar het oorlogsveld. Ook uit ons land werd door het Roode Kruis een ambulance uitgerust en uitgezonden om hulp te bieden en wordt de uitzen ding van een tweede ambulance voor bereid doch daarvoor is veel geld noodig. Voor dat doel werd Donderdag aan den Burg reeds gecollecteerd en ook op de overige dorpen zal zulks worden gedaan. 't Is zeker treurig dat de oorlog nog steeds slachtoffers vraagt en de ontwik keling en vooruitgang van de menschheid dat kwaad nog niet heeft weten te breidelen. Want gruwelijk is een men- schenslachting als waarvan we nu ook weder moeten hooren. Doch hoe we ook tegen den oorlog gestemd mogen zijn, laten we daarin geen aanleiding vinden om ons te ont trekken aan de hulp die voor het oogen- blik zoo driDgend wordt vereischt. Er wordt geld gevraagd en met een protest onzerzijds zijn de slachtoffers van het oorlogsveld niet gebaat, Daarom, zij het dan ook met een protest tegen den oorlog, laten we iets afzon deren opdat hulp kan worden geboden waar die hulp zoo dringend noodig is. Den Hoont, 7 November. Is sinds de laatste jaren de zandbank de Doode Hond steeds Oostwaarts ge slagen, nog is zulks waar te nemen en wel in die mate dat het binnenwater dat door den P. H. Slnis naar buiten loosd als het buiten-water wat laag begint te worden, geheel niet meer naar buiten kan stroomen. Thans wil men zien door bij genoemde sluis een geul te graven, te trachten het binnen-water kwijt te raken. De Coclcsdorp, 8 Nov. De heer A. C. Toet, hoofd der school alhier, deed gisteren te Deventer met goed gevolg examen voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek Op verzoek plaatsen wij In do Algemeene Vergadering dor Centrale Vrijzinnige Kiesveieeniging te Helder, gehouden op 6 Nov. 1.1., werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De Algemeene Vergadering der „Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging „in het Hoofdkiesdistrict Helder, ver gaderd op Woensdag 6 November „aldaar, spreekt hare groote voldoening „uit over het tot stand gekomen ont- „werp Concentratie-program der Vrij zinnige partijen; spreekt den wensch „uit, dat de Algemeene Vergaderingen „der drie Vrijzinnige partijen zich „daarmede zullen vereanigen, en besluit „deze motie ter kennis te brengen „van de Hoofdbesturen dier partijen." In de Telegraaf van 6 Nov., avond blad, merkten wij op een ingezonden stuk van den heer R. Jansma, H. d. S. te Urk, waarin de schrijver een poging waagt om het bericht over het heerschen van schurft op het eiland van alle over drevenheid te ontdoen. De schrijver zegt ,,'t Is me gebleken, dat elders de indruk is gevestigd, alsof het noodig ware ons kleine eiland te mijden uit vreeze voor besmetting." Na er op te hebben gewezen dat de burgemeester een uiterst krachtige bevorderaar is van alles wat de reinheid tongoede kan komen zegt hij dat op diens initiatief herhaaldelijk door den gemeentegeneesheer de schoolkinderen worden geïnspecteerd, inzonderheid met het oog op hooidzeer als anderzins. Toen de vorige week een dergelijk onderzoek plaats had, bleek dat er van de 460 schoolgaande kindereu er 3 moesten worden weggezonden. Latei- bleek dat één ervan niet eens gevaarlijk was. Dat een onderwijzer voor enkele dagen uit de school werd verwijderd wordt door schrijver niet ontkend. Maar in ernst, zegt de schrijver, als er op een bevolking van een kleine 3000 zielen nu eens een tiental zijn die een niet Gugevaarlijke uitslag op de handen vertoonen, is het dan zoo'n wonder dat een onderwijzer er ook het slachtoffer van wordt Doch is het niet af te keuren om door klinkende aankondiging „Schurft op Urk" den indruk te vestigen alsof men hier met een epidemie te doen heeft De presidentieele verkiezingen in de Vereenigde Staten heeft den uitslag gehad dat tot president der Vereenigde Staten is gekozen Dr. Woodrow, demo craat. - Roosevelt en Taft werden beide terzijde gezet. Uit het Leidsch Dbl. Een lezer zendt ons een brief uit 's Hertogenbosch, waar de post maar vast de brieven met „1913" stempelt. 't Is waar, het is altijd moeilijk er zich aan te geweuuen, maar om er nu al aan te beginnen is toch wat al te voor barig Vanmorgen werden dooreen drijver twee koeien langs de Haarlemmervaart gedreven, waarvan er één, bij 't passeeren van eeu rijtuig bij de Kwaaklaan hals over kop van den hoogen kant in de vaart sprongen verdween, maar middenin weer opdook. Eerst zwom hot dier naar den overkant, doch het keerde terug, waar de drijver en de andere koe het einde van het geval afwachtten, klom tegen den kant op en vervolgde toen haar weg, wat opgefrischt, anders niets. Hoe kinderen kunnen doen. Dinsdagavond bavonden zich vier minderjarige kinderen (jongens), waarvan de oudste negen en de jongste zes jaar was, to Voorschoten. Zij waren uit Den Haag afkomstig. Zij hadden een wandeling gemaakt over Rijswijk-Voor- burg en Veur en zijn te Voorschoten aangehouden. Daar de duisternis begon te vallen, werden zij het spoor bijster, anders waren zij zeker nog verder gewandeld. Na hen van het noodige voedsel te hebben voorzien, want zij hadden honger, zijn zij door de gemeente politie van Voorschoten terug getrans porteerd en aan de ongeruste ouders door tusschenkomst der Haagsche politie teruggegeven. Een der jongens vertelde, dat de meester had verteld, hoeveel dorpen zich om den Haag bevinden Dit wilden zij onderzoeken of dit waar was. Met 1 Nov. j.i. werd de prijs der melk door de melkhandelaars te Gouda verhoogd van 9 op 10 cts. per liter. De bewoners van de Snoijstraat, een goed bevolkte werkmanswijk, besloten Maandag geen melk te betrekken, zoolang de prijs 10 cents per liter was, en de vrouwen hebben het dan ook een dag zonder melk klaar gespeeld. Toen de melkhandelaars inzagen, dat het den vrouwtjes ernst was leverden zij de melk weer voor den ouden prijs. Tonijnen. Kwamen eenige jaren terug in de Noordzee geen tonijnen voor, thans deeien schippers, die binnenkomen, mede, dat er vele gezien worden. Het vorige jaar kwamen er nog maar enkele voor dit jaar zeer veel. Oudere schippers en visschers herinneren zich niet deze dieren ooit in de Noordzee aangetroffen te hebben. Zij zijn afkomstig uit de Middellandsche zee, waar men speciaal jacht op hen maakt. Onze visschers trachten nu ook wel eens een tonijn te bemachtigen, doch zij zijn voor zoo'n vangst niet ingericht. Naar men mede deelt, kuünen zij een ontzettende kracht ontwikkelen. Nog nooit heeft men deze dieren hier in Holland aan den markt aangetroffen. Slechts één heeft men er pas kunnen bemachtigen. Men vermoedt, dat er enkele tusschen de haringscholen, zijn meegekomen, die zich ontzettend hebben vermenigvuldigd. Wellicht kan men ook van deze vaugst een middel van bestaan maken. Het vleesch, dat veel gelijkt op varkensvleescb, moet voor de consumptie zeer geschikt zijn. Een „lieve" ega. De heer S. te Arnhem werd, zoo meidt het „Vad". Zaterdagnacht wakker doordat hij zich niet wel gevjoelde. Tot zijn ver bazing bemerkte hij, dat zijn wederhelft niet meer aanwezig was en dat bovendien was verdwenen een bedrag van f 1400. Hjj waarschuwde onmiddellijk de politie aan wie hij tevens mededeelde, dat zijn vrouw hem waarschijnlijk ter vergemakkelijking van haar plan, in een kopje melk schadelijk poeder zou hebben toegediend. Kopje en braaksel zijn in beslag genomen. Ook uit andere om standigheden kon worden atgeleid, dat de vrouw reeds eerder haar plan beraamd had. Vermoedelijk heeft een auto klaar géstaan, waarin ze met een heer gevlucht is. Tel. Ontleend aan de Haarl. Cour. Invaliditeits- en Oud-rdomsver zekering. Het Centraal Bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond beeft een adres aan de Tweede Kamer gezondon, waarin het verzoekt het aan hangige wetsontwerp op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering niet aan te nemen, dan nadat aangebracht zijn de volgende wijzigingen a. vrijstelling van premiebetaling voor hen, wier loon, volgens do algemeene opvatting bonedon het peil is om ie kunnen voldoen aan de volstrekte eischen, noodig voor de noodzakelijke levensbehoeften b. eenheidsuitkeering, en wel in die mate, dat behoorlijk in het onderhoud, al is het dan zeer bescheiden, kan wor den voorzien c. opneming van iveduwenrente d. een billijke regeling voor hen, die niet in loondienst arbeiden (eigen werkers) (sters) e. uitkeering van rente aan de vrouwen van de verzekerden voor de ouderdoms rente f. ouderdomsrente ingaande op 65jarigen leeitijd. Adressant meent, dat, wanneer de aangeduide wijzigingen zijn aangebracht het wetsontwerp eenigszins aannemelijk wordt. Schipbreuk. Twee mensclien ver dronken. Maandagavond is bij de familie M. te Groningen telegrafisch bericht ontvangen, dat het Groningsche schip „Geertje", kapitein H. Kramer, op weg van Nykjöping naar Aalberg den 4den November bij Laegstoer is omgeslagen. Het schip was leeg. Aan boord waren behalve de kapitein, diens vrouw, G. Slangenberg, en hun 5 jarig zoontje, een viertal manschappen. Van hen werd de kapitein gered, de vrouw en het kind hebben helaas den dood in de golven gevonden. Men kon aan de „N. Gr. Ct." waaraan we dit bericht ontleenen, niet mededeelen of de bemanning gered is. Eenige zekerheid omtrent de oorzaak van het ongeluk kon men ons ook nog niet geven. „Geertje" was een nieuw schip. Het is verleden jaar te Groningen bij de scheepstimmerwerf-Bos van de helling gegaan. Het was aanvankelijk geladen met hout. Vermoedt wordt intusschen dat het schip wegens te hoogen deklast, gekanteld is. Tel. Menschlievendheid. Een bekend Amsterdammer werd dezer dagen op straat door bloedspuwing over vallen en zakte voor de deur van een woniog in de Nicoiaas Maesstraat te Amsterdam in elkaar. Hij was blijkbaar stervende en omstanders schelden bij de bewuste woning aan met het verzoek, den ongelukkige in huis te nemen. De vrouw des huizes verklaarde echter hiermede niets te maken te willen hebben en het gevolg was, dat de man op de stoep overleed. Dergelijke gevallen van harteloosheid hadden we in onze stad inderdaad niet verwacht, zegt „De Telegraaf". Zijp. Ct. Een ontvluchting. Uit de artilleriekazerne te Naarden is gisternacht een provoostarrestant ont vlucht op een wijze, die de vraag wettigt of de man soms een beroepsuitbreker is. Door eene opening, groot 20 bij 24 c.Min eene deur, kwam bij in een gang van het arrestantengebouw eo van daar door een ongeveer 2 Meter hoog tuimelraam op het terrein voor de kazerne. Door een der ramen wist hij de kamer zijner compagnie te bereiken en zich een tamelijk goed passende uniform toe te eigenen. Daarna maakte hij een rijwiel los, dat nog geheel nieuw was, en vastgebonden was aan de krib van den slapende eigenaar, en bracht dit door een raam naar buiten, zonder dat iemand van de ruim 20 bewoners der kamer er iets van bemerkte. Op dit rijwiel heeft de slimme uitbre ker wiens spoor m6n geheel bijster is, 1 de vlucht genomen. Schag. Ct. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Gt. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O 4.10 Aank. trein HelderVertrek boot 7.00

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1