N9. 2622. Zondag 17 November 1912, 26ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firjia LANÖEYELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 16 November 1912. Belastingen. Laten wij belastingschuldigen er aan mogen herinneren dat einde November de aanslagen in de grondbelasting en die in de personeels belasting geheel moeten zijn afgedaan. Wat de bedrijfsbelasting betreft moet minstens de helft der aanslag zijn voldaan. Wil men zich vrijwaren voor onnoodige kosten in den vorm eener waarschuwing, dan neme men bovenstaande gratis waarschuwing ter harte. De collecte voor het Roode Kruis alhier gehouden, heeft opgebracht een netto bedrag van f 269,475. Men zie in de adv. de verantwoording. O osterend, 15 November. De oestervisscherij levert veel min der op dan in het vorig jaar, toen ze ook al zuinig was. Men zal nu weldra be ginnen met h9t visschen naar garnalen. De Koog, 14 November. Op 't strand alhier is aangespoeld een partij battings en planken, rood gemerkt D kroontje W, B. O. en N. B. Men verzoekt ons te melden dat de inzameling voor het „Roode Kruis" te Cocksdorp en Eierland heeft opgebracht de som van f92,40, waarvan wordt melding gemaakt onder dankzegging aan de gevers en in 't bijzonder het zevental meisjes die het dorp en de uitgestrekte polder zijn doorgegaan. Waal, 15 Nov. De collecte voor het Roode Kruis heeft opgebracht f 23,40. Een woord van dank zij gebracht aan de Dames E. Bakker, N. Bakker en Ca. Mantje, die ondanks het ongunstige weer en de slechte wegen, het liefdewerk met opgewektheid hebben verricht. De bekende harmonica-virtuoos Jacob Kelder, zal hier, blijkens adver tentie in het nummer van heden, Zaterdag 23 Nov. eene uitvoering geven. Het succes, dat Kelder overal behaalt, zal zeker ook velen aansporen, op den genoemden avond present te zijn. De entree is laag gesteld, om ieder in de gelegenheid te stellen, van de gelegenheid gebruik te maken. Den Hoorn, 15 November. Hedennacht spoelden aan 't strand achter den Hoorn eenige nieuwe battings aan met de volgende merken K. P. B-O. D-W. N-Ë. Van het oorlogstooneel. Volgens de laatste berichten is Turkije bereid de Tchataljalinie te ontruimen indien de Bulgaren zich willen verplichten Constantinopel niet binnen te rukken. De Porte zou zich voorbereiden om zware offers te brengen ten einde deze ver nedering ai te wenden. Bevestigd wordt dat de Porte aan de Bulgaarsche regeering langs directen weg een vredesvoorstel heeft gedaan. De bedoeling biervan moet zijn om de verdere oprnarsch van het Bulgaarsche leger naar Constantinopel te stuiten. De eisch der Balkanstaten voor een wapenstilstand van 8 dagen, wordt vol gens de bladen als volgt geformuleerd le. Overgave van Adrianopel, Monastir en Skoetari 2e. de belofte van het Turksche leger bestuur, dat de Tchat.a)ja-linie niet verder zal worden versterkt 3e. dat uit Kiein Azië geen nieuwe troepen zuilen worden aangevoerd. Dat do wapenstilstand er zal komon, zij 'tdan ook na vee! onderhandelen, wordt zeer waarschijnlijk geacht. De menschenslachting gaat intusschen maar onverpoosd voort. De nasleep van den oorlog zal ongetwijfeld veel ellende te aanschouwen geven, want de ver woestingen aangericht zijn onbeschrij felijk menigeen ziet zijn have en goed vernietigd en het getal weduwen en weezen, als gevolg van den oorlog, zal ontzettend groot zijn. Wel wordt een fonds gesticht om de gewonden na hun genezing hulp te verleenen, doch bij de groote ellende welke is ontstaan, zal die hulp nooit veel kunnen beteekenen. De oorlog is een gruwelijk iets. Een pseudo politie-inspecteur. Te Rotterdam is in de modezaak „Maison Jorissen-Moulijn" aan de Oude Havenkade aangehouden een reiziger voor een Duitsche firma, die zich uitgaf voor inspecteur van politie en een aantal modisten in verhoor nam, voorgevende, dat hij, in opdracht van den officier van justitie te Amsterdam, een man moest opsporen, die voortvluchtig was met f 6000, waarvan hij f 2000 aan een modiste had gegeven. De thans aangehoudene speelde reeds dezelfde rol te Amsterdam, te Haarlem, te Nijmegen en te Arnhem. Zijn oogmerk is onbekend. N. v. d. D. Uit de Haarl. Cour. Invoer bevroren vleesch. Een aantal importeurs van „Argen- tijnsch vleesch" te Harlingen hebben zich tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend, teneinde voor de gemeenten, waar de invoer van bevroren vleesch niet is toegestaan, dit verbod opgeheven te krijgen. Eenige hunner werden Maandag door Zijne Excellentie in audiëntie ontvangen. Gebruiken bij publieke verkoopingen. Wij lezen in dë Schager Cour. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de „Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" over verkeerde prak tijken bij publieke verkoopingen, heeft het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij door tusschen- komst der afdeelingsbesturen een onder zoek ingesteld naar de in Zeeland ge volgde gebruiken bij openbare verkoo pingen. Het resultaat van dit onderzoek is, dat het hoofdbestuur versterkt werd in zijn meeniug, dat in alle deelen van de provincie het ge(mis)bruik van strijkgeld in allerlei vorm voorkomt en het stelt aan het hoofdbestuur voor als zijn oordeel uit te spreken, dat het gewenscht is het uitloven van strijkgelden af te schaffen, omdat het uitlokt het speculeeren en dus immoreel is. Het dagelijksch bestuur meent, dat wettelijke regeling dezer kwestie het meest gewenscht is, doch acht het ook mogelijk, dat door samenwerking van verkoopers, koopers en notarissen, die van goede wille zijn, aan de misbruiken paal en perk kan worden gesteld. Aan de vergadering van het hoofd bestuur, welke op 15 November gehouden wordt, zal worden voorgesteld bedoeld schrijven in dezen geest te beantwoorden. Uit het Leidsche Dbl. Om zijn pensioen. Hij was gouvernements-ambtenaar geweest en had zooveel jaren den lande trouw en eerlijk gediend, dat men hem bij zijn ontslag een pensioen toekende, vertelt de „P -B Hij, gelukkig, huurde een huisje, verdiende er wat bij en leefde in het gelukkig vooruitzicht een verzekerden ouden dag te hebben. Eenige maanden moest hij evonwel uitsluitend leven van de bijverdienste. Het pensioen kon nog niet uitbetaald worden, deeldé men hem mede. En voortdurend werd dat uitbetalen maar weer uitgesteld, tot het eindelijk den man verdroot en hij naar Batavia ging op audiëntie bij zijn Exc. den Gé-Gé. In afwijking met de gewoonte trok hij z'n schunnigste jasje aan, verder aan zijn bloote harige beenen een paar schoenen die slechts op enkele plaatsen leer vertoonden. Hij liep op het tandvleesch. De toe stand van de wegen hielp hem een beetje, zoodat hij bemodderd bij den adjudant van dienst aankwam. Deze was hoogst verbaasd, dat een zoodanig „individu" het dorst wagen audiëntie aan te vragen. „Dat gaat niet, mijnheer, u kunt zoo niet bij Zijn Exc. worden toegelaten. Eerst behoorlijk kleeden." 't Zal toch moeten, ik heb geen andere kleeren en mijn geld ligt in 's lands geldkist. Wilt u maar zoo goed zijn 1 De adjudant was genoodzaakt 't schooierachtig heerschap bij Zijn Excel lentie aan te dienen. Het onderhoud binnen was kort, jas, broek en schoenen werden besproken en meneer kon heengaan met de verzekering van den landvoogd, dat het pensioen onmiddellijk zou worden uitbetaald. Binnen één maand had de requestrant het geld, waar hij 9 maanden op gewacht had. MoraalMoet men iets van het gouvernement hebben, men ga naar den hoogste en ge kunt er van overtuigd zijn, dat oogenblikkelijk onderdanige pennen in beweging worden gezet om de papieren in orde te brengen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen Jhr. Mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, die door de Haarlemsche rechtbank den 23 Sept. j.l. veroordeeld was tot 5 dagen gevangenisstraf, wegens het valscbelijk doen opmaken van een reispas, ten behoeve van zijn zoon, voor een reis naar Rusland. Verschillende getuigen werden ook nu weder gehoord, die dezelfde verklaringen aflegden als bij een vroeger verhoor. De advocaat-generaal eischte vernieti ging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank, om redenen van vorm, doch vroeg oplegging van dezelfde straf, 5 dagen gevangenisstraf. Inderdaad kras. Onlangs deed in de bladen een bericht de rondte, dat te Houtigehage een 92- jarig man nog daags bezig was met aardappelzoeken om daarmee een daghuur te verdienen. „Kras", stond in sommige bladen boven dat bericht. „Inderdaad is het „kras," luidt de opmerking op dat bericht, „dat in ons land iemand die „oud en arm" is, nog door harden arbeid zijn daghuur moet verdienen in- plaats van in het genot van een behoorlijke ouderdomsrente of pensioen te zijn gesteld." Wat is_ het beste. Een boertje kwam eens in een stad en ging den winkel van een ijzerhan delaar binnen om een zeis te koopen. Nadat hij zijn keuze gedaan had, vroeg de Winkelier, of bij geen fiets wilde koopen. Een fiets zei de boer. En hoeveel kost zoo'n ding? Ge krijgt een beste voor 150 gulden. Nouw, ik dank je wel, daar koop ik liever een koe voor. Jawel, maar bet zou toch te gek zijn om met een koe door de stad te rijden. Wel mogelijk, antwoordde de boer, maar het zou nog gekker zijn, als ik een fiets beproefde te melken. O. het vredespaleis. Wat het „Oosten" ervan zegt: Nog een maand of wat en dan zal het Vredespaleis in Den Haag gereed zijn. Dan kan de wereld op een mooi monument wijzen. De Grieken hadden een tempel, gewijd aan den onbekenden Godde wereld zal dan een tempel hebben, gewijd aan eene onbekende godin, namelijk aan de onbekende godinne des Vredes. Het is een prachtig gebouw, en zal in tijd van oorlog heerlijk dienst kunnen doen als kazerne of als hoofdkwartier voor het Engelsche leger, dat tegen Duitschland ageert. Ook als rendez-vous van de Duitsche luchtoorlogschepen, zal dezen tempel en zijn plein uiterst geschikt zijn. De aeroplanes en bestuur bare luchtkruisers kunnen daar dan hun lading dynamiet innemen om Londen plat te leggen. Hoog water. Het Rott, Nbl. vertelt Een dikke, logge dame trachtte Maan dagavond vergeefs haar woning te berei ken, daar de vloed de straat had over stroomd. Een schipper met groote waterlaarzen klotste door het water en wilde de dame overdragen. Ik ben bang, zei ze, ik zal te zwaar worden. Te zwaar, riep de schipper zeer galant en geruststellend, het zal nog al mee vallen, juffer, ik doe een beetje aan de varkensslachterij nu en dan, en ik ben gewoon vette varkens te versjouwen. Straf op school. Op een dorp in Gelderland kreeg een leerling van zijn onderwijzer 100 straf regels mee naar huis, met de boodschap dat vader er zijn handteekening onder moest plaatsen. Toen de jongen den volgenden dag met het strafwerk op school kwam merkte meester dat dit niet door den jongen zelf was gemaakt, waarop geantwoord werd „Vader heeft het gedaan, maar die wilde in het vervolg het niet meer doen, daar hij wel wat anders te doen had dan strafregels te schrijven. Als de jongen straf verdiende moest meester hem maar in het kolenhok zetten. (N. v. d. D.) Een goed voorziene kas. Uit het Weekbad van den Diamant- bewerkersbond te Amsterdam blijkt, dat de beschikbare geldmiddelen van den bond einde September ruim 18 ton gouds, of precies f 1.819,580,73 bedroegen. Het ledental bedroeg 1 November 9870. R. N. Het Titanic fonds. Het Titanic fonds dat te Londen heeft vergaderd, is thans circa 2.484,000 dollar rijk. Van de 696 verdronken leden der bemanning zijn er 649, wier betrekkin gen steun hebben gevraagd van de 802 verdronken reizigers 561 of wel 513, als de leden van één gezin bij elkaar wor den gerekend. Het beginsel, waarnaar het fonds werkt is, dat de weduwen voor haar leven de helft van het loon van hun man ont vangen tot zij hertrouwen, wanneer zij nog een vol jaar loon kunnen krijgen. Voor kinderen zal gegeven worden 84 cent in de week voor een kind, 1,32 dollar voor twee, 1,64 dollar voor drie, 2,04 dollar voor vier en 2,52 dollar voor vijf of meer. Voor weduwen die meer dan 240 dollar in het jaar verdienen, is het kindergeld minder. O. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1