2024, Zondag 24 November 1912. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Büeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na»r Amebika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBusa op Te x e l RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 89 November 1918 des voormiddags te 10y3 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 22 November 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: TEXEL, 23 November 1912. Wie herinnert zich niet van vorige jaren het „Kleuren zonder krijt," de geestige prenten van Daan Hoeksema, welnu van dezelfde kunstenaar, want dat is Hoeksema, zijn thans weer tal van mappen verschenen, allen bevattende een aangename bezigheid voor de winteravond. Daan Hoeksema, is een begaafd teekenaar, zijn scheppingen munten uit door oorspronkelijkheid. Een steekje op, een steekje neer, in 10 verschillende mappen a 15 cent, is een aangename bezigheid voor kinderen, vooral voor meisjes, verrassende resul taten worden bereikt zelfs door het ongeoefende kind. Voor kinderen van eiken leeftijd geeft Hoeksema wat, A. B. C. in wit op zwart a f 1,25, 26 platen en kleurvoorbeelden is zeker de eenvoudigs te manier om de kleinen tot het begrip der letters te brengen; de eerste teekenkrabbels voor kleine kleuters, 35 cents, 12 teeken voorbeelden met 12 vel geruit papier stelt ze in staat om met enkele lijnen teekeningen daar te stellen, deze mappen kunnen ook als aanvallende voorbeelden gebruikt worden voor „Met een pijpje kryt", een map van 90 cents met 12 teekenvoorbeeldon, wa,arvan de kinderen duurzaam plezier kannen hebben door de onbreekbare, afwaschbare lei van 50 by 35 cM. t De netwerk teekenv oorbeelden, 76 cents, verdienen vooral door hunne oorspron kelijkheid de aandaxht, de teekeningen zyn gevat in een netwerk bij de voor stelling behoorend dat zonder storend te werken een steun is bij het teekenen. De fraaie teekenvoorbeelden met los netwerk, 50 cent eischen lust en aanleg voor teekenen, doch stelt de jeugd dan ook in staat artistieke teekeningen voort te brengen. Al deze mappen, bij uitstek geschikt voor St. Nicolaascadeau, zijn in den boekhandel Parkstraat verkrijgbaar, zie de advertentiën in het tweede blad. Het Nut. Donderdagavond hield bet Nutsdepar- tement Texel zijn tweede buitengewone vergadering in dit seizoen. Was de aankondiging wel wat laat gedaan, aan de opkomst heeft zulks niet geschaad, er was goed bezoek. Niet on waarschijnlijk dat het aangekondigde onderwerp: „Sumatra's Westkust" (op geluisterd met lichtbeelden) tot veler bezoek aanleiding gaf. De verg. werd geopend door ds. Kuperus, waarna de E.A. Heer Gaarlandt, burge meester, het woord verkreeg om zijne voordracht te houden. Een voordracht in den eigenlijken zin is het niet, zeide de spr., 't is meer een causerie welke ik zal houden over dat heerlijke deel van Ned. Indië, waar ik geruimen tijd heb vertoefd. Toegelicht door lichtbeelden gaf de spr. daarop eene zoo duidelijk mogelijke beschrijving van Sumatra's Westkust. Men kon het aan den spr. bemerken dat hij nog steeds met toewijding denkt aan die verre streken het gemakkelijke en natuurlijke van zijne voordracht deed dit alleszins duidelijk zijn. De hierbij vertoonde lichtbeelden maakte de causerie zoo mogelijk nog duidelijker, en deed met een weinig ver beeldingskracht medeleven in de voor velen slechts bij naam bekende streken, doch waarover ieder die er eenigen tijd heeft vertoefd, opgetogen is. Jammer was het zeker dat door de niet voldoende belichting de mooie platen (majesteuse tafereelen) niet geheel tot haar recht kwamen. Na de pauze gaf de heer L. J. Kikkert als bijdrage ten beste „Logica" van Dr. Laurillard. Dat de spr. dit goed vertolkte behoeft zeker geen betoog. Daarna werd de vergadering door Ds. Kuperus op de hem eigene wijze met een toepasselijk resumé en de gewone plichtpleging, gesloten. Uitslag Vrijdag j.l. gehouden aan besteding verbouwing „Schoonoord". Ingekomen waren de volgende (acht) biljetten. Drijver, Oosterend f2566,— v. Wessem, den Burg 2343,— Vlas, Oudeschild 2323, J. Koorn, den Burg 2257,— G. Buijs, Eierland 2250,— A. Kooiman, den Burg 2020,— N. Lap, 1965,— Gebr. Blom, Oudeschild 1958,— Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Bouwkundige is de Heer Schoeffelen- berger, van Helder. Na een verblijf van drie maanden in den hoofdstad mocht het mej. Cor. W. Dogger, P.H. Sluis alhier, gelukken zich het diploma te verwerven van de Fransche-, Weener- en Engelsche mode vakschool, te Amsterdam, directrice mevr. G. D. de Leeuw van Rees. Oudeschild, 21 Nov. Wat de Oestervisscherij betreft, deze was in de laatste paar weken van dien aard, dat een groot gedeelte der visschers- vloot daarmede reeds heeft opgehouden en een begin heeft gemaakt met het vangen van garnalen. Over het algemeen was de oestervisscherij dit jaar buiten gewoon slecht. Er is weinig of niets mee verdiend. Te hopen is het, dat het met de garnalenvisscherij wat beter zal gaan, anders ziet het er al treurig voor de visschers uit. Gedurende een paar dagen worden er vrij wat garnalen gevangen. Zij zijn echter nog niet groot van stuk en wat de prijzen betreft, hieromtrent verkeert men nog in het onzekere. Gisteren tegen den avond is door den schipper van T.X. 50 op Texelstroom opgevischt en alhier aangebracht de Kroonton No. 1 van Kaap en Molen, benevens eenige vamen ketting. De Cocksdorp, 21 Nov. In een heden gehouden vergadering van notabelen der Ned. Herv. Gem. zijn als kerkvoogden herkozen de he6ren C. Troost en J. Buis Pz. Den Hoorn, 22 November. Heden spoelde tusschen paal 9 en 13 eenige nieuwe battings aan met de vol gende merken K R. P—M. en een kroontje. Ze zijn door den strandvonder opgeborgen. Heden had in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. eene vertooniog plaats met lichtbeelden van het Leger des Heils, Het kerkgebouw was vol. Nadat door ds. Visser was geopend met gebed, wer den verschillende groepen opgesteld, het geheel was een genotvolle avond. Met dankgebed werd de bijeenkomst gesloten. Vlieland 20 Nov. In den loop dezer week is de ver nieuwde en vergroote zeevaartschool in gebruik genomen. Het gebouw dat ook uitwendig een geheel nieuw aanzicht heeft gekregen, is thans geheel naar de de eischen des tijds ingericht. Het bevat thans twee ruime lokalen, die een lichten, vriendelijken indruk maken en een directeurskamer. De leerlingen, wier aantal vooral vermeerderd wordt door jongelui van elders, vinden er voor hunne zeevaartkundige studies een alleszins voldoend verblijf. Van liet oorlogstooneel. De Porte verwerpt de voorwaarden van Bulgarije. De vijandelijkheden worden voortgezet. Zoo luiden de berich ten in de bladen. Alzoo de menschenslach- ting gaat voort. We schrijven 1912. Wie gelooft nog dat de beschaving veld wint? Ontleend aan het Leid. Dagbl. Uit de Antioerpsche diamant industrie. De Antwerpsche correspondent van het „Hbld." schrijft De Antwerpsche diamantnijverheid doorleeft op dit oogenblik een hachelijke crisis. Het aantal werkloozen groeit met den dag en neemt bedenkelijke proporties aan. Tientallen kleine fabrieken werden gesloten, terwijl vele groote slechts een drietal dagen in de week werken. Ook kleine fabrieken op het platteland werden gesloten en herschapen tot werkhuizen voor andere nijverheden. Deze crisis schijnt, naar men mij ver zekert, toe te schrijven te zijn aan de verkiezingen in Amerika en aan den Italiaansch Turkschen oorlog. De toestaüd die daardoor reeds zeer ernstig was ge worden, verergerde nog door den Balkan oorlog en door faillissementen van enkele groote firma's. De vrouw en de ouderdoms- en invaliditeitswet. Op een druk bezochte vergadering' belegd door de S. D. Vrouwenclub Am sterdam, over de invaliditeits- en ouder- domsverzekering, «verd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De vergadering, enz spreekt hare verontwaardiging uit over het opdringen van een wet aan de arbeidersklasse, die, onder den schijn van ouderdoms- en invaliditeitsverzorging, ondragelijke lasten oplegt aan het arbei dersgezin en desondanks aan de huis vrouwen geenerlei uitkeering geeft na den dood van den man. Zij protesteert tegen deze wet, als een nieuw onrecht en een grievende beleediging, den arbeidersvrouwen aangedaan. Tel. Ontleend aan de Haarl. Court. Ambulance voor Bulgarije. De samenstelling van de a. s. Maandag naar Bulgarije vertrekkende ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Bulgarije is buitengewoon vlug geschied door N. E. W. Sikemeier, baar chef, die Woens dag 13 dezer daartoe aangezocht, reeds Vrijdag d. a. v. de hem vergezellende geneesheeren had en dien dag alle maat regelen voor de uitrusting der expeditie kon nemen. De bedoeling is om voor de ambulance een ziekenhuis in te richten te Mustapha Pasja of Adrianopel. Vandaar, dat veel materieel wordt meegenomen, iügedeeld als volgtligging, kleeding, verlichting, transport, ontsmettingsmiddelen, levens middelen en keukengerei. A. s. Maandagavond vertrekt de ambu lance via Berlijn-Boedapest—Belgrado naar Sofia, alwaar zij Vrijdag 29 Nov. hoopt aan te komen, in een trein met slaapwagens en 3 volgeladen bagage wagens. Een en ander berekend op een verblijf van 4 maanden in den Balkan, omdat, ook al wordt de vrede gesloten, nog in die tijdsruimte haDden vol werk voor de medici en het verplegingspersoneel zal zijn. Dat de ambulance van dr. Sikemeier niet Zaterdag maar Maandag zal vertrek ken wordt veroorzaakt doordat de am bulance, wegens het uitbreken van de cholera, een hoeveelheid cholera-serum meeneemt. Prof. Spronck in Utrecht die voor de bereiding van het serum zorgt, kan daar mede niet voor Zaterdag gereed zijn. Alle personen, die tot de ambulance behooren, worden voor hun vertrek inge ënt met het oog op het cholera-gevaar. Kind verbrand. In de Van Ostadestraat te 's Graven- hage had Zondagochtend omstreeks half tien een vrouw haar drie jonge kinderen, terwijl zij een boodschap ging doen, eenjge oogenblikken alleen thuis gelaten. De kleertjes van een 4-jarig meisje kwamen met de gloeiend staande kachel in aanraking en vatten vlam de kleine verbrandde jammerlijk. De dokter van den te hulp geroepen eerstehulpdienst kon niet anders dan den dood constateeren. Niet ingeschreven. Te Rossum is in ondertrouw opge nomen, eene vrouw, die volgens haar verklaring in 1861 te Rossum geboren moet zijn. Er schijnt echter in dien tijd van watersnood verzuimd te zijn aangifte van haar te doen zij is althans niet ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand. (Hbld.) Een bruid, als brandstichtster. Te Houtigehage (Friesland) brandde een hooischelf van oen heer II. af. Bij onderzoek der politie bleek, dat de toekomstige echtgenoote den brand ge sticht had, om te maken dat het huwelijk niet zou doorgaan. (Tel.) TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling begrooting Algemeen Armbestuur, dienst 1913. 3. Voorstel tot openbare oerkooping uan het uoormalige schoolgebouw teZuid- Eierland en uan eenige banken. 4. Dispensatie art. 20 der bouw- en woninguerordening. 5. Verbouw post- en telegraafkantoor den Burg en uerlenging huurcontract. 6. Benoeming uan een leeraar in de practische zeeuaartkunde aan de op te richten zeeuaartschool. 7. Wijziging uerordening regelende de jaarwedden uan het personeel der zeeuaartschool. 8. Vaststelling uan een reglement uoor de Zeeuaartschool. 9. Benoeming uan een commissie uan toezicht op het middelbaar onderwijs. 10. Vaststelling begrooting uoor de Zeeuaartschool uoor 1913. 11. Vaststelling uan een uerordening op het bouwen, sloopen en wonen in deze gemeente. 12. Afschrijuing belastingen. i

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1