N°* 2628, Zondag 8 December 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Tex el. Bin ïj pt» land Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere knden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der AdvertentiM. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fl Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i. Bemestingswaarde van icr. Wanneer we in deze eersten landbouw- brief van ier spreken, dan bedoelen we, waar we iets anders niet uitdrukkelijk vermelden, de vloeibare uitwerpselen van het vee. Uitzaksel uit mesthoopen e. d. worden eveneens vaak met den naam ier bestempeld, doch zijn in samenstelling en werking met de eigenlijke ier gewoonlijk in het geheel niet te vergelijken. We stellen derhalve de ier geheel tegen over de vaste uitwerpselen en in alle opzichten is dat dan ook volkomen ge wettigd. Het onderscheid in het ontstaan van beide bij de spijsvertering der dieren maakt het groote verschil in waarde van de ier boven de vaste uitwerpselen zeer begrijpe lijk. De vaste uitwerpselen immers zijn die resten van het voedsel, welke aan de inwerking der vertering weerstand hebben kunnen bieden. Gemakkelijk oplosbare of oplosbaar te maken stoffen zullen er dus in betrekkelijk geringe mate in voorkomen. De vloeibare uitwerpselen daarentegen zijn het afscheidingsproduct van het bloed in de nieren. Al de vloeibare uitwerpselen derhalve hebben zich dus eenmaal in de bloedsbaan bevonden. De daarin bevatte stoffen zijn alle opgelost. Dit laatste reeds beslist al heel wat omtrent de waarde. Men behoeft maar even na te gaan, welke groote bet6ekenis men er in het algemeen aan hecht, dat in de meeste kunstmest stoffen de daarin voorkomende waardevolle stof, bijv. stikstof, phosphorzuur of kali, aanwezig is in oplosbaren vorm.. Hieronder geven we de gemiddelde samenstelling van de vaste en vloeibare uitwerpselen van rundvee, waarbij we er echter voor waarschuwen aan deze cijfers een absolute waarde toe te kennen, aange zien voeder, gebruik, ouderdom e.d. der dieren op de samenstelling meer of minder invloed uitoefenen. Per 1000 Kilogram. stikstof phosph.zuur kali Vaste uitwerpselen 3 Kg. 1,5 Kg, 1 Kg. vloeibare 5 Kg. 13 Kg. Vergelijking leert, dat de vloeibare uit werpselen geen pliospliorzuur en zeer veel kali bevatten. Het verschil in stik- stofgebalte lijkt niet groot, doch door de veel geringere waarde van de stikstof verbindingen uit de vaste uitwerpselen is het verschil in werkelijkheid ook voor de stikstof zeer beteekenend. Bij gelyke gewichtshoeveelheden hebben alzoo de vloeibare uitwerpselen een veel grootere waarde dan de vaste. Bij de uitwerpselen van h6t paard en vooral van het schaap zijn de verschillen nog veel grooter. Aangezien het er by de bemesting in het algemeen op aankomt het mogeljjk tekort aan stikstof, phosphorzuur, kali (en soms ook kalk) aan de grond toe te voegen, zal i6r slechts daar haar grootste uitwerking hebben, waar voldoende phosphorzuur in den grond voorkomt. Ier met super, of met slakkenmeel is dus e6n volledige bemesting. Het volgende kan bovenstaande duidelijk illustreeren. Op 12Noordhollandsche proefvelden werd door aanwending van gemiddeld 11500 L. ier, bevattende in totaal gemiddeld 60 Kg. stikstof een meeropbrengst verkregen van gemiddeld 1800 Kg. per H.A. Waar de ierbemestiDg werd gepaard met een gift van gemiddeld 450 Kg. super, was de gemiddelde meeropbrengst op 19 proefvelden 2700 Kg. hooi per H.A. Wanneer men dus niet zeker weet, dat phosphorzuur voldoende aanwezig is, geve men op hot te beieren land slakkemeel In den herfst of super is het voorjaar. H. v. S. TEXEL, 7 December f912. liet Sint Nicolaas feest. Het feest van den goed-heilig-man is weder voorby, verrassing; brengend aan den een, wellicht teleurstelling aan den ander; laten wij wenschen dat die laatste rubriek een minimum zal wezen. De neringdoenden kunnen het overschot van hunne artikelen weder inpakken, want de geheele voorraad zal wel niet zijn uit verkocht. Er zijn er zoo velen die op een voordeeltje van de Sint Nicolaasherdenking azen, dat de markt ook ten deze wordt overvoerd, toch willen wij hopen dat er een extraatje zal zijn verdiend. Donderdagmorgen arriveerde de Sint in hoogst eigen persoon met zijn onafscheide lijke zwarte knecht om een bezoek te brengen aan de kinderen van de algemeene bewaarschool. Thans niet gezeten op het traditioneele.witte paard of te voet, maar por auto. Sint Nicolaas gaat ook met den tijd mede. Tegen 10 uur kwam de Sint bij de school aan, waar de kinderen reeds in blijde verwachting bijeen waren en waar met het bestuur der school ook vele be langstellenden, vooral moeders der kleinen, zich bevonden. De Sint onderhield zich met de kleinen die al spoedig op hun gemak waren, op aardige wijze, de kinderen zongen liedjes en deden spelletjes, de Sint deed aardige vertellingen. Zoo ging het geruimeu tijd en slottens gaf de Sint aan ieder der kin deren (83 in getal) een pakje, welke naar wij meenen prenteboekjes, lekkernij en speelgoed bevatten. Ook de juffrouw en de helpster werden met een cadeautje be dacht. Dat de kinderen werden onthaald op chocolade behoeft zeker geen betoog, Eet was een prettig uurtje hetwelk de in de bewaarschool aanwezigen door brachten. Sint Nicolaas had er goeden slag van met de kinderen om te gaan en verdient zeker een woord van dank, evenals allen die tot deze. prettige Sint Nicolaas vertooning het hunne hebben bijgedragen. Aan de St. Jozefschool, zoo wordt ons medegedeeld, bracht Sint Nicolaas ook reeds des morgens een bezoek en begiftigde de kinderen met verschillende speelgoederen, prentenboeken en lekkernijen, welke met vieugde werden in ontvang genomen. Sint Nicolaas zal ook hier by zijn bezoek de kinderen wel hebben gewezen op 'het geen hun plicht is. In d6n namiddag van den dag begon de jeugd al spoedig met de hier eigenaardige viering van den Sint Nicolaasdag, door zich verkleed langs de straten te bewegen. Er waren zoer aardige costumes te zien, ook het getal gemaskerden was buitengewoon. Des avonds werd bet feest door de ouderen voortgezet, bijzondere vertooningen of voor stellingen hebben wij niet oqtdekt,'alleen gecostumeerden, waaronder enkele mooie pakjes, trokken de aandacht. Niettegen- staande het koude weder bewogen zich vele wandelaars langs de straat. Den Hoom, 6 December. Het St. Nicolaasfeest is dit jaar op ons dorp niet druk gevierd, wat de maskerade betreft. Slechts een veer tiental gemaskerden, waaronder een groepje voorstellende de zes padvinders (wat nog al een leuk effect maakte) bewoog zich langs de straat, anders werd er niets bijzonders vertoond. In Hotel Rijf konden de jongelui zich opeen dansje vergasten. Alles liep evenals de vorige jaren in de beste orde af. Waal, 6 Dec. Mej. E. Bakker, onderwijzeres alhier, staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te Hillegom. Het aantal sollicitanten bedroeg 52. De Coclcsdorp, 6 Dec. Gisteren werd eene leerlinge der O.L. School alhier, die na eene hevige ongesteldheid was bezweken, grafwaarts gedragen. Innig begaan met het lot van hun schoolmakkertje hadden een aantal kinderen, met wie zij dagelijks omging en ook het personeel der school in den droeven stoot plaats genomen. Na een lijkdienst in de kerk ging het naar de begraafplaats, waar de dierbare doode onder zichtbare teekenen van aandoening, zoowel van familieleden en vrienden, als van de kinderen aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. De dag, waarop de echtelieden Teunis Dogger en Geertje Schagen hun 60-jarig jubileum herdachten, ging niet onopgemerkt voorbij. Van heinde en verre stroomden de gelukwenschen toe, terwijl het ook niet aan {stoffelijke bewijzen van belangstel ling ontbrak. Zelfs het Hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij, waar Dogger jaren aan ver bonden is geweest, liet zich niet onbe tuigd. Het gelukkige echtpaar was door de overgroots en hartelijke belangstelling zeer onder den indruk. Het Sint-Nicolaasfeest werd hier op de gewone wijze gevierd. Tal van gemaskerden bewogen zich langs den dorpsweg en brachten in sommige wonin gen een bezoek. Slechts enkalen hadden bijzondere zorg aan hun kleeding besteed. Het slot van den avond was een ge zellig bal in het logement De Hoop. Oudeschild, 6 Dec. Het vieren van het St. Nicolaasfeest, zooals dat van ouds werd gedaan schijnt langzamerhand ook hier te verminderen. Gisterenavond bewogen zich hier maar weinig gemaskerden langs de straten. Kon men andere jaren aardige kleeder drachten of toepasselijke voorstellingen van het een of ander aanschouwen, nu viel er niets bijzonders op te merken. Al spoedig was de groote drukte langs straat voorbij en was het voor een tijdje stampvol in de Zeven Provinciën. Evenals voorgaande jaren werden nu ook weder de leerlingen van de K. W. B. met een aardig St. Nicolaas- cadeau verrast. Daardoor in staat gesteld door bijdragen van verschillende personen, had het Bestuur zorg gedragen, dat hedenmiddag om 5 uur alles gereed was om de geïnviteerden te ontvangen ten einde getuige te ziju van de blijde, toch ook dikwijls benauwde gezichten der kleinen. Velen hadden gebruik gemaakt van de uitnoodiging. Onder leiding van de beide onderwijzeressen werden er allerlei spelletjes verricht en kwam weldra de St. Nicolaas ten tooneele, die rijkelijk pepermoppen rondstrooide. Na eenigen tijd werd dit spel gestaakt en konden de kleintjes met goedgevul de mandjes huiswaarts keeren. De Voorz. van het Bestuur de heer W. Mets bracht in zijn gehouden rede den benarden fiuancieelen toestand der K. W. B. ter sprake en vreesde dat men nog eenmaal uit gebrek aan geld de inrichting zou moeten sluiten, indien men niet bijtijds slaagde daarin verbetering te brengen. ZEd. hoopte daarom op de hulp en mede werking van velen, teneinde te kunnen slagen met bet houden eener kleine fancy-fair ten voordeele van de K. W. B. Deze zou niet eerder plaats hebben dan in de kermisweek 1913. De wapenstilstand gesloten. Volgens telegrafische berichten in de bladen is de wapenstilstand voor onbe- paalden tijd door de gevolmachtigden van Turkije, Bulgarije, Servië en Montenegro onderteekend. Griekenland heeft een uit stel van 24 uur bedongen om zich by die onderteekening aau te sluiten. Indien Griekenland niet mocht wenschen te teekenen zal de Grieksche regeering toch deelnemen aan de vredesonderhandelin gen. Deze zullen den 13 December te Londen beginnen. g De conferentie te Londen. Londen, 5 Dec. Naar de „Evening Standard" van gezaghebbende bron heeft vernomen, zouden ter conferentie te Londen de volgende punten worden voor gelegd. Ie. De Turken behouden Adrianopel. 2e. De Turken blijven in het bezit van Gallipoli. 3e. Turkije behoudt Skoetari. 4e. De Grieken behouden Epirus. 5e. De Serven worden in het bezit gesteld van den Novi-Bazar en van een deel van Oud-Servië. 6e. De Bulgaren behouden in Thracië een gebied, dat zich uitstrekt van Midia tot de streek tusschen Cavalla en Dede Agatsch. Eveneens zou een streek aan de Maritza in banden der Bulgaren komen. 7e. Albanië en Macedonië worden auto nome staten, waarin- de Mohammedaan- sche bevolking bijzondere voorrechten zou krijgen. B6ide staten komen onder leiding van den Balkanbond. 8e Turkije zal na het sluiten van den vrede tot den Balkanbond toetreden. S Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Men schrijft ons: In verband met de vraag of instellingen of personen, die zich ziekenverpleging als anderszins ten doel stellen, doch niet tot de Vereeniging Het Roode Kruis behooren, het recht hebben het teeken van het Roode Kruis te mogen voeren, wordt herinnerd, dat tot 1 Januari 1914 tegen 't zonder daartoe gerechtigd tezijn voeren van dat teeken door anderen dan Het Roode Kruis, door de straiwet niets is te doen, maar dathet na dien datum, krachtens art. 435bis van dat Strafwet boek strafbaar is met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f300. Uit het Rott. Nbl. De drank. Maandagavond werden een man en een vrouw te Nieuwkoop wegens dronken schap op den Gemeentetoren gebracht. Dinsdag morgen vond men den man dood, vermoedelijk in den drank gestikt. Nog geen gebrek. Naar aanleiding van de opmerking, dat er veel te weinig 2'A cent stukken in omloop zijn, deelt de minister van Financiën in een nota betreflende de verhooging der begrooting voor 1911 mede, dat bij de verschillende kantoren der Nederlandsche Bank, bij de betaal meesters en in het muntdepot thans nog voor gezamelijk bedrag van onge veer f 100,000 in de muntsoort voor uit gifte aan het publiek aanwezig is. Een edelmoedig heer. Een arbeider te Gent, had door lang sparen een bedrag van 50 francs bijeen gegaard. Hij wisselde het in voor een bankbiljet en gaf dit aan zijn vrouw opdat deze er een nieuw bont van zou kunnen koopen. In de winkel werd haar een fraai bont van 100 francs gewezen, dat haar natuurlijk te duur was, maar een heer die dit bemerkte, gaf haar in ruil voor haar 50 francs-biljet een van honderd francs, en maakte zich als een ecbteweldoener bescheiden uit de voeten. Toen de vrouw betalen wilde, bemerkte zij echter dat het biljet valsch was. Jong onderwi/jser. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Paramaribo door een jongen van 14 jaar het examen voor den 4den onderwijzersrang is afgelegdhij heeft daarmede het recht verkregen om zelf standig voor één of twee klassen te staan onderwijs geven, ja, mag in de districten als hoofd van een school staan. Merkwaardige toestanden vindt men in Suriname soms. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1