Gemengd Nieuws. De voorwaarden tot toelating zijn o.i. voor velen geen bezwaar, vereischt wordt slechts behalve een verklaring van het hoofd der school, waar de leerling oriderwijs genoot, dat het onderwijs met vrncht is gevolgd, een geneeskundige verklaring wat betreft gezondheid, ge zichtsscherpte, kleuronderscheidin gs ver mogen en gehoorscherpte. Wat zeker van belang is, de inlich tingen ons verschaft, "wijzen er op, dat onze zeevaartschool in gunstige conditie zal verkeeren, ook wat betreft de plaatsing van leerlingen na h6t verlaten dier school. Belanghebbenden verwijzen wij voor verdere bijzonderheden naar de secretarie' Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat een der eerste stoomvaart maatschappijen in ons land de toezegging heeft gedaan bereid te zijn eenige van de beste leerlingen der onder leiding van den heer P. Tjebbes staande zee vaartschool in deze gemeente in haren dienst te nemen. Qudeschild, 10 Dec. De Weleerw. Heer Ds. Buiskool, die 15 Dec. a.s. ophoudt predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier te zijn, zal Zondag a.s. officieel zijne afscheidsrede houden. In plaats van den hr. J. Kooger Sr. werd tot ouderling benoemd de heer C. C. Backer, terwijl de heer P. Kz. Hoogerheide tot diaken werd benoemd inplaats van den heer J. Roeper. De heeren Kooger en Roeper hadden beiden voor hunne functie bedankt. Het is tegenwoordig wel een tijd van voetballen. Er gaat bijna geen week voorbij of op Texel heelt een match plaats. Gisteren weder een in de nabijheid van het boschje en wel tusschen de club Excelsior te Oudeschild en de dilettantenclub te Den Burg. Eerstge noemde behaalde de overwinning met 3-0. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Het gelukte niet. Dezer dagen zijn door insluiping uit een perceel in de Yrolikstraat te Amster dam twee spaarbankboekjes gestolen. Vrijdag heeft men deze aan het post kantoor te Tulpplein aldaar aangeboden. Op het eene boekje stond een bedrag van ongeveer f1000, op het andere ongeveer f1200. De aanbieding geschiedde door een vrouw en een jongen men weigerde er echter geld op af te geven. Bij den diefstal zijn ook nog enkele sieraden meegenomen. (Hbld.) Uit het Rott. Nbl. Tegen het mollenvangen. Gedeput. Staten van Gelderland, overwegende, dat het tegengaan van het verdelgen van mollen hoogst gewenscht is, hebben aan de gemeentebesturen in Gelderland, voor zooveel noodig, in ernstige overweging gegeven, een ver ordening in het leven te roepen, waarby verboden wordt op een anders- grond mollen te vangen of naar mollen te delven, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of gebruiker van dien grond. Zoo viert men daar 't St. Nicolaas' feest. Woensdag werd te Dirksland bij bek kenslag bekend gemaakt, dat Vrijdag al de straten in het dorp geschrobd moeten worden. Voorwaar een hoog noodige bezigheid 1 Waarom de burgervader daarvoor juist den St. Nicolaasdag nitzocht, is een raadsel. Voor de neringdoenden in die gemeente is dit zeker een dubbele last en ook voor de gezinnen, waar dit echt ouderwetsche feest nog steeds in eere is gebleven, valt zooiets vast niet mee. Uit het Leidsch Dbl. Hoe het bekend werd. Een vrachtrijder, woonachtig in de omstreken van het Noord-Hollandsche dorp Wijk-aan-Duin, die sedert Juli 1908 verzuimd had zijn verzekerings- plichtig bedrijf aan te geven bij het bestuur van de Rijks-Verzekeringsbank, werd dezer dagen door het bestuur dier Bank op een onaangename wijze verrast Hoe de R.-V -B. achter het adres van onzen voerman kwam, leert ons het volgende Een knecht van hem liep dezer dagen een nogal tamelijke verwonding op, zoodat hij zijn werk een poosje staken moest. Daar zijn baas ongenegen was om tijdens zijn gedwongen rust hem toch een schadeloosstelling toe te kennen, klopte de knecht bij het bestuur van de Rijksverzekeringsbank aan. Daar vernam hij, dat in de registertjes de naam van zijn baas ontbrak. Toen den volgenden dag een beambte van die instelling op onderzoek bij dien vrachtrijder ging en hem bleek, dat hij zijn bedrijf sedert 4V« jaar onverzekerd gevoerd had, werd ons baasje niet alleen dadelijk aangeslagen, maar mocht ook alle premies, ten bedrage van pl.m. f 150 ineens aanzuiveren. Opgesloten. Toen dezer dagen eenige personen het gebouw der R.-K. kerk te Pijnacker passeerden, klonk hen een benauwd geschreeuw tegemoet. Het bleek uit de kerk te komen. De koster moest er bij te pas komen om de kerkdeur te openen en het raadsel op te lossen. De koorzangers hadden n.l. dien avond repetitie gehouden met begeleiding van het orgel en na afloop waren ze nog wat blijven praten. En de orgeltrapper, wiens arbeid geëindigd was, dutte op het orgel in en toen men de kerk verliet, vergat men hem en sloot de kerk deur. Toen het dutje uit was, wilde ook hij wel naar huis en bemerkende, dat de deur gesloten was, begon hij te roepen, waarop men hem bevrijdde. **- Slechte tijden voor veldmuizen. Tengevolge van den hoogen waterstand, die herinnert aan bet jaar 1910, worden de Friesche laaglanden gezuiverd van duizenden veldmuizen, die deels verdrin ken deels naar de iets hooger gelegen landen trekken. Ook hier zyn ze niet veilig, want nu verschijnt de dorpsjeugd en begint het jachtvermaakde gaten worden volgegoten en bij tientallan komen de diertjes te voorschijn, om in handen te vallen van de jeugdige jagers of ver volgd te worden door de kraaien, die van alle kanten komen aansnellen. Visch of geen visch In den laatsten tyd heerscht te Stellen dam groote beweging onder de visschers- bevolking, in verband met de nieuwe Visscherijwet. Terwijl vroeger volgens de wet de garnalen geen visch waren, thans onder de nieuwe Visscherijwet is dit veranderd en zijn garnalen wèl visch. In verpacht water nu is het visschen verboden, zoodat de garnalenvangst thans volgens de wet in verpacht water niet mag beoefend worden. Enkele visschers blijven hun bedrijf ongestoord uitoefenen, ten einde een proces uit te lokken, doch het meeren- deel stoort zich aan de wet, welke voor hen zéér nadeelig is. Gevecht op de Maas. Men meldt aan „de Tel." Op de rivier de Maas ter hoogte van IJselmonde, had Zaterdagmiddag een aan varing plaats tusschen het opvarende Rijnschip „Drughorn" en het afkomende Rijnschip „Jozef", waarbij het laatste schade aan den achtersteven kreeg. Er ontstond over deze aanvaring een woordenwisseling tusschen de mannen van de schepen, waarbij de opvarenden van de „Drughorn" met stukken ijzer erts naar die van de „Jozef" begonnen te werpen. De schipper van de „Jozef" schoot toen zijn revolver af en trof den schipper van de „Durghorn" in het rech ter achterdeel. Deze werd te IJselmonde verbonden. Het oude spelletje. Zaterdagmorgen vervoegde zich bij een winkelierster hier ter stede een vrouw, gekleed met langen donkeren mantel, en dragende een bont en sprekende met Duitsch accent. Zij vroeg de winkelierster haar te hel pen tegen inwisseling en desnoods tegen vergoeding, aan guldens, waarop de beel tenis van H. M. de Koningin met hangend haar. De winkelierster ging naar haar binnen kamer, de vrouw was zoo brutaal haar te volgen. Er werd een zak, waarin voor ongeveer 190 gulden was, op tafel uit geschud, en de bewuste stukken werden uitgezocht. Bj] het vertrek van de vrouw werd het geld nageteld en werd bevooden, dat dertig en een halve gulden werd vermist I Vingervlugheid van die vrouw hadden haar op zoo oneerlyke en sluwe wyze aan dat geld geholpen. Opgepast dus in 'tbyzooder voor dat mensch met langen donkeren mantel, bont en Duitschen tongval, en in 't alge meen voor personen, die komen om bepaalde geldstukken. Laat hen vooral niet meezoeken 1 Gelijk opgegroeid. Te Souburg werden dezer dagen twee varkens uit denzelfden worp geslacht. Ze waren vijf maanden oud en hadden zich zóó gelijk ontwikkeld, dat het eene 352 halve kilo's en het andere één ons meer woogZeker een zeldzame „broe derlijkheid." het Kuilverbod. Men meldt ons uit Amsterdam Aan de leden van de Tweede Kamer is door de Vereeniging tot bevordering der Belangen van de Zuiderzee-Visscherij in een adres ter kennis gebracht, dat in hare algemeene vergadering, gehouden den 16 November 1912, de volgende motie is aangenomen „De vergadering enz., van meening, dat een algeheel Kuil verbond de meest afdoende maatregel is, om de moord- visscherij op de Zuiderzee te bestrijden, beschouwt alle andere te nemen maat regelen als overgangsmaatregelen, draagt het hoofdbestuur op, bij al zijn pogingen dit standpunt te handhaven. Wat een Europeesche oorlog zou kosten. De Fransche vereenigingen tot bevor dering van den vrede hebben aan de couranten een weisprekenden oproep van Charles Richet, professor aan de Parijsche Universiteit gezonden. Wij halen er 't volgende uit aan schrijft het Rott. Nbl. Wanneer het Drievoudig Verbond aan den eenen en de Triple Entente aan den anderen kant elkander den oorlog verklaarden, om Servië een haven aan de Adriatische Zee te onthouden of te geven, zou Europa twintig millioen soldaten onder de wapenen en tien millioen mannen op het slagveld brengen. Het zou Europa aan transport, be manning, wapenen, kruit, leeftocht, vernieling der steden, drie a vierhonderd millioen francs per dag kosten. Men zou na veertien dagen minstens vijfhonderd duizend dooden tellen. Alle fabrieken zouden gesloten, alle velden verlaten worden, alle handel stilstaan. Alle banken zouden failleeren en alle staten bankroeteeren. Hongersnood en epidemiën zouden te Parijs, Berlijn, Weenen, Moskou, Milaan en Rome gaan heerschen. Alle ver voer van levensmiddelen en reizigers zou ophouden en men zou millioenen noodlijdende gezinnen moeten voeden er zouden slechts vrouwen, kinderen en grijsaards overblijven in de steden en op het platteland. Er zon een halve eeuw voor noodig zijn om de verwoestingen te herstellen. En twintig millioen Europeesche gezinnen zouden in ellende en rouw gedompeld zyn. Dat wordt te gek. Bij den landbouwer F. B. te Bleskens- graaf wist een groote rat in de huiskamer op de tafel te komen. De vrouw des huizes die het zag, kon niet verhinderen, dat het brutale dier een fopspeen, die in een kopje met melk lag, in den bek greep en er mee van door ging. Bij een anderen landbouwer kwam, toen de vrouw de kleertjes van haar kinderen van een stoel nam, hieruit een groote rat te voorschijn 1 Dat kan nog erger worden, als een strenge vorst invalt! Vrouw verbrand. Men meldt uit Breda Zaterdagavond was de 78-jarigo wed. De Wit bezig haar brandende lamp met petroleum te vullen, toen plotseling de vlam in de bol der lamp sloeg en daardoor eveneens haar kleeren in brand geraak ten. De arme vrouw bekwam zeer ernstige brandwonden. Zij werd naar het zieken huis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Te O. (provincie Groningen) kwam naar de N. V. Ct. mededeelt de vereeniging voor plaatselijke belangen byeen. Er werd o. m. de electrische ver lichting besproken en besloten twee dorpssmeden af te vaardigen naar Gro ningen, om daar met den chef der elec trische centrale de verlichting van het dorpje te bespreken. De afgevaardigden kwamen bij den provincialen ambtenaar, die hen zooveel mogelijk inlichtte. De beide afgevaar digden luisterden aandachtig naar alles wat hen van het nieuwe licht werd medegedeeld, toen bij het verlaten van het bureau een hunner vroeg„kenn'n wie d'er gain monsters van mitkriegen." 5 Een voorstandster van het rooken. Een jonge Engelsche hoogleerares heeft de volgende stelling verdedigd„Om beter te kunnen leven, dient men te rooken". Mannen, die niet rooken, zijn volgens deze geleerde ongeduldig en twistziek. Zij raadt den jongedames aan onder geen voorwendsel een niet rookende man tot levensgezel te nemen. Behalve bij de „Vereeniging tegen het gebruik van tabak" ondervindt deze dame levendige sympathie van de zijde van 't mannelijk Brittenland. Stopgezet. Men seint uit Goor De directie van de fabriek der firma Arntzenius Jannink heeft haar fabriek voor onbepaalden tijd stop gezet. Deze stopzetting geschiedt naar aan leiding van de op 23 Nov. bekend ge maakte kennisgeving: „Aangezien ons Donderdag gebleken is, dat onze waarschuwing van 3 October niet weer de weefgetouwen opzettelijk stop te zetten by nagenoeg alle wevers geen uitwerking heeft gehad, wenscht de firma de verantwoordelijk heid voor daaruit voortvloeiende onge lukken niet verder op zich te nemen en ziet ook geen kans bij het onverstandig optreden van een deel van haar werk lieden, het geheele bedrijf met succes voort te zetten. Wij moeten er daarom op aandringen dat ons de aanstichters van het stop zetten worden genoemd. Zoo dit niet gebeurt, wordt de fabriek Zaterdag 7 Dec. voor onbepaalden tijd gesloten en dient dit als opzegging van de loopende arbeids contracten te worden beschouwd. Een 600-tal arbeiders is op de fabriek werkzaam. De vruchten der beschaving. Wij lezen in het „Oosten" Wij hebben vredesconferentien en een vredes paleis. Wij hebben een volken recht, 't welk oorlogvoerende naties ver biedt, om gewonden of niet strijdenden te mishandelen. In plaats van het zwaard en het schild hebben we geweren die den vijand al in de verte kunnen dooden. In den laatsten tijd hebben we luchtschepen en oorlogsaeroplanes, welke zooals voorspeld werd, den oorlog totaal zouden revolutioneeren. Maar 't schijnt wel, dat hoe meer vredesconferentiën er gehouden worden hoe meer oorlogen er uitbreken. Dit is zeker hoe meer vredes en arbitrage contracten de mogendheden met elkaar sluiten, hoe geduchter zij zich tegen elkander wapenen. Hoe weinig men ifi den oorlog rekent met het volkenrecht, bleek in den Duitsch- Franschen oorlog, waar Frankrijk half wilde Afrikaners tegen de Duitschers losliet; bleek in den Zuid-Afrikaansch- Engelschen oorlog, waar door de Britten met dum dum kogels geschoten werd en men in de kampen naar berekening twintig duizend vrouwen en kinderen ombrachtblijkt in den vreeselijk woe denden oorlog op de Balkan, waar vredige dorpen worden vernield en vrouwen levend worden verbrand. Ook de aeroplanes maken niet de minste verandering. Boven Adrianopel heeft men een luchtschipper met een springgranaat getroffen. Tot nog toe is dat het eenige nieuws, van dit nieuwe krygsmiddel vernomen. Maar wat we wel vernemen is, dat de oorlog in den Balkan op ditoogenblik bijna precies hetzelfde gevoerd wordt, als in den tyd toen Alexander en Julius Cecar en de oude koningin van Perzië en Babylonie hunne krygsbeirscharen aanvoerden. De oorlog der verbonden mogendheden tegen den Turk wordt gevoerd in den naam van godsdienst jen beschaving. Machtige legertrossen worden op elkan der geslingerd en by de meeste gevechtdn beslist niet de kogel maar de bajonet. Elke keer weer opnieuw is het vechten man tegen man, knods tegen zwaard mes tegen bajonetjuist zooals de oude Egyptenaren en Indiërs, Grieken en Romeinen met hunne phalaDxen vochten. Duizenden vallen en tot in den laatsten doodstuip trachten de soldaten van weers- zyden elkander het levenslicht uit te blazen, en waar het wapen de machto- loozo vuist ontviel, daar zookt men nog met de tanden den tegenstander den slagader door te byten of hem mot zijn nagels de oogen uit te scbnuien. Het wordt in den stryd tusschen Turk en Bulgaar opnieuw bewezen, dat men de mooiste woorden kan zoekenmet

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2