Binnenland. Gemengd Nieuws. dat op dien toestand de ernstige Balkan gebeurtenissen tot nog toe geen ongunstigen invloed heeft uitgeoefend. Ook uit iets anders kan dat blijken. Als een gunstig teeken toch mag beschouwd worden het feit, dat dè toon der Engelsche bladen, in zonderheid ten opzichte van Duitschland, zoo vredelievend en vriendelijk is in den laatsten tijd. Van meer dan eene zijde is in de laatste dagen gemeld, dat juist de diplomatieke onderhandelingen der Euro- peesche regeeringen over het Balkanvraag- stuk, geleid hebben tot groote toenadering tusschen de Kabinetten te Berlijn en Londen. En zelfs werd bericht, dat Keizer Wilhelm het voornemen te kennen heeft gegeven, met zijn gemalin gaarne een bezoek aan Engeland te willen brengen. Dit bericht is weliswaar nog niet bevestigd, doch het teekent den toestand reeds op zich zelf als gunstiger dan ooit. Naast deze hoopvol stemmende berichten valt ook nog melding te maken van andere die er op wijzen, dat er ook tusschen Oostenrijk en Kusland meer klaarheid is gekomen, Wel schijnt in beide rijken de mobilisatie der legers nog voortgezet te worden, doch dat geschiedt, naar het heet althans, enkel met het oog op mogelijke gebeurtelijkheden op den Balkan. o o—o Klaarde de toestand in Europa in de laatste dagen dus blijkbaar op, ook op den Balkan schijnt dat het geval te zijn. Even wel, de houding van Servië boezemt nog niet veel vertrouwen in. De toon der Ser vische bladen blijft nog steeds heftig en als ze een afspiegeling geven van de openbare meening, dan zou daaruit moeten volgen dat deze ten opzichte van Oostenrijk-Hon- garije nog steeds oorlogszuchtig gestemd is, Dat de Serven het tot een oorlog zullen Men komen, mag echter betwijfeld worden nu Rusland daartegen sterk gekant is. Meer en meer wordt de zekerheid grooter, dat de Albaneesche kwestie opgelost zal worden in den geest der Albaniër, n. 1. door het verheffen van Albanië tot een autonoom onafhankelijk koninkrijk. De mogendheden zijn het nog wel niet eens over de te houden conferentie, doch dat zal wel komen en dan zal zeer waarschijnlijk wel spoedig de onzijdigverklaring van Albanië, onder waarborg van alle mogendheden, volgen. Veel zal evenwel afhangen van het verloop die de vredesonderhandelingen zullen nemen. TEXEL, 18 December 1912. Voetbalwedstrijd. De Voetbalwedstrijd Zondag gehouden tusschen „Volharding" van Oudeschild en Texel I van Burg, was ten voordeele van „Volharding," welke uit het strijd perk kwam met 3 tegen 1 voor „Texel I." O osterend, 16 December. J. 1. Zaterdag hield Nut en Genoegen eene vergadering, die goed bezet mocht hoeten. De voorzitter, de heer J. Daal der Dz., riep allen een hartelijk welkom toe, wees nog even op het uitstekend geslaagde feest van den 16en Nov. j.l. en sprak den wensch uit, dat men met opgewektheid het diamanten feest der vereeniging tegemoet mocht gaan. De secretaris, de heer L. Koning, las de uit voerige notulen, waarvoor hij een luid applaus ontving van de vergadering. Ze werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter gaf hierna als lezing „Niet van den P. G.a, door Hooyer, waar naar met aandacht geluisterd werd, ter wijl hij later nog voorlas: „De Eerste," door Truida Kok. De heer B. Elzer had veel succes met de volgende voordrachten „Het diner van Manus," door J. van Maurik„De broek, die een zwembroek werd" „De Pleureuze" en „De verlaten Echtgenoot." De heer U. Koppen gaf ten beste „De ontevreden Zuigeling" en „Een Tête Tête", door J. van Maurik. Onbedaarlyk heeft men gelachen om verschillende bijdragen en de stemming der vergadering was onverbeterlyk. Men heeft volop genoten. Nadat de vice-voorzitter, de heer Joh. Koning Sz. den voorzitter had dank ge zegd voor zyne lezing en bijdrage, bracht deze dank aan de beide andere sprekers en aan allen voor aller hartelijke belang stelling. De vergadering is uitstekend geslaagd. Den volgenden keer zullen snrekeu de heeren J. de Jongh enP.K. Bremer. Oudeschild, 16 Dec. In het begin van dit jaar was door het bestuur van den Texelschen Schippers en Visschersbond te Oudeschild |en van het Visschersfonds te Wieringen 'n adres verzonden aan den Min. van L. N. en H., houdende verzoek het daarheen te leiden dat artikel 7, 3de lid, van het Waddenzee- Visscherijreglement (Koninklijk besluit van 26 Juni 1911, Staatsblad No. 161) zal worden gewijzigd in dier voege, dat het niet meer geoorloofd zal zijn onder- maatscho oesters op een in uitsluitend gebruik gegevnu plaats uit te zaaien. Heden is hiei op geantwoord, dat er geen termen zijn gevonden om de inwilliging van hun verzoek te bevorderen. Gisteren 15 Dec, hield ds. Buiskool die in deze gemeente gedurende 1 jaar als Voorganger optrad, zijne officieele afscheidsrede. ZWE. deed dit naar aan leiding van de woorden van d6n apostel Jacobus, Hoofdstuk V, vers 8, „Weest ook gij lankmoedig en versterk uwe harten." In plaats van lankmoedig ge bruikte ZWE. het woordje geduldig. Na afloop dezer rede sprak ZWE. de gemeente toe en spoorde ze aan de Vrijzinnige beginselen hoog te houden en er met kracht voor te strijden. Wel was officieel de bind tusschen hem en deze gemeente verbroken, doch bij hoopte dat die officieus sterker zou worden. De consulent ds. Grasstek sprak hierna eenige woorden tot d9 Gemeente en las een schrijven van den kerkeraad voor, waarin ds. Buiskool dank werd gezegd voor hetgeen ZWE. voor deze gemeente had gedaan. De gemeente zong daarna den vertrekkenden leeraar staande het 4e vers van psalm 121 toe. De Cocksdorp, 16 Dec. In eene gisteren gehouden vergadering van leden van het kiescollege werd als ouderling gekozen de heer R. Buis Cz. en als diaken herkozen de hr. J. Blom Mz. Den Hoorn, 16 December. Tusschen paal 7 tot 11 spoelde aan strand cokes aan. Vermoedelijk wel van eene lading afkomstig. Uit het Rott. Nbl. Een vijver in den trein Een vischhandelaar te Steenwyk heeft dezer dagen, deelt de Ned. Hengelsport mee, op de volgende practische wijze een groote partij levende visch naar Duitschland verzonden. In een daarvoor bestemden spoorwa gen werd een vijver aangelegd. Men gebruikte daarvoor een tot dat doel inge richt zeil. De waterleiding zorgde voor enkele M. helder water en weldra zwommen daarin tal van visschen dartel rond, als waren zij nog in volle vrijheid. Druipend ijs, boven dezen vervoerbaren vischvijver aangebracht, zorgde 70or verfrissching. Smakelijk eten. Te Leiden is door een politie-agent aangehouden de bestuurder van een hondenkar, waarop o.m. lag een groote gevulde zak. De agent opende dezen en... greep in een dood varken 1 De ingewanden waren er uit ver wijderd. Het beest werd vervoerd naar het slachthuis, waar bleek, dat het bezweken was aan... pest 1 Proces-verbaal is natuurlijk opgemaakt. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. De oudste inwoner. Vrijdagavond omstreeks half negen is de oudste inwoner van Nederland. Gijsbertus van Ham, te Oosterhout, in den ouderdom van 103 jaren overleden. Wij lezen in bet Rott. Nieuwsbl. Een muzikale brandspuit. De volgende vermakelijke geschiedenis wordt volgens den Geld. verteld van een dorp nabij Kempen. Een orgelman trok door het dorp met een groote muziekkast. De orgeldraaier kon 's nachts geen geschikt onderdak krijgen met zijn muziekding, waarvoor het brandspuit huisje werd aangewezen. Denzelfden avond werd brand gealar meerd. De spuitgasten hadden razende baast, het was pikdonker, met een haastje-repje werd gauw de eerste de beste brandwagen uit het spuithuisje gesjord. En nu ging het in galop, hollend en dravend naar den brand. De weg liep nog al steil af, de brand meester commandeerde daarom Remmen, jongens, de remblokken tegen het rad... vooruit... Er zitten geen blokken aan, baas, riep een brandweerman. En terwijl hij dat zei en zich bukte, duwde hij tegen den zwengel van het draaiorgel en een muzikaal gepiep kwam uit den brandwagen. De spuitgasten ginnegapten en lachten stiekum. Kom jongens, haast wat... De heele beweging holde rolde den glooienden weg af tot op het terrein van de ramp. De ramp was reeds lang voorkomen door de buren, die den brand gebluscht hadden De brandweerlui in hun nopjes, konden hun onderweg ontdekt geheim nu niet langer stilhouden en draaiden nu het orgel, dat het wijsje bevatte: Wir gehn nach Lindenau en die Dollar Prinzessin. De brandweer bleef nog lang in actie en lang duurde het voor het brand spuithuisje haar muzikalen spuitwagen weer binnen zijn pikdonkere ruimte herbergde. Een paar jaar geleden zegt de N. Gr. Ct. trad te Stadskanaal een net dienstmeisje in het huwelijk met een fabrieksarbeider, die door zijn vakkennis veel geld verdiende, maar nogal eens misbruik van sterken drank maakte. Zij hiervoor gewaarschuwd, dacht, dat dit in het huwelijk wel veranderen zou. En 't veranderde ook, d. w. z. het ver ergerde. 's Morgens, voor naar 't werk te gaan en 's avonds, voor huiswaarts te keeren de kroeg in. Haar bidden en smeeken baatten niets. Steeds kwam minder loon in, waardoor, ondanks het flinke werken der vrouw, het gezin steeds achteruit ging. Tot het Kerstfeest 1911 aanbrak. Toen was hy, tegen zijn gewoonte in, naar de keik geweest kwam heel on gewoon thuis, veel vroeger dan andere Zondagen en volkomen nuchterEn hij had z'n vrouw een hand toegestoken die gedrukt en bewogen gesproken 't Is oet, vrauw 1 Waaat? De drank 1 Geef hier de flesch de glaozen. Daor gaon ze. En meteen wierp hij ze stuk op den vloer. Gain drup meer 1 En 't gelukkige vrouwtje schreide, schreide van blijdschap. En voor 't eerst had ze 'n gelukkigen Zondag, de eerste in haar huwelijk. Als 't maar niet de eenige bleef I De man heeft woord gehouden. Dat bleek op St. Nicolaasavond, toen beiden gezellig aan de koffietafel zaten en plotseling de deur openging. In de gang staat een slager met z'n knecht. Van Sunter Neiklaos vrauw 1 Een vet varken van 175 pond 1 'k Heb die al 't loon geven vrauw, maor wa 'k 's morg'ns allend al verdronk, heb 'k vasthol'n, en daor heb 'k dit zwien nou veur kocht Dat was 'n gelukkige avond een echt Sint Nicolaasfeest 1 Zoo zijn er. Een der bezoekers van de onderwij zersmeeting, Zondag in den Haag ge houden, vroeg aan een voorbijgaand heer het nummer van de tramlyn die naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen voert. „Op Zondag geef ik geen inlichtingen aan menschen die met de tram gaan!" was het antwoord. N.v.d.D. Oplichting I De Tel. verneemt, dat de tapijtfabri kanten P. en F. te Tilburg, die zich daar 3 jaren geleden van uit Belgis vestigden, gearresteerd zijn, daar zij iemand uit België, naar men zegt uit Brussel, een zoogenaamden geldschieter, voor meer dan 200,000 francs f 100,000 zouden hebben bedrogen, door valscheljjk wissels te trekken, ten bate van den geldschieter op niet bestaande debiteuren. Ook loopt te Tilburg het gerucht, dat verscheidene leveranciers het slachtoffer zullen zijn van deze oneerlijke fabrikanten. Bjj het onbetaald terugkomen der val- sche wissels, kwamen de knoeierijen aan het licht. Nader meldt het blad De tapijtfabrikanten P. en F. zfln, na het politie-onderzoek, aan de Bredasche justitie overgeleverd. Gebleken is, dat zij don her Platte, te Brussel, 300,000 frs. (f150,000) afhandig hebben gemaakt waarvan ongeveer de helft door middel van de valsche wissels. De tapijtfabriek werkte Zaterdag nog, doch een faillissement werd spoedig verwacht. Een 60tal arbeiders zullen er ook de dupe van zijn. Hun werd Zaterdag geen arbeidsloon uitbetaald. Behalve eenige Tilburgsche firma's zijn verschillende groote garenfabrikanten uit Frankrijk met belangrijke bedragen in deze financieele castastrophe betrokken. P. is van Belgische nationaliteit, F. is Nederlander, te Brussel woonachtig. Electnseeren van eieren. Scheikundigen die soms menschen van groote verbeeldingskracht zijn, hebben duizend en. een methoden uitge vonden om eieren te bewaren. Het beste middel is niet veel beter dan de rest, want het ei is een levend organisme, waarbij oxydaties niet zouden uitblijven. Hierdoor hebben alle middelen plaats ge maakt voor dat der temperatuurever- laging en werkelijk weet men hierdoor de veranderingen tegen te gaan, of tenminste zeer langzaam te laten ver deren. Evenwel is 't een Amerikaansche ingenieur gelukt nog iets beters te vinden. Door middel van een electrische ontlading doodt hij de kiem van een versch ei, met het doel het te steriliseeren, waar door de belangrijkste oorzaken van ont binding voorkomen zijn. Deze uitvinder gebruikt voor dit doel een stroom van verscheidene honderden volten, waardoor de kiem de hoofdoorzaak van de ontbinding, onmiddellijk wordt gedood. Wel te verstaan kunnen we dit nieuwtje slechts onder voorbehoud melden en op geen enkele manier voor de juist heid inslaan. Toch heeft het denkbeeld niets onlogisch voor een wetenschappe lijk bericht dat, uit Amerika is gekomen. Het is dus heel goed mogelijk, dat het vandaag of morgen in de practijk wordt gebruikt. Bloedvergiftiging. De vrouw van den heer R. Boon te Midwoud, heeft, [door een puistje aan den wang open te krabben, bloedvergiftiging gekregen. Het geheele hoofd zwol op en men vreesde aanvankelijk voor het behoud van haar leven. IJlings ingeroepen hulp had 't gevolg dat de patiënte, hoewel nog niet buiten levensgevaar, thans beterende is. Argentijnsch vleesch. De commissie voor de strafverorde ningen uit den Middelburgschen ge meenteraad stelt dien raad voor een wijziging in de verordening op den invoer van vleesch vast te stellen, waardoor invoer van Argentijnsch vleesch mogelijk wordt. Dat viel mee. Te Sittard vervoegden zich twee broeders bij de politie om onderdak. Zij verklaarden tevens, dat zij beiden nog 3 dagen „tegoed" hadden en hun schuld maar meteen wilden aflossen. Maar de politie vond het toch noodig er de registers eens op na te zien en toen bleek het dat de beide heeren niet op 3 dagen, maar op 3 maanden gastvrijheid aanspraak hadden. En dat was meer dan zij hebben wilden. Tyd. Straatroof. Een brutaal stukje van straatroof heeft zich te 's Bosch afgespeeld in het centrum der stad. Een jongetje van een jaar of negen werd door zyn moeder het bureau der gasfabriek in de St. Jozefstraat ge zonden om halve stuivers te halen voor den muntmeter, waarvoor hy ander geld meekreeg. Toen hy buiten kwam, werd hy aangevallen door twee individuen, waarvan de een zjjn handen vasthield, terwyl de ander zijn zakken ledigde. Op het hulpgeroep van het jongetje kwamen wandelaars toegeschoten, doch de beroo- vers gingen aan den haal en zyn niet gegrepen. De Bond voor Staatspensionneering en de verkiezingen in 1Ü13. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspeosioneering heeft in een vergade ring met het comité van actie uit dien Bond besloten, buiten alle party-program om, aan de Kamercandidaton te verzoe ken de volgende vragen te beantwoorden le. Wenscht gy een staatspensioen zonder premiebetaling voor ouden van dagen, zoowel voor vrouwen als voor mannen, voor zelfstandigen als loon-

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2