N*. 2087. Aondag 12 Januari 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op deu dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x eb. TEXEL, 11 Januari 1918 Omtrent de vergadering van de V. P. N. Dinsdagavond gehouden, waar omtrent wij verzuimden een verslag op te nemen, vermelden wij alsnog De vergadering was slecht bezocht. Door den penningmeester werd rekening gedaan. Het batig saldo over 1912 was f38,10. Vorig jaar saldo f86,— Schuld der vereeniging f150, Er werden in het afgeloopen jaar ruim 171000 eieren van hier verzonden, die gemiddeld f3,83 per 100 opbrachten. Over de zending van eieren van hier, werd niet met lof getuigd. Ging het in het begin van 't jaar best, 't werd al spoedig minder. Aangezien de onkosten 12 voor de eierverzending te hoog is, werd besloten de eieren niet meer op te halen, doch te trachten een depothouder aan den Burg te krijgen, waar de eieren kunnen worden gebracht. Tot lid van het bestuur werd de heer W. Eelman herkozen inplaats van den heer Over die wenschte aftetreden werd de heer J. J. Roeper gekozen. Bij enkele candidaatstelling is tot commissaris van toezicht voor Vereeni ging „Vooruitgang is ons Doel", gekozen de heer IJ. Brouwer. Dm Hoom, 30 December. Door het Bestuur van het Hoornder- Nieuwland is benoemd tot watermolenaar de heer P. Dekker Cz. inplaats van den heer C. Rijf, die als zoodanig heeft bedankt. Oudeschild, 10 Jan. Reeds meermalen is door de Texelsche Schippers- en Visschersbond, het verzoek tot de bevoegde autoriteit gericht, om eenige voor de visscherij hinderlijke, op den bodem der zee zich bevindende heften of wrakstukken, op te ruimen. Op deze verzoeken is in den laatsten tijd telkens afwijzend beschikt. Nu onlangs weder een der visschers door een dier heften een nieuwe kor heeft verloren, heeft de N.V. Schippersver- eeniging „Oudeschild" te Oudeschild in eene gisterenavond gehouden vergadering besloten, zelf de handen aan den ploeg te slaan en te trachten eenige dier hinderlijke voorwerpen te verwijderen. In deze hoopt zij op den financieelen steun van den Tex. Schippers- en visschersbond en zoo mogelijk op de daadwerkelijke medewerking van de visscherij-inspectie. In eene gisteravond gehouden be stuursvergadering van het plaatselijk Nut „Neptunus", is met het oog op de tijdsomstandigheden en op de hier nog altijd heerschende diphtheritis met alge meens stemmen besloten, de op 16 Januari a. s. vastgestelde bijeenkomst met dames te verdagen tot 3 Febr. a. s. Nog altijd zijn hier de O. L. S. en de K. W. B. gesloten vanwege de diph theritis. Scheen het, dat deze besmette lijke ziekte hier weidra tot het verleden zou behooren, thans moeten wij tot onzen spijt mededeelen, dat zich gisteren naar alle waarschijnlijkheid een nieuw geval heeft voorgedaan. Waal, 9 Jan. Het Kerstfeest, aangeboden aan de kinderen van de Zondagschool, uitgesteld tot 8 Januari, had gisteravond plaatsin de Herv. kerk. Was de opkomst der belangstellenden niet zoo groot als dat op den 2den Kerstdag het geval zou geweest zijn; toch was het voor de kin deren en dit is toch het voornaamste een genotvolle avond. Het gewone programma: zingen, ver tellen, chocolade drinken en gebakjes eten, werd ook nu weer afgehandeld; en met een passend geschenk verlieten de leerlingen dankbaar en tevreden het keikgebouw. De tram Scliagen - Alkmaar. De Zijper Cour. zegt er van Heden zijn ze met de aanleg van den tramrails gevorderd tot over den Sint Maartensweg en zullen nu in den Ruigen- weg naar Schagerbrug, wel spoedig wat opschieten als het weer zoo gunstig blijft. Hoewel nog niet in volle actie, is er toch al aardig wat drukte in den Ruigenweg. Het werkspoor ligt ongeveer over een lengte van 400 M., op de landerijen van de firma Van Santen, Struif en Kant, waar zij alreeds, over die lengte aan het afzanden der zandheuvels zijn begonnen. Hiermede verdwijnen ook daar de laatste overblijfselen van woeste gronden, om in vruchtbare landouwen te worden her schapen. Ook aan de St. Maartensvlotbrug, is een begin gemaakt met de voorbereiding der werkzaamheden, (vanwege het Rijk, ten behoeve der zeewering,) althans het huis, dat daartoe moet worden wegge ruimd, is door de jeugd dermate geha vend en geforceerd, dat alle ruiten zijn stukgegooid, pannen vernield, deuren opengemaakt en van binnen gehavend is. Nu, dat gaat wel wat erg buitensporig. Door den mist. Wij lezen in de Schager Cour. Gistermiddag (Woensdag) half een kwam te Hoorn, voortdurend pompende, binnenzeilen de groote ijzeren tjalk „Antje", die, uit Amsterdam naar Fries land varende, bij Schellinkhout op de steenen glooiing was geloopen. Een plotseling opgekomen dikke mist had den schipper belet, den wal te zien. Nadat het schip den ganschen nacht had vastgezeten en de schipper en zijn knecht voortdurend aan boord waren gebleven, werd des morgens per bootje bericht naar Hoorn gebracht en stoomde de Hoornsche boot „Burgem. van Dedem" ter assistentie de haven uit. Een drietal Hoornsche botters waren haar echter reeds voor geweest en een 12-tal vis schers wisten het vaartuig vlot te krijgen. Een geluk is het geweest, dat er zoo weinig wind was. Een 100-jarige op Wieriugen. De oudste inwoner van 't eiland Wieringen, mej. de wed. S. Wagemaker- Scheltus herdacht dezer dagen haar lüOsten geboortedag. Een eeuwfeest, nog nimmer voorgekomen. Yanaf den toren der Ned. Herv. Kerk te Hippolytus- hoef hing evenals van particuliere woningen de driekleur. De jubilaresse verheugt zich nog in een goede gezondheid en beschikt over al haar zintuigen. Des morgens en namiddags kwamen van alle kanten 'n stroom familieleden en belangstellenden haar feliciteeren, onder wie leden der Herv. Kerkeraad en het college van Burgemeester en Wethouders. Des na middags bracht ook de muziekvereeniging „Harmonie" haar nog een serenade. Dat was een druk oogenblikje, 't was zwart van menschen voor de woning der jubilaresse, welke voor 't raam ('t was buiten te koud) met alle aandacht naar de muziek zat te luisteren. Na afloop der muziek ontving zij van alle werkende leden van Harmonie en een massa particulieren de gelukwenschen. Aan presentjes ontbrak het niet. Des avonds, nadat het feest was afgeloopen was de 100-jarige van de drukte van den feestdag niets vermoeid en ging zij voldaan en vergenoegd naar bed. Sch. Cour. Nimwjaar en de post\ De Nieuwjaarsdrukte op het Amster- damsche postkantoor is kolossaal geweest: Het Handbl. deelt een paar cijfers mee. 't Aantal kaartjes voor bestelling in de stad was ongeveer even groot als vorige jaren (900,000). Maar schrikbarend grooter dan vorige jaren was ditmaal het aantal bontge kleurde prentbriefkaarten. De verzending uit Amsterdam naar binnen- en buitenland is eveneens enorm. Behalve de brieven en briefkaarten werden op 30 en 31 December en 1 Januari uit Amsterdam verzonden een 570,000 prentbriefkaarten en visite kaartjes. Wat zouden de menschen het de post, hun medemenschen en zichzelf veel gemakkelijker kunnen maken door nog meer gebruik te maken van de gelegen heid om per advertentie hun geluk- wensch de wereld in te zenden. Ook een Nieuwjaarsgroet. Freule de Savornin Lobman schrijft in de Lelie „De Kerstklokken hebben uitgeluid, 't Oude jaar ligt achter ons. Wees gegroet 1913, ik ben benieuwd hoeveel huichelarij en leugen en kunst en kool gij, op uw beurt, ons weer brengen zult". Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Nederlandsch vee in Duitscliland. Uit Berlijn wordt aan het Alg. Hbd." gemeld Uit Keulen wordt aan de „Tagliche Rundschau" geseind „Nadat de prijs voor Nederlandsch slachtvee voortdurend gestegen is, hebben verschillende ge meenten in de Rijnprovincie besloten af te zien van den verderen aankoop van Nederlandsch vleesch, zoolang niet de Pruisische Staat de invoerrechten en de vrachten verlaagd heeft. In vele steden is zelfs de prijs voor Nederlandsch vee hooger dan voor Duitsch vee. Met het Deensche vleesch heeft men dezelfde ondervindingen opgedaan, zoodat in het Rijnland bijna niet meer ingevoerd wordt." Uit het Rott. Nbl. De heer W. K., kleermaker te Doetinchem, is de dupe geworden van een oplichter-: Op een door hem geplaatste adver tentie voor een knecht, kwam zich als zoodanig aanmelden een persoon, die opgaf te heeten, Jonke Feenstra, uit Heerenveen. De sollicitant werd aangenomen en zou dezer dagen in functie treden. Onder een verhaal van langdurige werkloosheid wist hij zijn toekomstigen patroon te bewegen, hem een voorschot op zijn loon te geven. F. moet echter nog terugkomen en nadat de politie met een en ander in kennis was gesteld, bleek, dat te Heeren veen niemand van dien naam bekend was. Arnh. Ct. Automobielkeukens. Eerlang zal, zooals bekend is, bij het leger worden ingevoerd een nieuwe en meer doeltreffende manier, om de man schappen te velde van warme spijzen te voorzien. Daardoor zouden de primi tieve veldkeukens vervallen. Het is een keuken-, op wielen, die den troep volgt. De kok is onder den marsch bozig 'liet eten te bereidenis er rust, dan kan de commandant direct voor het eten dóen blazen. De automobiel-keukenwagen, die blijkens het voorloopig verslag van de begrooting van Oorlog, zal ingevoerd worden bij de bereden korpsen en wiel rijders, zal door de Nederlandsche industrie geleverd worden. Door den lsten luite nant-kwartiermeester W. Weisfeit, van het 7de reg. inf. is een studie gemaakt van legerverpleging in het algemeen en van den keukenwagen in het bijzonder. Met de verkregen gegevens is die officier gegaan naar dr. Essers, den man van de ziekenauto's, en samen vonden zij de firma Becht en Dyserinck bereid het werk uit te voeren. De genomen proeven hebben goede resultaten ge- levere. De voordeelen van een automobiel keukenwagen zijn de volgende lo. door dat de wagen voor twee compagnieën is gebouwd, dus meer ketels heeft, kunnen alle spijzen, een goeden burgerpot vor mende, bereid worden 2o. door de te bereiken snelheid kan veel vlugger ge- fourageerd worden en kan de wagen (met aanhangwagen) tevens dienen als proviandwagen 3o. paarden zijn niet noodig, zoodat deze voor andere doel einden kunnen worden gebruikt4o. de trein wordt, doordat geen proviandwa gens noodig zijn, belangrijk korter5o. geringe exploitatie-kosten en minder personeel. („H. B.") Uit het Leidsch Dbl. Een kolossaal gebouw. Op het oogenblik is te New-York een reusachtige „skyscraper" in aanbouw, die in Januari 1915 gereed zal zijn en het grootste van alle gebouwen over de geheele wereld zal zijn. Het nieuwe gebouw, waarin de kantoren der „Equitable" verzekeringsmaatschappij zullen gevestigd worden en opgericht wordt op de plek van het vroeger^ ge bouw, dat in het begin van dit jaar af brandde, wordt niet zoo hoog als de Woolworth-, Singer- of Metropolitan- torens, maar de oppervlakte die het beslaat, is grooter dan die van twee skyscrapers te zamen. Het gebouw krjjgt zeven en dertig etages en wordt ongeveer 500 voet hoog. De kosten van den grond bedragen 3,500,000 dollar en van den bouw 14,000,000. Zondag 13 Januari 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg 's Avonds 7 uur ds. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. "Waa, H. Doop. Oudeschild vm. 10 uur ds. Norel. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Visser. Voorber. H. Avoudmaal. Oosterend vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Avonds 7 uur Ledenvergadering. Coclcsdorp vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend- vm. halftien ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Buasemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 15 Januari 1913. Burg 's Nam. 5 uur KerstfeeïtvieriDg in Eben Haözer. Den Hoorn 's av. 7 uur Kersttecstviering met de kinderen der Zondagschool. Cocksdorp, 's Avonds 7 uur Uitgestelde Kerstfeestviering in de kerk. Donderdag 16 Januari 1913. Waal, 's avonds 7 uur Bijbellozing. Oosterend, GEREFORMEERDE KERR. Oosterend'S avonds 7 uur ds. Üagevos. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1