N°. 2639. Zondag 19 Januari 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiëu vóór 9 uur op den dag der nitgave A B O'N NEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELDDE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tb x el. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. P>ijs der Advertentitn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. IV. Verplanten van groenten. Vooral daar, waar in het seizoen versche groenten niet, moeielijk of betrekkelijk duur zijn te bekomen, is het voor bezitters van kleine tuinen zaak de zelf geteelde groenten zoo vroeg mogelijk uit eigen tuin te kun nen oogsten. Vele middelen kunnen dienen om de op brengst van den tuin aanmerkelijk te ver vroegen. Eén daarvan willen we hier wat nader behandelen, n. 1. het verplanten. Het is een opmerkelijk feit, dat in de meeste burgertuinen, met uitzondering van koolsoorten en andijvie, alle groenten- soorten gewoonlijk onmiddellijk ter plaatse gezaaid worden, d. i. daar waar de planten hun geheelen groei moeten doormaken. En toch zijn er zoovee! groentesoorten, welke niet alleen van verplanten geen last hebben, ja, dikwijls beter opbrengst leveren. De volgende voordeelen kunnen voor daarvoor geschikte gewassen, aan deze cultuurmethode worden toegeschreven lo. M6n kan de joDge plantjes, vele bij elkaar, op een klein beschut plekje uitzaaien, 'tzij in de bak, 't zij op een reeds aanwezig of te maken zonDig en luw plaatsje in den tuin. door L. HAIDHEIM. 42.) Hoewel niet geloovende dat zij den priDs zou ontmoeten, en gelegenheid zou hebben hem te sprekeD, ging er toch een vaag gevoel in haar om, 't welk er baar toe dreef de geringste kans niet te lateD voorbij gaan. Zoo vlug mogelijk had zij haar rijkleed aangetrokken. De muilezels hielden voor de deur stil, waarna allen vértrokken. Een jonge Belg met wie zij gisteren had kennis gemaakt bleei haar heden terzijde, vertelde haar in Cairo dikwijls gezien te hebben met baron Klarenberg, hij bedoelde .Ludwig, en dat hij dezen heel goed kende. Uoor hem was de nieuwsgierige, niets uit voerende menigte te weten gekomeo, wat hem van haar en mevrouw Klarenberg bekend was. Door zijn gezellig gekeuvel ook over de anderen van het gezelschap vergat Willa bijna alle do pijnigende ge dachten. Als een lusthof der nimfen die aan den westelijken rand des aardbols een tuin met .gouden appelen .bewoonden, lag inderdaad 2o. Daardoor kan men ook heel wat vroeger zaaien dan gewoon in den tuin. 3o Wanneer men een zeer klein tuintje heeft, kan men met de verplantmethode meer gewassen op elkaar lat6n volg6n, doordat hei volggewas al heel wat ontwik keld is, als het op zijn blijvende plaats wordt uitgezet. In het algemeen leenen alleen die groenten zich voor verplanten, welke een lliuk ver takt wortelstelsel hebben. In kleine tuinen kan het verplanten wel met zorg geschieden, door zooveel mogelijk de wortels 4er planten te sparen. Hoe vlugger immer de planten weer aanslaan, hoe vroeger en grooter de opbrengst. De volgende groentesoorten laten zich op onder aangegeven wijze aanmerkelijk ver vroegen. Kropsla kan men van einde Januari tot half Maart in den kouden bak zaaien, om de plantjes in Maart en April uit te planten. Van begin Maart kan nien op een warm plekje iu den tuin by gedeelten wat sla zaaien en later uitplanten Gedurende den zomer kan men bijv. om de twee weken sla zaaien om de plamen later op verloren hoekjes of pas vrij gekomen plaatsen uit te zetten. Erwten (stam- en stokdoppers en -peulen) kan men begin Februari in kistjes zaaien, waarin men ze binnenshuis of onder het glas van een bak laat kiemen. Als de plantjes ongeveer 5 c.M. hoog zijn, kan men ze op het bed uitzetten, na de jonge erwtjes eerst langzamerhand aan de buitenlucht te hebben gewend, dus na ze te hebben „afgehard." Half Februari op een beschut plekje gezaaid, kunnen de plantjes half Maart worden uitgeplant. Verplante erwten groeien niet zoo geil en leveren veel en vroeg erwten zonder overmatig stroo te vormen. Boonen (stam- en stoksla- en snijboonen) kan men in April in kistjes onder glas of binnenshuis of op een beschut plekje zaaien. Einde April, begin Mei kan men verplanten. Bij gevaar voor nachtvorsten dekke men de jonge plantjes met een zak, met bloem potten of iets dergelijks. Verplante boonen geven een uitstekende opbrengst. Bij het zaaien ter plaatse van stok'ooonen, zoowel sla- als snijboonen, kan men op het bed een z. g. n. „nestje" leggen, d. w. z. eenige boonen in een kuiltje bij elkaar zaaien. De plantjes hiervan kunnen dienen om weggebleven planten om de stokken te vervangen. Augurken en komkommers kan men vanaf half April iu kistjes zaaien vooral niet te diep en de jonge plantjes begin Mei, of soms reeds iets eerder, op het bed uitplanten. 's Nachts kan men voorzichtig- dat van geluk overstroomde eiland voor hen. Overal die overvloed van prachtige tropische gewassen. Overal stuwden van de steile bergoevers kleine beekjes af. In de wijngaarden hoorde men het zingen der werkende boeren. Heldere huisjas met vlakke daken ston den tusschen noten- en oraDjeboomen, pijoen eu cypressen. Eu alsof de natuur steeds leestijnde, slingerde zich de drui venranken, rozen, en klimop in nooit ge ziene overvloed van boom tot boom. Na een vermoeienden tocht hadden zij den top van den berg bereikt en nu lag zij voor hen, die blauwe zeeblauwer dau de hemel in zijn eindelooze praebt. Iu de verte verhieveu zich de schuimende golven, verder, steeds verder tot aan de kleine eilanden eveneens door de goden begunstigd. In kleiDe booten, waarvan de witte zeilen in het zonlicht glinsterden, gingen de visschers ter vangst uit. 't Was eeu onbeschrijfelijk prachtig gezicht, maar Willa's oogen richtten zich telkens weer op de azuur blauwe zee, die spiegelglad tot diebt aan haar voeten, haar zachte regelmatige golven tegen den steenachtige oever brek. De steile wand verhief zich niet zoo hoog boven de zee als zij gedacht had. Toch scheen haar deze dieper in de laagte, meer naar beueden onbestijgbaar. Nog zoowat honderd voet vorder lag de woestenij. Of een aarbeving, een bergstorting of heidshalve een bloempot of een klein kistje ovor iedere plant plaatsen. Prei behoeft men niet te vervroegen, althans de meest gebruikelijke, d. i. de winterharde, niet. Toch is verplauten goed voor 't verkrijgen van dikke stengels met veel wit. Men zaait in Maart tot half April. Zijn de plantjes zoo dik als een griffel, dan plaute men ze op 15 c.M. afstand in voor- tjes van gelyk6 diepte ongeveer, W6lke men voorloopig openlaat en eerst lang zamerhand dicht werkt. H. v. S. TEXEL, 18 Januari 1913. Vereeniging Vrouwenkiesrecht. Dinsdag hield de afd. „Texel" van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht iu Café „Den Burg," hare jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het afgeloopen jaar, wat toename van het ledental der afd. betreft, gunstig kan genoemd worden, het aantal leden be draagt thans 88. Er werden 7 huishoudelijke en I open bare vergadering gehouden, terwijl den 15 Juni een uitmuntend geslaagde autotocht over Texel plaats had. Uit 't verslag van de penningmeesteres bleek, dat over 1912 de ontvangsten bedroegen f 186,42, de uitgaven f 190,53, zoodat een tekort moest geboekt worden van f 4,11. Als bestuursleden moesten aftreden de dames Wagemaker, Langeveld, Bruin - Van Eyck (periodiek) en Bakker (door vertrek.) De drie eorstgenoemde dames werden herkozen, terwijl in de plaats van Mej. Bakker werd gekozenMej. van Achterbergh. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken wareu behandeld en Mej. Langeveld een uitvoerig verslag had uitgebracht over de 19e Alg. Vergadering, den 8en en 9en Dec. 1912 te Den Haag gehouden, werd deze 4e jaarvergadering met eene opwekking aan de leden voor getrouwer bezoek der huishoudelijke vergaderingen, door de Presidente te ruim 10 uur gesloten. Woensdag werd in „Eben Haëzer" het uitgestelde Kerstfeest met de Zondags school gevierd. Voornamelijk met het oog op de kou was besloten het feest deze keer niet ia de kerk te houden. Het ruime lokaal leende er zich ook uitstekend toe, temeer daar het getal der bezoekers welke natuurkracht deze verbazende puin hoop daar had opgestapeld, wist niemaod te zeggen, 't Was een woeste wildernis van hoog op elkaar gestapelde rotsblokken. Dier groeide geen boom, geen plant, boog stens een weiuig mos. Hier en daar op de steenen of tusschen de rotsspleten lag een door de wind daarheen gevoerde wilde bloem, 't Was alles een onbeschrijfelijk treurige aanblik. Waar de zee deze troostelooze steenwil- deruis bereikte, verhiel zich een stevig houten kruis dat eeuwen oud scheen, want het materiaal hoewel verwaarloosd, bestond uit twee masthoornen, misschien van een gered of gestrand schip afkomstig. „Eq waar is nu dat Turksch kasteel," vroeg een der jonge dames. Die vraag was inderdaad gerechtvaar digd, want geen spoor van een huis of gebouw was ergens te ontdekken. Men vroeg het aan een der gidseD, maar hoofdschuddend verklaarde deze, dat dit ook onmogelijk was, daar het kasteel zoo verscholen was dat het zelfs van den zee kant af niet te zien was. „Zie eens, daar komt het Engelsche ge zelschap al naar beneden,riep de jonge Belg. Laten we meegaan! Wij bestormen dan samen het kasteel, nemen den monnik gevangen en steken hem weer in zijn cartosa pij," viel een ander lacbend iu. „Is dat hier een menschelijke verblijl- p aats," riep eon der heeren,'t is hoogstens niet zoo groot was als op den 2en Kerst dag verwacht had kunnen worden. De Kerstboom, met het frissche groen midden in den winter, met het vele licht in den donkeren tijd van 'tjaar, hielp mee om ons op dezen Januari-dag in echte Kerststemming te brengen. En natuurlijk dat de nadruk viel op dat Leven, dat van geen kwijnen weet, op dat Licht, dat nooit ondergaat Met vertellen en zingen ging de tyd ongemerkt voorbij. Dank zij de milde bydragen van velen konden de kinderen goed worden onthaald en konden ze nog aardige pakjes mee naar huis dragen. Na zoo'u goed geslaagd feest zet de Zondagsschool weer vol moed haar arbeid aan de kleinen voort. Waal, 16 Jan. Het hier bestaande Ziekenfonds telt thans 23 leden. Op de gehouden huishoudelijke verga dering werd medegedeeld, dat 1912 niet onvoordeelig geweest wasde Penning meester kon een bescheiden batig saldo aanwijzen. In plaats van den heer C. Bruin, die bedankte, werd tot Penningmeester be noemd de heer J. H. Kikkert Gz. De aangekondigde lezing van den heer Klimp, landbouwonderwijzer te Zuid-Eierland, had gisteravond plaatsin het café Eelman. Ruim 20 personen waren opgekomen. De beer Klimp behandelde het onder werp „Melk en melkbereiding." Met aandacht werd naar de voordracht geluisterd vragen om ophelderingen enz. werden niet gedaan. Om 10 uur was de vergadering afge loopen. l)c Cocksdorp 16 Jan. Gisterenavond vierden de kinderen der Zondagsschool het uitgestelde Kerstfeest in het kerkgebouw der Hervormden. Om een prachtig versierden en keurig verlichten kerstboom zaten ze geschaard en het was op hunne gezichtjes te lezen, dat ze volop van de Kerstvreugde ge noten. De voorganger der gemeente, ds. Boeke, die eene mooie Kerstvertelling ten beste gaf, leidde het feest, hetwelk mede door veel belangstellenden werd bijgewoond. De leden der beide meisjesvereenigin- gen brachten op gevoelvolle wijze eenige voor een gevloekte uit Dantes hel." De gidsen opperden bezwaren, dat rotsige pnd was zelfs voor muildieren niet begaanbaar, en dan die monnik! Men las zelfs in hun oogen dat zij dien hui- veringwekkenden man vreesde. Toch lieten zij zich eindelijk overhalen en nu bleek ook het pad voor de muil dieren best te begaan. Ook bij deze na tuurkinderen oefende do overredingskracht haar macht uit. Hoewel bet afdalen moeilijk ging wilde toch niemand achterblijven. Af eu toe zag men de Engelschen bij het afstijgen tusschen de paden dan weer verloor men ze uit het oog. Eindelijk waren dan toch allen beneden, maar daar mee was eerst het kleinste deel van den moeilijken tocht achter den rug. Veel zwaarder viel 't zich tusschen de rots punten door te dringen, daar geen spoor van 'n pad te ontdekken viel. Doch ook dat gelukte eindelijk. Opeen stuk patten grond, zijn medereizigers ver vooruit, stond de reusachtige Duiteche prins die een luid hoera aanhief. Hij scheen het onnoodig te achten de geluidlooze stilte op deze plek, door den eenzamen monnik als verblijfplaats gekozen, te respecteeren. f Wordt v«ro»lgd.) D RANK W E Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op den 14den Januari j.l. bij hen is ingekomen een verzoekschrift van JACOB ZEGEL, wonende te Oudeschild alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andereu dan sterken drank, in de gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie D, No. 1884, plaatselijk gemerkt B 592, en gelegen aan den Schilderweg alhier. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 17 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT*.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1