N°. 2641. Zondag 26 Januari 1913, 26at® Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bin nenlamk Gemengd Nieuws. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrteutiëu vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tbx el. aansluiting gevende Yan Texel. Van Helder. Afvaart Boot 6.00, Vertrek trein 7.45 8.00. 9.07 n 11.15. 12.45 n 2.50. 4.10 Aank. trein HelderVertrek boot 7.00 8.39* 12.01 3.26 9.30 12.30 4.15 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.89 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. TEXEL, 25 Januari 1913. O osterend, 24 Januari. Gisterenavond hield de heer P. J. Oud alhier eene politieke lening in het Wapen van Amsterdam. Op den spreker eigen gemakkelijke wijze werd geschetst, hoe de verschillende politieke partijen in ons land ontstaan zijn, hoe enkele partijen na een kwijnend leven ten slotte verdwenen, en hoe de stand van zaken tegenwoordig is. Langen tijd werd gesproken over de coalitie der rechterzijde en de concentratie der vrijzinnige par tijen. De lezing was leerzaam, wat door verschillende aanwezigen getuigd werd. De heer Oud zal eens weerkomen en wel op een Zaterdag, opdat ook dan de visschers aanwezig zullen kunnen zijn, Wegens afwezigheid van den Voor zitter, werd de vergadering geleid dooi den vice-voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereeniging, den Heer Pisart. Oudeschild, 23 Jan. Gisteravond hield ds. Buiskool van Helder in de Nederl. Herv. Kerk alhier voor een vrij talrijke schare vrijzinnigen eene schoone lezing over het onderwerp: „Wat wij niet gelooven en wat we wel gelooven." Het een en ander werd door gemeenschappelijk gezang afgewisseld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of tot het voeren van debat werd geen gebruik gemaakt. Op een in Dec. j.l. verzonden ver zoek van den Texelschen Schippers- en Visschersbond om uitlegging van een lichtboei op den hoek van Texelstroom (Bollen) ter vervanging van de aldaar uitliggende ton, werd heden bericht ont vangen, dat de redenen die in Dec. 1906 aanleiding hadden gegeven tot niet in williging van dit verzoek, nog bestonden. Waal, 24 Jan. De derde bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", gisteravond in het Café Eelman gehouden was best bezocht. Als spreker trad op de Heer J. de Jongh, die met een drietal voordrach ten den aanwezigen een aangenamen avond wist te bezorgen. Achtereenvolgens gaf spr. ten beste 1. Als de rechte Jozef maar komt; 2. Een nutsavond met hindernissen en 3. De fietstocht van Bootsman Arie. De voorzitter dankte spr. en hoorders voor de opkomst en de belangstelling en riep allen een „tot weerziens" toe op het laatste Nut (15 Feb. a.s.) Den Hoorn, 23 Januari. Hedenavond had in het „Loodsmans welvaren" eene vergadering plaats van de alhier bestaande afdeeling „Texels Belang." Of 't kwam door het minder gunstige weder of eene andere oorzaak, groot was de belangstelling niet. Buiten 't bestuur waren vier personen aanwezig. Nadat door den heer C. Rijf de ver gadering was geopend en de werkzaam heden voor dezen avond waren geregeld, moest eene stemming plaats hebben voor de heeren C. Rijf en S. Zoetelief, welke beide met algemeene stemmen werden herkozen. Niet zoo vlot ging het inplaats van den heer T. Koorn, die wegens ver trek als bestuurslid bedankte, kon men geen ander krijgen, zoodat op heden het bestuur niet voltallig is. Yrede in uitzicht. Volgens berichten in de groote bladen heeft de Nationale vergadering te Con- stantinopel besloten gehoor te geven aan de Nota door de Mogendheden tot Turkije gericht. In het antwoord door Turkije te geven wordt onvoorwaardelijk en zonder meer afstand van Adrianopel gedaan en de Mogendheden verzocht over het lot der eilanden in de Ege'ische zee te beraad slagen. De Porte wil blijkbaar geen oorlog schatting betalenDe Balkan mogendheden zullen echter, tengevolge van het dralen met het sluiten van den vrede, een be langrijk grootere oorlogschatting eischen dan oorspronkelijk het geval was. Wij lezen in de Zijper Cour. Eigenaardige melkvervalsching De monsternemer J. v. d. Hof, in dienst van de zuivelfabriek „Aurora" betrapte Rozenburg een der contractanten der fabriek op melkvervalsching. Nadat de monsternemer eerst aan 't leverings station twee monsters melk genomen had, liep hij bij den boer in de keuken, waar dezen juist terugkeerend van zijn pas gemolken koeien, met een emmer vol melk was verdwenen. Toen hoorde de monsternemer een eigenaardig klok kend geluid als van uitstroomend water. Hij liep op den boer toe, die over een ton gebogen stond en trok bem achteruit Bij deze beweging raakte het hengsel van den emmer tegen een flesch, die door den boer onder zijn kiel was gebor en waarin zich water bevond. De melk was met dat water verdund, omdat de boer die reeds wegens melkvervalsching werd veroordeeld de goede melk eveneens wilde verwateren om den gemeente-scheikundige te Rotter dam op een dwaalspoor te brengen, dat zelfs van pas gemolken koeien, verwater de melk kwam. Proces-verbaal is opgemaakt en de zaak is in handen der justitie gegeven. Dat er nog héél wat melk bij afleve ring wordt vervalscht, bleek onlangs, toen een landbouwer te Nieuw-Lekkerland op 100 liter zoete melk, voor aflevering gereed, niet minder dan 16 liter water goot. Er in geloopen. Een juffrouw te Den Helder kocht aan een kar een paar huishoudelijk^artikelen. Meenende van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken nam zij een stoffer weg en verstopte die onder het kleed van haar kinderwagen. Maar de koop man lang niet mis, had het gezien, liet haar eerst het gekochte betalen en haalde toen zelf den stoffer voor den dag. Hét vrouwtje wilde het voorwerp niet beschaamde kaken teruggeven, dorh hiermede ging de koopman niet accoord. Hij eischte het dubbele bedrag of anders kennismaking met de politie. Natui r- lijk koos do vrouw het eerste en trok haastig af, uitgejouwd door wat buren die schik hadden in het fei.t dat de bedriegster zoodanig bedrogen was afge komen. Zijp. Cour. Ontleend aan de Opr. Haarl.Cour.: Een vreemde geiooonte. In twee dorpen van het district Novgord (Rusland) bestaat sinds langen tijd de gewoonte dat de inwoners eenmaal 's jaars samenkomen en wel in den winter op het ijs, en daarop een vuistgevecht leveren. Dit jaar heeit dit andera onschul dige volksvermaak een zeer treurigen afloop gehad. Zes deelnemers vielen door de vuiststooten hunner tegenstanders doodelijk getroffen, neder. Toen de volksmenigte zich daarop om de geval lenen schaarde brak plotseling het ijs. Twee honderd menschen vielen te water. Velen er van verdronken. Een arrestant ontvlucht. De correspondent der N. Crt. te Utrecht meldt De Amsterdamsche recherche bracht Woensdagmiddag een man over naar Utrecht, die verdacht werd schuldig te zijn aan de inbraak te Utrecht gepleegd. Op weg van het station naar het hoofd bureau van politie aan de Ganzenmarkt, wist de man, die geboeid was en door drie rechercheurs geëscorteerd werd, zich los te rukken en er vandoor te gaan, doordat een der handboeien niet goed gesloten was. Er volgde een wedloop door een aantal straten toen de vluch teling een agent van politie tegenkwam en geen uitweg meer zag sprong hij in het water van de Oude Gracht, waaruit hij spoedig was opgehaald. Zonder verder kleerscheuren kwam de man ten slotte aan het hoofdbureau van politie. Sch. Ct. Varken als huisdier. Men schrijft uit Hou men aan Het Centrum Dat met een varken nog wel iets meer is aan te vangen, dan alleen vet mesten, slachten, en verorberen, blijkt uit het volgende feit De landbouwer K., alhier is in het bezit van een speenvarken, in deze omgeving beter bekend onder de naam van „lepkeutje." Dit „keutje" verkeerde van af zijn geboorte dagelijks onder de huisgenooten en in voor en achteftruis en deelde alzoo met de bewoners het huiselijk verkeer. Door de zorgen en lessen van K. heeft het varkentje het thans reeds zoover gebracht, dat het kan opzitten en pootjes geven. Bij de kachel staat een mandje, het rust- en nachtverblijf van krulstraatje. Begint zijn maag te jeuken of ziet het de huisgenooten aan den disch, dan zet het zich als een hondje bij de tafel neder, een bedelende houding aanne mende. Krijgt knorrepot achterlaat, dan gaat het, evenals ieder welopgevoed huisdiertje, naar het achterhuis. Belet in zulke omstandigheden een gesloten deur den toegang dan blijft het met een smeekend snuitje zoolang hier voor staan, tot voor krulstaartje wordt open gedaan. Schager Cour. Een soldaat uit Schwelm diende bij de artillerie te Keulen. Om verlof te krijgen had hij achtereenvolgens den dood gemeld van zijn vader, zijn broeder, zijn zuster en nu eindelijk ook van... zijne moeder. Telkens was hem dat verlof verleend, bij elkaar had hij in korten tijd 30 verlofdagen te pakken. De kapitein der compagnie, waarbij hij diende had nrdg medelijden met den zwaarbeproef- en m man en zond een deputatie van s fi\ onder aanvoering van een nderoificier met een mooien grafkrans naar Schwelm om de begrafenis van moeder te gaan bjjwonen. By aankomst te Schwelm in het vermeende sterfhuis ontving moedor de gasten en kwamen achtereenvolgens vader, broer en zuster ook eens kijken naar de militaire kame raden van hun zoon, die zelf rustig lag te slapen. Den volgenden morgen ging de bedrieger onder militair geleide naar „de provoost" te Keulen. N. v. d. D. Uit het Rott. Nbl. Geen ezels meer. De vorige burgemeester van het Achter- hoeksche W. had een zoontje en het zoontje had een ezel. Jaarlijks stond dan ook op de gemeentelijke statistiek aan tal ezels 1. Toen de burgemeester het vorige jaar naar elders vertrok, maakte de secretaris de volgende aanteekening op de statisti sche lijst„Sedert het vertrek van den vorigen burgemeester zijn hier geen ezels meer." Rattenplaag Aan den Langendijk (N.-II.) met zijn uitgebreide groententeelt, veroorzaken de ratten groote schade. Om een denkbeeld te geven van de plaag, diene, dat bij de 3 tuinbouwver- eenigingen te Oudkarspel, Noord- en Zuid- scharwoude, 10,600 ratten werden inge leverd, waarvoor aan premie f 1605 werd betaald. Thans is de premie op 25 cents per stuk gesteld. Uit het Leidsch Dbl. *—De levensverzekerings-maatschappij opgericht door het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap, heeft het voorne men bij genoegzame deelneming een „groepverzekering" in 1913 te vormen, waaraan door elk onderwijzer, zoo voor zichzelf als voor zijn vrouw en kinderen, kan worden deelgenomen. De provisie komt ten hate van het weezenfonds van het Genootschap. Deze verzekering bedoelt, om door een kleine jaarlijksche bijdrage zich een som te verzekeren, die dadelyk beschik baar is en die onmiddellijk na overlijden wordt uitgekeerd. Want het. duurt altijd geruimen tijd eer na het overlijden van een onderwijzer het weduwenpensioen is vastgesteld en wordt uitbetaald. Bovendien is het ondersteuningsfonds van het N. O. G. door ondervinding be kend met den nood, welke in menig gezin door het heengaan van den kost winner plotseling ontstaat, bereid hun, voor wie het betalen der jaarpremie bezwaarlijk zou zijn, hierin de behulp zame hand te bieden. Het komt der commissie voor het wee zenfonds voor, dat vele onderwijzers deze gelegenheid zullen aangrijpen. Een voortrekker overleden. Te Haarlemmermeer is in den ouder dom van 90 jaren overleden de heerL. Enthoven, zoo niet de oudste, dan toch een der oudste bewoners van die gemeente. Den llen Maart 1852, toen de polder nog niet geheel droog was en de burger lijke gemeente nog niet was gesticht, vestigde deze oude „voortrekker" zich reeds in den Haarlemmermeer. Ontsporing van een stoomtram. Bij Barsingerhorn (N.-H.) is tram 2 (lijn Hoorn—Schagen) voorbij Haring huizen ontspoord. De locomotief is terzijde van de baan geschoven, met het voor gedeelte in de slootde goederenwagen is daarop geschoven. De postconducteur bekwam een hoofd wonde de machinist en de stoker waren intijds van de machine gesprosgen. Ongeveer 30 meters dwarsleggers werden vernield. De materieele schade is vrij groot. (Hbid.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advcrtenlièn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iodero regol moer 6 Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjsnummors 9 Cts. per nummer, O i> n n ij

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1