KantoorboekenWinkelboekenKasboeken enz. Schrijf ben oo die/dheden voor Kantoor, Winkel en Huishoudelijk gebruik. Scheurkalenders nog steeds voorhanden. N° 2041. Tweede Blad. Zondag 26 Januari 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. dat de BOEKHANDEL PARKSTRAAT ruim voorzien is van in verschillende formaten, zoomede van alle m BOEKH. PARKSTRAAT. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bora op Tbxrl. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 uur op den dag der nitgave Prijs der Adverlentièn. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. De derde klas vergeten. Men deelt aan de „Zw. Crt." mede, dat Zondagavond een aantal reizigers, die met den trein van 6 35 uit Enschedé wilden gaan, tot de minder aangename ontdekking kwamen, dat de trein ver trokken was zonder de reizigers derde klasse. Alleen zij, die naar Zwolle moes ten, konden toen nog hun bestemming bereiken over Zutfen en kwamen zoo eerst om 11 uur in stede van om 8'/i uur aan de anderen moesten in Enschedé overnachten. Ernstig ongeluk op de Maas. Men meldt uit Schiedam aan de Tel. Yorige week heeft op de Maas, nabij deze gemeente, een droevig ongeval plaats gehad. Een roeiboot, waarin 3 menschen zaten te visschen, is vermoe delijk door een Engelsche boot, komende van Rotterdam, overvaren, waardoor de roeiboot omsloeg en alle inzittenden te water raakten. Daar zij geen licht op hadden, werd van het ongeval niets be merkt. Hun aanhoudend schreeuwen werd eindelijk gehoord op een Spaansch schip dat voorbij voer. Dit zond een sloep uit en bracht 2 hunner hier aan den wal. De derde bleek reeds verdronken. Toen men met de twee geredden aan wal was gekomen, bleek een hunner reeds overleden. De eenige overgeblevene werd in allerijl naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij Donderdagmorgen tot bewustzijn kwam. Hij is ongehuwd. Van de overledenen is een gehuwd. De men schen behoorden thuis te Charlois. Uit het Rott. Nbl. Zoo de ouden zingenpiepen de jongen 1 De jongens der Haarlemmeroliefabriek te Haarlem een 12-tal, oud wisselend tusschen 14 en 17 jaar hadden het werk gstaakt omdat ze 50 cents meer loon wenschten. De medewerking der ouders werd inge roepen met het gevolg, dat de jongens den arbeid hervatten. Landbouwopvoeding I. Voor rekening der vereeniging „Land bouwopvoeding" is op de heide tusschen Voorthuizen en Nijkerk een gesticht ge bouwd, genaamd „LandbouwopvoedingI", waarin weldra een 20-tal onder toezicht der Regeering gestelde jongens in het landbouwbedrijf zullen worden opgeleid. De stichting bestaat uit een hoofdge bouw, ingericht voor verpleegden en directeur en een boerderij, die o.m. ruimte aanbiedt aan 25 stuks vee en paarden. Het werk is uitgevoerd door den aannemer J. F. Andreas, te Putten, voor f 29340. Van de 60 H.A. heidegrond, die eigen dom der stichting zijn, is reeds een 10- tal hectaren in cultuur gebracht. De opening zal dit voorjaar plaats hebben. Uit het Leidsch Dbl. Een Duitsch zeeman, afgemonsterd van een Duitsche zeetjalk, vroeg aan een havenbeambte te Harlingen schrijft men van daar aan de „Leeuw. Ct." den weg naar Amsterdam. De beambte gaf op welwillende wjjze inlichtingen en noemde daarbij de reiskosten van diverse gelegenheden. De Duitscher evenwel ant woordde, dat het niet in zijn bedoeling lag ODkosten te maken en dat hij de reis per voet wenschte af te leggen. De be ambte zei hem, dat hij dan minstens een week zou moeten „tippelen". Dit werd echter geen bezwaar gevonden, waarna onze koppige Duitscher zijn „plunjezak" op den rug wierp en langs den zeedijk in de richting van Zurich welgemoed de voetreis aanvaardde. Nader verneemt genoemd blad, dat men tracht zijn ver blijfplaats uit te vinden, aangezien hij gedeserteerd is en zijn aanwezigheid bovendien isgewenscht voor het afleggen van een scheepsverklaring. Eet goude vijfje. Waarschuwing Het personeel van de Centrale Werk plaats van de Hollandsche Spoor te Haar lem is door de directie gewaarschuwd, dat het 's Zaterdags bij het uitbetalen van loon acht moet geven op de 5-gul- denstukken ten einde vergissingen te voorkomen. Een naiëf raadslid. In Dortmund heeft een koopman en tevens gemeenteraadslid, sinds jaren zijn inkomen te laag bij de belasting aange geven. Dit is dezer dagen aan het licht gekomen en door het nazien der boeken vastgesteld geworden. Als verontschul diging voert hij aan, dat hij van meening was, dat de kosten der huishouding altijd van het inkomen mochten worden afgetrokken. Nadat hij voor het tekort van tien jaar 18,000 Mark had nabetaald, werd van verdere rechtsvervolging afgezien. Hij deelde den burgemeester echter mede, dat hij zijn post als gemeente raadslid zou neerleggen. Vrouwenkiesrecht. In drie der vier Staten van Amerika, waar op 5 November een meerderheid der kiezers zich voor vrouwenkiesrecht heeft uitgesproken, is de invoering daarvan thans een voldongen, feit. In Michigan echter is de zaak nog niet uitgemaakt tengevolge van knoeierijen bij de opgaven der stemmenaantallen in de verschillende counties (distrikten), waarvan eenige te laat en eenige onjuist inkwamen. Men heeft een nieuwe telling aangevraagd, en nu deze een meerderheid van 594 stemmen tegen het amendement aanwijst, hoopt men dat de herstemming een ander resultaat zal toonen en beletten, dat hier door bedrog een Staat aan het vrouwenkiesrecht ontstolen wordt en de uitgedrukte wil van plm. 200,000 kiezers wordt tegengehouden. In den Grooten Raad van het kanton St. Gallen hebben de sociaal democraten een voorstel ingediend om art. 39 en 41 der gemeenteverordening zoodanig te herzien, dat het kiesrecht voor den gemeenteraad vrouwen even goed als mannen toegekend worden. Drankbestrijding. Aan 't jaarverslag over 1912 van de N.-Hollandsche Propaganda Commissie voor drankbestrijding ontleenen we 1912 was een jaar van groote bloei, 't Aantal afdëelingen steeg van 37 op 45. 't Aantal leden van 2204 op 2736, 't aantal adspiranten van 186 op 459. Met dankbaarheid wordt melding ge maakt van 't feit, dat de Provinciale Staten een subsidie van f 500 toestonden. Daardoor is de commissie in staat gesteld veel te doen, wat steeds wegens geld gebrek ongedaan bleef. Drankbelasting. In 1911 gaf men in Friesland gemid deld per hoofd uit: Aan onderwijs f6,11 armenzorg 1,94 sterke drank 7,83 Dat wil dus zeggenaan sterken drank bijna zooveel als aan onderwijs (openbaar en bijzonder) te zamen. In 1892 gaf elke Fries per hoofd f 12,30 aan sterken drank uit (die toen goed- kooper was.) Een mooie vooruitgang dus 1 „Do drankstrijd." §- Een waarschuwing. Toenemende klachten over het niet nakomen der op zich genomen verplich tingen door de spaarkasondernemirig „Fortuna" te Enschede, directeur H. Rozeboom aldaar, geven den commissaris van politie te Enschede aanleiding de aandacht er op te vestigen, dat het wen- schelijk is, alvorens deelnemer van die spaarkas te worden of er een agentschap voor te aanvaarden, zekerheidsstelling te vorderen voor het nakomen der ver plichtingen. Van een landbouwer te Aarlan derveen stiervon 150 varkens aan de pestziekte 1 Wel laat in den tijd. Deze week waren te Klaaswaal nog een paar landbouwers bezig aardappelen te rooien iM': w pi mm TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 8 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewpsnummors 2 Cts. por nummer. S5» rjk Wij herinneren er aan

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1