0 2643, Zondag 2 Februari 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuiobouwbrieven. Binnenland* Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagarond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. NaAr Amerika ent andore 1 .nden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nitgavo Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. lodero regel moer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjsuummors 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVEETENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD&JDE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x k l INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTIXGE.V De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1 dei- Grondbelasting over het dienst jaar 1913, invorderbaar verklaard op den 27 Januari 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 29 Januari 1913. De Burgemeester, GAARLANDT. V. Brouwgerst. Voor zoover het den teelt van tweerijïge zomer.erst, welke bijna uitsluitend het materieel levert voor de bierbrouwerijen, betreft, neemt het bouwland op Texel onder de Noordhollandache polders een zeer belangrijke plaats in. Het verbouwen van goede brouwgerstis een zaak welke door velerlei omstandig heden wordt beïnvloed. Um dit eenigszins begrijpelijk te bespreken, vertellen we eerst in het ruwe de behande ling der gerst in de brouwerijen. De gerst laat men kiemen, waarbij het in de korrels aanwezige zetmeel verandert in suikers. Als bijna al het zetmeel is omgezet wordt de kieming beëindigd door de kiemen te dooden. De korrels, nu mout geheeten, worden grof gebroken en in heet water gebracht. De Suikers gaan in oplossing en deze oplossing wordt in den brouwketel met hop gekookt, waarna men, na afkoeling, de massa aan het gisten brengt, waarbij uit de Suikers alcohol ontstaat. Na afloop der gisting beet het ontstane heldere nat bier. Het niet opgeloste deel van de mout heet draf of bostel. De eischen van brouwgerst zijn natuurlijk geheel op de latere verwerking van het graan gericht. In de eerste plaats moet de gerst veel zetmeel en weinig eiwit bevatten. Korrels, die aan deze eisch voldoen, zijn blank, groot en vol, op den breuk melig en vol strekt niet hard of glazig. Dit laatsie, 't welk doorgaans gepaard gaat met een grauwe kleur van de korrel, wijst altijd op een te boog eiwitgehalte. De korrels moeten ook weinig „bast" bevatten, d.w z. de massa van het de korrels omsluitende kaf mag niet meer dan 12 a 16 pCt, van het korrelgewicht bereiken. Alle goede brouwgerstsoorten aijn op laag bastgehalte gekweekt. Veel bast immers sluit in: minder zet meel, doch meer draf. Een zeer belangrijke eigenschap van brouwgerst is voorts een groote en daarbij gelijkmatige kiemkracht. De groote betee- kenis hiervan blijkt ten volle uit de bovengemelde bewerkingen in de brouwerij. Hoe kan men nu bij den teelt van brouw gerst met deze eischen rekening houden. lo. Teel geen brouwgerst op land, dat veel stikstof bevat, byv. op den stoppel van een vlinderbloemig gewas. Grauwe korrels zijn hiervan het gevolg en eveneens legeren van bet gewas, waardoor de kleur achteruitgaat en bij nat weer de kiemkracht benadeeld wordt. 2o. Om de zelfde redenen zij men voor zichtig met stikstofmeststoffen en geve nooit versche stalbemesting. 3o. Behalve daar, waar kaligebrek beslist niet aanwezig is, geve men voldoende kalimeststoffen, liefst de ruwe, in het j bijzonder kaïniet. Kali bevordert de zet- meelvorming, terwijl de bijmengsels u de ruwe kalimeststoffen de stijfheid van het J stroo in de hand werken. 4o. Bij het oogsten lette men er op dat de gerst goed droog binnenkomt, teneinde broeiing te voorkomen, waardoor de kl6ur, maar vooral ook de kiemkracht sterk wordt beschadigd. 5o. Bij het dorschen komt het bijzonder aan op het verwyderen der kafnaalden. Te weinig korten vergroot het bastgehalte maar te sterk korten heeft tot gevolg, dat de korrels meer of minder beschadigd worden. Het spreekt vanzelf, dat dit een belangrijke vermindering van het kiem- v6rmogen ten gevolge zal hebben. 6o. Bovendien lette men op bet sorteeren door de machine. Een partij bestaande uit groote en bovenal gelijkmatige korrels wordt heel gauw wel zooveel beter betaald, dat eventueel iets meer uitschoonen dan ge woonlijk vaak winstgevend blijkt te zfjn. Ten slotte wenscben we er op te wijzen, dat grauwe gerst, uiits afkomstig- van een goede brouwgerstvariëteit, als zaai zaad op geschikte gronden geteeld, blanke gerst zal opbrengen. Het zjjn immers grond, cultuur en variëteit, die hier beslissen? H. v. S. TEXEL, 1 Februari 1913 De wintervorst. De wintervorst komt en gaat met groote sprougen, dit kon ons deze week ten tweedenmale blijken. Was voor een paar weken geleden vriezend weer en sneeuw de heerschappij vaQ den wintervorst, een heerschappij die plotseling weder ophield, nu bezorgde de wintervorst ons gladde straten, zoo glad, dat men maar terdege moest oppassen om niet van de been te geraken. Van onheilen hoorden we in onze omgeving niet, doch in Amsterdam en op meer plaatsen had de gladheid het gevolg dat sommigen een geduchte val maakten, zelfs zoodanig dat een vervoer naar de ziekenhuizen noodzakelijk was. Zoo vertellen ons althans de groote bladen. Voor de jeugd waren de gladde straten een recht buitenkansje, gelukkig maar voor één dag, de wintervorst nam weder spoedig afscheid. O osterend, 30 Januari. Gisteren hield de afdeeling Texel van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht alhier in „het Wapen van Amsterdam" een propaganda-avond. De opkomst was evenwel niet groot Mej. E. Langeveld, de presidente, opende met een hartelijk welkomstwoord, waar na Mej. Groot, uit Rotterdam eene lezing gaf. Aangegeven werd wat reeds voor het vrouwenkiesrecht gedaan is, terwijl opgesomd werd, in welke landen men reeds dat recht heeft verkregen en hoe- vele goede zaken daarvan in die landen reeds uitgegaan zijn. Wel daagt het ook in ons iand, doch langzaam, zeer lang zaam en te betreuren is het, dat nog zoovele wetten behandeld zullen worden waarbij de vrouw geen invloed zal kun nen hebben. Evenwel moet men blijven aankloppen, opdat men eindelijk het goed recht verkregen zal hebben. De vereeni ging moet sterker worden, schouder aan schouder moet men strijden. Na de pauze werd op leuke wijze door dezelfde spreekster voorgedragen„Wat Marijke er van dachtNatuurlijk was ook dit een propagandastukje. 't Was een mooie avond en jammer was het, dat er niet meerderen aanwezig waren. Met dank en opwekking tot meedoen werd de bijeenkomst gesloten. Den Hoorn, 30 Januari. Slechts een viertal dames was op hut bepaalde uur aanwezig om de lezing voor Vrouwenkiesrecht, spreekster Mej. C. S. Groot, bij te woneD, de vergadering weid geopend door Mej. E. Langeveld. In ver band met de geringe opkomst, gaf spr. eerst ten beste een voordracht „Wat Marijke er van dacht," om daarna in korte, doch duidelijke trekken uiteen te zetten van hoe groot belang het is, dat do vrouwen medozeggingschap krijgen bij bet tot stand komen van wetten, als Kinderwetten, Tariefwet, wet op het Arbeidscontract, enz. Spr. wijst verder op de landen waar het vrouwenkiesrecht is ingevoerd en de invloed van de vrouwen o. a. in Noor wegen op de wetgeving. Wij betreuren de slechte opkomst die hopelijk aan het slechte weer was te wijten en roepen mej. Groot gaarne tot weerziens toe. Oudeschild, 31 Jan. Door de Oostenwinden, in het begin dezer week, was het water dikwijls zoo laag, dat „De Dageraad" vooral des avonds, niet op tjjd in de haven kon komen. Eerst 2 a 3 uren later kon dat geschieden. Ook de eerste dienst, 's morgens 6 uur, moest om het lage water eenmaal uitgesteld worden. Door de gladheid geraakte gister morgen een bakwagen met melk van van de Wed. P. Roeper, achter de Haven van den Overtoom te water. Door spoedige hulp werd nog zooveel mogeljjk van de melk gered, daar bij geluk de meeste bussen dicht bleven. Een groot gedeelte der 200 L. melk ging echter verloren. Het paard bloef onge deerd en ook het voertuig werd weinig of niet beschadigd. Op verzoek van de Visscherij- inspectie is door bemiddeling van den E.A.B Heer Burgemeester van Texel van gemeentewege een terrein aange wezen, waar de gevangen zeesterren, die niet weder te water mogen worden geworpen kunnen worden gedeponeerd. De belanghebbenden kunnen zich in deze wenden tot den havenmeester. Waal, 31 Jan. Door H.H. B. en W. is met ingang van 1 Febr. tot tijdelijke onderwijzeres alhier benoemd Mej. K. Kuperus te den Burg. Vlieland. Aan het Noordzeestrand is aangespoeld eene partij scbrooten van verschillende lengte, gemerkt XXX Uit het Rott. Nbl. **—Een vreemd heerschap. Zaterdagmorgen is bij het station Mui- derpoort te Amsterdam, geheel ongekleed een man uit een trein gesprongen. Het was zekere R. uit Bussum. Hij was met den trein, die 10.55 uur hel Centraal Station verliet, meegereisd tot dicht bij het station MuiJerpoort, toen hij geheel ongekleed uit den trein sprong. Hij kwam tegen het contrólehek terecht en werd bewusteloos opgenomen. Door den val werd hij aan het hoofd en de schouders vrij ernstig verwond. Na voorloopig ver bonden te zijn en tot kenuis te zijn ge komen werd hij naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Uit de antwoorden, die hij op verschil lende vragen gaf, bleek dat de man abnormaal moet ziju. Een munt welke niet voldoet. Naar de „Rott." uit goede bron zegt te vernemen, zullen binnen niet te laDgen tijd oe pas in circulatie zijnde gouden vijf ;uidenstnkken weer worden ingetrok ken. Ze worden in bet gebruik niet genoegzaam doelmatig geacht. Z. C. Ontleend aau de Opr. HaarJ. Cour. Invaliditeitswet. De „Vrije Vrouwonvoreeniging" heeft een verzoek gericht tot de Tweede Kamer om het wetsontwerp tot verze kering van Werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Dit verzoek wordt gedaan 'lo. omdat naar de meening van adres sante deze wet niet alle ouden van dagen omvat 2o. omdat door dit ontwerp, afgezien van punt 1, bovengenoemde meening, eene groote onrechtvaardigheid zou wor den gepleegd tegenover de vrouw, aan gezien dit wetsontwerp de mannen be voorrecht boven de vrouwen. 3o. omdat bet wetsontwerp onbillijk is, wijl een groot percentage vrouwen reeds op jeugdigen leeftijd contribueert voor onderdoms- en invaliditeitsverze kering, en bij verlating van haar bedrijf door eventueel huwelijk, niet dan tegen voor haar ondoenlijke opofferingen op haar ouden dag wor-dt uitgesloten 4o. omdat vooral de vrouw schade lijdt, door wie de premie van den man betaald moet worden uit het huishoudgeld 5o. omdat door dit ontworp wettelijk wordt vastgesteld, dat hethuishoudbedrijf geen geldswaarde heeft, wijl de man, le vende in dezelfde positie, zijn arbeid hoog genoeg ziet geschat om hem op zijn ouden dag een invaliditeits- en ouder- domsverzekoring te verschaffen, doch de gehuwde vrouw, wiei arbeid voor de maatschappij zekei niet minder nuttig is dan die van den man, na eeu leven van werken en zorgen slechts armoede wacht, Vrouwenkiesrecht. Naar „Het Volk" verneemt,heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht aan de candidaten voor de Tweede Kamer verzocht antwoord te willen geven op de navolgende vragen Is u voor direkte invoering van kies recht en verkiesbaarheid der vrouw bij de eerstvolgende Grondwetsherziening? Is u bereid tegen elke uitbreiding van mannen kiesrecht te stemmen, indien daarmede niet vrouwenkiesrecht in den eenen of anderen vorm gepaard gaat Onverstandige moeder. Vrijdagmorgen moest een jongen te Ter-Apel, wegens mishandelen van een zijner medescholieren, in school blijven. Het toeval wilde, dat juist ziju moeder passeerde en al spoedig van de schoolkin deren vernam dat baar zoon nog in school zat. Dit was te veel voor haar jongen waarop zij terug ging om haar zoon te be vrijden. In school gekomen maakte zij zich zoo kwaad, dat zij in haar opgewondenheid 't hoofd der school een flinke klap tegen 't hoofd gaf, haar zoon uit de schoolbanken trok en onder een vloed van scheldwoor den de school verliet. Tegen deze brutale vrouw is bij de poli tie een klacht ingediend. - Vrouw verbrand. Een d9r bewoonsters van de Provo- niershuisjes in de Groote Houtstraat, de 73-jarige mej, wed. H. Vuist, had het ongeluk met haar boezelaar in aanraking te komen met de gloeiende kachel. In een oogwenk had het vuur zich mede gedeeld aan baar andere kleeren en in doodsangst snelde het oude vrouwtje brandend de straat op. Dadelijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dr. Sluytorman en dr. Fatjee üchaeffer verleenden de eerste bulp. Op last van den laatste werd de vrouw op een daken liggend ia haar huisje gedra gen. ÜRANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1