N°* 2643. Tweede Blad. bondag 2 Februari 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LaNGEVELDA DE ROOIJ, Parkstraat, Burq op Tk x e i KIEZERSLIJST. door L. HAIDHEIM. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbrland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op de artikelen 11, 12 eu 13 der Kieswet: Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreit in een andere gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten voor deu 15 Februari a.s, te doeD blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het vierde lid vau artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangilte over te leggen, waartoe moeten beboeren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af' te geven dupli caat daarvan, eene opgaaf vau het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige beseheiden feu bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggeven Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunneD maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst uitgenoodigd daarvan voor den 15 Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet luidende ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, bet te dier zake ver schuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogens- 46.) De oude dame was buiten zichzelf van verontwaardiging over AnDa Feoderowna, die gedurende vele maanden haar beste vriendin was geweest. „Ik heb het altijd wel gezegd," verze kerde zij toornig, zonder zich om de ver dere loop der zaken te bekommeren, „die vrouw beeft den ongelukkigen Ituscow geruïneerd, hem diep rampzalig gemaakt, xij is de schuld van alles. Én nu met dat piepjonge ventje, die Mr. Morraervan doorgegaan. Zoo'n valsche katZe heeft me geen bewijs van vriendschap ge geven, en ik heb niet het minst van die verliefdheid bemerkt. Plotseling was zij met hem verdwenen, een schandaal zonder voorbeeld. Zij is niet eens van Ruscow gescheiden." Vroeger zou Ludwig die geschiedenis vreeselijk geërgerd hebben, maar hij was met vele anderen reeds tot het inzicht gekomen, dat tante Eetta niet tot reden te brengen was, waar 't Ruscow betrof. Nu stak hij vol leedvermaak de courant in een kruisband, adresseerde hem aan de stiftsdame baronesse Hetta van Feldkir- chen en zond hem naar de post. belasting, in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet vau 16 April 1S9G (Staatsblad no. 72of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub. a zijn nangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden: lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van bet vorige jaar hebben bewooud krachtens buur, een buis of een gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder bybeboo- renden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, tenminste beeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud ot 24000 kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 31ster.Januari sedert den len Januari van bet laatstverloopen jaar, achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in bot bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in do bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of bijzoadere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen die in beide gevallen vorkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vereisebte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur Van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij bet, vorig lid van dit artikel, zijn de banken opge richt na 1 Mei 1900. alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfends van f25000 bij de Neder- landsebe Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bet bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2. Onder hen, die den leeftijd van vijt en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de. Rijks directe be- Nog was hij niet tot rust gekomen, toen hem een brief gebracht werd. Heaperia? was zijn moeder toch niets overkomen Hij las den brief, las hem nogmaals en zonk verstomd voor zich starend ia zijn leunstoel. „Ulrich gevonden Eindelijk welk een „zaligheid Kom spoedig om de stille trouw plechtigheid van beiden mee te vieren." Je gelukkige moeder. Ulrich gevonden Eindelijk Als wezenloos staarde hij steeds op het papier, zacht tot zichzelf zeggend Ik moest er mij toch over verheugen! Door zijn eigen stem ontwakend, kwam hij tot volle bewustzijn Ulrich gevonden! Zaligheid! Bruiloft! Plotseling sloeg hij de handen voor het gelaat. Willa! kreunde hij in matelooze smart. Na eenige minuten stond hij op; zijn gezicht nat van tranen, wreef hij met zijn baud weg, ging toen aan het venster st.ian. Gij zult niet begeeren, klonk het eensklaps door zijn hoofd. Gij zult niet begeeren, uws broeders huisvrouw 1 Toen hardop, langzaam tot zichzelf spre kend, Een ellendeling was je, ja, een ellen deling, weg met die verfoeilijke gedachte, wees een man Rusteloos zijn kamer op en neer loopend, streed h(j een zwaren strijd tegen de zonde. Niemand zag dien strijd maar hij voerde hem eerlijk tot het einde toe, zonder er lastiugen geldt vuor baren man, die van mindor jarige kinderen, wegens goederen, waarvan bun vader liet vruchtgebruik heeft, voor hunnen vader. Aanslagen iu do Rijks directe bolastingen, wnar voor eerst na 31 December van bet lantst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaaldo by art. 1 buiteu aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eenor onverdeelde nalatenschap gelden o.k voor den mede eigenaar, wions naam niet bij den aanslag iu hot kohier is vermeld, mits zijn aandeel iu dien aaoslag tenminste 'édn gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelaiting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de ltijksop- centeu verstaan. Ahr.slag in do vermogens bedrijfs of perso neele belastig geeft geen aanspraak op kiesrecht indien bij bet gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij do berekening van den werkelijken huur prijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eenigiug wordt ntaandbuur tot weekhuur herleid door deeding met 4, jaarbuur door decling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij do berekening van bet inkomen, bedoeld in nrt. lb. 2o. eerste lid, worden vrye woning of inwoning en vrije kosten inwoning gerekend op bet bedrag, voor de gemeente of liet gedeelte der gemeente, waar zij genoten wordt, vermeid iu de bij deze wet gevoegde tabelenkele vrije kost op bet bedrag, vermeld in de laatste kolom ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen gold in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden mot den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van bet jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens liet vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de t(jd medegeteld, gedurende welke de werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dicu tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb. 2o. als vast week, veertiendaagsch, maand, of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot bet normale bedrag te zyn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art. lb. 2o. een tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag gelijk aan bet normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb. 2o. der vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten, gehoord, bepaald aan te denken dat geen overwinning zwaarder en eerlijker is dan dien men over zichzelf behaalt en dat juist deze over winning geen lauweren inoogst,dat niemand de wonden ziet, die geslageu zijn, en elk onvoorzichtig gesproken woord de littee- kens weer tot bloedens toe kan openrijten. Toen, moe en afgematZij behoort hem toe, ik begeer haar niet maar haar zien wil en durf ik niet. Daarna BChreet hij het volgeude telegra fisch antwoord „Gods zegen over hem en haar! Houdt bruiloft zonder mjj ik kan niet komen, verwacht u allen hier op Ulrichs bezitting." En nu is het tijd om plaats voor hem te maken. Lusteloos begon hij een nieuw levensplan voor zichzelf te bedenken. Ach, 't was hem nu alles onverschillig geworden. De reverend Mr. Feliwis, de scheeps- kapelaau van den hertog zegende het hu welijk in van Ulrich van Klarenberg en Willa von Peldkirchen. Hel huwelijksmaal, was 't laatste wat die voorname heer met den prins en diens gevolg gebruikte op het eiland der geluk kigen, zooals zij dat eiland schertsend be titelden. De gezamelijke logé's op Heaperia waren ter bruiloit genoodigd voor zoover zij be lang hadden gesteld in het jonge paar en hun geschiedenis. De lieve bleeke Willa zag er verruk kelijk schoon jeugdig uit, in haar ver en wanneer verandering van omstandighodon daartoe aanleiding geeft, gowyzigd. Van deze besluiten wordt mededeoling gedaan in de Staatscourant, inet bijvoeging van do ndviezon van Uodeputoorde Staten, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken, Volgens aitikcl 20 dor Wet is voor bon, die krachtens vrooger gedane nangiflo op do loopeude kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifto on- noodig, indien de plaatsing op die lyst berustte op: lo. bewoning van oon luns of gedeelte vau een buis ol van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde buis oi con gedeelte van bot zelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen en lyfrente. 3o. bezit van een ir.soliryving in do Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eon spaarbank 4o. allegging van een examon. Daarentegen is hernieuwde aangifto wel noodig voor ben wior plaatsing op de lijst borustte op lo. bewoning van een buis of gedoelto van oen buis of van oen vaartuig, indien zij niet moer op 31 Jnnuari hetzolfdo buis of een gedeelte van hetzolfdo huis of hotzelfdo vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in bet bedrijf of beroep dor onders werkzaam, hetzij mot of zonder genot van pensioen of lijfrente Aan ben, die vorkoeren in bet laatste ondor no. 2 vermeld geval, wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter iovullling toegezondon. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bopanld Gemeente otdeel der Gemeente Huur-uMiuimum|vrtjewon prijs 1 inkomen ofinwon. bedoeld in artikel lb.lo.1 lb. 2o. 2 vr. kost en inw. 2 TEXEL. 11.— f300 f37,50 1200 De formulieren tot hetiloen van aangifto zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toogezoudon, met inachtneming van het volgend voorschrift, dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en do woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handteekening Texel den 31 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. heugde stemming en met een warme bloi op haar wangen. En Ulrich P De bewoners van h«t eilant wilden het eerst niet gelooven dat dit statige man met dien klaren blik en d< geheimzinnige, zoo door hen gevreesdi monnik, dezelfde waren. Weer anderei fluisterden, dat hjj wel dezelfde persooi was, maar een gewijde monnik en om dit mooie dame uit het klooster was gevlucht en dat kon nooit goed gedaan Toch dronken z(j 's avonds den wijn di mevrouw Klarenberg voor hen met or begrensde vrijgevigheid liet schenken, e waren niet uitgepraat in hun schilderin van 't huwelijk. Wat schitterde dat bruidskleed! 't Wt alles atlas, maar leek het geen gesponne zilver P En dan rechts 'n prins e links 'o Hertog „Die zoo naar het altaar gaat, behoe waarlijk niet bang te zijn voor geriti) schatting," meenden zij. Ulrich en Willa hoorden niets van die gesprekken en vroolijke uitroepen. Zij waren stil per boot naar het kaste gevaren. Zij stonden daar hand aan hai in Ulrich's klein verblijf aan de zee, zw gend in de verte starend. Vredig lag de zee in onafzienbare u gestrektheid door de volle maan met z verlicht overstraald en heel van vei schemerden de witte zeilen van 't H togelijk jacht. EINDE.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1