Gemengd Nieuws. Ontleend aan de Opr. Haarl.Cour, Bloedvergiftiging. Te Heerewaarden (Gelderland) is de ruim 16-jarige dochter van den heer B. K. aan bloedvergiftiging overleden. Zij had door een verkoudheid een zwerende neus gekregen, die het meisje had opengekrabd. IJlings ontboden geneeskundige hulp heeft niet meer kunnen baten. Argentijnsch vleesch. i De vereeniging van directeuren van gemeentelijke slachthuizen in Nederland heeft in haar te Utrecht gehouden ver gadering met algemeene stemmen de volgende conclusie aangenomen De Vereeniging van directeuren van gemeentelijke slachthuizen in Nederland, gelet op den omvang dien de invoer yan Argentijnsch vleesch in Nederland heeft aangenomen, overwegende, dat de keuring van be doeld vleesch op de plaats van herkomst, mede blijkens de hier te lande opgedane i ervaring, geen voldoene waarborgen biedt U omtrent de deugdelijkheid van dit vleesch van oordeel zijnde, dat de aanwezigheid der organen bij den invoer van het vleesch, met het oog op keuring hier te i, lande, een gebiedende eisch der hygiëne is, ll spreekt op grond van bovengemelde p bygiënsche overwegingen als haar ge- c voelen uit, dat de invoer van Argentijnsch vleesch, anders dan bij geheele dieren (resp. halve dieren of vierdedeelen) met de organen daaraan op de natuurlijke wijze verbonden, in alle gemeenten dient te worden verboden. li. Uit het Rott. Nbl. Suikerbieten I Woensdag werd in den Haarlemmer meerpolder een begin gemaakt met het -d sluiten van suikerbieten-contracten. De prijzen zijn vastgesteld als volgt dr,- Per 1000 K.g. netto bij een basis- ao. gehalte van 14 pCt. f 10,25 tegenover au een prijs van f 12,50 in 1912. Voetstoots kan gecontracteerd worden tegen een prijs van f10 per 1000 K G. netto, tegenover f 13 in 1912. sl'' De prijzen zijn dus over 't algemeen aanmerkelijk gedaald. N.v.d.D. spc Het bevriezen van versche viscli. Uit Christiania schrijft men d.d. 20 ,-n Februari aan de „N. R. Ct." Een uitvinding, die ook voor Holland m van groote bateekenis kan zijn, is die van den Deenschen visch-exportéur Ottesen te Thisted. Het betreft het be vriezen van visch. Terwijl men vroeger de visch in de lucht in bevroren toestand bracht, heeft de Deensche exporteur nu een afkoelingsvocht gebruikt, bestaande o. a. uit water en keukenzout. Zulk een vloeistof kaD, zooals men weet, onder nul graden afgekoeld worden, zonder dat ze bevriest. De visch zal echter, zoo spoedig men die in de vloeistof brengt, onmiddellijk bevriezen, zonder eenigzout op te nemen. Deze wijze van bevriezen heeft groote voordeelen boven de nu gebruikelijke methoden. De visch behoudt zijn fijnen smaak, en wordt volstrekt niet droger na dit bevriezingsproces te hebben ondergaan, dat bovendien veel sneller plaats heeft in een vloeistof dan in de lucht, Men heeft op deze wijze bevroren kabeljauw zes dagen in papier verpakt bij gewone temperatuur laten staan, zonder dat de hoedanigheid van de visch verminderd was. Verder heeft men uit Bergen visch, volgens bovengenoemde methode bevroren, naar Weenen ge stuurd, waar ze in uitstekenden toestand aankwam. Voor een kort transport is het voldoende om de visch slechts zoo lang in de afgekoelde vloeistof te dom pelen, dat zich een dun ijskorstje onder het vel gevormd heeft. De visch weegt na deze bevriezing niet meer dan in verschen toestand. Een mooie duinenreeks bedreigd!1 Het bestuur van „Vreemdelingenver keer te Noordwijk, heeft een adres ge richt aan de Tweede Kamer, waarin het meedeeld mot h9t oog op het vreem delingenverkeer, met toenemende be zorgdheid te zien, dat wordt voortgegaan, met de afzanding der duinen van de prachtige duinenrij, loopend van Katwijk- aan-Zee naar Noordwijk-aan-Zee. Natuurlijk verdient het streven naar middelen tot verhooging van 's Rijks inkomsten toejuiching, schrijft adressant en hjj doelt daarmede op de opbrengst van de afzandingmaar vervolgt hij dat behoort, naar onze bescheiden meening niet te geschieden ten koste van ons éénig natuurschoon. De schatten in Neer lands bodem. Uit onderzoekingen van mr. W. A. J. M. Van Waterschoot van der Gracht is gebleken, dat in den Nederlandschen bodem rond 4'A milliard steenkool zit. Vroeger was veel van de steenkool waar deloos, omdat de kwaliteit zoo slecht was, dat zij het vervoer niet waard zou blijken. Echter sedert men groote electrische centrales kan bouweu met spanningen van 109,000 volt, die de steenkool ter plaatse in electriciteit omzetten, is deze steenkool zwart goud geworden. In het Chemisch Weekbl. zet nu de technoloog E. G. Verschoor in 'n hoogst belangrijk artikel over de exploitatie van de Nederlandscbe veengronden uiteen, hoe ook ons landje nog een aardig stuiver tje opgepot heeft in zijn veengronden, Op 72 millioen gulden raamt de heer Verschoor de waarde van 't hoogveen in Nederland. Ook het veen is tegen woordig practisch in electriciteit om te zetten. De Regeering heeft in de jongste troonrede een wetsontwerp op de regeling der winning van electrische kracht toe gezegd. Naar dat wetsontwerp, zegt Silvius in de Opr. Haarl. Ct., zijn wij eigenlijk veel nieuwsgieriger dan naar heel veel andere beloften op politiek gebied. De toekomst is aan de industrie speciaal de grootindustrie. Eh deze hangt voor een groot deel af van goed- koope beweegkracht. Onderaardsehe dieven. De schilder J. Schippers te Bleskens- graaf had in zijn bloemtuintje ongeveer 600 tulpenbollen uitgepoot. Enkele kwa men uit, doch van de rest was niets te bespeuren. Bij onderzoek kwam Schippers tot de ontdekking, dat zoo goed als alle bollen door de muizen waren opgepeuzeld. Uit het Leidsch Dbl. Over winkelsluiting. Sedert 1 Jan. is te Zaandam de 9-urige winkelsluiting ingevoerd. En zij werkt volgens de verklaringen, uitstekend. Maar met Paschen en Pinksteren staan er steeds op straat ververschings- tentjes, zuurkraampjes en vooral paling kraampjes. Moeten die nu ook te 9 uren sluiten? Dan zal öf de Zaankanter zijn gerookt palinkje moeten missen, öf er geruimen tijd mee in den zak moeten loopen. En op zulke feestdagen lusten velen 's avonds laat wel wat anders, iets hartigs, zooals bijv. een stukje worst. De Raad heeft daarom mot 9 tegen 8 stemmen B. en Ws. gemachtigd, als zij dit willen, voor den Tweeden Paaschdag en den Tweeden en „Derden" Pinkster dag te bepalen, dat de verordening op de winkelsluiting op deze dagen buiten werking wordt gesteld. •li rot

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 3