N#. 2658. Donderdag 27 Maart 1913, 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD& DE R 00 IJ, Parkstraat, Burg op Texel. 15- 22 Haart. We kunnen over de binuenlaodsche aan gelegenheden dezen keer al bijzonder kuit zijn. De Kamers zijn met vacantie, zoodat er van het parlementaire terrein niets mede te deelen valt en op politiek gebied viel er ook weinig belangrijks voor. De verkiezings actie wordt voortgezet en de sociaal democraten, die zich gereed maken voor hun Paaschcongres, zullen als deze regels onder de oogen der lezers komen, hun houding inzake de verkiezingen bepaald hebben. In de voorstellen door het Partij bestuur ontworpen, komen nogal strenge eischen voor, die de S. D. A. P. bij herstem mingen zal stellen voor ze haar steun ver leent. We komen er mogelijk in ons volgend overzicht nader op terug, omdat we dan weten wat het congres ten dezen opzichte beslist heeft. Als daar de gedragslijn voor de verkiezingen vastgesteld wordt dan rest alleen nog de rechterzijde. De partijen der linkerzijde zijn dan gereed voor den strijd. Waarschijnlijk zal een accoord voor de rechterzijde niet achterwege blijven, al hebben de Standaard en de Nederlander in den laatsten tijd uok een nogal vrij scherpe perspolemiek gevoerd. De coalitie zal wel weer tot stand komen nu de rechterzijde alleen nog maar de electorale kwesties uit te maken heeft. —o—o—o— In Frankrijk zit men thans midden in een Kabinetscrisis. Het Kabinet-Briand heeft het al heel kort gemaakt, want in de afge- loopen week is het gestruikeld over de kiesrechtkwestie en afgetreden. Zooals men weet had Briand de erfepis overgenomen van zijn voorganger Poincaré. En daartoe behoorde ook een voorstel in zake evenredige vertegenwoordiging, dat reeds door de Kamer aangenomen was. Bij de behandeling in den Senaat ondervond het echter hevige tegenkanting Vooral van de zijde van don oud-minister Clemenceau Men schreef dit vooral toe aan den vvensch van dezen om Poincaré het betaald te zetten dat hij zich tot president der republiek had laten kiezen. Hoe minister Briaud zich ook inspande om Clemenceau voor het voorstel te winnen, het mocht niet baten. En de „minister-dooder" had de meerderheid der Senatoren achter zich. Toen dan ook een amendement door den Senaat aangenomen was, nadat dit door Briand onaannemelijk was verklaard en waardoor de grondslagen van het regeeringsvoorstel aangetast wer den, bleef Briand niets anders over dan af te ti eden. Als zijn opvolger zal nu minister Barthou optreden. o—o-o— Griekenland is in rouw gedompeld. En dat op het oogenblik, dat de vreugde hoog op klonk en in Athene nog nauwelijks in gehaald waren de vlaggen, die er ter eere van de overwinningen van het dappere leger gewapperd hadden. Griekenlands Koning is in de afgeloopen week onder moordenaars handen gevallen en in het rijk der Hellenen heerscht thans de nationale rouw. De bijzonderheden van den moord zullen den lezers bekend zijn. Terwijl de KoniDg te Saloniki, waar hij in verband met de krijgsoperaties vertoefde, zijn wandeliDg deed werd hij op laaghartige wijze door een sluipmoordenaar, een ontoerekenbaar verloopen individu, doodgeschoten. Wat het feit nog tragischer maakt is wel, dat Koning George vermoord werd terwijl hij gereed stond de vruchten te plukken van een leven vol strijd en arbeid. Op het oogenblik, dat de stoute droom der pan-Hellenen, voor een groot deel werkelijk heid zou worden. Nog maar enkele dagen' voor zijn dood, na den val van Janina, seinde hij opgetogen aan den Griekschen minister-president -Venizelos, dat hij als Koning en als vader geen heerlijker besluit had kunnen wenschen van zijn regeering, nu bijna ganschEuropeeschTurkijeGrieksch geworden was. Met Janina viel de laatste sterkte der Turken in de streken waar Hellenen woonden. Op het oogenblik dat de Kon mg zijn vurigsten wensch en dien van zijn volk in vervulling zag gaan velde een moorde naarshand hom neer. En in Griekenland beweent men den goeden Koning, die bijna een halve eeuw aan het hoofd der Grieken heeft gestaan. Een halve eeuw ook waarin veel strijd was en waarin hij heel wat onaangename ervaringen heeft moeten opdoen, heel wat grievende teleurstellingen heeft moeten ondergaan. Het was de jonge prins Willem van Holstein „nicht in der Wiege gesungen" dat hij eens aan het hoofd zou staan van een volk. Men heeft het wel eens het toeval genoemd dat hem de rege6ring over Grie kenland bracht. Vijftig jaar geleden was Griekenland zonder vorst. Koning Otto van Beieren, die het eerst de Koningskroon vaD het zich vr\j gevochten hebbende Grieken land gedragen had, doch voor een oproer gevlucht was, was door de regeering ver vallen verklaard van den troon. En nu werd er een nieuwe Vorst gezocht, wat het werk der drie beschermende mogeud- heden was Frankrijk, Engeland en Rus land. Juist werd te Londen het huwelijk vol trokken tusschen den Prins van Wales, den lateren Koning Eduard met prinses Alexandra, de zust6r van prins Willem van Holstein. En bij die gelegenheid viel de aandacht van de mogendheden op den joDgen kloeken man en ze boden hem daar de kroon van Griekenland aan. Na lang aarzelen stemde de Deensche Konings familie er in toe dat de prins het aanbod aanvaardde, nadat eerst behoorlijke materi- eele regelingen waren getroffen. De Koning zou een civiele lijst hebben van 1 miljoen drachmen (f425,000) terwijl de mogendheden daarbij zouden voegen een lijfrente van 12U00 pond sterling. Den 30 October 1863 deed prins Willem van Holstein als koning George I van Griekenland zijn plechtige intocht in Athene, om dun volgenden dag den eed op de Grondwet af te leggen. Vier jaren later, in 1867 bracht hij een bezoek aan de Europeescbe hoven en bij die gelegen heid kreeg hij keDnis aan de 16jarige Russische grootvorstin Olga, met wie bij nog hetzelfde jaar in het huwelijk trad. Het huwelijk, door wederzijdsche genegen heid tot stand gekomen, was gelukkig en de Koning zag zijn echt met een 6-tal zonen en een dochter gezegend. Bracht het huwelijksleven aan Koning George wellicht de vervulling van al de wenschen, die hij dienaangaande gekoesterd had, het leven als hoofd van den staat bracht hem menigmaal verdriet en teleur stelling. Werd de Koning in den eersten tijd nog als een vieemdeling beschouwd, later werd dat wel beter. Doch populair werd Koning George pas in de laatste maanden. Her. pan-Heilenisme dit is het streven om alle dooi Hellenen bewoonde streken onder één Koninkrijk samen te brengen onderging teleurstelling op teleurstelling en.... het werd steeds op den Koning verhaald In i 877—'78 mengde Griekenland zich in den oorlog tusschen Turkije en Rusland, met het doel Thessalië te veroveren, doch het liep mis en de ontevredenheid van de Grieken keerde zich tegen den Koning. Hetzelfde was het geval in 1896 toen Griekenland Kreta wilde veroveren, doch door de Turken verslagen werd en nauwelijks een eervollen vrede bedingen kon. Een op den Koning gepleegde moordaan slag, die verijdeld werd, deed hem toen echter den verloren invloed voor een deel herwinnen. Bij een morgenrit werd het koninklijke rijtuig door een paar struik- roovers aangevallen, die hun geweren af schoten op den Koning en zijn dochter, die met hem in het rijtuig gezeten was. De koning legde daarbij veel moed aan den dag en dekte zijn dochter met zijn eigen lichaam. De aanslag mislukte echter doordat de aanvallers te slecht schoteD. Populair werd de Koning echter nog niet en niemand van het Koningshuis. Voor eenige jaren werden de prinsen zelfs door den Militairen Bond uit het leger verwijderd. Onder het bewind van Venizelos keerden deze echter in hun rangen terug en steeg de koning in aanzien. En deze nam toe tijdens den oorlog met Turkije, waarin de Grieken overwinning op overwinning behaalden. Koning George is opgevolgd door zijn oudsten zoon Konstantijn, die zich in den laatsten tjjd als legeraanvoerder naam ge maakt heeft en thans door do Grieken ge vierd wordt als de held van Janina. In dat opzicht kan gezegd worden, dat hij ziju regeering onder gunstige omstandigheden aanvaardt, al werpt de tragische dood van zijn vader daarop ook een donkere schaduw. Koning Konstantijn is 45 jaar oud en "gehuwd met prinses Sophia van Pruisen, een zuster van den Duitschen keizer met wie hij 5 kinderen heeft. —o—o—o Van den Balkanoorlog was er in de laatste dagen weinig nieuws. Wel zijn, blijkens de berichten, de krijgsoperaties hervat, waarbij de Turken de aanvallende partij waren, doch omtrent den uitslag verkeert men vrijwel in bet onzekere. De Turken beweren de Bulgaren verslagen te hebben, terwijl de Bulgaren verklaren, dat de Turken klop gehad hebben. Het beleg van Skoetari duurt nog steeds voort en eveneens dat van Adrianopel. De Monte- negrijnen hebben Skoetari in de laatste dagen hevig beschoten en daarbij hebben ze niet alleen hun kanonnen gericht op de verdedigingswerken, doch ook op de stad en inzonderheid op Oostenrijksche gebouwen. Dat verwekte in Oostenrijk verontwaardiging die nog grooter werd toen bleek, dat de Serviërs te San Giovanni di Medua een Oostenrijksch schip tot het vervoer van troepen hadden willen dwingen. Oostenrijk zond nu een deel der vloot naar de Adriatische Zee en stelde Montenegro in kennis met zijn protest tegen de beschie ting van Skoetari. Het antwoord van Montenegro heeft te WeeDen echt6r geen bevrediging gewekt en men weet nog niet wat de gevolgen zullen zijn. TEXEL, 26 Maart 1913. Voetbal. De Heldersche Football Club had zich de Paaschdagen benut om een serie- wedstrijd te houden. Door verschillende vereenigingeD werd hieraan deelgenomen en speelden deze in 3 afdeelingen. Voor iedere aldeeliug was 1 of meer medailles uitgeloofd. Hieraan werd ook deelgenomen door de Texelsche vereenigingen „Sportclub" van den Burg en „Volharding" van Oudescbild en wel in de tweede atdeeling. Beide vereenigingen trokken dan ook den lsten Paasehdag naar den Helder, Door loting was beslist, dat de beide Texelsche vereenigingen den lsten dag tegen elkander moesten kampen en om 1 uur stelden de elftallen zich dan ook op. De Sportclub was sterker opgekomen dan men in den laatsten tijd van haar gewoon was, dat kwam doordat zij eenige leden, buiten woonachtig, mede had genomen. Dat bleek dan ook dade lijk, daar de bal zich steeds op Volhar- ding's terrein bevondzij behaalde dan ook de overwinning met 6 0. Door de sportclub werd dezen dag niet meer gespeeld, doch den volgenden dag trad zij wederom in het strijdperk en nu tegen „O.K.K." van Helder. Ook deze moest het onderspit delven en werd verslagen met 8 0. Hierdoor was al zeker dat zij met een medaille naar huis zou gaan, doch nu moest zij noch kampen met „Quick" van Helder om den len of 2en prijs. Ook deze moest het, mede door onvol- ledigopkomen, tegen „Sportclub" afleggen en wel met 8 1. Zoo kwam „Sportclub" Maandagavond, met den len prijs (verg. zilv. medaille) thuis. Omtrent de Zaterdag door den architect G. de Beurs van Helder ge houden aanbesteding voor het bouwen van een schuur op Hoeve „Volharding" in den polder Eierland alhier, vernemen wij het volgende Een drietal biljetten was ingekomen M. Vlas Pz., Oudescbild f 11420. J. Daalder, Cocksdorp 10750. S. Vlaming, Oosterend 10600. Den Hoom, 24 Maart. Op de zandplaat onrust is aangespoeld eene kogelvormige boei met het opschrift „Zeltwaschirlicht", vermoedelijk een boei die ze gebruiken als er een man over boord valt. Dezelve is door den Strandvonder opgeborgen. O osterend, 25 Maart. Scheen 't, dat j.l. Zateidag de plotseling opgekomen donderbui en later een droeve tijding, die eenigen deed henengaan, de aangekondigde tooneelvoorstelling van V.I.O.S. zouden doen mislukken, toch waren te ongeveer half negen uur nog zooveel personen aanwezig, dat men van een goed bezette zaal kon spreken. Flink en vlug werd toen gespeeld „Jan Ongeluk", door Blumenthal Kadelburg, klucht in drie bedrijven. Met aandacht werd bet spel, dat van goede studie blijk gaf, gevolgd, en menigmaal weer klonk een hartelijke lach om de grappige gezegden en passages. Met „Jan Oogeluk" heeft de rederijkerskamer lof ingeoogst en ook verdiend. Met een voordracht van Nap. de la Mar, getiteld „Het Leven", gezongen door een der medespelenden, werd de voorstelling besloten. Een prettig bal volgde. Oucleschild, 25 Maart. Al meermalen is hier door de inwoners den wensch uitgesproken, dat het een verbod moest zijn laDgs de dorps straat te fietsen vooral wanneer dat een beetje snel gaat. In dat geval bestaat er groot gevaar voor ongelukken. Dit bleek Maandagmorgen j.l, toen door een drietal heeren van den Burg vrij snel de dorpsstraat werd afgefietst, en een der fietsers het ongeluk had een 90-jarigen grijsaard van de been te rijden, met het ongelukkig gevolg, dat deze bloedend in huis moest worden gebracht. Gelukkig kan medegedeeld worden, dat het met den getroffene redelijk wel gaat. Gisteravond had in de Zeven Pro vinciën eene uitvoering plaats van de R- derijkerskaraer T.A.V.E.N.U. Deze was wegens de alhier geheerscht heb bende dipbtheritis de eerste en eenigste gedurende het winterseizoen. Deopkomst was vrij goed te noemen. Opgevoerd werd: „Edel metaal", tooneelspel in 5 bedrijven, door Mr. J. van Schevichaven. De vele moeielijkheden in aanmerking ge nomen, waarmede de vereeniging in den laatsten tijd te kampen heeft gehad, kan de uitvoering als goed geslaagd be schouwd worden. De rollen waren over 't algemeen in goede handen. Vooral de dames kweten zich uitstekend van hare taak. Zaterdag a.s. zal eene uitvoering voor de getrouwden worden gegeven. Vlieland 24 Maart. Het Engelsche stoomschip Leeuwarden, van Londen naar Harlingen bestemd, is Nieuwediep binnengekomen zijnde, in het oude Vlie aau den grond geraakt. Gisteren is de boot door de sleepbooten Concordia en Trio vlot gebracht en naar Harlingen vertrokken. Het stoomschip Friesland van Goole hier aaugekomen heeft op 50 mijlen ten Z O. van Vlie opgepikt de Ned. Gaffel schoener Elzina Helena, kapt. Bosselaar. De boot was geladen met vuurvaste steenen van New-Castel naar Londen, bad averij aan het roer en den kluiver boom verloren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1