Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Texel. In 't logement Cupido werd Don derdag 20 Maart de laatste algemeene vergadering in dit seizoen gehouden voor de leden van Nut en Genoegen. Dezelfde heeren die zich de vorige maand zoo verdienstelijk maakten, heb ben, aangemoedigd door hun welslagen van toen, dezen avond voor het zeer talrijk publiek, weder tot een recht ge- noegelijke gemaakt. Het programma bood een lange reeks voordrachten en een tooueelstukje na de pauze. Het is ondoenlijk ze allen te noemen en niet noodig ook, ze hadden immers allen zooveel succes, allen werden beloond met hartelijk applaus. Met onverdeeld genoegen herinneren we ons de poëzie en proza in de thee, de vroolijke melodie van Lotje (natuurlijk gebisseerd de grappige vertooniog van een Trouwlustige (doet niet de gracieuse dame ons nog lachen als we harer ge denken en haar onbeholpen minnaar met zijn telkens herhaald: „Zoo? Zoo? gaat dat zoo?...) enz. Den candidaat, voor het „derde stuurmansexamen" wenschen we toe, dat hij eenmaal in werkelijkheid zulk een welwillend exa minatorental moge aantreffen. De dwaze antwoorden op de vermakelijke vragen deden ons schaterlachen. Niet licht zal de Engelsche vertaling van den zin over Broek-en-Waterland worden vergeten. De voordracht van Julius Caesar genoot veel bijval, de geestige zetten vermaakten buitengewoon. Mej. G. Bruin accompagneerde de voordrachten met zeer verdienstelijk pianospel. In hare niet lichte taak werd zij trouw terzijde gestaan door de heeren Sieben en Smeding. Menige pauze werd gevuld door piano- en viool spel, een werkelijk niet gering genoegen. Een tooueelstukje was een amusant slot aan den welgeslaagden avond. Het boertje bij de spiritisten was te beklagen en liep er werkelijk zoo heerlijk in Daverend applaus beloonde de heeren, welverdiend 'was dit zeker. De heer Schaafsma sprak als voorzitter eenige warme woorden van dank, waarvoor de heer Harsveldt met een aardig weder- woordje dankzegde. Naar we vernemen duurde het, bal nog vele uren na sluiting, dus behoeft er niet aan getwijfeld te worden of het geanimeerd was. De Cocksdorp, 25 Maart. Gisteren namiddag werd het gebouw voor Christelijke Belangen in Zuid-Eier- land, de oude O.L. School, onder zeer veel belangstelling ingewijd. ü.m. waren tegenwoordig Ds. Boeke van De Cocksdorp, Ds. Visser van Den Hoorn, Ds. Grasstek van Oosterend eh Ds. Norel van Den Burg, waarvan de eerste twee het woord voerden voor een aandachtig gehoor, hetwelk het lokaal nauwelijks kon bevatten. Aanstaanden Zondag zal iD dit ge bouw Bijbellezing worden gehouden. Uit het Rott. Nbl. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Ct. bericht, dat daar vorige week het eerste kievitsei is gevonden door Arjen Elzinga. Het werd aan H.M. de Koningin als lentebode ten geschenke aangeboden. De. schipbreuk van de „Eastwell" De dappere reddeis ontvangen van alle kanten hartelijke huldebetuigingen, o.a. een telegram van de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen." Een inzender in de Tel. vraagt of het niet op den weg der Regeering ligt, het kranig drietal voor te dragen voor de benoeming tot broeder in de orde van den Nederlandsche Leeuw? Immers, volgens de wet van 29 Sep tember 1815 kunnen zij, die zich door nuttige daden, door zelfopoffering, of door andere blijken van menschenliefde een onderscheiding waardig maken onder den naam van broeders aan de orde verbonden worden, Kapitein v. d. Wiele wilde van geen dank weten. Hij wees dien af. Ook toen de kapiteinsvrouw hem roerend dankte. Toen mevr. Scurr evenwel haar dochtertje hem voorhield en baar verzocht haar redder te kussen, schoot zijn gemoed vol en huilde hij als een kind. R. Peter heeft geheel alleen tijdens de redding de machine en de vuren moeien bediei en van de sleepboot „IJmuiden". uat is nu nog eeus weik Een levende vuurpijl. De luchtschip..er Rodman Law, die dikwijls met een valscherm naar beneden springt, liet zich te Jersey City in een stalen cylinder sluiten, die aan een vuurpijl, welke achthonderdpond kruit bevatte, bevestigd was, en zich daarna in de hoogte schieten. De vertooning had plaats met het doel er een bioscoop film van te maken. Op een hoogte van duizend meter zou het omhulsel van den vuurpijl zich in een valscherm veranderen. De ontploffing van het kruit deed echter het omhulsel van den vuurpijl springen en Law stortte, gelukkig van een geringe hoogte, naar beneden. Hij bekwam echter gevaarlijke brandwonden. De vierkante stuiver, het munt stuk, aangewezen om de onpractische ronde stuivers, te vervangen, is er. De vierkante stuiver is grooter van formaat dan de tegenwoordige. De hoeken zijn afgerond, aan de een zijde staat in een cirkel in de 2 hoeken het cijfer 1912. De keerzijde vertoond in een cirkel een bloem en daaromheen „Koninkrijk der Nederlanden". Langs alle zijden loopt een bewerkte rand. Een liefdeshistorie. Een 21-jarig meisje, te Haarlem, had ongenoegen gekregen met haar geliefde. Dat trok zij zich zoo aan, dat ze... eensklaps in het water van den Schoter singel liep, waarin zij tot even boven de knieën wegzakte. Een vriendin, die bij haar was, begon luid om hulp te roepen, en door d9ze kreten werd de galant zoo verteederd, dat hij ijlings naar deu waterkant snelde en zijn verstooten geliefde de behulpzame hand ter redding bood. Arm in arm zijn ze toen weer wegge- stapt, zij nat en bibberend van koude, hij met een geheel verteerd gemoed Uit de Opr. Haarl. Cour. De Velser handelslieden Onlangs is, zooals men zich wellicht herinneren zal, door den commissaris van politie te Velsen gewaarschuwd tegen het aangaan van handelsrelaties met personen, zich noemende K. Zoontjes Verduin, G. F. de Bakker, C. Galesjoot, allen woonachtig te Velseroord, gemeente Velsen, die allerlei artikelen bestellen, terwijl betaling achterwege blijft. Verschillende Haagsche winkeliers ont vingen dezer dagen van een der genoemde personen een gelijkluidende briefkaart, houdende bestelling van corsetteD. Een der afzenders gaf, blijkbaar om vertrou wen te wekken op, dat notaris Donker te Beverwijk bereid is om, desverlangd, referentie te geven. Enkele winkeliers hadden de voorzichtigheid, alvorens de order uit te voeren, inlichtingen in te winnen bij de politie. Anderen, die dit niet deden, werden de dupe van de handelingen dezer personen. Wat tegenwoordig ook q,1 niet mag. De rechtbank te Zutfen heeft den slager D. A. v. B. aldaar, ter zake van overtreding der Arbeidswet (het helpen van zijn echtgenoote in den winkel na 7 uur 's avonds zonder de vereischte arbeidslijst en kaarten) in hooger beroep veroordeeld tot 3 geldboeten van 50 cent of één dag voor elke boete. Door de stormen der laatste dagen zijn van de haringvisschers te Hardingen de netten grootendeels ver nield. De schade beloopt vele honderden gulden, ongerekend het verlies, veroor zaakt door het feit, dat de haringvangst die juist in vollen gang was, voorloopig moet worden gestaakt. Vrouwenkiesrecht in de Vereenig de State?i van Moord-Amerika. Terwijl in 1912 drie staten het kies recht voor de vrouwen hebben ingevoerd, en daardoor het aantal Amerikaanscho staten, waar de vrouw burgeres is, tot 9 hebben gebracht, is er kans, dat de zaak in 1913 nog meer vooruitgang zal maken, aldus lezen we in het„Maandb. v. h. Persb. d. Ver. v. V. K." In vele sta ten wordt thans aan beide huizen der volksvertegenwoordiging de vraag voor gelegd, of zij tot een referendum bij de kiezers willen overgaan om uit te maken, of de grondwet zal herzien worden ten einde de vrouw het kiesrecht te schenken. Een troost. Naar aanleiding der laatste gure dagen brengen wij in herinnering, dat de onder vinding leert, dat na een koude Maart een warme zomer volgt. Behoudens de uitzonderingen Kinder...zegen. Te Vosborg, Groningen, heeft een echt- paar aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20e kind. Van de 20 zijn nog 19 in leven Vad. Smokkehoaar? Eenige arbeiders uit Smallingerland trokken naar Duitschland. Zij namen ieder wat pakjes tabak mee, die de Duitsche commiezen ontdekten. Ieder arbaider moest nu van f4 tot f7 boete betalen. Dure tabak! Een huis per postpakket verzonden. Voor de tentoonstelling van voort brengselen der aardewerknijverheid, welke te Chicago zal gehouden worden, heeft men een geheel huis ingezonden, dat in een fabriek kant en klaar ge maakt is en ter plaatse in een minimum van tijd in elkaar gezet kan worden. Dit huis, bestemd voor den hoofdprijs in de tentoönstellingsloterij, is in 25000 postpakketten naar Chicago verzonden. Die goede oude tijd. Het is thans precies 100 jaar geleden dat te IJmuiden een onderwijzer werd opgeroepen op een jaarwedde van.... f 75. no—on 1. Modedeelingen. Ingekomen stukken. c Vergadering op Woensdag 22 Maart 1913, voormiddags 10'/. ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig de heer W. Bakker. Na opening van de vergadering door den voorz., leest de secretaris de notulen der vorige verga dering, die zonder op- of aanmerkingen onveran derd worden vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling en voorlezing van a. schrijven van de nachtwaehts te den Burg C. G iel is en J. Kalis, houdende verzoek ver hooging jaarwedde met f 50,in verband met vergrootiug bebouwde kom en toenemende be volking. Wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. b. idem van mej. Hempenius, onderwijzeres met ziekteverlof te Midden-Eierland, houdende, onder dankzegging voor telkens welwillend toegestaan verlof en geregelde uitbetaling van tractement, verzoek om eervol ontslag uit die betrekking, daar herstel van gezondheid nog lang kan duren. Wordt bij acclamatie verleend met ingang 1 April 1913. c. idem van mej, Marie A. Kuiper, houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres te de Waal. d. proces-verbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger. Ontvangsten f 110510,uO® Uitgaven 10S701,84 Saldo in kas 1S0S,16! e. schrijven van den heer E. H. Keidel, arts te ïijnje, houdende aanneming benoeming tot ge meente-geneesheer, standplaats de Cocksdorp en in functietreding 1 April 1913. f. mededeeling, dat tot buitengewoon veld wachter in deze gemeente is aangesteld de op zichter, de heer J. Tiessen Pz. Sub c, d, e en f worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling uermeniguuldigingsciifer uoor 1913. bedoeld in artikel 5 der uer- ordening op de heffing uan hoofdelijken omslag en uaststelling uan primitief kohier dier belasting uoor 1913. Op voorstel van B en w, wordt, in verband met het op de begrooting uitgetrokken bedrag van f 33000,waar het kohier, zooals het is opgemaakt een eindcijfer draagt van f 25278,34® het vermenigvuldiugscijfer vastgesteld op 1,31. Vorig jaar was het vermenigvuldigingcijfer 1,10, een stijging dus van 21 procent. Het primitief-kohier wordt daarop vastgesteld tot een bedrag van plm. f33114,63. 3. Benoeming commissie tot onderzoek uan reclames plaatselijke belastingen, dienst 1913. Zonder discussie worden op voorstel van B en w bij acclamatie benoemd de heeren Koning, Zijm en Langeveld, die zich de benoeming laten wel gevallen. 4. Voorstel een gedeelte uan het Park te den Burg te onttrekken aan den publieken dienst, in uerband met uer- bouiu Post- en telegraafkantoor. In verband met verbouw Post- en Telegraaf kantoor te den Burg wordt zonder discussie be sloten de daarvoor benoodigde ondergrond aan den openbaren dienst te onttrekken. 5. Dispensatie art. 20 der bouw- en tuoninguerordening. Wordt verleend ten behoeve van den bouw van een schuur op de hoeve Volharding// op verzoek vah den heer G. de Beurs Gz., architect te Helder. 6. Ontslagaanurage uan den Ambtenaar uan den burgerlijken stand J. Reitsma. Zonder hoofdelijke stemming wordt den beer J. lleitsma, wegens zijne benoeming tot commies ter secretarie te Goes, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met ingang van 16 April a.s. 7. Financiëele regelingen, dienst 1912. Esn vierde suppl. begrcoting, dienst 1912, benevens een staat van af- en overschrijvingen worden zonder discussie goedgekeurd. 8. Plaatsbepaling zeeuaartschool. Ingekomen was I. Een gezegeld adres van de bestuurders der N. V. Vischenjvereeniging Oude- schild, houdende afkeuring van de pogingen door het Dag. Bestuur der gemeente aangewend om het indertijd genomen besluit te wijzigen en thans als plaats voor de Zeevaartschool den Burg aan te wijzen, en verzoek aan den Raad het desbetreffend voorstel Diet aan te nemen II. Een schrijven van de leden van boven genoemde vennootschap, houdende betuiging van volle sympathie met adres onder sub I genoemd III. Een lijst bevattende 41 namen (volgens den voorzitter met één hand geschreven) van per sonen van Oudeschild. die zich aangeven voor eventueel te geven visscherij-onderwijs. Naar aanleiding van die ingekomen stukken en de in verband daarmede gerezen vragen, n.l. a. wat wordt door die visschers onder visscherij onderwijs verstaan, met welk doel en op welke wijze stellen zij zich voor dat te ontvangen b. hoe staat het met visscherij onderwijs in andere gemeenten c. is oprichting van een visscherijschool reeds thans of in de naaste toekomst gewenscht; en d. kan het visscherij onderwijs, zooals dat door 41 visschers wordt gewenscht, worden gegeven door Let personeel der Zeevaartschool en is het derhalve een gemeentebelang een visscherijschool aan de bestaande Zeevaartschool te verbinden, stellen b en w voor de beslissing uit te stellen tut nader onderzoek zal zijn ingesteld. Bij de behandeling in vorige vergadering is naar mededeeling van den Voorz. door Z.E. een fout begaan waar de Raad het uitstellen van de beslissing heeft goedgekeurd, is erkenning daarvan z. i. voldoende. Tegenover het voorstel van B. en Wdat de beslissing slechts verdaagt, in het nadeel van de school, omdat zich telkens nieuwe gezichtspunten zullen voordoen, terwi|l naar zijn meening visscherij- onderwijs voor onze visschers en zeevaartkundig- onderwijs twee geheel verschillende zaken zijn, stelt de heer Visser voor in deze vergadering reeds een beslissing te nemen. Het voorstel wordt ondersteund door den heer Langeveld en den heer Dijt, die, in verband met een hem, na het opmaken van het preadvies, overgelegde verklaring van den heer Inspecteur van Middelbaar Onderwijs, den heer Coops, dat de plaats van de Zeevaartschool den Burg moet zijn, meent, dat thans wel een beslissing kan worden genomen. De heer Dros, mede van oordeel dat zeevaart school en visscherij onderwijs twee verschillende zaken zijn, zou er voor zijn do Zeevaartschool te den Burg te bouwen en te Oudeschild visscherij onderwijs, dat zich z.i. bepalen zal tot onderricht in nettenboeten en de leer der voortplantingen het trekken van visch, te doen geven door een leerkracht van Helder. De voorz. bestrijdt de meening van de heeren en pleit voor uitstel. De heeren Dros en Visser handhaven hunne meening en de heer Dijt deelt mee, dat alle argumenten van den heer Kamper indertijd niet voldoende waren geweest heeren Wethouders te overtuigen van het gewenschte om te Oudeschild de Zeevaartschool te bouwen, doch een brief van genoemden hr. ontvangen kort vóór de vergadering waarin omtrent de plaats beslist werd en hande lende over de vissgherijschool heeft B en wtoen doen besluiten te adviseeren voor Oudeschild. De verklaring van den heer Coops straks ge noemd, bevestigt spreker in zijn oorspronkelijke mceniug. De brief van genoemden heer en gericht aan den heer Directeur der Zeevaartschool, wordt hierop door den heer Over voorgelezen. Uit de inhoud blijkt dat de heer Coops zich aansluit bij het oordeel van den heer Scheers en Oudeschild ongeschikt verklaart als plaats voor de Zeevaartschool, mede met het oog op het aantal leerlingen en onder verwijzing naar de Zeevaart scholen te Groningen en te Rotterdam, beiden niet aan zee gelegen, den Burg als geschikte standplaats aanwijst. 'tls een onbegonnen werk, zegt de heer Zijm iemands zaak te willen bepleiten, dié reeds van te voren veroordeeld is. Toch kunnen omstandig heden ons tot spreken dwingen en bij waagt het nog eens een lans te breken voor Oudeschild. Wanneer de Voorz. wil beloven dat het uitstel niet langer zal duren dan 14 dagen, is de heer Over er voor dat te verleenen, doch dat durft de voorz. niet, omdat inlichtingen van andere ge meenten moeten inkomen en het niet anngaat die aan dagen te binden, zijnerzijds zal den meest mogelijken spoed worden betracht. Spr. bepleit aanneming van het voorstel, mede omdat de heer Coops in z'n schrijven het begrip Zeevaartschool niet aanroert. Nadat de heer Visser met toestemming van den Raad, ten derde male het woord heeft gevoerd en de heer D. Bakker Pz. zijn stem vóór het voorstel van b en w heeft gemotiveerd door te verklaren dat, al meent ook bij dat visscherij onderwijs in onze gemeente evengoed zou kunnen samengaan met landbouwonderwijs als met zeevaartkundig onderwijs, uitstel niet zoo vreeselijk is omdat de Zeevaartschool al marcheert, wordt het voorstel van B en w in stemming gebracht. De stemmen staken, er worden evenveel stemmen voor als tegen uitgebracht. Tegen stemmen de heeren Dros, Langeveld, Kikkert, Visser, Koning en Dijt. Waar thans de opdracht aan b en w tot nader onderzoek niet wordt verleend, zegt de Voorz. b eD w te zullen voorstellen dat onderzoek toch te doen plaats hebben. De heer Mets deelt nog mede, dat indien de eindbeslissing in het voordeel van den Burg uitvalt de Wilhelminabewaarsehool voor te geven visscherijonderwijs tegen een billijke vergoeding beschikbaar is, terwijl spr. overtuigd is, dat de leerkrachten niet duur zullen zijn. Het gesprokene van den heer Mets bevestigt zegt de heer D. Bakker, mij in mijn meening, omtrent het visscherij-onderwijs te Oudeschild, spreker meent, dat van de 41 personen op de lijst misschien 4 zich op de Noordzee visscherij zouden gaan toeleggen. De heer Over drukt er z'n spijt over uit, dat de heer Mets dit niet voor de stemming uitsprak, doch de Voorz. meent,-zulks van geen invloed, omdat de heer Mets niet spreekt in opdracht van de visschers. Niemand het woord verlangend wordt de ver gadering door den Voorz, gesloten,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2