Predikbeurten. Marktberichten. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. Een verhaal door F. A, BUIS. Nadruk verboden. 16.) Eerlijk gezegd wist hij niet goed, hoe hij de zaak moest aanleggenmet Marie verkeerde hij op een zeer vriendschappe- lijken en iamiliaren voet, zij had hem nooit laten blijken, dat zij zijn gezelschap on aangenaam vond, maar ook nimmer had zij eenig teeken gegeven, dat zij zijn ge zelschap boven dat van anderen op prijs stelde. Aan den eenen kant was hij bang een blauwtje te loopen -- dan dacht hij alle kans voor goed verkeken aan de andere zijde vreesde hij, dat er vandaag of morgen een kaper op de kust zou komen, die hem voor altijd het uitzicht op een huwelijk met Marie zou benemen. Een jong aardig'meisje met fortuin is niet zoo alledaagsch dan dat een trouwlustig jongmensch daarvan geen werk zou maken. Karei van Meerwijk leefde, in een woord, steeds in de zoete hoop, dat zich spoedig de gelegenheid wel zou voordoen en het ging hem daarbij als meer menschen, die de dingen aan haar natuurlijken loop over laten, totdat eindelijk het dreigende gevaar hunne rust stoort en hen uit hunne ge makzucht wekt, om veelal te ontwaren dat het gevaar nauw meer zal zijn te keeren. Toen de klok zeven uur had geslagen, werd bij de familie van Zanten zachtkens gebeld en de opmerking van mevrouw, die nog op haar slaapkamer was, „dat zal Marie zijn," werd bevestigd. „Bonsoir roept Marie, terwijl zij haar hoofdje door de half geopende kamerdeur steekt, zoodat haar lief gezichtje in een witte sortie gehuld, maar even zichtbaar is. Karei springt dadelijk op, ijlt naar de deur, opent die geheel en al, en maakt eene diepe, geparodieerde buiging. „Zoo, kapitein nog zoo druk aan het schrijfwerk? zegt ze tot den kapitein, die haar groet met een brommend „bonsoir" heeft beant woord, terwijl hij met eenigp papieren voor zich aan tafel is gezeten. „'t Moet wel; als die jongens beneden zijn: is 't verduiveld dat je iets kan uit voerenen hij plaatst zijn linkerelleboog heel ver op de tafel, strijkt met zijn hand door het haar, terwijl het hem is aan te zien, dat hij niet met lust de zaken be handelt. „Is jo zuster nog boven r1" luidt de vraag aan Karei, die dit bevestigend beant woordt en tegelijkertijd Marie van haar sortie wil ontdoen. „Neen, dankje, ik zal ze maar aanhouden we gaan toch zeker spoedig heen." „'t Zal nog wel een oogenblikje duren," brengt Karei in 't midden. „Anna heeft zooeven de kinderen naar bed gebracht en maakt zich nu klaar. Doe du toch je sortie even af, je hebt er waarlijk anders buiten geen plezier van en je lief rood neusje zegt, dat het buiten veel kouder is dan hier." Marie laat zich echter daartoe echter niet bewegende kapitein is eindelijk met zijn werk gereed gekomen, bergt de papieren in een portefeuille, die hij ver volgens heel woest op een hoektafeltje, beladen met eenige boeken, gooit, en ver wijdert zich eenige oogenblikken, om daarna met zijne vrouw weder binnen te komen. Marie helpt mevrouw haar capuchon om doen, de heeren helpen elkander weder- keerig in het aantrekken der jassen en het gezelschap verlaat het huis. Mevrouw neemt den arm van den kapitein en Karei presenteert den zijne aan Marie; daar de familie van Etten echter niet ver van het huis van den kapitein woonde, was er weinig gelegenheid tot discours. De voorkamer bij mevrouw van Etten is helder verlicht door een groote petro leumlamp, welke op het midden van de ronde mahoniehouten tafel is geplaatst. Om de tafel zijn een tiental stoelen om de canapé gerangeerd,' en de warme en niet warme stoven duiden reeds de plaatsen ann, waar de dames zullen zitten. Al het meubilair draagt de sporen van langdurig gebruik; de canapé munt meer uit door de doelmatigheid dan door sier lijke vormen, de wit porseleiDep kachel herinnert de kortstondige miskenning, die haar zwarte zuster eenmaal ten deel viel en de eenvoudig geëncadreerde gravures roepen een tijdvak van een twintig a dertig jaar herwaarts voor den geest, maar alles draagt zoo de kenmerken van netheid en en een sobere sierlijkheid, dat niets het oog onaangenaam treft. Dominee is Bijl als een man van de klok precies ten zeven ure met zijn echtgenoote verschenen „om een kopje thee te komen drinken en verder een boterhammetje te blijven eten." Ofschoon dominee als stu dent van Heusde's-strljd heeft meegemaakt en eenmaal met blijdschap het „noorder licht" ontstoken zag, ziet hij er nog flink uit en houdt in tegenstelling van zijn echtgenoote, die reeds lang het hoofd ter aarde buigt, het lichaam nog kaarsrecht. Hoewel men zich reeds bij de eerste ken nismaking niet licht vergissen zal in 's mans betrekking, heeft hij sedert jaren de witte das alleen voor het pontificaal bewaard en toont hij io de samenleving zich niet te willen onderscheiden van de andere menschen. Mevrouw Bijl heeft in een leuningstoel naast de gastvrouw plaats genomen en een handwerkje voor den dag gehaaldClara zit voor de tafel aan het theeblad en kan eerst na verschillende vergeefsche pogingen het lichtje onder den theepot ontstekenvan Kloveren en dominee staan voor de kachel, terwijl de laatBte reeds dadelijk het .gesprek heeft ingeleid met de tweede Atjehneesche expeditie en daarbij toont, dat hij met vrucht de ver schillende courantenartikelen bestudeerd heeft, zonder nochtans een helder idee te hebben van de verschillende operatiën. „Wel Claartje," zegt de domineesvrouw terwijl zij haar handwerk laat rusten, de beide handen in de schoot legt en Clara aanziet, „nu zien we je ook spoedig ver trekken." Wordt vervolgd.') Zondag 30 Maart 1913, HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. H. Avondmaal. Oudeschild Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendNm. half 3 ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam, 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Geen dienst. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Busseraaker. Uit de Schager Courant: Schagen, 27 Maart. Aangevoerd: 40 Geldekoeien f 180 a f 245 67 Vette Koeien t 200 a f 360, 60 Kalfkoeien f 180,a f 320; 300 Nuchtere kalveren 1 8 a f 24. 320 Overhouders f 24 a f 35.00 Lammeren f af —.00. 50 Vette Varkens 56 a 58 ct. per Kg. 70 Biggen f 10.00 a f 18,00; Boter f 1.20 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f' 3 00 a t 4.00 per 100.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 4