N#. f2d60. Donderdag 3 April 1913. 26Bte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- cn Tuinbouwbrievcn. Bin nenland. Van week tot week Het bespuiten van appel- en pereboomen. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. URANT. Adverteutiën vóór 9 uur op den dug der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berokend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö opTexki. Aan onze abonneé's buiten Texel woonachtig zij bericht, dat wij de kwitanties voor ab.-geld 4e kwartaal 1913 en le kwart. 1913, aan de post ter incasseeiing hebben toevertrouwd. Beleefd verzoeken wij bij aanbieding derzelve voldoening, opdat wij niet onnoodig tot verdere kosten worden ge- uoodzaakt. De IJitg. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek vanEGBERTUS SIMON BOEKEL, koopman alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 1438 een benzine-bergplaats te mogen oprichten door hen is ingewil ligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 27 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. IX. Een van de lastigste ziekten, waaraan onze appels en peren heel vaak lijden, is wel de schurftziekto, wölke zich kenbaar maakt door de volgende verschijnselen. Aan de bladeren is de ziekte het eerst zichtbaar door het verschijnen van onregel matig gevormde, bruinzwarte plekken, die zich steeds verder over de bladoppervlakte uitbreiden. Aangezien de zieke plekken in het geheel niet meer groeien, krijgt door den voortgezetten groei der niet aangetaste deelen vooral het jonge blad een gekroesd uiterlyk. Bij sterk optreden der scburft vallen de bladen reeds middenzomer af. Wanneer men nu weet, dat de bladeren de producenten zijn van de grootste hoe veelheid Voedsel van onze groene planten, dan valt licht in te zien, dat vernietiging van al of van een gedeelte van het blad gepaard moet gaan met een zeer schadelijke stagnatie in den groei, welke zich in ons geval uit in een vermindering soms zelfs algeheele vernietiging van de hout- on bloemenvorming. Ook het jonge hout, vooral bij peren, wordt aangetast en weder alleen aan de oppervlakte. Hierdoor begint de opperhuid in bruine, droge schilfers los te laten, waardoor de schöuten geheel of althans aan de topeinden afsterven. Ook de vruchten vallen vaak ten offer aan de ziekte. Bij appels ontstaan aan de oppervlakte langzaam uitbreidende zwarte vlekken. Het aldus aangetaste deel dei- vrucht groeit niet, het gezonde deel echter wel, waardoor de appel een misvormd voor komen krijgt, bijv, met een kneep of met een hollen of platten kant. Schurftige peren krijgen eveneens bruine of zwarte plekk6n, maar bovendien uit zich de misvorming hier in het ontstaan van talrijke, meer of minder diepe barsten, welke ontstaan doordat de buitenlagen der vrucht weinig of niet, de daaronder liggende echter wel aan den groei deelnemen. De ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, Fusicladium geheeten. Men spreekt daarom ook wel van de Fusicladiumziekte der vruchtboomen. Van de zeer vatbare perensoorten noemen weLouise bonne détoranches Bonne Louise), Beurré Diel, Juttepear en Conseiller de la Cour. Minder vatbaar zijn o.a. Beurré d' Amoulis, Bon Chretien Williams en zeer weinig vatbaar Beurré Clairgeau, Beurré Hardy, Clapp's Favoute en Souvenir du Congres. Zeer vatbare appelsoorten zijn o. a. Keizer Alexander,WitteWintercal ville, Cox Pomona Engelsche winter gold Pearmain, minder vatbare Celline, Codlin Keswick, Lord Grosvenor, weinig vatbare Peasgood Nousuch, The Q ueen, Brabantsche Bellefeur. Bij den aankoop van joDge boomen kon bij de soorten keuze met deze opgave, die echter geenszins volledig is, rekening wor den gehouden. Overigens hebben bodem en klimaat veel invloed op het optreden dei- schurft. Van veel belang is de bestrijding der ziekte. In de eerste plaats verzamele meu de afgevallen bladeren en vernietigen deze het best door verbranden. In de tweede plaats echter is een doel matig uitgevoerde besproeiing met Bor- deausche pap met behulp van eenrugpul- verisator met laDge sproeibuis of van een handsbeproeier, bijv. het merk „Muratori", het beste directe bestrijdingsmiddel. De pap moet een sterkte hebben van 1 1,5% kopervitriool. Men kan ook gebruik maken van pappoeder, welke inen moet koopen als „normaal pappoeder", omdat dit moet voldoen aan de eischen, die door het plantenziektenkundig instituut te Wageningen voor de richtige samenstelling zijn gesteld. De hiervan gemaakte pap wordt Bourgondische pap genoemd en is veel gemakkelijker te bereiden dan de Bordeausche pap. Men gebruike hiervoor ongeveer 2 tot 2,5 K.G. normaal pappoeder per 1U0 L. water. Minstens ééD besproeiing moet worden toegepast en wel als de vruchten juist ge zet zijn. Beter is het echter, vooraf nog eens te sproeien en wel op het tijdstip, dat de knoppen zich beginnen te ontplooien. De bloemknoppen mogen zich echter nog niet hebben geopend, daar de bloesem anders beschadigd zou worden. De pap moet bij de eerste besproeiing het sterkst zijn, ter wijl voor de tweede besproeiing een sterkte van 1% kopervitriool (of 2 pappoeder) verkieselijker is. H. v. S. 33-39 Maart. Evenals in vorige jaren brachten de Paaschdagen ook dit jaar weder een aantal meer of minder belangrijke vergaderingen. Van deze stond in belangrijkheid wel boven aan, het 19e congres der Sociaal-Democra- tischo Arbeiderspartij dat Zondag, Maandag en Dinsdag in de oude bisschopsstad Utiecht gehouden werd. Als gewoonlijk was aan het congres^Zaterdag weder een feestavond voorafgegaan, waarin door het Kamerlid Duijs de feestrede gehouden was. W6 kunnen over de verschillende rede voeringen niet in bijzonderheden treden en moeten ons alleen tot de voorstellen en enkele partijaangelegeuheden bepalen. Na eene geestdriftige openingsrede van den voorzitter, den heer Vliegen, waarin deze gewaagde van den vooruitgang der S.D.A.P. voerde de afgevaardigde van de Duitsche sociaal-democraten, het Rijksdaglid Scheide- mann, het woord, waarna het jaarverslag aan de orde kwam en vastgesteld werd. Daaraan valt te ontleenen dat het aantal afdeelingen in 1912 met 31 vermeerderde en het aantal leden der afdeelingen steeg van 12,592 tot 15,667 w.o. 2047 vrouwen. De financieel© toestand werd gunstig ge noemd. Medegedeeld werd, dat van de 263 afdee lingen 393 op het congres vertegenwoordigd waren, terwijl onder de ingekomen tele grammen er een was van den heer Van Kol uit Indië, die seinde: „Emmer voor waarts!" en een van het Belgische sociaal democratische congres meldende dat beslo ten was tot de algemeene werkstaking in België op 14 April a.s. Over de Kamerfractie en redactie van het partijorgaan werden weer heel wat woorden gewisseld, doch de bespreking droeg over 't algemeen een waardeerend karakter. Belangrijker waren de besprekingen die vervolgens plaats hadden over de door het partijbestuur ingediende resoluties inzake de komende verkiezingen en de politieke actie. Daarin werd o.m. gezegd dat het eerste doel dezer verkiezingen moet zijn de verkrijging van het onver- valschte algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwon, zonder verzwakking dei- Tweede en versterking der Eerste Ivamer dat verder het vrijhandelstélsel 6n do positie der openbare volksschool tegen alle aanvallen moeten worden verdedigd en dat er naar gestreefd dient te worden, reeds op 1 Jan 1914, met de uitbreiding van het door de Tweede Kamer bereids aangenomen begin van ouderdomspensioen en met intrekking van het ontwerp-Talma, als noodmaatregel een staatspensioen voor de ouden, die het noodig hebben, in te voeren. Het congres acht overigens, met hand having van het strijdprogram en onder voortzetting met name van de actie voor den wettelijken tienurendag, geen enkele regeering en Kamer bevoegd nu eenmaal de aanhangige grondwetsherziening met het kiesrechtvraagstuk aan de orde is gesteld, vóór de oplossing daarvan be langrijke wetten te behandelen, In overeenstemming hiermede besluit het congres, bij de herstemmingen aan geene burgelijke canrlidaten steun te ver- leenen, dan die lo. als eisch van urgentie invoering bij de Grondwet van het algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing van de grond wettelijke uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht aanvaarden, onder bepaling, dat ook bij de kieswet geen vrouw op grond van minderen maatschappelijken welstand mag worden uitgesloten 2o zich tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door regresrecht of op andere wijze, zullen verzetten en 3o. zich homogeen verklaren met boven- gestelden eisch in zake staatspensioen. Verder werd in de resolutie aan het partijbestuur opgedragen het bovenstaande besluit uit te voeren op zoodanige wijze als het in het belang der partij noodig zal achten. De bespreking over deze resolutie werd ingeleid door mr. P. J. Troelstra met een lange redevoering, waarin enkele gedeelten zeer de aandacht verdienen. Zoo, wat betreft de demonstratie voor het kiesrecht. De leider der S.D.A.P. verklaarde, dat het partijbestuur dit jaar niet meteen voorstel zal komen, om een derden rooden Dinsdag te houden. Er moet wat anders gebeuren. Geen roode Dinsdag, doch de arbeiders behooren dit jaar eens bun groote econo- sche beteekenis in het voortbrengings- proces te toonen. Dit zal hierin moeten bestaan, dat in de steden Amsterdam en Rotterdam op den Maandag voor de can- didaatstelling, 2 Juni, de arbeiders voor eenige uren het werk zullen neerleggen. Een korte politieke werkstaking dus. Voor het platte land, zou met het houden van avondvergaderingen op dien dag volstaan kunnen wordeD. Voorts verdient vermelding, de verklaring van den heer Troelstra, dat voor het partijbestuur tusscben concentratie en coalitie, gezien de hooge belangen, die op het spel staan, geen keuze kan zijn. Het staat hier zonder eenige aarzeling aan de zijde der concentratie. Het coalitie-program is geheel in strijd, met wat de S.D.A.P. wil, terwijl op het concentratieprogram punten voorkomen, die de S. D. A. P. kan gebruiken. Spr. voorzag bij de her stemmingen het gevaar, dat d6 concentratie dan met de met de Cbr. historischen gemeene zaak zou maken. Wanneer het echter mocht blijken, dat dit het geval zou worden, dan zullen de soc. democraten desnoods met man en macht naar het clericalisme o vergaaD om dat te beletten. De concentratie moet dus kiezen de zweep van Troelstra of de karwats van Lohman. Na breedvoerige besprekingen werden ten slotte de door bet partijbestuur voor gestelde resoluties aangenomen en zulks met algemeene stemmen en onder geest driftig gejuich. Ook werd aangenomen het voorstel om geen rooden Dinsdag te organiseeren, doch in plaats daarvan de voorgestelde kiesrechtdemonstraties op Maandag voor de algemeene car.didaat- stelling. De S.D.A.P. hoeft met een en ander dus haar houding voor de komondo veikiezingen vastgesteld. o—o o Er kwamen in de laatste dagen belang rijke berichten van den Balkan. Do Bulgaren zpn er eindelijk in geslaagd Adrianopel te veroveren. Na een maandenlange heldhaftige verdediging heeft Sjakri pasja eindelijk het onderspit moeten delven. Er is om hot bezit van de versterkte stad tot hot einde toe verschrikkelijk moeten worden gevoch ten en als de feestvreugde te 'Sofia, die op het overwinpingsbericht volgde, getemperd is geworden zooals de berichten meldden, dan is dat een gevolg geweest van de wetenschap, dat de verovering van Adria nopel aan de Bulgaren groote offers heeft gekost. Doch het Bulgaarsche leger heeft het dool bereikt en een schitterende over winning behaald, al liet de Turksche bevel hebber voor zich over te geven, ook alle forten, militaire gobouwen en magazijnen in de lucht vliegen. Toen de Bulgaren na uronlangen stryd eendelijk de Oostelijke forten veroverd hadden, was het lot van Adrianopel beslist. Sjakri-pasja moest zich met zjjn leger over geven. De Bulgaren maakten 51000 man krijgsgevangen, waaronder een aantal generaals en 1200 officieren. Voorts werden buitgemaakt 54000 geweren en 620 kanon nen. De Bulgaren hebben bovendien een groot leger vry gekregen, waarmede do troepen in de Tchataljalinie versterkt zul len worden, die in de laatste, dagen do Turken uit hun voorste stellingen verdreven hebben. Een ander belangrijk bericht was, dat do mogendheden het eens geworden zijn over de grenzen van Albanië. Ze hebben Servië en Montenegro daarvan kennis gegeven, met verzoek hun troepen uit Albanië terug te trekken. En daar Skoetarië bij Albanië is gevoegd is aan Koning Nicolaas van Montenegro de eisch gesteld, dat hij het beleg dezer vesting zal opheffen. Zal deze daaraan voldoen Wat de verdere bemoeiingen der mogend heden betreft kan gemeld worden, dat Bulgarije geantwoord heeft op de vredes nota dat het bereid is met het voorstel accoord te gaan, behalve wat de regeling der grenzen en de schadevergoeding betreft. Nu Adrianopel gevallen is, zal het in zyn eischen wel niet gematigder zijn geworden. TEXEL, 2 April 1913. Te laat om in ons vorig nummer te vermelden, vernamen wij dat C. A. Reij, leerlinge van den lieer H. Groene- woid alhier, de vorige week met gunstigon uitslag toelatingsexamen heeft afgelegd voor de Kweekschool voor onderwijze ressen te Bergen N.H. Vijfmaal is 7 Wat kan een schaap al niet opbrengen Een schaap van den heer J. J. Roeper te de Veen alhier, bracht hedenmorgen vijf levende lammeren ter wereld. Be Cocks dorp. Vi ij lag strandde ïd de Eierlandsche gronden het met lijnzaad, guta percha en glaswerk geladen Duitsche stoomschip Alfeld, komende van Buenos Ayres en bestemd naar Hamburg De sleep'oooten Titan, Hercules en Texel verleenden assistentie en mochten er in slagen het schip in vlot water te brengen. .Oogen- scbijnlijk zonder schade zette het de reis voort. Visseherlieden van hier waren nog vóór do sleepbooten bij het gestrande schip en namen aan het werk deel. Oudeschild, 1 April. Zaterdagavond j.l. gaf de Rederijkers kamer T.A.V.E.N.U. eene uitvoeru g voor «le getrouwden. Op veel pubui k had men niet gerekend, doch dat de onkomst zoo buitengewoon gering zou wezen had men stellig ook niet verwacht.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1