F. H. KEIDSL, Staatsboschbeheer Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. Zaterdag 5 April Aanbesteding. Het boiiwen van een Schnur op hoeve „Gent" te Eijerland. Aanbesteding. Het bouwen van eene Voorwer kerswoning nabij deKoogopTexel. M. S. E. MEIJER, Gevestigd te de COCKSDORP Med. Docts. Arts. publiek aanbesteden Houtvesterij „ALKMAAR". Dit was wel te betreuren en de af wezigen hebben een genotvollen avond gemist. Öp uitstekende wijze werd het tooneelspel„Edel metaal" opge voerd. Liet de opvoering voor de jongeren hier en daar wel wat te wenschen over, thans was ieder goed in zijn rol en liep het vlug van stapel, waardoor T.A.V.E.N.U. bewezen heeft nog over goede krachten te kunnen beschikken. Onze vroegere plaatsgenoot Jb. Jn. van der Vlies heeft in de afgeloopen week met gunstig gevolg eindexamen aan de Zeevaartschool te Terschelling afgelegd. De Machine-, Rijwiel- en Automo- bielenfabriek „Simplex" verzond hare prijscourant over dit jaar. Niet slechts voor wielrijders, doch ook voor die daar aan niet doen, is het belangrijk te lezen hetgeen over de Simplex-Cycloïde wordt geschreven. De prijscourant is op aanvraag gratis verkrijgbaar. Besmettelijk verwerpen. In Noord-Holland lijden vele veehoeders tegenwoordig groote schade door de on tijdige geboorte van kalveren. Bij som migen verwerpen bijna alle kalfkoeien het in wording zijnde jonge dier. De veehouder G. Peen te Schellingwoude b. v. verloor op deze wijze reeds een dozijn kalveren. Niet alleen wordt hier door schade teweeggebracht, maar ook geven de koeien, die ontijdig kalven een onvoldoende hoeveelheid melk. N. v. d. D. Uit het Leidsch Dbl. Een ingeving? Men meldt uit Rotterdam Op Croos- wyk is opgegraven, in tegenwoordigheid van autoriteiten en twee geneesheeren, het Rik eener jongedochter, lid eener Chr. jongedochtersvereeniging, die op Goeden Vrijdag gestorven en op Paasch- maandag begraven was. De opgrayiDg zou geschied zijn op verzoek van een predikant, die een ingeving gekregen had, dat het meisje was opgestaan. De kist werd geopend en de dood door beide geneesheeren opnieuw geconstateerd. Van andere zijde wordt de zaak anders meer geloofwaardig, voorgesteld, en zou het lijk opgegraven zijn, omdat de vrees was te kennen gegeven dat men hier te doen had met een geval van schijn dood. Uit het Rott. Nieuwsbl. Overnachten buiten de kazerne. De Minister van Oorlog heeft, met uit breiding van de bestaande bepaling, dat aan miliciens, die voor de laatste maal voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, kan worden vergund om buiten de kazerne te overnachten, thans bepaald, dat de miliciens van alle lichtingen, die dit jaar bij de regimenten infanterie voor die oefeningen onder de wapenen moeten komen, een dergelijke vergunning kan worden verleend. Uit de Opr. Haarl. Cour. De gouden vijf guldenstukken. Er loopeD geruchten, dat gouden vijf guldenstukken ni9t meer zouden worden aangemunt. Na onderzoek bleek ons, dat daarvan althans te Utrecht niets bekend is. Wel is waar worden zij op het oogenblik niet aangemunt, doch dat zulks voor altijd is, staat nog lang niet vast. Invoer van levend vee naar Duitsch- land. De „Tagliche Rundschau" zegt, dat het verbod van den invoer van levend vee uit Nederland naar Pruisen, wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer onder Nederlandsch vee, niet veel prac- tische beteekenis heeft, daar het toch in de bedoeling lag, de grenzen einde Maart definitief te sluiten, en daar de vee-, invoer steeds daalde. De invoer uit Nederland bedroeg in October 1318 stuks en bereikte in November een aantal van 5000 stuks. Door de grootere vraag ste gen de prijzen zoozeer, dat in December de invoer daalde tot 3000. In Januari werd dit aantal nog kleiner en in Febr. bedroeg het 1800. Ontploffing in een vuurwerkfabriek. Zaterdagmiddag om 5 uur werd Leeu warden in rep en roer gebracht door geweldige, snel op elkander volgende ontploffingen, die in wijden omtrek werden gehoord. Men dacbt het allereerst aan de gas fabriek. Naar deze fabriek bewoog zich dan ook een enorme menigte. In de nabijheid daarvan gekomen, werden ze als 't ware teruggedrongen door een hevigen luchtdruk, die werd veroorzaakt door het ontbranden van kruit en vuur werk, dat was geborgen in het vuurwerk magazijn van de firma J. N. Schuurmans, enkele huizen gelegen van de gasfabriek. Men drong zoo nu en dan door, om hulp te verleenen, doch wanneer weer een vat kruit of een stuk vuurwerk ontbrandde, tengevolge waarvan de ruiten van de nabijheid staande woningen sprongen, stukken hout en andere projectielen door de lucht vlogen, een verstikkende kruitdamp hen tegensloeg, en een vlammenzee zichtbaar werd, dan deinsde men terug, bevreesd voor zijn leven. In een netelige positie bevonden zich de pleegzuster en een aantal kinderen, lijdende aan roodvonk, die in het nabij staande hulpziekenhuis werden verpleegd. De ruiten van deze inrichting waren reeds alle gesprongen en het bed van een der ledikanten had reeds vlam gevat, toen de zuster met het kleinste patiëntje, in een deken gewikkeld, de zaal uitsnelde, gevolgd door de andere kinderen. Spoedig snelden eenige personen toe en weldra had men een veilig onderdak in de woning van den directeur der gasfabriek gevonden. Toen het vuur was gedoofd kon men de schade overzien. De perceelen grenzende aan het vuur werkmagazijn, hadden natuurlijk groote schade opgeloopen, doordat de muren waren verzet, de vlammen zich aan de perceelen hadden medegedeeld en al de ruiten waren verbrijzeld. Doch ook andere perceelen hadden schade gekregen, tengevolge van het springen der ruiten. Paardenhandel. Men schrijft uit Eist De paardenhandel voor Duitsche rekening is deze week ongekend levendig. Een aantal handelaren rijden per auto de boerderijen af, houden overal mon steringen en doen belangrijke aankoopen. Alleen de bekende handelaar Augustin, uit Dresden, kocht in de laatste vier dagen in de Betuwe en het Sticht 42 paarden tot prijzen van f500 a f700. Dbl. Van visscher tot glasblazer Uit Harderwijk vei trekken deze week verscheidene groote visschersgezinnen naar Leerdam waar in de glasblazerijen werk zal worden gevonden. Het schijnt, dat de visscherij geen voldoende bestaan meer oplevert. Ook schijnt de buitenvaart niet zoo aantrekkelijk meer te zijn als vroeger want juist uit deze gezinnen trokken de verzorgers jaar op jaar naar de Noordzee. In de glasblazerijen kunnen ook de kinderen mede verdienen, zoodat een groot gezin een goed weekloon kan maken. Stand. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter Secretarie dezer gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1912. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstel lingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. No. 82) behooren luidens de artt 16 No. 1, 19 No. 1, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, den 1 April 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Maart 1913. Ingelegd f S774.656 Terugbetaald -16283.— Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3S35. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan IJmuidens Helden. Neen, Neerland is, schoon soms belasterd Door een wangunstig nagebuur, Neen, Neerland is nog niet verbasterd Van d' ingeschapen deugdnataur Nog stroomt het edel bloed door d'aderen Van 't. nakroost dier vergoden vaad'ren, Aan wien wij alles zijn verplicht, Den grond waarop wij zijn geboren De deugden die bun toebebooren, De kunsten door hen voorgelicht Zoo zong voorheen een vrome Priester, Kn 'tis nog even zoo als toen, Geen echte zeeman toch, verliest er Den moed, boe ook de storm mag woên tVaar men dan mag in nood verkeeren Daar zal zijn hand en voet zich weren Oin hulp te bieden in den nood Neen, dan, dan ziet hij geen gevaren Beleid en moed weet bij te paren Daar is de ecbte zeeman groot Dit ras, neen, 'tis nog niet verdwenen We hebben 'tkortlings weer gehoord, Een drietal wou weer hulp verleenen Eu spoedden ijlings zich naar 't boord Der «Eenstwell/' aan IJmuidens kusten, De dappren weten van geen rusten Vóór 't pleit ten volle is beslist; Niets kan ben in hun stroven hind'ren Ze zien daar mannen, vrouwen, kind'ren, Ze worden aan den dood betwist Er bleef geen enkel inensehenleven Geen offer viel de zee ten buit, God, heeft u, drietal kracht gegeven Om uit te voeren Zijn besluit. Van Oost tot West, van Noord tot Zuiden Roemt men u dapp'ren van IJmuidcn, Dw daad klinkt door het gansche land; En waar men Hollands vlag ziet wap'pren Daar klopt voor u het hart o dap'pren Drukt men in gedachten u de hand 1 Gij vroegt niet, wien ze als Godheid eerden Of 't Christus was of Mohammed, Of wel van Boeddha heil begeerden Tot wien zij richtten hun gebed! Gij zangt in hen den mensch, den broeder Oók kinderen van den Albehoeder, En daarom achttet gij 'tuw plicht, Om hen Ie redden uit gevaren, Hoe klein ook uwe krachten waren //Menschlievendbeid,'/ maakte het u licht Ja, overal waar menschen wonen En waar men kennis neemt van 't- feit, Daar zal men dankbaarheid u toonen En prijzen u voor 't kloek beleid. Van af de Dollard tot de Schelde Hoort men alom de namen melden, Van van der Wielen en zijn maats; Van Pecters, van der Put, die samen De groote redding ondernamen, Ze vinden in elks hart een plaats Maar 't allerluidste klopt het harte Van hen aan wien gij redding bood, Hetzij 't dan blanken zijn of zwarten Dien gij ontruktet aan den dood Zij zullen allerminst vergeten, U levenslang er dank voor weten Wat gij voor allen hebt gedaan O, neen zij zullen dankbaar roemen U, drieën hunne redders noemen En, bidden dat 't u wel moog gaan. Nieuwendam, Maart 1913. A. A. KOOPMAN. De moedige redding welke te IJmuiden heeft plaats gehad en de omstandigheid dat kapt. Van der Wielen van afkomst Texelaar zoude zijn, gaf een abonneé aanleiding ons te verzoeken het boven staande te plaatsen. Zondag 6 April 1913, HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAv. 7 uur da. v. d. Waa. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild Vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierlond Nam. 3 uurdehr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. OosterendVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Purmcrend, 1 April. Aangevoerd 773 Runderen waaronder: 168 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG p-qn Gelde koeien 1 150 A 230 Melkkoeien f 180 a 320. 12 stieren. 98 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 1057 Nuchtere kalveren f 14a 1 28 1439 Schapen f 24 k 134,00 292 vette varkens 1 0,53 a f 0,59 per Kg.; 96 magere varkens i 20 a 131, 264 biggen f 10 a 1 17 kipeieren f 3.25 a f 3.75 per 1Ö0; Purmerender Crt. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland vau 15—31 Maart. GEBOREN Tietje Hen ferika, dochter van Cornells Meijer en Elisabeth Oepkes. hopen mijne gebelde opa en omoe G. DEKKER en hun 50 Jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij de dagen die hun nog resten in gezondheid en vrede mogen doorbrengen,is de wensch van hun liefh. Kleinzoon GERRIT DEKKER. Oudeschild, Texel. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader, LOURENS SIKRELEE, in den leeftijd van 42 jaar. M. SIKKELEEvan Doorn, en KiDdereD. Paterson, 15 Maart 1913. No. 921, Madeson Avenue. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze lieve Moeder, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens de familie, A. M. KIEVIT. Texel, 1 April 1913. Dankbetuigi ng, Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen Vader, Behuwd- en Grootvader, ALBERT BLOM Cz. betuigen wij onzen kartelijken dank. Uit aller naam, M. BLOM. Oudeschild, April 1913. DB Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen JAN VLAMING Bz. overleden te Gerritsland, Texel, 6 October 1912, worden verzooht daarvan opgave te doen voor 10 April a.s. bij C. VLAMiNG, Hoogeberg, Texel. Bij akte verleden voor den ondergeteeken- ,den Notaris, dato 7 Februari 1913, is op gericht de Naamiooze Vennootschap Vis- schersvereeniging Oudeschild", goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 15 Janu ari 1913, no. 18. De akte is geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 28 Maart 1913, no. 72. G. J. O. D. DIKKERS, Notaris. Op Zaterdag 5 April a.s. 's morgens 11 uur, zal ondergeteekende voor den Wel- Edelen Heer H. FLENS, te den Burg, te diens woonliuize, Aanw. 2 April a.s. 's m. IU/j uur op het terrein. Bestek en teekening a f 1.— per stel bij den Architect G. DE BEURS Gz. Kanaalweg 1, Helder. De Houtvester in de Houtvesterij „Alk maar", wonende te Utrecht, zal op 11 April 1913, des voormiddags ten 12 uur in het hotel „De Lindeboom" te den Burg od Texel, publiek aanbesteden Teekening met bestek en voorwaarden zijn tegen betaling van f 0,75 te verkrijgen bij den Houtvester voornoemd en bfi den Bosch wachter A. EPE te de Koog. Nadere inlichtingen en aanwijzing op het terrein zullen worden gegeven op 8 April 1913, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 31/, uur. De Houtvester voornoemd. VAN STEIJN.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2