Tandarts Ansingh, H. H- Landbouwers. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Adveirtentiën. in Hotel „de Lindeboom." kopervitriool en zaaigroen Verboden Strandvonderijgoederen. Predikbeurten Dr. A. DROS, Arts, Verkoop van Kohier van den Hoofdelijken Omslag;. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1913, gedurende vijf maanden, van den 9 April 1913 tot en met den 8 September 1913, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 8 April 1913. Burgemeester eu Wethouders voornmd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. J. VAN WESSEM, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel Wijk B no. 436 en kadastraal bekend Sectie K. no. 1386 Op Dinsdag den 22 April 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor hot Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 8 April 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. Oudeschild, S April. Wat betreft de afslag van garnalen alhier, kan medegedeeld worden, dat deze wegens gebrek aan kooplieden gedurende de laatste dagen niet gehouden is. Wel worden enkele partijtjes tegen bepaalde prijzen opgekocht, maar vele visschers zijn weder begonnen voor eigen rekening naar het buitenland te zenden. Nu er garnalen in overvloed en daardoor de prijzen vrij laag zijn, schijnt de animo tot koopen op den afslag geheel verloron. Uit het Rott. Nbl. Be kinematograaf in dienst van de politie. Reeds sedert eenigen tijd laat de politie te Berlijn, gelijk elders, fotogra fische opnamen van misdadigers doen om deze in een album te verzamelen. Nu heeft zij daarbij iets nieuws inge voerd. Er worden van verschillende misdadigers kinematografische opnamen gedaan, die bij eventueel verzoek om opsporing den overheden in de verschil lende provincies worden toegezonden om in publieke bioscooptheaters te worden vertoond. Uit het Leidsch Dbl. Naar aanleiding van critiek, in enkele bladen uitgeoefend op de admini stratie van het Leger des Heils, heeft mr. Korthals Altes, advocaat en procu reur, tevens president van het Instituut van Accountants, een onderzoek ingesteld en daaromtrent een rapport uitgebracht waarin hij tot de slotsom komt, dat de tegen het Leger des Heils geuite grieven voor zoover zij de administratie betreffen en de besteding der ingekomen giften, volkomen ongegrond zijn, moge het ook al waar zijn, dat bij openbaarmaking van duidelijker verslagen tot het uiten dezer grieven wellicht geen aanleiding zou hebben bestaan. Bij den landbouwer Breedijk, te Zevenhoven (Z.-H.) is mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Ongeveer 160 stuks vee is onteigend. Goed beloond met kwaad. Bij een bewoner van de Annastraat te Delft, logeerde vóór eenige dagen een neef uit Amsterdam. Deze beloonde zijn familie voor de verleende gastvrijheid door haar te bestelen. Neef poetste nl. de plaat met de gouden sieraden, w.o. enkele ringen en een gouden dienstkruis van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek. De politie zoekt thans de neef en de ontvreemde voorwerpen. Een Aprilgrap. - Te Abkoude zijn Dinsdagavond tal van ingezetenen de dupe geworden van de volgende Aprilgrap In den loop van den dag werd aan de huizen der dorpsbewoners, door een be kende figuur der plaats een strooibiljet afgegeven, vermeldende het programma van een des avonds 8 uur te geven groote voorstelling op het Kerkplein, te Abkoude door de EersteNederlandscheCoöperatieve Bioscoop. Het programma vermeldde 8 nummers, waaronder de Nederland Engeland-wedstrijd, de intocht van Ferdi nand van Bulgarije in Adrianopel, het speeluurtje van Prinses Juliana enz. Hoe meer het aanvangsuur naderde, hoe drukker het in den omtrek van het Kerkplein werd, totdat eindelijk verteld werd, dat de voorstelling wegens 1 April dag was uitgesteld 1 Eet Italiaansch wereldtaal. De heer C. R. C. Herckenrath, vroeger leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen, heeft naar de „Pr. Gron. Ct." meldt, te Genua eene lezing gehouden. Een te Genua verschijnend blad, zegt, dat de heer Herckenrath, een vermaarde Nederlandsche taalkenner is, en dat deze op welsprekende manier en met dwin gende logica besproken heeft de wensche- lijkheid een levende taal aan te nemen als wereldtaal. Het verslag zegt verder', dat spreker uiteen zette, dat de Italiaansche taal vereenigt de voordeelen van een phone- tisch systeem en een eenvoudige spelling waarbij dan nog komt de rijkdom, de welluidendheid en de traditie van het Latijn. Spr. beeft dit denkbeeld het eerst in Italië willen ontwikkelen om de Italianen te doordringen van het belang van het vraagstuk en van de mogelijk heid om hunne taal tot wereldtaal te maken. „Een dankbaar oud-verpleegde" besluit in de „Zwolsche Ct." zijn Her innering aan Hoog-Hullen (sanatorium voor drankzuchtigen te Eelde, in Drente) met de volgende regelen Ik was een zwakke, zonder wil, En dacht aan vrouw noch kind Ik werd gemeden door elkeen, De drank slechts was mijn vrind Thans ben ik sterk, vol energie, Ik doe mijn werk met lust; Mijn huis is weer mijn paradijs, Thans leef ik weer, bewust HOOG-HULLEN, heerlijk, rustig oord, Waar ik genezing vond, Grootsch is uw streven, schoon uw doel, Gezegend zij uw grond! Een oppervlakte van ongeveer 250 H.A. is te Haarlemmermeer met bloembollen bezet. Nederland en de Balkan. Te Amsterdam worden pogingen aan gewend om te komen tot oprichting van een Nederlandsch—Servische Handels- vereeniging, die zich ten doel zal stellen de handelsbetrekkingen voorloopig tus- schen Nederland en Servië en later met den geheelen Balkan uit te breiden. Wellicht is reeds deze week de op richting dezer Handelsvereeniging tege moet te zien. Na het sluiten van den vrede zullen vanwege deze Handelsvereeniging in den Balkan stappen worden gedaan om de gewenschte handelsverbindingen aan te knoopen. De opgravingen naar oud-Romeinsch aardewerk, die in de laatste weken te Cuyk met zeer gunstige resultaten in de tuinen van eenige ingezetenen hebben plaats gehad, beginnen ook de aandacht der geleerde wereld te trekken Woens dag werd ter plaatse een bezoek gebracht door prof. Holwerda van het Rijksmu seum uit Leiden. Eenige oude urnen werden aangekocht en aan de betrok kenen aanwijzingen verstrekt, welke maatregelen bij het uitgraven en ver zamelen zijn in acht te nemen. Geld. Nadat de wolhandel in Hollands Noorden eenige maanden heeft stilgestaan werden in den loop dezer week te Schagen weder 450 vachten aangevoerd, zwaar 2375 K.G. De hoogste piijs was f 1,10 per K.G, Zijper Crt. Veel leven om niets. Donderdagavond tegen 11 uur heerschte er groote sensatie op de Keizersgracht bij de Lcidschestraat te Amsterdam, waar de juwelier J. A. Hoeting woont. Men had drie mannen naar binnen zien gaan, van wie men in de duisternis niet meer kon zien, dan dat zij een inbrekerstype vertoonden en die buiten dien op zoo verdachte wijze hun entree deden, dat men er niet aan twijfelde, of een bandietenstreek werd uitgevoerd. Toen op een der bovenverdiepingen licht werd ontstoken, meende de inmid dels samengestroomde menigte, dat de heer Hoeting werd bestolen. Politie kwam opdagen 5 agenten en een rechercheur. Men schelde aan. En toen na eenig wachten de straat deur werd geopend, bleek, dat de drie „inbrekers" vrienden van den zoon des huizes waren, die volstrekt niet op in brekers geleken. De Leidsche brandweer. Naar aanleiding van den brand te Leiden waarbij een vrouw is verbrand, schrijft men aan de „Opr. Haarl. Ct." In Leiden bestaat de bepaling dat de brandweer niet eerder water mag geven dan nadat hiervoor toestemming is ge geven door den commandant der brand weer. Even na het uitbreken van den brand waren aanwezig de stoomspuit I, de slangenwagen der politie en de brandspuit der Stads-weesjongens, doch omdat boven genoemde commandant, de heer Stam, niet aanwezig was, mocht geen water worden gegeven. Genoemde heer arriveerde, volgens ooggetuigen, eerst een goed halfuur na het uitbreken van den brand. Het publiek, hierover verbolgen, molesteerde den heer Stam, zoodat hij door 6 politieagenten moest worden ontzet. In Leiden is men slecht gestemd over de brandweerbepalingen, wat door dit geval natuurlijk nieuw voedsel heeft gekregen. Veroordeeling van mevr. Pankiiurst. De bekende leidster der suffragette beweging, mevrouw Pankhurst, werd Donderdag te Londen tot drie jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens aan zetting tot brandstichting en het doen ontstaan van een ontploffing in het huis van den minister Lloyd George en andere aanslagen tegen den eigendom. Zondag 13 April 1913, HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Tm. 10 uur da. Norel. Waal, Tm. 10 uur ds. van der Wna. Oudeschild Vin. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm. 10 uur da. Viaaer. OosterendNm. half drie da. van der Waa. Coctcsdorp Nm. half drie ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen Samenkomst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur da. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 7 April. Aangevoerd 302 Runderen, le kwal. SI A 85 ct. 2e kwal. 78 a 80 ct. 3e kwal. 74 a 76 ct. g, 66 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 350, 242 Nuchtere Kalveren f 10,k f 16, 374 Vette Varkens 51 a 55 cta. Purmerend, 8 April. Aangevoerd 661 Runderen waaronder: 123 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG, Gelde koeien f 150 A 230 Melkkoeien f 180 320. 14 stieren. 112 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 997 Nuchtere kalveren f 12a f 26 1259 Schapen f 24 k 138,00 278 vette varkens f 0,53'a f 0,57 per Kg.; 90 magere varkens f 18 a 132, 292 biggen f 11 a f 17 kipeieren f 3.25 a f 3.75 per 100; Purmerender Crt. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig gelief 1 Zoontje, ARIE, in den jeugdigen leeltijd van ruim 2 maanden. Joh. Roeper. G. ROEPER-Dalmeijer. I Oost, Texel, 6 April 1913. De Heer en Mevrouw GAARLANDT de Kat bedanken voor de hartelijke be langstelling bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Bezoeken zullen gaarne a.s. Zondag tusschen half 3 en hall 5 afgewacht worden. Texel, 9 April 1913. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen gelief den Echtgenoot, Vader, Behuwd-en Groot- vader JAN BROUWER Jbz. betuigen wij, inzonderheid aan de Ileeren Dr. A. Wagemaker, voor zijno onver moeide bulp en ds. R. S. Kuperus, voor zijne troostvolle woorden, alsmede aan Dragers en Kleedoplegsters, voor de laatste eer den overledene bewezen, onzen harte- lijken dank. Namens de familie, Wed. M. BROU WER-Houdewindt. Oost, Texel. Ondergeteekende betuigen hunnen har- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun 40-jarig huwelijks feest ondervonden. J, ZU1DEWIND en Echtgenoote. Koog, Texel, 8 April 1913. Voor' de vele bewijzen van belangstel ling, zoowel van elders als van hier on dervonden bij ons 25jarig huwelijk, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. ROEPER. J. ROEPER—Bakker. Oosterend, Texel. Hoofdgracht 28 (len Helder, is Donderdag 17 A pril van 11 tot 2 uur te spreken Diploma „Ecole fran$aise de Stomatologic" is te spreken Zaterdags ran 1—3 in Hotel „Toelast" te Alkmaar, voor ziekten en misvormingen van Tanden, Mbnd, Kaken en -A.angezich.t. Voor den zaaitijd verkrijgbaar in de Drugis'erij Binnenburg. Aanbevelend, T. BUIJS. eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerijen in het Noorden, bij onder- geteekenden in gebruik. A. A.EELMAN, W. A. EELMAN. De Directie der Onderlinge Nederlandsche Brand waarborg Maatschappij ook voor Vlasserijen Landbouwrisico's, gevestigd te Amsterdam en Rotterdam, brengt ter kennis van belanghebbenden op Texel, dat door het overlijden van haren Agent, den Heer C. DE WIJN, thans is aangesteld de Heer J. KIKKERT Jz te den Burg op Texel. De Burgemeester van VLIELAND, zal op Dinsdag den 15 April 1913, des voorm. ten 9 ure, pnbliek verkoopen: de navolgende Strandvonderij goederen. 19000 Mfinstutten of papierhout, 315 Battings 10—24 vt. leDgte, 27S bij 6 en 3 bij 7 6 Platen, 68 Ribjes, 68 bos Tingels, 233 losse Tingels, 775 Schrooten, eenige wrakke Sparren, Wrakhout 6dz., 1 kist Lampeoglazen, 4 Bollen, 1 baal fijne Kurk en 156 Puntbrails. Vlieland, 4 April 1913. De Burgemeester, MOLENAAR.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2