N#. 2664. Donderdag 17 April 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bh* nenland Van week tot week TEXELSCHE COURANT. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- boel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verbooging der porto's. Adverteutiën vóór 9 uur op den dag der nitgave Prjjs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogol moer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Te x e l Verbetering van de Kiezerslijst. Burgemeeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen hiermede ter op inbare kennis dat tot en met den 21 sten April a.s„ voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling dar kosten, ver krijgbaar zijn gesteld een verzoek om verbetering van de vastgestelde kiezers lijst, met de bijgevoegde bewijsstukken, ingediend door K AREL ANTON HERMAN VAN VEEN. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a. s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Texel, don 12 April 1913. Burgemeester en Wethouders vnd., GAABLANDT. I De Secretaris, JONKER. Stremming Passage. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de passage met rij en voertuigen langs dpn Middenweg in Waal en Burg van den Westerweg tot Pijpersdijk op 17, 18 en 19 April e. k gestremd zal zijn. Texel, 16 April 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 5li April. Tot de onderwerpen, die in de afgeloopen week een bespreking in de bladen ten deel viel, behoorde wel inzonderheid de coalitie overeenkomst, welke door de vertegen woordigers der drie rechtsche partijen op gemaakt is en op de 24 dezer te houden partij vergaderingen behandeld zal worden. Van de zijde der linkeche organen heeft het niet aan critiek ontbroken, terwijl de pers der rechterzijde zich er waardeerend over uitliet. Uit het kamp der christ. historischen kwamen sedert dien echter ook andere stemmen, waarvan zeker wel het luidst geklonken heeft die van den bekenden christ. historischen schrijver en woordvoerder C. E. van Koetsveld. In de „Ned." het chr. hist, partijorgaan heeft hij zijn bezwaren tegenover de voorgestelde overeenkomst tot samenwerking doen hooren Hij schreef o.m.„Wie geen bezwaren heeft tegen politieke acoorden in 't algemeen zal zich met het politiek accoord, dat men ons hier voorlegt, wel kunnen vereenigen. Het is niet kwaad, al komt het mij voor, dat het door sommige te hoog wordt getaxeerd. Maar als ik er nu naast leg den prijs, di6 er voor betaald moet worden, namelijk het electoraal accoord, dan moet ik zeggen wij krijgen bij lange na geen waar voor ons geld. Dit electoraal accoord schijnt mij kortweg smadelijk voor de C.-H. Unie. Ik hoop, dat onze mannen in Ede en Ommen er onmiddellijk het meest gepaste antwoord op zullen geven, door te candideeren de beide aftredende leden, de heeren Schim- melpenninck en Bicbon, of als de laatste zich niet meer beschikbaar stelt, dan een candidaat, door het district zelf gekozen, en niet een die het wordt opgedrongen onder pressie d6r Antirev. Er zijn nog vele andere bezwaren tegen dit accoord maar daarover op 24 April. Mocht het op dien dag worden verworpen, dan bedenke men wel, dat de verantwoor delijkheid voor een breuk Diet drukt op wie onaannemelijke voorwaarden afwijst, maar op wie ze stelt", Tot zoover het schrijven. De heer van Koetsveld is in de kringen der Chr. historischen een invloedrijk man en het is verklaarbaar dat meerderen zijn standpunt zullen deelen, al zal wellicht ook ten slotte de overeenkomst om des zaaks wil geaccepteerd worden. Afgezien daarvan is het echter de vraag of de chr. hist, kiezers in Ede en Leiden zich aan het electoraal accoord zullen houden. In Ede stellig niet, want nu reeds is door de christ. historischen ajdaar het aftredend lid Schimmelpenninck gecandi- deerd Naar het schijnt zal zich in Ede herhalen wat het vorig jaar te Ommen geschiedde en d6 chr. hist, buiten de Unie om toch hun eigen weg gaan. Omtrent Leiden valt nog niets mede te deelen. o—o—o— De Bond van Staatspensioneering hield Dinsdag te Amsterdam zijne algemeene vergadering onder leiding van den heer B Kanits, die zich iu een redevoering tot de talrijke aanwezigen richtte, den heer Voorbrood, die 12'/» jaar het secretariaat waarnam, huldigde, onder de overleden leden mevr. Haver herdacht en woorden van lof bracht aan de heeren Prins en Netscher, die thans geen deel meer uit maken van den bond, voor alles wat ze in het belang ervan hebben gedaan. Na de openingsrede volgde het jaarverslag dat vastgesteld werd en waaraan we ontleenen, dat de bond op 81 Dec. j.l 426 afdeelingen met 51788 leden en 353 algemeene leden totaal 52141 leden. In Maart waren er reeds 431 afdeelingen met 52558 led6n. De grootste atdeeling is Leeuwarden met meer dan 1000 leden. Herbenoemd werd tot. lid van het Hoofdbestuur Ds. P. A Vis te Beemster en benoemd tot leden de heeren Ds. H. van Krevelen en H. N. Schuitema. Door den heer G. L. Jansen (Perioj werd een uitvoerige bespreking gehouden van de invaliditeitswet-Talma, dat door hem aan strenge critiek onderworpen werd. Bij het debat, dat hierover ontstond, ging het nogal rumoerig toe. Tenslotte werd een motie-Schoonoord, bedoelende om bij de a.s. verkiezingen alleen die candidaten te steunen, welke zich zonder voorbehoud verklareD voor een premievrij staatspensi oen voor maunen en vrouwen, die den 65- jarigen leeftijd hebben bereikt, werd ver worpen met overgroote meerderheid van stemmen. Daarentegen werd aangenomen een motie-Van Krevelen, waarin adhaesie betuigd werd met de werk- en strijdmethode zooals die in het Januarinummer van het orgaan werd uiteengezet. En tevens.werd besloten een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voor de verkieziugsactie. M6t overgroote meerderheid werd voorts be sloten aan het Kamerlid Duijs een telegram van hulde te zenden voor bet stukje staatspensioen, dat hij van de regeering heeft weten los te krijgen en voor zijn groote inspanning in het algemeen ten bate van staatspensioen. oo o De Duitsche Rijksdag heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met de nieuwe voorstellen tot legeruitbreiding en de daaibij behoorende finaneieele ontwer pen. Ma:mdag ving de eerste lezing aan onder bijzonder groote belangstelling, jflle ministers en alle leden van den Bondsraad waren aanwezig en ook van de Rijksdag leden ontbrak er niet een op het appel, terwijl de tribunes voor do pers en het publiek dichtbezet en alle loges gevuld waren. De rijkskanselier, Von Bethmann Holweg, leidde de besprekingen in met een zaakrijke beknopte redevoering, die over het algemeen door de bladen geroemd wordt behalve natuurlijk door de socialistische. Von Bethmann stelde in zijn rede voorop dat de Legerwet een versterking van de weermiddelen verlangt, welke naar ds meening der militaire overheid noodzakelijk is, om de toekomst van het Duitsche rijk te verzekeren. De ontwikkeling van het leger heeft in Duitschland geen gelijken tred gehouden met de groote toename der bevolking en, ofschoon ook nu bij een oorlog Duitschland vertrouwen zou mogen stellen op de geoefendheid en de dapperheid van het leger, meende de rijkskanselier toch, dat Duitschland zich voortaan niet meer de luxe zou mogen veroorloven om een getal van 100,001) manschappen, die er meer onder de wapenen kunnen komen, thuis te laten. Mocht er een oorlog uit breken dan kan het menscbelijkerwijze niet anders, of Duitschland zal er bij be trokken worden, en het zou onverantwoor delijk zijn, om Duitschland bij een strijd op leven en dood, niet zoo sterk mogelijk te maken. De kanselier legde er voorts de nadruk op, dat de rege6ring het leger ver sterken wil om eiken vijand te kunnen weerstaan, bij een veranderden politieken internationalen toestand. Hij wees op de pan-slavische beweging in Rusland 6n hoe die beweging zich heeft uitgebreid na de neerlaaen van Turkije in den Balkanoorlog. Wel is de Rassentegenstelling tusschen Slaven en Germanen niet voldoendo om tot een oorlog niet RuslaDd aanleiding te geven en de tegeuwoordige Russische regeering staat op vriendschappelijken voet met die van Duitschland, doch Bismark maakte zich in zijn tijd reeds bezorgd over het pan-slavisme en de pan Slavische be weging is door de overwinning der Zuid- Slavische Balkanstaten zeer toegenomen. Niet alleen naar Rusland, ook naar Frankrijk richtte de kanselier den blik. Hij wees op de Fransche voorstellen tot leger- versterking en de geestdrift waarmede het Fransche volk deze begroet heeft. Wel is de Fransche regeering vredelievend en de rijkskanselier sprak daarover in zeer hartelijke bewoordingen doch als men in Frankrijk de overtuiging bezat, dat het Fransche leger dat van Duitschland zou kunnen overvleugelen, dan zou dat ge vaarlijk voor den vrede kunnen worden, omdat de macht der regeeriqgen dikwijls niet opgewassen is tegen de stroomingen van het volk in dagen van groote opwinding in sommige Fransche kringen wordt be weerd, dat men op het oogenblik al even sterk is als Duitschland cn ook weet men reeds met groote beslistheid te verklaren, dat de Balkanstaten, als de oorlog geëindigd is, bondgenooten van Frankrijk zullen worden. Ja in enkele kringen rekent men al met een toekomstige vereeniging met Elzas-Lotharingen. Ook over de verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland vlocht de kanselier eenige woorden in zijn betoog. I-Iij beves tigde de woorden, onlangs door minister Sir Edward Grey en deu eersteD minister Asquith uitgespioken, dat n.l. de verstand houding tusschen beide rijken zeergoedis Iets waarover de kanselier zich verheugde. Na von Bethmann Kolweg voerde da minister van oorlog het woord. Heel kort echter maar, daar hij -oorneruens was, zijn eigenlijke mededeelingen in de vergadering der commissie te doen. En na hem kwamen de partijleiders aan het woord. Fan dezen was het alleen den woordvoerder der sociaal-democraten, die stelling koos tegen de voorstellen tot legeruitbreiding. Die der andere partijen kwamen de regeering den steun hunner volgelingen verzekeren. Zooals te verwachten was heeft de' rede van den kanselier inzonderheid de aandacht der Fransche pers getrokken. Deze heeft er heel wat commentaren op gegeven en daarbij in het bijzonder uit verschillende uitlatingen van deu Duitschen kanselier een wapen gesmeed ter verdedi ging der aangekondigde verlenging van den militairen diensttijd voor het Fransche leger, —o—o—o— Van den Balkan kwam in de laatste dagen weinig nieuws. Belangrijke krijgs bedrijven werden niet gemeld. Meer aan dacht vroegen de bemoeiingen dei mogend heden om den vrede tot stand te brengen. Nu Turkije haar zaken aan de beslissing der mogendheden overgegeven heeft, tracht ten deze de Balkanstaten tot een overeen komst te bewegeD. Tot nog toa is dat evenwel niet gelukt, maar toch schijnt men evenwel een groote schrede in de goede richting gevorderd te zijn en wprdt een overeenkomst spoedig verwacht. Met de Skoetarikwestie schieten de mogendheden echter nog niet hard op. Koning Nicolaas van Montenegro blijft halstarrig weigeren het beleg van Skoetari op te heffen. De mogendheden zijn nu tot dwangmaatregelen overgegaan en blokkee- ren de Montenegrijnscbe kust. Bovendien heeft de Russische regeering in een open lijke verklaring de verzekering gegeven dat zij eenstemmig is met de andere mogeudheden. Dat mag een feit van be- teekenis worden geuoomd. In Rusland is eeu sterke pau-slavisohu beweging gaando en daarop heeft Koniug Nicolaas van Montenegro zijn hoop govestigd. Hij zal echter, nu de Russische rogwering hom in deD steek laat, die hoop wel moeten laten varen. Mogelijk dat hij thans zijn verzet zal opgeven. Er wordt trouwens ook gemeld, dat de mogendheden overwegen Montenegro door land of gold schadeloos te stellen voor het moeten afzien van Skoetari, op het oogenblik echter weigert do oude koning der zwarte bergen nog hardnekkig. —o—o—o— President Wilson en zijn regeering zijn nog maar pas aan het bewind, of zo komen al met hun belangrijk wetsontwerp tot Tariefsherziening. Ze laten er waarlyk geen gras over groeien. Naar luid der berichten is het nieuwe Tariefontwerp by het Huis der Vertegen woordigers ingediend en het kenmerkende daarvan is, dat de rechten op versohillendo voedingsmiddelen en kleeren geheel afgeschaft zullen worden, terwijl die op levensbehoeften belangryk verlaagd en daarentegen die op weelde artikelen verhoogd zullen worden. Vryge- steld zullen o a worden: brood, meel,vleesch laarzen, schoenen, timmerhout, kolen, melk, aardappelen, zout, koren, leder, landbouw werktuigen, drukpapier, enz. Verlaagd zullen o.m. worden de rechten op bak- steenen, aardewerk, ruw yzer en ijzer in platen, paarden, rundvee, pluimvee, gerst, gemaakte kleeren, katoenen stoffen, vlas en hennep enz. Verhoogd zullen o a. worden do rechten voor edelgesteenten, diamanten, bont en dergelijke. De rechten op suiker en ruwe wol zullen echter ook afgeschaft worden en men voorspelt, dat dit aanleiding zal worden tot een feilen strijd tusschen de regeering en do demo cratische Senatoren uit de Suiker en wol districten TEXEL, 16 April 1913 Men verzoekt ons mede te deelen, dat Maandag 21 dezer, het „tuberculose- bioeiniije' ten verkoop zal worden aan geboden. De opbrengst komt, zooals men weet, ten bate van de vereeniglngen die zich de bestrijding van de luborculose ten doel stellen. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat het bonte paard van den heer B. te de Westen twee bonte veulens heeft geworpen. Jammer dat een der veulens bij de geboorte is overleden. O osterend, 15 April. De heer C. Timmer Mz. van bier, is benoemd tot onderwijzer aan de bijzon dere school te Stroobos en Gerkesklooster. De visscher J. Burger Pzn. is aan gesteld als wachter op de door de Re- geeriDg in uitsluitend gebruik gegeven terreinen tot het kweeken van oesters in de nabijheid van HarliDgen. Deze kweeking geschiedt voor rekening van twee heeren uit Zeeland en twee vis- schers van hier. Reeds is een groote hoeveelheid oesters aldaar uitgezaaid. De Christelijke zangvereeniging „de Lofstem," onder directie van den heer W. Bakker W.Lz., gaf Zondagavond j.l. eene uitvoeriog in de Geref. Kerk alhier. Velen waren opgekomen, een 10-tal zangnummers werden, volgens mede- deeling, flink en tot genoegen der aan wezigen ten gehoore gebracht. De Coclcsdorp15 April. Gisteren werd de heer B. Dros, land bouwer en veehouder te Eierland, door een stier tegen een muur gedrukt met het ongelukkig gevolg, dat zijn schouder uit het lid geraakte, hetwelk na een

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1