H N*. 2670. Donderdag 8 Mei 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. n en land. CES Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika on andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs dei- Advertentièn. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedero regel moer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plantsruimto berekend. Bewjjsnummors 2 Cis. per nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Texel. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur van den Prins Hendrikpolder op Texel, om vergunning tot het plaatsen van een dingler-dieselmotor van maxi maal 50 P.K met centrifugaalpomp in den bestaande molen, kadastraal bekend in Sectie F, no. 878. Op Dinsdag den 20 Mei 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van de Gedeputeerde Staten bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichteD. Texel, den 6 Mei 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gêvaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van EVERT CORNELIS THOMASSEN om vergunning tot oprichting eener smederij op het perceel te Oosterend, kadastraal bekend in Sectie B no. 1789. Op Dinsdag, den 20 Mei 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot bQjoep van de beschikking van het gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor h6t gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 6 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Zeevaartschool. Burgemeester en Weth. der gemeente Texel maken bekend, dat op 15 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot toelating op de voorbereidende klasse der zeevaart school alhier. Om toegelaten te kunnen worden, moeten de leerliogen op gemelden datum den leeftijd van ld jaar hebben bereikt. Zij die het onderwijs aan de school wenSi-heu te volgen, worden uitgenoodigd zich voor 14 Mei a. s. aan te melden of te doen aanmelden bij den Directeur door wien alsdan mededeeliüg zal worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden overgelegd. Tevens zijn bij den Directeur alsmede ter Gemeente-secretarie inlichtingen te bekomen omtrent het schoolgeld, de aanschaffing van leermiddelen en de gevallen waarin een verminderd of geen schoolgeld verschuldigd is en van ge meentewege de benoodigde leermiddelen kosteloos kunnen woiden verstrekt. Texel, den 6 Mei 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 26 April-3 Mei. April heeft weder afscheid genomen en men heeft haast moeten gelooven dat hij in een bovenste beste bui was, de laatste dagen zijner heerschappij. Vanwege zijn bekende wispelturigheid staat April niet al te gunstig aangeschreven. Het spreekwoord zegt dat bij doet wat hij wil en men weet dat dit niet veel goeds beteekent en het menschdom zich in j acht heeft te nemen voor zijn nukken en grillen. Maar als hij dan toch, zooals in de afgeloopen week, ons zoomaar een stukje van den zomer brengt, wanne dagen met veel zonneschijn en hij overal de duizenden bloesemknoppen ontsluiten doet, zoodat de boomgaard en lusthoven vol kleuren en geuren worden, dan kan men voor de nukkigste aller maanden toch wel een weinig dankbaarheid gevoelen. Ket kon immers zooveel anders zyn. Hoe dikwijls niet reeds nam April, na ons langen tijd geplaagd en gesard te hebben, afscheid van ons met hagelslag en storm geloei. Wel deed hij ditmaal de barometer tot op zomerhoogte stijgen en viel zijn ongewone warmte menigeen een beetje zwaar op de leden, doch klagen zou toch een beetje ondankbaar zijn geweest Met dat al echter toonde April, hoezeer hij den naam van een grillig heerschap met eere weet te dragen. —o—o—o— Nog voor heen te gaan heeft April aan Nederland zijn jongste nationalen feestdag gebracht. Woensdag j.l. heeft prinsesje Juliana haren verjaardag mogen vieren. En ter barer eere hebben overal in het land de vlaggen weer gewapperd, terwijl in tal van plaatsen feestelijkheden gegeven werden. Duizenden in den lande hebben zich verheugd over de vreugde in het ko ninklijke gezin over het heugelijke feit en over het voorspoedig opgroeien van het koningskind, dat den Oranjenaam dragen mag, de vreugde harer ouders en de hoop des lands is. Er werd dit jaar blijkbaar ter gelegenheid van den verjaardag der prinses, niet zooveel aan openbaar feestbetoon gedaan als wel in vorige jaren het geval was. Eensdeels misschien omdat het koninklijk echtpaar met het prinsesje buitenlands vertoeft, anderdeels wellicht omdat er voor dit jaar nog zooveel feestelijkheden op het pro gramma staan. Het koperen huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar zal niet onopge merkt voorbijgaan en bovendien, bereid men zich niet bijna overal voor op groote openbare feestelijkheden ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland's onaf hankelijkheid Dat neemt niet weg,-dat ook nu weder duizenden met vreugde aan het prinsesje hebben gedacht. —o—o—o Wat zal Oostenrijk doen Dat was in de laatste dagen nog steeds de vraag die inzake de Balkankwestie het meest op den voorgrond trad. Wat zal Oostenrijk doen Koning Nicolaas van Montenegro heeft antwoord gegeven op cfte nota der mogend heden, waarin van hem geëischt werd de ontruiming van Skoetari. En hij heelt ni6t brutaalweg geweigerd eï gezegd, zooals hij het reeds meer dan eens tegenover jour nalisten en landgenooten deed, dat Monte negro zich liever zal doodvechten dan Skoetari prijs te geven. Koning Nicolaas is diplomatiek aangelegd. Hy verstaat de kunst met zijn tegenstanders een beetje te sollen, fn plaats van bot te weigeren aan den wensch der mogendheden te voldoen, verklaarde h\j het te betreuren, dat de mogendheden nog st6eds niet aan hem de grenzen van Albanië medegedeeld hebben. En dat als de Balkanstaten het met de mogendheden eens geworden zullen zyn over die grensregeling, Montenegro dan bereid zal zijn over de Skoetari-kwestie nader overleg te plegen. Is dat nu een halve weigering, of een halvetoezegging of moet het antwoord alleen dienen om tyd te winnen op hoop van zegen Hoe het zij, op een deel der mogendheden heeft het antwoord den indruk gemaakt dat koning Nicolaas nog wel voor rede vatbaar is en dat zijn antwoord beteekent, dat, wanneer de grenzen van Albanië maar een beetje in zyn voordeel getrokken wordon, Montenegro ten slotte wel bereid zal zijn Skoetari aan Albanië af te staan. Wat zal Oostenrijk thans doen De Weensche p6rs beschouwt het antwoord van Montenegro nog altijd als een weigering en er moet een sterke strooming zijn, die wil dat de Skoetarikwestie op staanden voet zal worden opgelost. Een antwoord te geven op de vraag, wat de Oostenryksch6 regeering zal doen, is op het oogenblik niet wel mogelyk. Een ding staat echter wel vast, n.l. dat door Oosten rijk uitgebreide maatregelen getroffen worden om zoo noodig Montenegro te dwingen Skoetari te ontruimen. De mogend heden hebben iutusschen zich nog eens duidelijk uitgesproken, ook in hun nota aan koning Nicolaas, dat het besluit om Skoetari bij Albanië te voegen onveran derlijk is. Engeland, Frankrijk en Rusland wenschen echter geen overhaaste stappen te doen en weigeren mee te doen met een dadelijke actie tegen Montenegro. Ze zijn van oordeel, dat de Montenegrijnsche regeering eindelijk wel zal bijdraaien en dat door geduld en diplomatiek optreden ten slotte verkregen zal worden wat Europa wenscht. Ze raden Ooetenryk tot kalmte aan, nu koning Nicolaas al begonnen is de aftocht voor te bereiden. Zal Oostenrijk aan dien raad gehoor geven? Er heerscht in sommige Oostenrijksche toonaangevende kringen ontegenzeggelijk een oorlogzuchtige stemming, maar het koele verstand zal tenslotte toch wel zege vieren over opgewondenheid, die in deze dagen zoo gevaarlijk is. De ontruiming van Skoetari is slechts een kwestie van tijd. Zoolang koning Nicolaas'niet pertinent geweigerd heeft kan een gewelddadig op treden niet best gemotiveerd worden. Ook omdat Oostenrijk zich de afkeuring van Europa op den hals zou halen de sympathie gaat in den regel het meest uit naar den zwakke is voor de Oosten rijksche regeering wel voorzichtigheid geboden. Om maar niet te spreken van het groote gevaar voor verwikkelingen in Europa zelf over de Balkankwestie. De mogendheden zijn het over de bestemming van Skoetari eens Koning Nicolaas zal de stad moeten afstaan maar een ge wapend optreden van Oostenrijk zou die na veel moeite verkregen overeenstemming ernstig in gevaar kunnen brengen. Ander dan Skoetari-nieuws was er al weinig in de afgeloopen week. De vrede tusschen Turkije en de Balkanstaten schijnt thans aanstaande. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen eerstdaags officieel aan vangen en slechts heel kort zullen duren. Met Turkije is de zaak dan klaar, doch dan komen groote en moeielijke vragen. In de laatste dagen werd opnieuw gemeld, dat de toestand tusschen Bulgarije en Servië en Griekenland en Bulgarije veel te wenschen overlaat. Er zou zelfs spiake zijn van een bondgenootschap tusschen Servië en Grie kenland, met het doel gezamenlijk tegen Bulgarije op ie. trekken wanneer dit eens een te groot deel van de Turksche bout voor zich m.icht opeischen. Het samen trekken van de troepen wijst ook daarop. Dan blijft er ook nog de Albaneesche kwestie te regelen. Essed-pasja, de oud bevelhebber van Skoetari heeft zich tot koning van Albauie laten uitroepen. Hij is 'n Albanees van geboorte, uit een voornaam geslacht en zijn aanhang is groot. Hoe zal de houding der mogendheden zjjn togen dezen kroonpretendent Zoo zijn er op dit oogenblik nog zeer ernstige Balkanvragen, die de aandacht tot zich trekken.De tyden zijn wel zeer ernstig thans. —o—o-o— De politieke toestand in het voormalige Hemelsche Rjjk laat nog altijd zeer veel te wenschen over. Dat is in den laatsten tijd reeds meer dan eens duidelijk gebleken. Er wordt een voortduronde strijd gevoerd tusschen de regeering en de machtige Kuomintang.partij tusschen noord en zuid zooals voor de revolutie. De Kuomintang- partjj is hevig gekant tegen Joeansjikni en ze zal niets onbeproefd laten om dezen van den piesidentszetd te verdrijven. Daaren tegen tracht Joeansjikni voortdurend zijn positie te versterken en die pogingen schij nen niet onbekroond te blijven. Trouw wordt hy ter zijde gestaan door zijn aan hangers en dat deze voor niets terugschrik ken kan blijken uit het feit, dat ze naar alle waarschijnlijkheid den moord op hun geweten hebben van den ernstigsten tegen enndidaat van Joeansjikai voor den presi dentszetel. De stryd tusschen Joeansjikai en de Kuomintang-partjj is in de laatsto dagen nog aanmerkelijk verscherpt geworden. Jooansjikai heeft n. I. de z. g. vijf mogend heden leening geteekend, zonder daarin het parlement te kennen, waarschijnlijk wel omdat hij er de voorkeur aan gaf de zaak buiten Senatoren en afgevaardigden om, die voor een groot deol op de hand van zijn tegenstanders zyn, ten spoedigste af te doen. De Kuomintang heeft krachtig daartegeu geprotesteerd, doch Joeansjikai en zijn regeering die geld moeten hebben, willen ze in staat zijn hun gezag te hand haven, hebben zich aan de protesten niet gestoord. In verband met een en ander heeft di. Sunjatsjen, de leider der republi keinen, het consulaire corps te Shanpjai gewaarschuwd, dat het sluiten der leening buiten het parlement om, stellig tot een breuk tusschen Noord- en Zuid-China zal leiden. Van andere zijde wordt daarbij tevens gemeld, dat de Kuomintang reeds een gewapend optreden voorbereid. De regeering houdt echter ook haar troepen gereed, Dat de toestand zeer ingewikkeld en ernstig is, blijkt intusschen steeds duide lijker. H1 TEXEL, 7 Mei 1913. Auts,spaarbank. In eene Zaterdagavond gehouden ver gadering van Directeuren der alhier op te richten Nutsspaarbank, werd tot Directeur-boekhouder van die instelliDg benoemd de heer P. C. Koorn, die zich deze benoeming liet welgevallen. De wedstrijden van Zondag. De korfbalwedst rijd het officieele num mer van het programma van dien dag, was ook de hoofdschotel ons Zondag ge boden en geen wonder, de korfbalver- eeniging van Anna-Paulowna is een van de eerste in onze provincie. Het samenspel vooral viel zeer te roemen. 't Behoeft ons dus ook niet te ver wonderen, dat de uitslag in het nadeel van Texel, 6-1 was, ja het moet ons zelfs verbazen, dat het Texel nog kon gelukken 1 doelpunt te maken. De voetbalwedstrijd tusschen de voet- balvereeniging van Koog en Texel II was minder belangwekkend. Texel II kwam als overwinnaar uit het strijdperk met 8 1. In de jongste bestuursvergadering van de afdeeling Texel der Noordholl. Vereeniging „Het Witte Kruis" werden de, in de laatstelijk gehouden algemeene vergadering gekozen ledeD, de h-eren Dr. Over en G. D. Kikkert, respectievelijk tot voorzitter en vice-voorzitter gekozen. TEXELSCHE COURAHT. a 'r-

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1