Binnenland. Gemengd Nieuws. Frankrijk en Spanje, dat ook de Triple Entente ten goede zal komen en waarvoor het arme Spanje dan financieel gesteund zou worden. o—o o Koning Nicolaas van Montenegro heeft eindelijk het trotsche hoofd gebogen voor den wil van Europa, dat hem nu eenmaal niet de vruchten van z\jn overwinning gunt. Het heeft het lot van Skoetari dat ten koste van zulke zware offers veroverd werd, gesteld in handen der mogendheden. Met andere woorden hij heeft afstand van de veroverde stad gedaan en Skoetari zal bij Albanië komen. Die stap heeft den ouden Koning ongetwijfeld groote moeite gekost. En het was dan ook meer dan hard de vervulling van een zijner schoonste droo- men zoo dicht bij te zien om ze daarna voor altjjd te moeten vergeten. De beslissing om Skoetari af te staan werd in een Kroonraad genomen. De minis ters waren tegen den afstand, doch de generaals en de Koning zagen 't nuttelooze van verdere tegenstand in. Het moet een aandoenlijk oogenblik geweest zijn toen Koning Nicolaas zijn besluit mededeelde om toe te geven, onder de verklaring dat hij nooit zwaarder strijd gestreden had en niet anders kon, omdat hij zijn volk niet ten doode wilde wijden, En toen de oude vorst daarna het tele gram aan minister Grey, waarin hij van Skoetari afstand deed, geschreven had, weende hij. Bracht dit telegram groote droefheid in Montenegro te weeg, in Europa werd het met vreugde begroet, omdat het eindelijk een einde maakte aan de benauwende vrees dat de Skoetari-kwestie een ernstigen na sleep zou hebben. Als deze regels onder de oogen der lezers komen is Skoetari reeds door deMontene- grijnen ontruimd en hebben de mogend heden er bezit van genomen. Deze kunnen zich nu rustig verder bezig houden met de Albanië-vraag. De eenstemmigheid die bij de kwestie omtrent Skoetari aan den dag is getreden en waarvoor Koning Nicolaas ten slotte heeft moeten wijken, kan als een gunstig teeken worden beschouwd, ook voor de verdere afwikkeling der Balkan aangelegenheden. De Albaneesche kwestie is ook "reeds gemakkelijker geworden nu Essed-pasja zich aan den wil der Porte en der mogendheden heeft, onderworpen. De vredesonderhandelingen zullen eerstdaags een aanvang nemen en de voorwaarden zijn reeds door de mogendheden aan de partijen overhandigd. Men meent dat ze niet veel moeilijkheden zullen opleveren. Zoo is thans gelukkig de spanning weer geweken. Althans voorloopig. Laat ons hopen voor goed. TEXEL, 14 Mei 1913. Aanvulling' Spoordienst. Een belangstellend lezer maakt ons opmerkzaam dat de door ons gegeven spoorwegdienst eenige aanvulling ver- eischt en wel voor de verbinding van hier naar Leeuwarden. Volgens dien opmerker bestaat volgens het spoorboekje nog deze verbinding Vertrek Texel 11,00 Helder 12,45 Aank. Alkm. 1,49 Vertrek Alkm. 1,57 Aank. Hoorn 2,20 Enkh. 2,49 Leeuwarden 5,07 Met deze mededeeling voldoen wij zeker aan het verlangen van den op merker. Wanneer deze cijfers nu op de gegeven spoorwegdienst worden inge vuld, zal dat voor belanghebbenden eene goede aanwijzing zijn. Van de Pinksterdagen. De Pinksterdagen zijn dit jaar zeldzaam mooi geweest wat het wéér betreft, 't Was of de natunr in alles wilde mede werken om het recht heerlijk te doen zijnaan den vooravond toch drenkte een verfrisschende regen bloem, plant en weide en gaf aan het alles een be koorlijk aanzicht 't was een genot om in de vrije Datuur te vertoeven. Van de gelegenheid om voor een paar daagjes uit te gaan, te genieten, werd dan ook door velen gebruik gemaakt, van hier naar elders, van elders naar hier. Texel telde die dagen veel bezoekers. Behalve wandelingen en rijtoeren over ons mooie eiland, waarvan velen gebruik maakten, vonden weder anderen het een genoegen te gaan zien naar de wedstrijden welke waren uitgeschreven door de sportvereeniging „Texel" bij gelegenheid van haar éénjarig bestaam. Voetbalwedstrijden en Korfbalwedstrijd waren uitgeschreven. Een gesteld programma ondergaat evenwel nog al eens verandering en zoo moest deze keer de „Korfbalwedstrijd" van de agenda wegblijven. Eveuzoo ging de wedstrijd tusschen Leonidas I en Texel II den eersten dag niet door, aangezien de Heldersche voetballers niet waren opgekomen. De wedstrijd des namiddags te 3 uur tusscben N(ieuwe) N(iedorper) V(oetbal) V(ereeniging) I en Texel I, kon evenwel nog plaats hebben. De Niedorpers, die echter de boot hadden gemist deden zich met een vlet naar 't Horntje over zetten, en konden na een flinke wande ling vandaar naar den Burg, nog ter bepaalder tijd op het kampveld aanwezig zjjn. Dat na dien vermoeienden tocht ze nog met onverdeelde toewijding aan dezen wedstrijd deel namen mag zeker wel getuigen van hare ambitie voor het voetbalspel. Ze hadden zeker een gunstiger uitslag verdient. Al spoedig bleek dat ze niet tegen Texel waren opgewassen en met 7 tegen 1 werden verslagen. In plaats van den Korfbalwedstrijd op den 2en Pinksterdag had weder een voetbalwedstrijd plaats door de vereeni- giDgen „Holland" van Helder en Texel. Texel bleef ook nu weder overwinnaar en wel met 4 tegen 2. In den Damiddag zou „Alcmaria Vitrix" kampen mot Texel I, dat was de groote attractie van deze wedstrijden, waartoe velen naar 't voetbalveld waren getogen. Met goeden moed viDgen de partijen den strijd aan, met niet minder goeden moed werd het spel gespeeld, met groote belangstelling werd het spel door de talrijke aanwezigen gevolgd. Vóór de rust bleef Texel overwinnaar doch na de rust moest zij zich gewonnen geven en werd zij verslagen met 4 tegen 1. Verder zullen wij er niet over uit wijden, wij zijn met de finesses van het spel niet genoegzaam vertrouwd om ons aan critiek te wagen trouwens dat behoeft ook niet, het pubiek (de stuurlui aan den wal) zorgt daar wel voor, zoo gaat het toch gemeenlijk. De sportvereeniging heeft haar éénjarig bestaan gevierd, wij willen wenschen dat het haar naar genoegen zal zijn ge weest. Velen hebben kunnen genieten van hetgeen deze vereeniging presteert, zij het dan ook ten koste van hetgeen andere vereenigingen het publiek aan bieden, met name het Fanfarecorps en de Zang, welke thans tot gedwongen rust zijn gedoomd. Of de ruil goed is wij stellen een vraagteeken. Óp den tweeden Pinksterdag werd mede een groote openlucht Zendings samenkomst gehouden op het land van den heer Roeper aan de Koogerstraat, een plekje dat zich bijzonder daarvoor leende. Aangezien ons hiervan een verslag werd toegezegd, zullen wij er Diet over uitwijden. De Pinksterdagen zijn voorbij, zij boden gelegenheid om veel te genieten, moge dat veler deel zijn geweest. Openlucht Zendingssamenkomst. Op den 2en Pinksterdag werd op het land van den heer Roeper in de Koogerstraat de eerste Openlucht Zen dingssamenkomst op Texel gehouden. De Samenkomst, die zeer goed slaagde, werd begunstigd door heerlijk zomerweer. Scheen het eerst dat de toeloop van bezoekers niet zoo bijzonder groot zou zijn misschien dat dit wel wat te wijten was aan het vroege uur van samenkomst na afloop bleek het toch, dat ruim 230 programma's waren verkocht, een resultaat dat zeer bevredigend mag wor den genoemd. Als sprekers traden op verschillende hervormde predikanten van ons eiland benevens de Heer Blinde, zendeling der Nederl. Zend. Vereen, met verlof. De behoefte der heidenen en mohamedanen en de macht der Zending om in die behoefte te voorzien werden door de verschillende sprekers eenvoudig en duidelijk aangetoond en de christenen werden gewezen op hun voorrecht en roeping, met hun rijkdom de armoede der heidenen te vervullen. De verhan delingen werden afgewisseld door het zingen van Zendingsliederen, terwijl in de pauze ververschingen konden worden gebruikt en Zenhingslectuur kon worden gekocht. Van beide werd druk gebruik gemaakt. Prov. Statenverkiezingen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hadden aanvankelijk de data van de verkiezingen voor de Provinciale Staten gesteld op dezelfde data van de Kamer verkiezingen. Thans hebben Ged. Staten de data gewijzigd en bepaald op 13 en 23 Juni, respectievelijk voor de stemming en herstemming. Tel. Ous jubeljaar. Ons werd toegezonden een boekje waarin een achttal feestliederen, welke dienst kunnen doen bij de feestelijke herdenking van het honderdjarig bestaan van Neerland's onafhankelijkheid in dit jaar. Dit bundeltje, vervaardigd door den heer D. P. Plaatsman, werd opgedragen aan het Eere-comité en het Hoofd-comité voor het plan 1913. De zangwijze is eenvoudig od bij uitstek nationaal. Voor schoolfeesten en dergelijk zullen deze liederen zeker dienst kunnen doen. Uitslag Stierenkeuringen. Bij de heden gehouden keuring van stieren door de Prov. Comm. tot bevordering der veefokkerij in Noord holland, werden aangeboden 11 stieren, 9 één-jarige en 2 twee-jarigen. Het beschikbare bedrag ad. f 150, werd aan premies toegekend en wel le premie ad. f60.— voor den stier Jan N. II. 84, van Gebr. Kuip. 2e premie ad f40.—, Max 5N.H. 94 van de vereen. Ons Belang. 3e premie ad f30,— voor Wilhelm III N.H. 88 van de vereen. Ons Belang. Allen eenjarige stieren. en 4e premie ad f20,— voor den tweejarige stior van den heer Boerhorst. De Cocksdorp. Pinkster-Maandag sprak de heer C. Thomassen in het lokaal van gez. Buijs voor een kleine honderd toehoorders over den komenden strijd. Nadat de heer Boon voorz. der afd. Texel van de S.D.A.P. den spreker had ingeleid en zijn verontschuldigingen had aangeboden voor de teleurstelling van Donderdag j.l. toen de heer Hugenholtz verhinderd was op te treden, begon spr. te schetsen, welk een macht schuilt in het stembiljet, m a.w. den kiezers duidelijk te maken, dat zij feitelijk het land regeeren. Hierna behandelde spr. het onderwijs, waarbij de kinderen der rijken in zooveel gun stiger positie verkeeren, dan die der minder bedeelden. Na nog meer tegen stellingen te hebben besproken zeide spr. hoeveel lichter voor zijn partij de strijd was dan 4 jaar geleden, toen deze in het district Helder uit 13 leden bestond, waar tegenover nu 600 leden staan ingeschreven. Het algemeen kiesrecht behandelende, zei spr., dat op het oogenblik 500,000 mannen boven 25 jaar van het kiesrecht verstoken zijn. Uitleggende, wat de concentratie en coalitie te dien opzichte wenschen, kwam spr. tot de conclusie, dat slechts de S.D.A.P. is voor onver- valscht algemeen kiesrecht. Na de pauze de onzekerheid van bestaan der arbeiders behandeld te hebben, kwam spr. tot den eisch van staatspensioen. Voorts werden nog besproken de ouderdoms- en invaliditeitswet, waarbij spr. wees op het eenige mooie (uitkeering van f 2 per week), dat deze wet bevatte en bracht hiervoor nog hulde aan den heer Duijs, den afgevaardigde voor Zaandam. De indirecte belastigen werden voorts geducht gehekeld en hierbij werd ge wezen op de tariefwet, die er komt, wanneer deze christelijke meerderheid blijft. Tod slotte werden de militaire uitgaven onder handen genomeD, die volgens spr. over het buitengewone waren gevoerd en nog steeds zouden klimmen. Met een opwekkend woord van den heer Boon om den candidaat der S.D.A.P. te stemmen en lid te worden van de afdeeling werd de vergadering te half elf gesloten. Voor debat had zich niemand opge geven. O osterend, 13 Mei. De schoonmaakster, vrouw Smit, viel in het laatst der vorige week door het breken van een verbindingstouw, van een trap waardoor zij een arm brak. Door Dr. Wagemaker werd heelkundige hulp verleend. Het vogelterrein „De Bol" in het Noorden werd op de beide Pinksterdagen door verscheidene personen van elders bezocht. Hieronder bevond zich de bekende Professor Van Pelt, te Amsterdam, die met vreugde het een en ander in oogenscbouw nam. Over een paar weken zal „De Bol", die nu voortdurend bewaakt wordt, op het mooist zijn. OudescMld, 13 Mei. Het prachtige Pinksterweer heeft de „Dageraad" een druk vervoer gegeven. Reeds Zaterdag te voren werden met de laatste twee diensten tal van passagiers Daar Texel overgebracht. Gedurende de beide feestdagen was het een voortdurend komen en gaan. Vooral met het vertrek van de laatste boot op den tweeden Pinsterdag was het een levendig gewoel op de Haven. Tal van Texelaars brach ten familieleden naar de boot en hon derden nieuwsgierigen waren Daar hier gekomen om getuige van de drukte te zijn. Naar gissing werden een 200tal passagiers met die laatste boot vervoerd. Naar wij uit goeden bron vernemen bestaat het voornemen, evenals den vorigen zomer in 't Doolhof een Open lucht-meeting van Vrijz. Hervormden te houden. Reeds Zaterdagavond j. I. zijn dienaangaande verschillende besprekin gen gehouden. Zoodra 't programma zal zijn vastgesteld, kunnen daaromtrent nadere mededeelingen worden gedaaD. Vrijdag j.l. verlieten twee vaar tuigen n. 1. T X. 72 en T. X. 50 de HaveD, om zoo mogelijk hulp te bieden aan een tjalk van de firma Dros en Co., die nabij de Kaap lag om kunstmest te lossen en blijkbaar in nood verkeerde, getuige het uitsteken van de noodvlag. Assistentie werd echter geweigerd. Zaterdagmorgen werd het vaartuig echter uit zijne netelige positie verlost en in de haven gebracht. Het roer was er afgeslagen en het vaar tuig was lek geworden, zoodat het zal moeten hellingen. Den Hoorn 13 Mei. Hedenavond had in het „Loodsmans Welvaren" de aangekondigde politieke leziDg plaats van den heer ThomasseD, candidaat der S. D. A. P. Ruim dertig personen waren aanwezig. Nadat door den heer Boon van Oudeschild de ver gadering was geopend, kreeg de heer Thomassen het woord, die in den bteede uiteenzette hoe of wij tegenwoordig werden geregeerd. Duidelijk werd aan getoond hoe er met de millioenen wordt omgesprongen, doch voor Ouden van dagen daar is geen geld voor; duidelijk werd alles door genoemde spr. uiteen gezet. Dat algemeen kiesrecht een eerste vereischte is voor het Nederlandsche volk, werd door spreker aangetoond en wil men trachten, als kiezer, dit ver wezenlijkt te zien, dan allen ter stembus en dan stemmen op rood. Aandachtig werd naar de rede van den spreker geluisterd. Met dank aan hoorders en spreker sloot de heer Boon de vergadering, waarna nog door den heer Bonman een vraag werd gesteld, die naar genoegen werd beantwoord. Vlieland. Bij de aanbesteding van het verbeteren van hoofden op het Noordzeestrand en herstellen van stormschade, waren de laagste inschrijvers Gebrs. Kooijman alhier voor f63825; de raming was f59000. Vrijdag ankerde in het Oostgat de Duitsche stoomboot Vesta, van Valencia naar Hamburg bestemd. De boot had gebrek aan steenkool en toen daarin voorzien was, vervolgde zij de reis. Ook kwam als bijlegger wegens hevige Oostenwind binnen de Nederl. gaffel- schoener Vier Gebroeders, kapt. Smid, van Londen naar Kotka. Uit het Rott. Nieuwsbl. Lief meisje. Een meisje van nog geen 12 jaren te Zaltbommel, klom op het dak bij de buren, maakte een gat er in en drong zoo de woning binnen. Uit een kistje ontvreemdde zij f 8. Zij ging langs den zelfden weg terug en begroef het geld aan den Havenkant, waar het later door de politie gevonden werd. De ansjovisteelt gaf eerst niet veel verwachting, doch nu er berichten kwamen uit Nieuwediep, dat er Zondag 300,000 stuks zijn gevangen en Maandag 250,000, terwijl een Urker visscher in een ansjovisnet, geplaatst tusschen de haringnetten 50 stuks ansjovis ving in het Z.W. van Urk, du maakt zich ieder klaar voor de ansjovisvangst. Voor velen is dat een dure tijd want als men een brug van 50 netten wil hebben en dat is niet zoo'n groote brug, dan kost dat ongeveer f 400 a f450. Een ongelukkig einde. De bekende Janneke meu in 't veen, nabij N. Schans, de weduwe J. van Dijk te Bunderhamrik, die den 12en Januari haar 103den verjaardag vierde, is Vrijdag op een treurige wijze nog om het leven gekomen. Haar hutje brandde af en het oudje kreeg zulke brandwonden dat ze kort daarna overleed. (Gron. Ct.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2