BIJBLAD van de TEXELSCHE COURANT van Zondag 18 Mei 1913. No, 2873. VERGADERING van Hoofdingelanden van het Water schap „de Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel" op Vrijdag 2 Mei '13. Aanwezig de heeren J. S. Keijser, K. T. Bakker, H. J. Keijser, Jb. Pz. Kikkert, D. J. Bruin, P. J. Witte, P. S. Krning, J. D. Witte, J. J. Bak ker, W. A. Eelman, Jb. Nz. Kik kert. C. S. Keijser, G. P. Witte en K. Bz. Lap. Afwezig de heer J. D Roeper. J. S. Dijt, Dijkgraaf, Voorzitter. C. J. Roeper, Secretaris. Na opening der vergadering en het vaststellen der notulen van de bijeen komst van den 17den Maart j.l. wordt door den Voorzitter mededeeling ge daan van de navolgende ingekomen stukken a. van S. Lako, directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en Gebouwen te Wageningen inhou dende mededeeling, dat, afgaande op de gegevens van het groote verschil van het binnen- en buitenwaterpeil bij de Waaldersluis na afstrooming, hij de bemaling onnoodig acht, als in de nabijheid van de Waaldersluis, eene sluis wordt gemaakt met groote capaciteit. Eene sluis met twee kokers elk 2 meter wijd zou groote verbetering brengen, terwijl het lage moerassige terrein den toestand zeer gunstig maakt, daar dit als reservoir dienst doet ,en de capaciteit der sluizen zeer vergroot. Aanbeveling zou het dan verdienen dit land te vergraven door er op afstanden van 10 Meter slooten door te graven van 4 M. breed tot 1 M. -f- v.z. en met dezen grond het overige land op te hoogen. Naar aanleiding van het feit, dat de Waaldersluis als uitwateringsluis onvoldoende is, deelt de Voorzitter mede, dat inhet College van Dage- lijksch bestuur eene bespreking is gehouden over het verlagen van den slagdorpel en dat hij daaromtrent ook de meening het ft gevraagd van den heer Hagenthorn, rijksopzichter te den Helder. Voorlezing wordt gedaan van het antwoord van den heer Hagenthorn waaruit blijkt, dat om verschillende reden een plan tot verlaging van den vloer van de Waaldersluis te riscant is, wijl de kans van welslagen te ge ring is in verhouding tot de kosten, die gemaakt moeten worden aan voor bereidende werkzaamheden. Uit de globale berekening van kosten voor het verlagen van den vloer blijkt, dat deze geraamd worden op f 11500. Beide stukken worden voorloopig voor kennisgeving aangenomen, om straks bij de behandeling der begroo ting aangevoerd te worden. b. J. Hopman e. a. inhoudende mededeeling: le. dat zij zich onttrekken aan het adres C. R. Keijser namens de buur schap Ongeren ingediend. 2e. een verzoek ojn verharding van den weg vanaf den Waalderweg tot aan den dijk van Waal en Burg, lengte ongeveer 1000 M. of althans voor de dringende behoefte vooreerst tot aan de plaats bewoond door J. Hopman. c. S. C. Eelman Sz., met verzoek verharding van het Mars wegje, lengte pl.m. 250 Meter. d. L. Koning e.a. met verzoek den weg te verharden gelegen vanaf Oosterend (achter tuinen) tot aan de plaats van mejuffr. Wed. W. Koppen (Spijkdorp) lengte p.m. 1000 Meter. e. W. J. Eelman e.a. met verzoek verharding van het einde van den Hallerweg. In bovengenoemde adressen wordt het kosteloos ter plaatse brengen dei- materialen aangeboden. De Voorzitter stelt voor deze adres sen te behandelen bij de begrooting. De Voorzitter deelt mede dat het college van dagelijksch bestuur met den Voorzitter van het molenbestuur van den polder „het Noorden" de plaats heeft bepaald, waar de motor gezet moet worden en verzoekt wijders de verdere regeling aan het college van dagelijksch bestuur overtelaten. Wordt goedgevonden. f. Van de Gemeente Texel, waarbij aan het Waterschap een concept con tract wordt aangeboden betreffende den steiger in 't Noorden. De voorzitter stelt voor het stuk te laten circuleeren bij Hoofdinge landen om het daarna in de eerst komende vergadering te behandelen. Wordt goedgevonden. Daarna wordt aan de orde gesteld de vaststelling van dc rekening over het dienstjaar 1912. Bezwaren zijn niet ingebracht ge durende de ter visie ligging. De Voorzitter verzoekt de com missie die met het onderzoek belast is geweest verslag uit te brengen. De heer J. N. Kikkert deelt mede dat het onderzoek geene aanleiding heeft gegeven tot op- of aanmerkin gen weshalve hij, namens de com missie aan de vergadering voorstelt, de rekening goed te keuren. Bij rondvraag van den Voorzitter verklaart zich niemand tegen. De Voorzitter bedankt de com missie voor het onderzoek waarna de rekening wordt vastgesteld in Ontvangst op f78145,79 Ditgaaf 82600,85 Het nadeelig saldo op f 4455,06 Aan de orde wordt gesteld de be grooting. Tegen de begrooting zooals die door het college van dagelijksch be stuur is opgemaakt zijn geene be zwaren van de ingela nden ingebracht. Artikelsgewijze wordt de begroo-' ting behandeld. In het derde hooldstuk wordt de post „Aankoop uitgebroken steen- glooiing" aangehouden tot de volgende vergadering als de steiger wordt be handeld. Bij de post „Kosten voor het ver beteren van de zandwegen" zegt de voorzitter, dat het college van Dage lijksch bestuur naar aanleiding van de nieuw ingekomen adressen, waar van reeds kennisgeving is gedaan, dit onderdeel van de begrooting met f2000 heeft verhoogd, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat alle wegen die voor dit dienstjaar voor verhar ding in aanmerking zijn gekomen, voldoende zullen worden afgewerkt. Tegen het uitgetrokken bedrag ad f 12000 wordt geen bezwaar gemaakt. Tochten, vaarten en slooten. De Voorzitter zegt dat het vorige jaar door de natte tijden te weinig slooten zijn gegraven. Het College van Dagelijksch be stuur heeft daarom het gewone be drag verhoogd met de som, die het vorig jaar van die post is overge bleven. De heeren H. J. Keijser en K. T. Bakker verklaren zich tegen het ver hoogde bedragde overige leden kunnen er mede accoord gaan. Sluizen, duikers, enz. De Voorzitter herinnert de verga dering aan de reeds voorgelezen inge komen stukken van de heeren Lako en Hagenthorn en deelt verder nog een schrijven mede van den provin cialen ingenieur Thierri, waarin ook

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 3