Cacao 2677. Zondag 1 Juni 1913. 26st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave lONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de öitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x k n SCHIETOEFENINGEN. ^Burgemeester van Texel brengt ter aene kennis dat de commandant Ut 2e bataljon 21e Regiment Infan- den Helder voornemens is met xtaljon gevechtsschietoefeningen te lüen op de Hors te Texel. Deze schiefeningen zullen van 28 Mei tot 5 Aistus 1913 op eiken Vrijdag plaats hebt. Evordt geschoten ongeveer vanaf straoaal 6 in westelijke richting. Het onvtge terrein wordt aangegeven door roodflaggen, 500 M. van elkaarj op de hoog duintoppen in den zuidelijken duimd tusschen strandpalen 6 en 10, en caet strand bewesten strandpaal 10. BSlke vlag wordt een post geplaatst die urschuwt dat er geschoten wordt. Ttjoorkoming van ongelukken wordt gewfechuwd voor het gevaar, waaraan menich blootstelt, door zich in de nabijid van het onveilig terrein te begeu. Ta, den 28 Mei 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Oefening Brandweer. B£emeester en Wethouders van Texc Git op art. 8 der Verordening re- gelee de inrichting van de brandweer in de gemeente, maken bekend, dat op kerdag 7 Juni 1913, eene oefening zal irden gehouden met de te de Cocks- dorf;estationneerde brandspuit. Ziiroepen mitsdien de dienstplich tigemij die brandspuit op om op ge- meidi dag des namiddags te zeven uur aanvzig te zijn bij het brandspuit- huisj te de Cocksdorp alhier. Cher de dienstplichtigen bij die brand spuilworden verstaan TEXEL, 31 Mei 1913. In het verslag van de vergadeiicg van T.E.S.O. iu cns vorig nummer, ver zuimden wij op te geven de cijfers der balans en die van de winst en verlies rekening. Daartoe in de gelegenheid nemen wij in ons tweede blad van heden op de volledige cijfers dier beide staten. Wij vestigen de aandacht op de wijziging in het uur van aanvang dei- aangekondigde Openluchtmeeting van de Federatie Helder, op het land van den heer Roeper alhier, op Zondag 1 Juni, welke niet te 1 uurdoch te 3 uur zal aanvangen. Sportvereeuiging- „Texel". Twee dames-leden, een 25-tal leden en even zooveel afepirantleden waren Don derdag ter algemeene vergaderiug in hotel „de Lindeboom" opgekomen. In z'n openingswoord herdacht de voorz., de heer Over, het eenjarig bestaan, sprak van den bloei en de populariteit der vereeniging en verheugde zich er in, dat men door den steun van de leerlingen der zeevaartschool, reeds thans in staat was met succes naar buiten op te treden. Een uitvoerig jaarverslag werd door den secretaris, den heer D. Dros gelezen waarin tevens een relaas werd gegeven van de uitslagen der reeks vaD wed strijden door voetbal- en korfbalclub gespeeld. Met het woord van dank en waardeering den secretaris hierop, door den voorz. gebracht, gaf de vergadering door luid applaus bewijs in te stemmen. De rekening over het afgeloopen jaar, sluitende in ontvaDgst en uitgaaf tot een bedrag van f593,19', door den penning meester, den heer P. Plaatsman gelezen, werd, gezien het voordeelig saldo van f 46,285 eveneens met applaus ontvangen. Bereids door de heeren Room en Lemstra nagezien, werd de rekening bij acclamatie goedgekeurd. Wijziging reglement, waarbij op voor stel van het bestuur de contributie voor adspirant-leden boven 14 jaar van 3 tot 5 ct. werd verhoogd en aan donateurs 't recht werd verleend bij de wedstrijden een dame of twee kinderen te introduceer en, werd na ampele bespreking goedgekeurd. Tot bestuurleden werden herkozen de heeren D. Dros en P. Plaatsman, in plaats van den heer J. Keijser Augz., die als zoodanig had bedankt, werd ge kozen de heer H. J. Reij. Als captain, leden van den elftal commissie werden herkozen de heeren Maiquenie en Joh. Huizinga, gekozen de heer v. Driestde heer J. Keijser Augz aftredend had zich niet herkiesbaar ge steld. Bij de rondvraag werden verschillende onderwerpen behandeld, tot aanschaffing van een net achter de goal, werd in verband met den gunstigen stand der financiën besloten. Ter voorkoming van schadelijk opont houd werd een 2de bal in het veld toegezegd. Besproken werd verder de controle, al of niet aansluiting bij een bond, het noodzakelijke van een reserve- scheidsrechter, een gecostumeerae wed strijd op Koninginnedag enz. Het bestuur zegde overweging toe. Nadat de voorzitter nog had medege deeld, dat dagelijks .gelegenheid tot oefening bestaat van 7 tot 9 uur, werd de vergadering te bijna 11 uur gesloten. Oudeschild, 29 Mei. Hedenmorgen zijn met 6 stoomvaar- tuigen en 2 tjalken vervoerd 6508 lammeren. Van 23 tot en met 29 Mei zijn in het geheel verscheept 10002 lammeren, 39 koeien, 19 kalveren, 8 schapen, 3 paarden en 16 varkens. Den Hoom 30 Mei. Was de laatste weken de visschetij op geep, in de fuiken die aan de kust JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S staan, gunstig, thans is daarin eene om mekeer gekomen en loont het de moeite haast niet, er is veel geep gevangen minder gunstig was het met de rog- visscherij, dit bleef tot het einde slecht zoodat de staande netten zoo goed als opgeruimd zijn. Voorgaande week had een der visschers nog een zalm in een zijner fuiken, waar hij twintig gulden voor ontving. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour.: De oude en de nieuioe mode. In een Noord Limburgsch dorp zou eene boerin na een blijde gebeurtenis voor 't eerst weder ter kerke gaan, wat in die streken als eene bijzondere plechtigheid geldt. Tot nu toe had zij steeds de natio nale knipmnts gedragen, doch zij achtte zich niets minder dan hare medezuste- ren uit het dorp, die langzamerhand allen tot den meer modernen dameshoed waren overgegaan en schafte zich dus in de stad ook een mooie groote schuit aan. Hij stond haar magnifiek en trot.sch als eene pauw toog zij naar het bedehuis. Echter, nog niet aan den omvang van het nieuwe hoofddeksel gewend, kwam zij te dicht bij eene kaars, zoodat dit iu een minimum van tijd, benevens een gedeelte van haren haardos, tot een beetje asch was verteerd. 't Moedertje besloot nooit meer een „dameshoed" op te zetten, doch de knip muts in eere te zullen herstellen. Kr aaienjaclit. In de omgeving van het kasteel Stein (L.) verblijven jaar in jaar uit tallooze kraaien. Door een paar jagers is een razzia onder de vogels gehouden. Hon derden vogels hebben zij het leven be nomen. De jonge kraaien worden naar de Belgische steden vervoerd, waar zij de duifjes op de feesttafels vervangen (Tijd.) Vergiftiging. Omtrent een vergiftigingsgeval te Vuren (bij Gorinchem) meldt de Dordt. Ct. het volgende In het gezin van den arbeider v. de G. was als kostganger thuis zekere C. B., die in intieme verhouding leefde met de echtgenoote van v. d. G. V. d. G. voelde zich al eenigen tijd onwel en vermoedde zelf, dat- men hem wilde vergiftigen. Hij is daarom naar zijn ouder» te Beest gegaan, waar hij nu ernstig ztek ligt. De justitie beeft een onderzoek inge steld, met het gevolg, dat B. en do vrouw van v. d. G., als verdacht van poging tot vergiftiging, voorloopig in het huis van bewaring te Dordrecht zijn gedeti neerd. Noodlottig sla&pioandelen. Zondag is uit de gracht aan de Raam te Deltt het lijk opgehaald van mej. Schouten, wonende aan den Raam te Delft. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de vrouw al slapende de woning heeft ver laten en in de voor het huis gelegen gracht is geloopen. Uit het Rott. Nieuwsbl. Vossm. Men schrijft Winterswijk aan de „A. Ct." In deze buurt schijnen zich vrij wat vosseu op te houden. De landbouwers worden daarvan de dupe. Toch worden at en toe vossen gevangen, doch het zijn meestal jonge, terwijl de oude vos den dans weet te ontspringen. Zoo werden deze week door eenige jongens drie jonge vossen bemachtigd. Om het hol lagen restanten van 27 konijnen en 3 hazen. Tegen den avond werd het hol dicht gemaakt, om het den volgenden dag weer te openen. Toen vond met nog 2 jonge vossen, waarvan er één nog leefde. Bij het hol vond men nog 15 konijnen, 1 patrijs en 1 korhoen. Tijd. Opgesloten in een kluis. Op een kantoor te Middelbarnis moest Zaterdag een bediende in de kluis wezen. Toen hij er zich in bevond, sloeg de deur achter hem dicht en bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij den sleutel in zijn hand had gehouden. De deur kon nu door niemand worden geopend. Er moest een gat in den muur worden gehakt om daardoor den sleutel te over handigen. Het duurde drie kwartier eer de be diende uit ziju gevangenschap kon wor den ontslagen. Stilte allerwegen. Door den heer De Jong, lid vaD den Amsterdamschen gemeenteraad, zijn ver schillende amendementen ingediend op het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot herziening van de Algemeene Politie-verordening. O. a. wil dit raadslid bepaald zien „Houders van hanen en zij, die hanen onder hun opzicht hebben, zijn verplicht te zorgen, dat deze dieren tusschen 11 uur in den namiddag en 6 uur in den voormiddag door kraaien geen overlast of hinder aandoen aan de bewoners der omgeving. 't Zal vermoedelijk laetig zijn om alle Arnsterdamsche hanen zóó goedtedres- seeren, dat ze precies weten, dat ze tusschen 11 en 6 uur 's nachts hun snavel moeten dichthouden. Nu nog een eind gemaakt aan het kippengekakel, het kattengemauw, het zuigelingengeschiei enz. enz. en stilte heerscht ailerwtgen 1 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. de )mpers bij de zuigpomp de lansebappen bij de malmirum de anschappoQ bij de perspomp; deiserveperspompers defapleiders decpérateurs deapzakdragers daautaamdragers danansckappeu bij de geredde goederen donansckappen bij de brandkakeu en zeilen bemens de opperporders en porders, afdeelingen met kunne commandeurs en ervangende commandeurs, dienstplichtigen worden hierbij herinnerd ai plaa D aan a. B ied en li mot rtikel 9 der brandweerverordening, luidende: beproeving der spuit of bij brand, blijft dienstplichtige op de hem aangewezen plaats verplicht de be.ni opdragen taak ordelijk en iverleg uit te voeren, totdat hij daarvan word ontslagen door denger.e, die over hem bevel voerj b.lrtikel 10 dier verordening, luidende: //lij, die van de oefeningen verlangt vrijge steld te worden, moet vooraf daarvan kennis gcvin aan den brandmeester zijner spuit, aan wiei de beslissing is overgelaten./' c. artikel 242 der verordening van politie,lui dende «De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde peisonen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oelening op den bepaalden tijd cn bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25, subsidair 0 dagen hechtenis. Texel, den 30 Mei 1913. Burgemeeste' en Wethonders voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1