N°« 2680, Donderdag 12 Juni 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Bericht. Van week tof week i Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANG E VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Texel Wij berichten door deze dat de Uitg. der beide Teielsche Couranten zijn over eengekomen om de uitslag van de stem ming van een lid voor de Prov. Staten en voor de Tweede Kamer niet ieder afzon derlijk bekend te maken, doch telkenmale gezamenlijk. Aan den Burg zullen bulletins worden uitgegeven en op de dorpen zal door aanplakking van een biljet (telegram) de nitslag ten spoedigste worden bekend gemaakt. in het nummer der Courant welke Zaterdag en Woensdag d a.v. wordt uit gegeven zal verder de uitslag worden opgenomen. Indien per post toezending van een bulletin wordt gewcnscht, gelieve men daarvoor tijdige aanvrage te doen. Verkiezing Gemeenteraad. Tijd van maaien. Om verschillende redenen is het lang niet onverschillig, wanneer het maaien van grassen of klavers voor hooibereidiDg ge schiedt. De bedoeling is toch niet alleen een zoo groot mogelijke massa per H.A. te oogsten, doch eveneens, dat die massa een zoo groot mogelijke waarde per 10Ü K.G. heeft. Lette men alleen op de eerste' omstan digheid, dan was de regel zeer eenvoudig en had men het gras of de klavers maar te maaien, als ze geheel uitgegroeid waren. De tweede eisch laat dit echter niet toe. Bovendien zijn als van meer bijkomstigen aard, alhoewel op zich zelf belangrijk ge noeg, de toestand van het etgroeu en de bestrijding van weideonkruiden, factoren, die invloed kunnen hebben bij de bepaling van den maaitijd. De waarde van 100 K. G. hooi wordt niet alleen bepaald door het daarin aanwezige eiwit, vet, zetmeelacbtige stoffen, enz., doch in hooge mate eveneens door de verteer- baarheid dier voedingsstoffen. Deze laatste iactor nu is erg afhankelijk van het stadium waarin de plant werd geoogst. Om dit te verklaren het volgendeDe opgenoemde voedingsstoffen liggen niet zoo maar los door elkaar geroerd door het plantenlichaam verspreid, doch zijn alle opgesloten in de microscopisch kleine hok jes, cellen genaamd, waaruit alle planten bestaan. In jonge planten en plantendeelen bestaat de wand der cellen uit een gemak kelijk verteerbare stof, die in voedings waarde gelijk staat met zetmeel en suiker. Hoe ouder de cel echter wordt, hoe meer de wand begiDt te vei houten en hoe moeie- lijker het voor de verteringsvochten zal zijn die wanden te verbreken. Hoe fijn toch het voedsel wordt gekauwd, toch blijft een groote massa der cellen heel en komt de inhoud alleen dan aan het dier ten goede als de celwand geheel of gedeeltelijk wordt opgelost. B(j het scheikundig onderzoek van plant aardige voedermiddelen worden die ver- houte celwanden op bepaalde wijze afge zonderd en als voederbestanddeel aangeduid met den naam „ruwvezel". In de heden- daagsche voederleer speelt dat ruw vezel een hoogst belangrijke rol. Uit bovenstaande zal nu blijken, dat tot op zekere hoogte de hoeveelheid voedings stoffen met den leeftijd toeneemt, doch dat dit ook zeer zeker en in sterke mate het geval is met het ^uwvezel. Het komt er dus op aan de planten te maaien op het oogenblik, dat men de grootst mogelijke hoeveelheid verteerbare voedings stoffen per H. A. kan oog6ten. Voor roode klaver en lucerne is duttyd- stip proefondervindelijk bepaald als bij het begin van den bloei. V^or grasland, waar men altijd een grooter of kleiner getal verschillende grassen met ongelijke ont wikkeling aantrelt, is dat niet zoo een voudig. Hierbij lette men dus op de ont wikkeling van die grassen, welke de meeste waarde bezitten. Het is hier altijd beter eerder iets te vroeg dan te laat te maaien. Onder die vroeg bloeiende grassen 6n weidekruiden toch zijn eDkele zeer lastige of zeer minderwaardige. Als zoodanig is onder de grassen voornamelijk bekend de zachte dravik, die op kale plekken en over het algemeen in land, dat veel en laat ge maaid wordt, zich sterk ontwikkelt. De zachte dravik is n.l. e6n eenjarig gras, 't weik zich door zelf uitzaaiing steeds staande houdt. Ook van boterbloemen, zuring en ratelaars („schaters") kan hetzelfde voor een goed deel gezegd worden. Vroeg maaien is ook voor deze voederonkruiden een krachtig bestrijdingsmiddel. Als we nu nog melden, dat vroeg maaien den groei van de onder grassen sterk bevordert en dien de meer stengelige bovengrassen tempert, waardoor de goede „boom" beter bewaard blijftdat verder door vroeg maaien het etgroen zich beter en vlugger ontwikkelt, dan gelooven we, dat er voldoende motieven zijn aan gevoerd om h6t laat maaien te veroordeelen en ieder aan te sporen naar en binnen de omstandigheden de maaitijd zooveel moge lijk te vervroegen. H. v. S. 31 Mei—7 Juni. De candidaten zijn gesteld en in enkele katholieke districten werden de afgevaar digden reeds bij eerste candidaatstelling gekozen. De laatste voorbereidingen voor den grooten slag worden getroffen en het gansche land is thans vol politiek wapen gekletter. De krijgsklaroen wordt dag op dag gestoken en in drommen scharen de kiezers zich achter de aanvoerders. Men kan zeggen, dat de strijd zuiver gaat tusschen rechts en links. Wel zullen de sociaal democraten, die de uiterste linker zijde vormen, niet iu bondgenootschap met de vrijzinngen optrekken, doch bij de her stemmingen zullen deze waarschijnlijk hun steun aan de vrijzinnige candidaten niet onthouden. De kansen voor de linker partijen staan by deze verkiezingen oogen schijnlijk niet slecht, al valt er ook nog zoo goed als niets te voorspellen. Het democratische programma der vrijzinnigen zal waarschijnlijk niet nalaten indruk te maken op een deel dor kiezers, die gerekend moeten worden te behooren tot wat men noemt de groote middenstof, die zich meer door de omstandigheden van het oogenblik laat leiden dan door politieke beginsels. Ook de strijd tegen de voorgestelde tariefs herziening zal de vrijzinnige partyen ten goede komen. Tegenover deze twee be langrijke factoren iu dezen verkiezingsstryd staat er echter ook een van beteckenis voor de rechterzijde. Door het naar voren brengen van de schoolkwestie zullen allen die ook maar iets gevoelen voor de gelijk stelling van het bijzonder nmt het openbaar onderwijs zich waarschijnlijk scharen om het rechtsche vaandel met opzyzetting van sommige bezwaren, zoo die mochten bestaan. In boever voorts de houding van een deel der christelijk historischen van invloed op den uitslag zal zijn valt nog niet te zeggen; evenmin als voorspeld kan worden of de nieuwe anti coalitie gezinde Bond van Protestanten merkbaren invloed op den loop der verkiezingen zal uitoefenen. Het zjju intusschen met de reeds genoemde, waar schuwende teekenen voor de rechterzijde, teekenen, die er niet alleen op wijzen dat de strijd om het regeeringskasteel hevig zal zijn, maar die ook de veronderstelling wettigen, dat de rechterzijde een harde dobber zal hebben. Het gansche land is vol politiek wapen gekletter en met rassche schreden nadert weer het oogenblik dat twee groote rich tingen elkander den zege zullen betwisten. Te midden van al die drukke verkiezings- voorbereidiDgen heeft de Eerste Kamer, in al de kalmte die men van dit achtbaar college verwachten mag, de laatste hand gelegd aan de verzekeringswetten van minister Talma. Ook hierbij was de strijd zuiver tusschen rechts en links en het succes, dat minister Talma had was nog grooter dan men aanvankelijk had verwacht. De geheele rechterzijde schaarde zich om den minister, ook de leden, die nogal be zwaren hadden. Met rechts tegen links werden de drie belangrijke ontwerpen, de Radenwet, Ziektewet en Invaliditeits- en Ouderdomswet ten slotte aangenomen. Daarmee is het belangrijkste deel van de taak van de Kamer voor de vacantie afge daan. De kustverdediging zal nog ouder handen worden genomen, eveneens een belangrijk wetsontwerp, doch omtrent het lot daarvan behoeft ook al niet den minsten twijfel worden gekoesterd. —o—o—o Het militaire vraagstuk is tegenwoordig niet alleen aan de orde in do groote staten doch ook in de kleine. We hebben daarvan kort geleder, nog het bewijs kunnen zien in ons eigen land. De grooten gaan in dezen voor en de kleinen volgen. Daaraan schijnt voorloopig nog geen ontkoming, hoe onaangenaam zulks dan ook moge zijn. Ook in België, waar de militaire kwestie in de laatste dagen aan de orde was, heeft men die noodzakelijkheid moeten aanvaar den. België is goed beschouwd nog gevaar lijker gelegen dan Nederland. Een stuk van het land ligt als tusschen Frankrijk en Duitschland geklemd en bij een mogelijk conflict tusschen deze beide groote Euro- peesche machten komt België daardoor in een moeielijke positie. Het zal hebben te zorgen dat bij een uitbreken der vijande lijkheden de beide partijen niet den kortsten weg, dien op Belgisch gebied, nemen. Het moet in staat zijn de neutraliteit van het Belgische grondgebied te doen eerbiedigen en zal dat niet kunnen zonder een flinke weermacht van levende en doode weer middelen. In de laatste jaren hebben Frankrijk en Duitschland voortdurend gearbeid aan de uitbreiding en versterking van bun legers en het natuurlijk gevolg daarvan is geworden, dat ook Belgie in dat opzicht niet werkeloos kan blijven. De regeering diende dan ook een wetsont werp in, waardoor de sterkte van het leger aanmerkelijk zou worden uitgebreid, zoodat als de organisatie doorgevoerd is België een leger van tusschen de 350,000 en 400,000 man op de been kan brengen. Met groote meerderheid van stemmen heeft de Kamer dit wetsontwerp aangenomen. De regeering werd niet alleen door haar geestverwanten, doch ook door de meerderheid der liberalen gesteund,ofschoon deze wel het een en ander haddeu aan te merken. De grooten gaan voor en de kleinen moeten volgen. België heeft dat iu de laatste dagen weer bewezen. —o—o—o De buitenlandscho pers, voornameniyk de Duitsche en Oostenrykscho houdt ziob al eenige dagen bezig met een weergaloos ernstige spionagekwestie, die eigenlyk eerst pas goed aan het licht gekomen is by de plotselinge dood door zelfmoord van den Oostenrijksche kolonel Redl. By den Oostenrykscho generalen staf heerschte al eenigen tijd groote ongerust heid. En geen wonder, iu de dagen, dat Oostenryk zijn troepen naar de Russische grens zond, bleek meer dan eens, dat de Russische buurman heel goed met. de legerzakeu vun Oostenryk op do hoogte was. Verplaatste de generale staf een troepenafdeeling om die met andere op een bepaald punt samen te trekken steeds bleek het dan later, dat de ltussou onmiddellijk inet de nieuwe situatie bekend waren. Er moest spionage in bet spel zijn, het werd met den dag duidelijker. En toen dan ook een aantal officieren gevangen genomen werd onder verdeukiug van landverraad te hebben gepleegd, werd door dezen niemand minder dan een der hoogstgeplaatsten en meest vertrouwden officier als de spion aangewezen. Het was Diemand anders dan kolonel Redl, die tot den generalen staf behoorde, met de 'geheimste geheimenissen van de legerorganisatie op do hoogte en naar het heette zelfs met de Duitsche legorplannen bekend was. Men wilde aanvankelijk geen geloof slaan aan de beschuldiging, maar besloot ten slotte Redl op de proef testellen. En daarby liep deze als spion tegen de lamp. Door de hand aa i eigen leven te slaun onttrok hij zich aan de hand der wrekende gerechlighidd. In Oostenrijk heeft dit voorval een pijn- ïykon, om niet te zeggen een verpletterenden indruk gemaakt. Dat een der eerste officieren landverraad pleegt is dan ook wel zeer ernstig. En als dan bedacht moet worden, dat zoo iemand een aantal handlangers gehad heeft en de geheimste dingen aan den vijand voor geld verkocht heeft, dan wordt 't nog erger. Var. hoe groote beteekenis en hoe zeer de omvang van bet gepleegde misdryf is valt nog niet te zeggen. Men vreest in Oostenrijk zeer maar hoopt nog bet beste. Generaal Hoetzendorff, de staatssecretaris van Oorlog, heeft in verband met het feit ontslag aangevraagd en in de Oosten- ryksche Kamer is de zaak druk besproken waartoe een interpellatie de aanleiding gaf. Ook in de Duitsche militaire kringen heeft de zaak opzien gewekt, omdat maar al te zeer gevreesd wordt, dat Redl ook Duitsche plannen in handen der Russen gespeeld beeft. Nog niet lang geleden, tydens de dreigende Balkandagen, was Redl te Berlijn, waar hij de besprekingen van de Duitsche en Oostenrijksche generaals bijwoonde, die in verband met de moge lijkheid van een oorlog gehouden werden. Redl. die by die gelegenheid van keizer Wilhelm een Kroonorde en van keizer Frans Jozef het yzeren kruis verkreeg, was met de plannen van een gezamenlyk optreden van Oostenrijk en Duitschland volkomen op de hoogte en nu wordt gevreesd dat hij het plan van den opmarsch verraden heeft. —o-o-o— Over de Balkanaangelegenheden viel in de laatste dagen weinig bijzonders te vermelden. De spanning tusschen Bulgarije en Servië is wat afgenomen na de samen komst, die de ministerpresidenten van beide Staten gehad hebben. Het is echter nog zeer de vraag of de verbetering van de verstandhouding duurzaam zal zijn. Aan vankelijk scheen men in Servië te gelooven, dat de Bulgaarsche regeering wel bereid zal worden bevonden tot een verandering in de overeenkomst tusschen beide regee ringen omtrent de Turksche buit getroffen, doch meer en meer begint de Servische pers daar weer aan te twijfelen. Van zekere zijde wordt ook beweerd, dat Bulgarije slechts in schijn toenadering toont, om daardoor tyd te winnen teneinde rustig TESELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advoionlièn. Van 1 tot 5 rogels 30 CU. Iedere regol moor 8 Ct. Crooto letters en Vignetton worden naar plaatsruimto borekend. Bewijsnummers 2 CU. por nummor. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 24 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeen teraad, wegens periodieke aftreding van de Heeren W. Bakker Kz C. Zijm Tz., Joh. KoningSz. eD H. Over. dat op dien dag, van des voormiddags negen tot- des namiddags vier uur, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten in houden den naam, de voorletters en de woon plaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zi|n van 9 Juni 1913, tot en met den dag der verkiezing ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op die formu lieren is vermeld het voor de candidaatstelling vereischte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben q^derteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt //Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden.// //Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot. deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend.// Texel, den 7 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAAllLANDT. XIV.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1