N®. 2683. Zondag 22 Juni 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. BERICHT. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. i>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertcntiëu vóór 9 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTE NxT I N worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l. Wij brengen ter hennisse van onze lezers dat de Uitg. der beide Texelsclie Couranten zijn overeengekomen om ook thans weder gezamenlijk de uitslag der herstemmingen bekend te maken. Die bekendmaking zal geschieden op dezelfde wijze als die van de j.l. gehouden stemmingen. Verder berichten wij dat de verzending der Courant, welke Woensdag wordt uit gegeven, voor sommigen iets kan worden verlaat wat de postverzending betreft, omdat wij aan dat nnmmer den geheelen nitslag van stemming en herstemming voor de Staten-Generaal denken toe te voegen. LANDWEER. Inlevering van Rijksgoederen. Herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 25 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Heldor, waartoe deze Ge meente behoort. De candidaten, in alphabetische volg orde zijn MEESTER DE Th. H. THOMASSEN, C. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128' van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR'" Texel, den 19 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. BEKENDMAKING. DRAKRWE T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 19 Juni 1913 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van WILLEM KOORN, van beroep bierbot- telaar wonende te Texel, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in de na volgende localiteitde bierbottelarij van het perceel, kadastraal bekend'Gemeente Texel, Sectie D, No. 2479, plaatselijk gemerkt wijk S 45, en gelegen te Ou- deschild aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, den 19 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 21 JuDi 1913. Voor de komende dagen. Wij beleven rijke afwisseling in deze dagen. Eerst waren het de lammeren- markten welke hier groote drukte ver oorzaakten en waarvan Maandag de laatste der 6 groote markten plaats heeft. De stemmingen voor Staten en Kamer bezorgden mede groote drukte en zullen zulks in de komende week nog weder doen. De voetbalwedstrijd op morgen, Zondag, tusschen Holland I van Alkmaar en Texel I van hier, die volgens mede deeling van het bestuur zeer belang wekkend belooft te worden, zal aanvan gen ten 3 uur in den namiddag. Op verzoek herinneren wij tevens aan de Openluchtsamenkomst van Yrijzinnig-godsdienstigen in 't Doolhof, opgeluisterd met muziek en zang en aanvangende 's namiddags 2 uur. En als dat alles achter den rug is, dan wacht ons het jaarlijks wederkeerend volksfeest.... de kermis. Of deze veel bijzonders zal bieden zullen we moeten afwachten. Voorhands mag worden gemeld dat Wijlacker's Schouwburgtent zal aanwezig zijn, dat een Bioscoop,. Theatre Fischmuth, Palais des beaux Panorama's en Museum Naturel (wat groot&che namen eene plaats zuilen bekomen* Carrousel of te wel draaimolen zal (gelukkig voor de jeugd) weder present zijn, terwijl verder koek-, en galanterie- en verversching- kramen niet zullen ontbreken, doch ook eigen neringdoenden zullen zeker wel zorgen dat men den inwendigen mensch naar genoegen zal kunnen bevredigen. Be Coclcsdorp In een goed bezochte vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Den Burg, werden als candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de aftre dende heeren Dr. H. Over en Joh. Koning en voor het aftredend lid, den heer W. Kz. Bakker, de heer K. v. d. Woude te Eierland. Voor het aftredend lid, den heer Zijm, werd geen tegencandidaat gesteld. Door het schrikken van het paard geraakte het rijtuig van Dr. H. Hoijting van der Vegt, in de diepe wegsloot in Waal en Burg. Gelukkig kwamen de inzittenden, Mevr. Van der Vegt en een logé, met een nat pak en den schrik vrij, Oudeschild, 20 Juni. Van 16 tot en met 19 Juni zijn van hier verscheept 5 koeien, 6 kalveren 84 schapen, 1397 lammeren, 1 paard en 41 varkens. Van 16 Mei tot en met 19 Juni zijn reeds verscheept 30052 lammeren. De herstemming. Men meldt aan de Opr. Kaarl. Ct. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft besloten aan de conceDtratie-candidaat, die in herstemming komen met coalitie- candidaten de volgende vragen te stellen le. Erkent gij als eisch van urgentie invoering bij de Grondwet van algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uitsluiting der vrouw van het kiesrecht onder bepaling dat geen vrouw op grond van minder maatschap- pelijken welstand mag worden uitgeslo ten 2e Zijt gij bereid u tegen elke verster king van de positie der Eerste Kamer door regresrecht of op andere wijze te verzetten 3e. Zijt gij genegen mede te werken tot onverwijlde inwerkingtreding van art. 369 der Invaliditeitswet-Talma en tot uitbreiding daarvan tot alle 70-jarigen, die een pensioen noodig hebben 4e. Zyt gij er voor, dat de wet-Talma met behoud van artikel 369 wordtinge trokken of in elk geval niet wordt uitgevoerd Aan mr. Roodenburg, secretaris van het Vrijzinnig Concentratie-comité, is mededeeling gedaan, dat de concentratie- candidaten, die in herstemming komen met coalitiecandidaten en deze vragen in bevestigenden zin beantwoorden, openlijk door de S.D.A.P. zullen worden aanbevolen. Be TJrker kiezers Te Urk, waar de meesten der 449 kiezers visschers zijn, die ook deze week hun bedrijf op Noord of Zuiderzee uitoefen den, zijn allen, die konden opkomen, ter stembus geweest, met uitzondering vau één onwillige. Het bestuur der anti-revol. kiesvereeniging had een sleepboot afge huurd om bij eventueele windstilte de kuilvisschers in zee op te sporen en ze tijdig in de Urker haven te brengen, terwijl een andere boot kiezers van IJmuiden of elders van uit Enkhuizen afhaalde. Mede daardoor is bet district Enkhuizen Rechtsch gebleven, want de heer Oosterbaan (A,R) verkreeg op Urk 372, de heer Netscher (V.D.) 37 stemmen. Nooit te voren zijn op Urk zooveel stemmen voor links geweest. Vad. TESELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niwr Amerika en Andere Wnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogola 30 Cts. lodoro regol moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plnatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bij deze bekend, dat de in bet verlofgangersregister dezer Ge meente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die zeven jaar bij de Landweer hebben gediend en deswege in den loop van het jaar 1913 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van artikel 31 der Landweerwet verplicht zijn, de hun van Rijkswege verstrekte wapenen, voorwerpen van ledergoed, klee ding en uitrustingstukken, reglementenen dienstvoorschriften in te leveren te den Burg, in de openbare lagere school, op Donderdag den 3 Juli 1913, des voormid dags te 11 uur. Bij de inlevering moeten de verlofgan gers in burgerkleeding verschijnen. Yoor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de publicatieborden aan geplakte bekendmakingen. Texel, den 19 Juni 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 39.) Ik verzekerde hem dat ik alles in het werk zou stellen om die verwachting niet te leur te stellen en beval mij ten zeerste in zijn bereidwilligheid aan. Hij intormeerde dadelijk hoogst .belangstellend naar zijne dochter en vooral ook Daar uw familie. Het was mij aangenaam daaruit te ont waren, dat zijn dochter over mij bad ge schreven. De goede man schijnt bijzonder veel van zijn eenig kind te houdeD, de wijze waarop hij over haar spreekt, is het duidelijkste bewijs, 's Middags werd ik bij hem te dineeren gevraagd, om dan tevens met zijne zuster kennis te kunnen maken. Ik geloot dat er voor een officier, of beter gezegd voor een rijksambtenaar, niet» vervelender is dan het afscheid ne men bij het vertrek en het zich presen teeren bij de aankomst in eene standplaats. „Mag ik u voorstellen, meneer Erdmans „Meneer Peperbe!" natuurlijk verstaat gij den naam niet, en al hadtgij hem ver staan dan zoudt gij hem dadelijk weer vergeten zijn, omdat onmiddellijk na deze voorstelling zich een nieuw individu voor doet„Aangenaam kennis te maken!" Wat drommel hoe weet die vrind, dat die kennismaking zulke aangename gevolgen zal hebben of indien hij dat aan elkander voorstellen zoo aardig vund, dan heeft hij een heel raar denkbeeld van plezier. Nu komt het vervelende: „la u nog al inge nomen met uwe plaatsing EeD ja welmet een hoofdknikken is het ant woord. „U komt uit den Haag niet waar?* Weder eene bevestiging Lieve hemel, wat moet ik meer antwoorden „Een groot verschil, meneer, zoo van den Haag naar Daalhuizen!" Ware dit nu slechts twee of driemaal het gevalneen tienmaal, twintigmaal diezelfde vragen, diezelfde opmerkingen, en soms nog als toegift de mededeeling, dat men een vriend heeft in den Haag, die óf officier is bij de Jagers, óf wel een ambtenaar aan een der departementen van algemeen bestuur. Men heeft eindelijk met alle leden der sociëteit kennis gemaakt, doch de aange name kennismakingen zijn nog niet alge- loopendie verschillende heeren hebben ook hun respectieve familiën, en aan en kelen daarvau moet men eene visite maken. Nu zet men u dadelijk het mes op de keel en vraagt: „Ho9 bevalt u Daalhuizen?" Wee u, wanneer gij aan een Daalhuizer die vraag niet heel vleiend beantwoordt. „Ge zult eens zien hoe aangenaam bet hier op den duur is; 't is nu van dezen winter stil; maar audere winters Eu tal van vermaken worden mij opgesomd, het eene nog prettiger dan het andere. Dat goddelijk Daalhuizen De overate had de goedheid mij aan h et korps olficieren voor te Btellen de kapi teins waren heel beleefd en voorkomend een adjudant, wiens chef veelaan hem overlaat, moet te vriend worden gehouden de luitenants wel een weinig terughou dend en niet al te hartelijk. Dat geen hunner adjudant werd, en ik, die als een geheel vreemde bij dat bataljon kwam, wèl scheen hun een doorn in het oog te zijn. Gij weet het, als de kolonel er niet op had aangedrongen, of als de overste be zwaren had gemaakt, zou ik het niet hebben aangenomen. Het is echter „men moet maar aan Oorlog zijn geweest oieen vrindje zijn!" Enfin, het is nu eenmaal zoo. Van Klo- veren heeft mij reeds omtrent een en ander ingelicht, en daaruit kan ik opmaken, dat ik nu en dan met bezwaren zal te kampen hebben. De overste is een goed best mensch, maar schijnt te weinig wils kracht aan den dag te leggen de kapiteins willen heel graag de zaken naar hun hand zetten; 'de overste vraagt raad aan zijn adjudant die vaak in denkbeelden ver schilt met do kapiteins, welke soms ook heel vreemde denkbeelden bezitten de adjudant raadt zus, deze ut geene wil zoo; de overste twijfelt tusschen ben beideu eindelijk beslist bij, waardoor een der beide partijen het land krijgt, of de zaak werd geschipperd, en men ziet haar zoo te doen marcheeren. Indien ik het talent ran Beets bezat, zou ik je gaarne de portretten geven van eenigo Daalhuizers, en de laatsten in hnn doen en laten schetsen; daar me, helaas! dit talent ontbreekt, kan ik je daar niet op onthalen; je zult trouwens van je lieve logee wel eeDS het een en ander omtrent die menschen hehben gehoord. Do belangwekkendste vrouwenfiguur in dit stedeke is voorzeker de vrouw van den kapitein van Zanten doch zwijg daarover, want naar ik hoor hoewel het mij on begrijpelijk voorkomt schijnt ze zeer éigen te zijn met de dochter van den overste. De eerste indruk, die deze. vrouw op mij maakte, was alleraangenaamst; ik werd heel lief ontvangen en dringend ver zocht mijn bezoek eens spoedig te her vatten. Mevrouw is in de conversatie eene ware tegenstelling met haar broer, onzen vrind van Meerwijkwaarlijk, zij redeka velt heel aardig, maar Bchijn bedriegt. Van Kloveren, die volstrekt niet van die dame houdt, had mij omtrent haar persoon geen vleiend getuigenis gegeven; mevrouw 'schijnt zich onder anderen waar het officieren betreft, zeer sterk met som mige dienstaangelegenheden te bemoeien. Zoo werd, een viertal dagen nadat ik hier aankwam, onze officier van gezondheid, Holtzap, eensklaps overgeplaatst. Mev rouw Z»Dten bad dat heel handig bewerkt, doch niet handig genoeg, of het lekte uit, dit zij de oorzaak van die overpl.iatsiug is. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1