N#. 2684. Donderdag 26 Juni 1913. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. o e e n Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANSEVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Bürq op Tex el. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat de passage langs den weg tusschen Oude- schild en Nieuweschild van 23 Juni as. af tot nadere aankondiging gestremd zal' zijn. Texel, 20 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van het Be stuur van den Prins Hendrikpolder op Texel, om op het perceel kadastraal be kend in Sectie F. no. 878, een Dingler- dieselmotor van maximaal 50 P.K. te mogen plaatsen, door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland is toegestaan. Texel, den 21 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. V1SSCHER1J-INSPECTIE, Bekendmaking. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt De Hoofdinspecteur der Visscherijen vestigt de aandacht van belanghebbenden op het Koninklijk Besluit van 28 Mei 1913 (Staatsblad No 193), waarbij eene wij ziging is gebracht in de verschillende visscberijreglementen en het Zuiderzee- visscherijbesluit, ingevolge welke wijzi ging met ingang Yan 1 Juli a.s. de maat op Bot verhoogd is op 18 c.M. tot I Juli 1915. 's Gravenhage, 17 Juni 1913. De Hoofdinspecteur voornoemd, J. M. BOTTEMANNE. Texel, 23 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en Andere I mden met verhooging der porto's. Pry's der Advcrtenlièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedere rogel moer 6 Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. 14—21 Jnni. Het eerste treffen tusschen de verschil lende politieke partijen bij de stembus heeft plaats gehad en zooals te begrijpen is werd de uitslag in de bladen druk be sproken. Een uitslag die velen teleurgesteld zal hebben, doch ook weer velen zal hebben verheugd. De reeds maanden lang te voren aange vangen politieke actie die schier overal met groote kracht gevoerd werd heeft zich afgespiegeld in de stembuscijfers. Men mag zeggen, dat bijna overal druk gestemd is. Vooral in sommige districten waarin de zetel van den aftredenden afgevaardigde niet al te vast staat, was het aantal kiezers dat van zijn recht gebruik maakte, groot. En nu de resultaten. Het zal den lezers die zich de moeite gaven de stembuscijfers een beetje te bestudeeren, niet moeilijk gevallen zijn te constateeren dat de eerste stemming voor de rechterzijde geen schit terende resultaten gegeven heeft. Wel is bij den eersten aanval nog geen enkel rechts district omgegaan, al was het met Gorinohem ook op het kantje af, doch dat by de herstemmingen door de linkerzijde een aantal zetels zal worden gewonnen, is aan geen twijfel onderhevig. De winst die de coalitiepartijen in 19Ü9 maalt ten zullen ze thans waarschijnlijk g6heel weer moeten afstaau. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de Kamer over het doode punt heengebracht zal worden en de coalitie met eenige stemmen in de minder heid zal komen. Als het de linberzyde een beetje meeloopt kan Z6 het tot 54 zetels brengen. Zekerheid bestaat daarvoor natuurlijk nog niet, ook herstemmingen kunnen soms verrassingen brengen, doch de mogelijkheid is geenszins uitgesloten. En toch zal ook de vrijzinnige concentratie niet bereiken, wat ze gehoopt had. Dat er een concentratiekabinet zal komen is al voor goed uitgesloten, door de gunstige resultaten, die de sociaal-democraten iiiet hun verkiezingsactie bereikt hebben. Het kan geenszins ontkend, dat de grootste winst bij dezeverkiezingen voor hen zal zijn. Wel werd van hun candidaten nog slechts alleen de heer Troelstra bij de eerste stemming gekozen, doch in niet minder dan 21 districten komen de sociaal democraten in herstemming. Als het hun een beetje meeloopt zullen ze er in slagen een 15tal afgevaardigden naar de Kamer te zenden. Een succes dat waarschijnlijk niet verwacht was. Niet alleen zullen ze waarschijnlijk eenige kerkelijken van den zetel verdringen, doch ook de vrijzinnigen zullen wel een paar zetels aan „Rood" moeten afstaan. Onder de districten die bij deze verkie zingen nogal de aandacht trokken waren inzonderheid Leiden, Ede en OmmeD, die bij het aangaan van het electoraal accoord in de coalitie nogal strijd teweeggebracht hebben. Leiden en Ede werden daarbij aan de anti-revolutionaren afgestaan en in Leiden hebben de Christ, historische kiezers zich aan het accoord onderworpen. Daardoor kon de anti-revolutionaire candidaat daar in herstemming komen. In Ede hebben de chr. historischen zich niet aan de afspraak der partijen gestoord en het gevolg is ge weest, dat het aftredend lid Schimmel- penninck, het door het electoraal accoord geëischte „offerlam" dadelijk bij eerste stemming gekozen werd. In Ommen was Dr. de Visser, het lid dat den Leidschen zetel aan het electoraal accoord had moeten prijs geven, gesteld, doch de anti-coalitie-candidaat Bichun van IJsselmonde, die zich tevens als tegen stander van de Tariefsherziening had ge presenteerd, wist het in stemmenaantal verder te brengen dan Dr. de Visser. De mogelijkheid is niet gering dat mr. Bichon bij de herstemming zijn tegenstander zal verslaan en Dr. de Visser buiten de Kamer zal komen. Alles te zamen genomen kan men zeggen, dat koning kiezer, de koning van twee dagen, de regeering en haar Kamermeer derheid niet gunstig is geweest, en dat het tegenwoordige coalitiekabinet wel binnenkort voor de noodzakelijkheid zal worden geplaatst om haar koffers te pakken, —o—o—o Met enkele woorden hebben we in ons vorig overzicht reeds melding gemaakt van het regeeringsjubileum van Keizer Wilhelm en de groote feesten ter gelegenheid daarvan te Berlijn gegeven. De Duitsche bladen hadden in de laatste dagen voor weinig anders aandacht, wat te begrijpen is, waar het den persoon van den keizer betreft. Men kan dan ook zeggen, om een geijkten term te gebruiken, dat het Z.M. Wilhelm II niet ontbroken heeft aan belangstelling. Een belangstelling, die de Keizer niet onbe antwoord heeft gelaten. Aan tal van ge vangenen werd op den feestdag gratie verleend, een amnestie op groote schaal iets voor het minder goed aangeschreven staande deel van het Duitsche volk. Ea natuurlijk werd het deel dat bij den Keizer best aangeschreven staat, niet vergeten. Het heeft aan een decoratieregen niet ont broken. Enkele van de hooge onderschei dingen waren daarbij in staat op te vallen, zooals de hooge ridderorde die aan den voormaligen beheerder van het Keizerlijke goed Cadinen, waarover heel wat te doen is geweest als gevolg van de halstarrigheid van d6n pachter en die verleend aan Krupp von Bohlen, die na de bekend geworden Krupp-affaire wel de aandacht moest trekken. De keizer heeft zoo zijn eigen manier om te demonstreeren. Van alle kanten is den Keizer hulde ge bracht, niet 't minst ook als de „Vredevorst". Niemand minder dan Carnegie was van Amerika overgekomen om den Keizer te huldigen voor hetgeen deze voor dön vrede deed. Een hulde, gebracht namens de Amerikaansche vredesvereenigingen. Aan feestelijkheden heeft het in de afgeloopen week in Berlijn niet ontbroken. Feesten waarvan het Keizerlijke paar het middelpunt was, zoowel van militairen als anderen aard. En dat hot den jubilaris ook niet aan een groot aantal kostbare geschenken ontbroken heelt, ligt wel voor de hand. De Duitsche :Ryksdag en de Fransche Kamer hebben zich in de afgeloopen week beide bezig gehouden met de legervoor- stellen en geen d6r beide regeeringen had oorzaak tot klagen. Alsof het een dood gewone zaak van weinig beteekenis gold, nam de Ryksdag bij zitten en opstaan het belangrijke regeeringsvoorstel aan om het contingent eventjes met 1000U0 man te verhoogen en het laat zich aanzien dat de Rijksdagleden het ook wel met de regeering eens zullen worden over de wyze waarop de noodige gelden zullen worden verkregen. De Fransche Kamer bracht de algemeene beschouwingen ten einde of liever maakte er op voorstel der regeering een einde aan. Ze is nu met de behandeling der artikels bezig. Vooraf werd nog van socialistische zijde het voorstel gedaan niet tot de be handeling der artikelen over te gaan voor dat de kiezers zich over het wetsontwerp hebben uitgesproken. Er zoude dus Kamer ontbinding moeten komen. Met groote meer derheid werd het voorstel echter verworpen. -o o—o In het Engelsche Lagerhuis heeft de op positie in de afgeloopen week getracht de vierschaar te spannen over een tweetal ministers. 'De acte van beschuldiging was al oud, want reeds het vorig jaar werd ze in het Lagerhuis ter tafel gebracht. Ze hield in dat de beide liberale ministers aandeelen genomen hadden in do Marconietelegraaf- maatschappij, terwijl deze met de Engelsche regeering bezig was een contract af te sluiten. Daardoor hadden ze althans den schijn op zich geladen geknoeid te hebben om zich zelf te bevoordeelen. Toen verleden jaar de kwestie in het Lagerhuis ter sprake werd gebracht maakten de ministers zich er af, wat echter tengevolge had dat de beschuldiging bleef en door de oppositie telkens weer naar vorenwerd gebracht. Zoo kwam in de afgeloopen week de zaak weder in hetLagerhuis'ter tafel. De Unionist Cave diende een motie van afkeuring in; in niet al te scherpe bewoordingen gesteld, waarschijnlijk om de liberalen tot meegaan te verlokken. Beide ministers hebben zich thans echter niet van de zaak afgemaakt, doch in krachtige bewoordingen hun goede trouw verdedigd. En de meerderheid toonde dan ook vertrouwen in de bewindslieden te stellen zoodat de aanval der oppositie mis lukte. —o—o—o— In Spanje ondervindt men dat koloniaal bezit soms groote onaangenaamheden met zich kan meebrengen. De Spaansche onder danen in Marokko hebben de wapens op gevat en naar luid der berichten is het verzet zoo goed als algemeen. De Kabylen die blijkbaar ook al zoo eenigszins met de moderne wijze van oorlogvoeren bekend geraakt zijn, hebben de Spaansche troepen slag geleverd en deze een gevoelige neder laag toegebracht. De vijandelijke karka's worden voortdurend versterkt en zelfs Melilla wordt ernstig bedreigd. De Kabylen schijnen van plan den strijd met kracht voort te zetten tegen het nieuwe gezag en het succes dat hun optreden aanvankelijk gehad heeft verwekt in Spanje niet weinig ongerustheid. De Spaansche regeering is tot een krach tige actie overgegaan. Groote troepentrans porten naar Marokko hebben plaats en die zullen niet gestaakt worden voor er een leger van 20000 man aanwezig is, vol doende om het verzet den kop in ie drukken, —o—o—o— Do Balkankwestie heeft in de laatste dagen weder een ernstig karakter aange nomen en het begint er op te gelijken dat do interventie van den Czaar niet het go wenschte gevolg zal hebben. Niet alleen, omdat Oostenrijk het optreden van Rusland zeer verzwakt heeft door zijn protest daar tegen, waarby het aan de Russische regee ring het recht ontzegde als beredderaar van den Balkanboedel op te treden, maar bovenal door do pertinente weigering van Bulgaryo om gehoor te geven aan de Servische eischen. De Bulgaarsche regeering heeft blijkbaar in de houding van Oostem ijk een aanleiding te meer gevonden om niet toe te geven. Eu terwijl de ijiinister-prosidenton van Griekenland, Servië en Montenegro de reis naar Petersburg reeds aangevangen hadden om met de Russische regceriug do Balkanznken te regelen, verscheen het ant woord van de regeoring te Sofia op de nota van Servië, Bulgarije wil geenszins te gemoet komen aan de Servische wenschon en het contract der bondgenooten, zooals dat vóór den oorlog opgemaakt werd, on gewijzigd handhaven. Daardoor is de situatie wel weer zeer ernstig geworden, waar de Servischo regee ring reeds eerder gedreigd heeft met een annexatiebesluit, waarby het betwiste grond gebied in Macedonië eenvoudig bij Servie ingelijfd wordt. Zooiets zou met een oorlogs verklaring gelijk staan. Het gevaar voor een nieuwen oorlog op den Balkan is daardoor weer zeer vermeer derd, terwijl de vrees voor verwikkelingen tusschen Rusland en Oostenrijk in sterke mate toegedomen is. Oostenrijk is al zeer ontstemd ovor het optreden van Rusland buiten de mogendheden om, een optreden dat het toeschrijft aan de zucht om den invloed van Rusland op don Balkan te ver sterken. Tevens steunt het de Bulgaarscho regeering. Rusland stoort zich niet aan het Oostenrjjksche protest en schijnt genegen de nieuwe 6ischen van Griekenland en Servië krachtig te steunen, waarom Bulgarije dan ook wel inziet dat de Russische bemid deling voor dat land geen voordeel zal op leveren. Zoo lijkt de vrede nog a'.tyd ver af en blijft het oorlogsgevaar dreigen. TEXEL, 25 Juni 1913. De uitslag der herstemming van een lid voor de Prov. Staten voor het district Helder, Maandag gehouden, had als uitslag dat gekozen werd de heer D. H. GRUNWALDmet 2184 st. de heer C.THOMASSEN verkreeg 1677 st. In de verschillende onderdistricten werd als volgt gestemd Grumuald Thomassen DEN BURG 225 119 OUDESCHILD 61 73 OOSTEREND 73 19 EIERLAND 55 47 DEN HOORN 36 23 TEXEL, totaal ~450 281 VLIELAND 43 77 TERSCHELLING 201 168 HELDER 1490 1151 TOTAAL 2184 1677 Nieuws voor Texel. Door Ged. Staten van Noordholland wordt voorgesteld om aan de gemeente Texels ten behoeve van den aanleg van een kortoren verbindingsweg tusschen den Burg en de haven nabij het Oude- schild, een subsidie te verleenen van f 12,200,-, dat is het één derde der kosten, mits het Rijk een gelijk bedrag toestaat, en de uitvoering der werken zal geschieden naar vooraf door Ged. Staten goedgekeurde plannen en be stekken. Afwijzend adviseeren Ged. Staten op het verzoek van de N. V. Texel Eigen Stoombootonderneming, omdat de flnan- cieele toestand dier onderneming voor uitgaande is, en een geregelde veer dienst Helder—Texel ook zonder subsidie van de provincie is in het leven te houden.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1