N®. 2685. Zondag 29 Juni 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. M arktberictiten. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiëu vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firha LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tbxkl. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1, voor de belasting op bedrgls- en andere inkomsten over het belastingjaar 1913/ 1914, invorderbaar verklaard op den 26 Juni 1913, aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 26 Juni 1913. De Burgemeester, GAARLANDT JACHT, De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende publi catie is aangeplakt. De Commissaris der KoniDgin in de provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 Juni 1913 no. 50 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebben den dat de jacht op waterwild in dit ge west zal worden geopend als volgt op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eierland en de Prins Hendrikpolder op Vrijdag 1 Augustus 1913, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland en in den Prins Hendiikpolder op Texel, op Zaterdag 19 Juli 1913, met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 14 Juni 1913. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, VAN LEEUWEN, Texel, 25 Juni 1913 De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Oefening Brandweer Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening re gelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente, maken bekend, dat op Zaterdag 5 Juli 1913, eene oefening zal worden gehouden met de te Den Hoorn gestationneerde brandspuit. Zij roepen mitsdien de dienstplich tigen bij die brandspuit op om op ge- melden dag des namiddags te zeven uur aanwezig te zijn bij het brandspuit huisje te Den Hoorn alhier. Ouder de dienstplichtigen bij die brand spuit worden verstaan TEXEL, 28 Juni 1913. De heer N. G. Mulder, van de Zeevaart school alhier, deed dezer dagen met gunstig gevolg examen als le stuurman groote stoomvaart. De komende week. De kermis attributen zijn gearriveerd en de jeugd genoot in de laatste dagen al met volle teugen van de voorpret, dat is het opbouwen van de kermis. Iedere wagen, beladen met fragmenten van draaimolen, spel of dergelijk, werd bij aankomst door de jeugd geëscorteerd, en met de noodige drukte binnengeloodst. Gelukkige jeugd 1 Volgens de advertentiën in dit num mer zal er wel zijn te genieten voor beminnaars van tooneel. Het schouwburg gezelschap Wijlacker is hier niet onbe kend en zal Woensdag zijne voorstellin gen aanvangen. Het gezelschap, directie B. Delmonte, hier ev.enzoo goed bekend, zal in de Vergulde Kikkert Donderdag de eerste voorstelling geven. Het Ned. Biograaf Theater geeft Dins dagavond de openingsvoorstelling. Als aanbeveling tot een bezoek aan deze inrichting, nemen wij uit de Eokbuizer CouraDt het volgende over „In het Nederlandsch Biograaf Theater van de lieeren Rechter en de Jong was het de twee laatste kermisdagen zoo druk dat de directie genoodzaakt was, elk uur een voorspelling te geven. Trouwens een bezoek aan deze nette inrichting geeft daartoe aanleiding. Jn de keurige tent zit men rustig te ge nieten van het nieuwste en mooiste wat er op dit gebied te zien is. Wanneer in een bioscoop zulke films vertooDd worden als wij gedurende deze kermis hier hebben zien afloopen, dan verlangt men er naar om telkens het nieuwe programma, dat om de twee dagen gegeven wordt, te gaan zien." Verder zie men de verschillende adver tentiën de kermisvermaken betreffende, in dit nummer. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adv., behelzende de aankondiging van eene te houden groote Openluchtmeeting, door de aid. Helder van het Leger des Heils, welke zal gehouden worden op het land van den Heer Roeper in de Kooger straat alhier, op Zondag a. s., des middags te 2 uur. Het zangkoor van het Leger zal daarbij een toepasselijk lied zingen. De uitgestelde Voetbalwedstrijd, waarvan de opbrengst ten deel zal vallen aan onzen ouden omnibusrijder, zal morgen (Zondag) plaats hebben een Veteranen elftal zal spelen tegen een gecostumeerd eerste elftal. Dit zal wel geen mooie, maar waarschijnlijk een zeer leuke match worden. We hopeD j dat het weder medewerkt en dat de belangstelling groot zal zijn. Zie achter staande advertentie. Den Hoom 26 Juni. Tijdens de oefeningen van de Marine hedenmorgen onder stoom, geraakte een projectiel zoover uit de richting dat. hij aan 't Horntje tusschen de huizen door vloog, wat voor de bewoners die juist buiten waren een groote schrik gaf, ge lukkig dat hiemfind werd getroffen. Vlieland. De heeren P. Kooiman, D. Smit en C. Swart zijn candidaat gesteld voor den Gemeenteraad. Periodiek traden af de heeren D. Smit en J. J. Zeylemaker de heer Zeylemaker wenschte niet weder in aanmerking te komen. Een kikvorschen-regen. Tijdens een flinke regenbui vielen Woensdag te Tiel jonge kikvorschen uit de lucht. Een weg in de Plantage was er mee „bezaaid", aldus meldt het Tielsch Nieuwsblad. Een eigenaardige bijenkorf. Men schrijft ons uit Ede De tuinman Herikhuizen alhier had om de musschen uit zijne erwtenbedden te houden o. m. een oude parapluie voor vogelverschrikker aangebracht, welk middel hem nogal praktisch toeleek. Hoe verwonderd keek hij echter op, toen dat oude prul werd belegerd door een zwerm bijen, welke zoo groot in aantal was, dat van het laken der para pluie niets te zien bleef. Vele nieuws gierigen omringen dezen nieuw model bijenkorf, totdat een boertje, met een heuschen korf gewapend, 't toch maar beter achtte, den zwerm honigfabrikan- ten in een oorspronkelijken bijenkorl over te schudden, hetwelk hem dan ook ge lukte. Tel. Ontleend aan de Opr. I-Iaarl. Cour. Klaas Boes. Men zal zich waarschijnlijk nog wel herinneren, schrijft de Alkm. Ct,datde Rechtbank te Alkmaar, bij vonnis van 3o Januari 1895, den 17-jarigen Nicolaas Boes, te Schagen, tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde wegens dubbelen moord. Later werd den veroordeelde gratie verleend en de beëindiging van zijn straftijd bepaald op 30 JuDi 1933. Thans is de 35-jarige Boes wegens krankzinnigheid van de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Rijks-krankzinDigengesticht te Medem- blik. Uit het Leidsch Dbl. Bijgeloof en steenpuisten. Een groentenkoopman te Delft be merkte, dat een juffrouw, die altijd bij hem kocht, uit een bak, staande in den winkel, een aardappel stal en in den zak stak. Daar de inkomsten van het gezin der juffrouw ruim voldoende zijD, bevreemdde deze diefstal den koopman en deze gaf dit dan ook te kennen en vroeg of zij soms gebrek hadgaarne gaf hij haar in dat geval een maaltje aardappelen cadeau. De juffrouw, eerst iets ontdaan, ont kende, dat armoede de drijfveer harer daad was, en gaf toen een anderen grond op. Zij had n.l. veel last en pijn van steenpuisten en van een kaartlegster vernomen dat een goedwerkend middel om deze lasiige uitwassen te doen ver dwijnen. was „de puist inwrijven met een gestolen aardappel,, Hai telijk geiacti volgde natuurlijk op deze uuing van de naïeve bijgeloovige .juffrouw. Uit het Rott. Nieuwsbl. Dat kan niet beter. Van de 170 kiezers te Westmaas hebben er 167 gestemd, terwfjl er 1 in de gevangenis verbljjft, 1 in Ned.-Indië en 1 overleden is. Loterijspel en bijgeloof. Sommige spelers in de loterij zjjn geneigd tot bijgeloof. Voor dezulken is het niet onaardig te vernemen, dat bij de laatste trekking van de Pruisische- Zuidduitsche klassen loterij de prijs van 300,000 Mark op het nummer 61819 gevallen is, een nummer, dat, op zijn kop geplaatst, hetzelfde blijft... Arme loterijNu zullen alleen de nummers maar gaan, die op hun kop geplaatst kunnen worden. Moederzorg bij een paard. Mej. A. Bte Rozenburg, nam to paard, een veulmerrie, deel aau den historisch allegorischen optocht, aldaar. Op de terugreis werd de weide gepasseerd, waarin het veulen was achtergebleven. Dit jonge dier, de paarden ziende komen, begon te hinniken. Mej. B. kon haar paard nu niet meer in bedwang houden 't verliet den optocht en in wilde sprongen ging het naar het veulen zelfs twee keer werd over een breede sloot gesprongen, 't Veulen kreeg wat voedsel, bleef weer achter in de wei, terwijl mej. B. met het paard opnieuw aan den optocht deel nam. 't Mag een wonder heeten, dat zij in dien woesten draf in het zadel bleef. Zondag 39 Juni 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Collecte voor de Kerk. Oudeschild Vm. half 10 de heer J. L. Adriani, Prop. Westerblokker. Koog, Vm. 10 uur ds. van dor Waa. H. Doop. Den Hoorn Nm. half 3 ds. v. d. Waa. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. I lage vos. uam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Geen dienst. Woensdag Z Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing in Eben-Haëzar. Uit de Schager Courant: Schagen, 26 Juni. Aanrevoerd: 8 Geldekoeien f 190 a t 240 63 Vette Koeien 200 a f 370, 16 Kaltkoeien f 210,a f 290; 30 Nuchtere kalveren i 7 a t 24. 500 Overbouders t 28 a i 38.— 120 Lammeren 1 12 a f 19. 90 Vette Varkens 53 a 55 ct. per Kg. 80 Biggen f 9.00 a f 16,00; Boter f 1.15 a f 1.25 per K.G. Kipeieron f 3 50 a t 4.50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 27 Juni. Ter markt aangevoerd: 19 Stieren f 142,— a f 342,—; 233 Kalf- en'Melkkoeien f193 a 1342. 75 Varokoeien f 158 a f 275 171 Vette Ossen en Koeien 1214 a 1356 67 Kalveren (vette) i 72 a 1 128 112 Kalveren (magere) 17.a t 18. 946 Lammeren f 1*5,f 19,00. 344 Schapen (vette) i 22.00 a f 34.00 303 Biggen 1 11.t 16. TESELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco peipost door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advcrtoitiin. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedero rogol moor S Ct. Groote letters en Vignetton wordou naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta. per nummor. de pompers bij de znigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserveperspompers de pijpleiders de reperatenrs de lapzakdragers; de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhakeu en zeilen benevens de opperporders en porders, alle afdeelingen met hnnne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij herinnerd aan a. artikel 9 der brandweerverordenicg, luidende: Bij beproeving der spuit of bij brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aangewezen plaats en is verplicht de hem opdrageD taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ontslagen door dengene, die over hem bevel voert. b. artikel 10 dier verordening, luidende: «Hij, die van de oefeningen verlangt vrijge steld te worden, moet vooraf daarvan kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten.// c. artikel 342 der verordening van politie, lui dende «De brandweerplichligen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijlt te volbrengen. Zij zorgen bij oelening op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren.// Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25, subsidair G dagen hechtenis. Texel, den 28 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1