Gemengd Nieuws. Voor Vrouwenkiesrecht. Door hot Uitvoerend Neutrale Vrou- wencomité, niet uitgaande yan eenige Vereeniging, Bond of partij, is het onder staande manifest aan de leden van vel schillende vereenigingen rondgezonden Vrouwenl Wanneer de verkiezingen zijn afge- loopen en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hün werk begonnen zijn, moeten zij er aan herinnerd worden, vooral met het oog op de a. s. Grondwets herziening, dat er, behalve mannen- kiezers, ook vrouwen bestaan, wier be langen evengoed eischen, dat zij mede- kiezen en gekozen worden, wil het reeds begonnen werk niet eenzijdig blijven. Vrouwen bedenkt Zij letten in 's lands Vergaderzaal niet op ons vragen, zij hooren daar niet, wanneer wij roepen welnu, dan moeten wij laten zien dat wij er zijn Doordrongen als wij ons gevoelen, dat het voor de gansche maatschappij noodig is, de vrouw mede stem te verleenen bij het maken der wetten, zoo stellen wij U voor, in grooten getale op den eersten zittingsdag na de opening der Staten-Generaal bijeen te komen vóór.het gebouw der Tweede Kamer op het Binnen hof te 's Gravenhage, of zoo dicht mogelijk in de nabijheid daarvan, opdat wij daar als stille, zwijgende getuigen protesteeren tegen onze uitsluiting en op deze wijze, waardig en ernstig, den Kamerleden toonen, dat wij, vrouwen van allen rang en stand, eens van zin, solidair, voor ons recht opkomen. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Het Vrouwenkiesrecht in Noor wegen. Door het eenparig besluit van het Storting, hebben thans Noorwegen's vrouwen hetzelfde stemrecht als de mannen verkregen. Vroeger hadden zij het stemrecht, die zelf of wier mannen belasting voor een inkomen van 401) kronen in de stad of 300 kronen op het platteland betaald hadden. Thans zijn de vrouwen daarentegen kiesgerechtigd, wanneer zij het Noordsch burgerrecht bezitten, haar vijf-en-twintigste levensjaar hebben bereikt en gedurende vijf jaar in het land gewoond hebben. Terwijl tot nog toe 300,000 vrouwen in Noorwegen stemrecht hadden, is dit "aantal thans met 225,000 tot 525,000 gestegen, het geen zeggen wil, dat het aantal stem gerechtigden vrouwen dat der mannen met 25,000 overtreft. De sociaal demo craten wilden den leeftijdsgrens, waarop men stemgerechtig werd zoowel voor mannen als voor vrouwen, van 25 op 31 jaar terugbrengen, doch dit was het Storting te machtig, daar het aantal vrouwen, die 't kiesrecht verkregen dan nog met 140,000 zou worden uitgebreid. Uit het Leidsch Dbl. Verkiezingsvar ia. Een vrouwelijke kiezer. Om half negen Woensdagmorgen is juffrouw Taetske de Jong, („Azn.") vergezeld van eenige kiesrechtvrouwen, naar het stembureau aan de Oude Schans te Amsterdam ge gaan om haar stem op een der candi- daten uit te brengen. Het was een hoogst vriendelijke ontvangst, welke de dames ten deel vielde heeren achter de tafel glimlachten zelfs gemoedelijk; zeker als ze waren van de machteloosheid der vrouwen in dezen. „Waarom lacht u eigenlijk?" vroeg juffrouw de Jong den heeren. „Omdat u niet moogt stemmen", ant woordde de voorzitter van het stem bureau. „Maar heeren", protesteerde de bewoon ster der Binnen Bantammerstraat, „u hebt mij vier keer een kaart gestuurd om te komen stemmen hier hebt u mijn geboortebewijs en hier mijn belasting papieren. U ziet dus, dat ik dezelfde Taetska de Jong ben, die u hebt opge roepen en die in 1880 in IJlst werd geboren." „Volkomen waar," stemde de voor zitter toe, „maar hier staat Azn." „Daarover zult u toch niet vallen," mengde zich nu mevrouw Drucker in het gesprek „vader en moeder de Jong hebben op den datum, vermeld op het geboortebewijs van juffrouw Taetske, maar één kind aangegeven bij den bur gerlijken stand dezelfde die door u werd opgeroepen om te stemmen. Als u de juffrouw niet toestaat om te stemmen, verklaart u derhalve de kiezerslijst voor ongeldig. De voorzitter van het stembureau meesmuilde eens de overige leden meesmuilden eveneensde juffrouw mocht niet kiezen. („Hbld.") Uit het Rott. Nieuwsbl. Uit Schiermonnikoog: De eilanders zijn lang niet tevreden over graaf Bernstorff, den eigenaar van het eiland. Den vorigen herfst heeft hij niet de gewone drijfjacht gehouden, en nu is 't getal hazen en fazanten zoo toegenomen, dat ze een ware plaag zijn geworden. Do dieren vernielen heele akkers met aardappelen en boontjes. Zij, die een akkertje in de duinen huren en het zijn er zeer velen, die er wel toe genoodzaakt zijn, om in eigen onderhoud te kunnen voorzien moeten strenge contracten teekonen, waarin hun zware boeten worden opgelegd, als ze het wild vervolgen. Geen wonder, dat een en ander daar veel kwaad bloed zet en dat de tegen woordige eigenaar van het eiland met andere gevoelens wordt ontvangen, dan b.v. indertijd de heer Banck, bij wiens komst het heele dorp vlagde. De vrouw by den Post- en Telegraaf dienst. Naar aanleiding van het feit, dat door het hoofdbestuur der Posterijen en Tele- graphie is bekend gemaakt, dat dit jaar nog twee en daarna geen vrouwen moer tot het examen voor den commiesrang zullen worden toegelaten, m.a.w. dat de hoogere rangen van 1914 af voor de vrouwen geheel gesloten zullen zijn, terwijl daarentegen in de laagst bezol digde betrekkingen honderdon vrouwen emplooi vinden is door het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Neder- landsch Telegraaf- en Telefoonpersoneel (secretaris A. a. ReineVinkenstraat no. 92a Rotterdam) tot den directeur- generaal een adres gelicht, houdende een protest tegen deze naar rangverschil bepaalde tegenstrijdige houding der post administratie ten opzichte der vrouw- ambtenaar. In het N. v. d. D. vestigt J. A. v. d. B. de aandacht op het feit, dat de Auteurs wet in vele opzichten het algemeen belang schaadt ten gerieve van het bij zondere en wijst in dit verband op het gebrek arn reproducties van portretten van het Koninklijk Huis, tengevolge van het recht van slechts enkelen, om die portretten uit te geven. De redactie van het N. v. d. D. maakt b(j genoemd schrijven de opmerking welke ook wij reeds meermalen maak ten „dat de nieuwe Auteursweten de aansluiting bij de Berner Conventie, al werken ze in vele gevallen billijk, oneindig grooter nadeelen en lasten voor het openbaar belang medebrengen dan de felle voorstanders erkenden, is altijd onze meening geweest. .Maar men heeft zich door den stroom laten meesleepen, en het publiek mag nu de gevolgen dragen. (R. N.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 3