Illl IrBr) N°. 2688. Donderdag 10 Juli 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bdrg op Tex en. Van week tot week. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 9 nnr op den dag der nltgave Prijs der Advcrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedero regel moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowysnummors 2 Cts. por nummer. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermel dende den uitslag der op 5 Juli j.l. gehouden stemming, ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt. Texel, den 7 Juli 1913. wBurgemeester en Wethouder vnd. De Secretaris, Da Burgemeester, JONKER. GAARL&NDT. Herstemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 19 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volg orde zijn BEUMKES, J. BOON, Abr. GRAAF, DE M. W. OVER, H. ROEPER, L. Jz. ZIJM, C. Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR-" Texel, den 7 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Eerste Snppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1913 vanaf heden gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 5 Juli 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. LANDWEER. Overgang van het leger naar de Landweer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gezien het 3de lid van 12 der Land- weerinstructie I Brengt ter kennis van belanghebbon- den lo. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar eeD achtjarigen dienst bij den militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1905 zullen op 1 Augustus a. s. overgaan naar de Land weer, met uitzondering van hen, die a. behooren tot een der bereden korp sen, het corps Pantserfort Artillerie of tot het Korps Torpedisten b. die op 31 Juli a. s. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst om het even of de ontheffing werd ver leend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap of om andere reden van bijzonderen aard 2o. de dienstplichtigen, die uitstel hebben genoten van eerste-oefening of van verblijf onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar de Landweer over als het uitstel heeft geduurd vroeger genoten ontheffing rekent echter mede als diensttijd en brengt alzoo geen vertraging in den overgang naar de Landweer 3o. zij, die overgaan naar de Landweer en binnen het Rijk eene bepaalde woon plaats hebben, moeten zich voor 31 Augustus a. s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats en bij deze aanmelding inleveren hun zak boekje met daarin gehechten verlofpas terwijl zij, die naar de Landweer over gaan en na hunnen overgang daarbij geen bepaalde woonplaats binnen het Rijk hebben, of wel buiten het Rijk ver blijf houden zich niet in persoon behoe ven aan te melden, doch alsdan verplicht zijn hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk; 4o. zij, die op 1 Augustus a. s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voor schriften voor de Landweer gegeven; Vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalingen der Landweer- wet Artikel 24. De verlofganger van de Land weer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Land weer of na dien waarop hem do verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlof pas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien ot opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont ol verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binoea den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter af- teekeniug toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burge meester bij aangeteekenden brief terug gezonden. Artikel 25. De verlo'ganger van de Landweer, die zich in eene andere ge meente gaat vestigeD, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij bedoelde kennisgeving heeft gedaan, meldt hij zich aan bij den Burgemeester der gemeente, waarin hij zich vestigt, ten einde deze 'Burgemeester zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer behoeft voor achtereenvolgend verblijl buitenslands van langeren duur dan een jaar, de toestemming van of van wege Ouzen Minister van Oorlog. Aan den verlofganger van de Landweer die niet in verzuim is, wordt deze toestem ming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot betrekking, beroep landbouw, handel of nijverheid of wel tot verdere ontwikkeling en vorming op het gebied vaD wetenschap of kunst in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemmiog kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld (herhalingsoefeningen), tot het bijwonen van het bij artikel 29 omschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, dan wel wegens de redenen in artikel 11 ter vermeld (handhaving of herstel der openbare orde of rust enz.) Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden als het in belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Land weer, die artikel 24, 25 ol 27 niet naloc-ft', wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eeDe tnaand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aan wijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verbljji houden en in de termen vallen van overgang naar de Land weer, worden uitgenoodigd belanghebben den te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Texel, den 8 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 28 Juni—5 Juli. Wat nu Dat was wel inzonderheid de vraag die in de afgcloopen week herhaal delijk gehoord werd. Het heengaan van het Kabinet Heemskerk is zoo goed als een feit geworden, doch wie de tegen woordige bewindslieden zal opvolgen ligt voorloopig nog in het duister. Zal er een concentratie- of een zakenkabinet komen Het antwoord op deze vraag is nog niet to gevcD, en evenmin valt er daaromtrent nog iets zekers te voorspellen. Waar schijnlijk zal veel afhangen van de houding die de sociaal-democraten zullen aannemen. Mr. Troelstra de leider dei S.D.A.P en voorz, der Soc. Dem. kamerfractie is door H.M. op het Loo ontvangen en mogelijk zal nu wel spoedig blijken of de sociaal-democraten al of niet bereid zijn de regeeringsverant- woordolijkheid op zich te nemen. De kans echter, dat ze bereid zullen zijn zitting in het nieuwe Kabinet te nemen, lijkt ons niet erg groot. Wel hebben ze voor zoover ons bekend, nog niet pertinent geweigerd, doch uit de uitspraak van den leider, hoe voorzichtig ook gesteld, valt toch wel af te leiden; dat deze niet voor een deelneming der sociaal-democraten aan de regecring gevoelt. In 6en interview dat mr. Troelstia toestond aan een reporter van het Amster- damsche persbureau Vaz Dias, en dat in het Handelsblad gepubliceerd werd, liet deze voldoende blijken, dat hy het'beter acht dat er geen sociaal-democraten achter de groene tafel komen. Hij voorziet, dat het met de samenwerking niet al te vlot zal gaan en meent dat een concentratie kabinet beter zal zijn, waar de sociaal democraten bereid zijn, dit steunen als het wil zijn een kiesrechtkabinet, m.a.w. het invoeren van algemeen kiesrecht op den voorgrond zal plaatsen. Voor een dergelijk concentratiekabinet schijnt mr. Troelstra de toekomst volstrekt niet zoo slecht iu te zien. Intusschen bleef de vrijzinnige pers in de afgeloopen week aandringen bij de sociaal democraten om nu deze zooveel zetels in de nieuwe kamer zullen bezetten, ook de regeeringsverantwoordelijkheid te aanvaar den. Sommige dezer bladen betoogen,dat de vrijzinnigen niet de regeering moeten aanvaarden als de sociaal democraten weigeren. Ze geven dan liever de voorkeur aan een zakenkabinet. Terwijl het vrij liberaal orgaan, de Nieuwe Rott. Cour. adviseerde, dat de vrijzinnigen slechts dan een coDcentratiekabinet dienen te aanvaar den als de sociaal-democraten zich schrifte lijk verbinden dit te zullen steunen, ook wat de begrootingen voor oorlog en marine betreft. Het zal waarschijnlijk nog wel eenige dagen duren voordat de Kabinetscrisis opgelost is. De besprekingen tusschen H.M. de Koningin en haar raadslieden is intusschen in vollen gaDg. Over de oorzakeD, die geleid hebben tot de nederlaag der rechterzijde bij deze ver kiezingen is ook in de afgeloopen week in de bladen nogal het een en ander gezegd. En als een dier oorzaken is ook van versohillendc zijde genoemd, de aangekon digde Tariefsherziening. Dat deze thans van de baan is, mag als zeker worden aangenomen. Zelfs lijkt het niet onmogelijk, dat de tariefsherziening als punt van het antirevolutionaire programma zooal niet geschrapt zal worden, dan toch voorloopig buiten werking zal worden gesteld. Niemand minder dan Dr. Kuyper zelf heeft de wenschelpkheid daarvan dezer dagen in „De Standaard" uiteengezet. De schrijver legde er daarbfi den nadruk op, dat de Tariefsherziening een landsbelang van stoffelijke aard raakt, „Staat nu hier naast aldus Dr. Kuyper onze roeping, om in de eerste plaats het geestelijk belang van ons volk voor te staan en toonde de uitkomst van deze stembus, dat we, door op de Tariefsquaestie eenzijdigen nadruk te leggen, schade, ernstige schade zelfs, aan de geestelijke belangen van het volk berokkenen, dan zou het voortgaan op den nu betreden weg ons vanzelf verboden zijn." - En hij adviseert ten slotte de Tariefsher ziening los te laten tot tijd en wijle er een kentering in de publieke opinie komt. I-Ict lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat de antirevolutionaire partij de wenk van den leider ter harte zal nemen en de Tariefskwestie door haar los gelaten zal worden. o-o—o- De Duitsche rijksdag heeft den kanselier en de regeering een genoeglijke vacantie bereid, n. 1. door het met groote meerder heid aannemen van de nieuwe leger wetten en de dekkingsoniwerpen. Dit resultaat zal de regeering des te aangenamer zijn ge weest, waar ze niet zonder veel strijd ver kregen werd. Inzonderheid de minister van oorlog heeft voor heete vuren gestaan en menige heftige uitval der uiterste rechter zijde had hij te pareeren. Een onaangename taak was de zijne voorzeker, want geen enkele partij was met de voorstellen van gaDScher harte ingenomen. De sociaal democratische wel het allerminst, maar ook niet de conservatieve die de voorgestelde legeruitbreiding nog niet eens voldoende achtte en voorts niets wilde weten vaD de wijze waarop de regeering de uitgaven wilde dekken. Het Centrum, dat de conservatieve belastingpolitiok tot nog toe trouw steunde liet de conservatieven bij deze gelegenheid in den steek en sloot zich aan bij de bur gerlijke partijen. Er kwam een -compromis tot stand waardoor de vermeerdering van het vermogen, het inkomen en bet kinder lijk erfdeel zullen worden belast. En Von Bethmann sloot zich daarbij aan, zoodat de conservatieven vrijwel alleen staan bleven. Den laatsten dag voor de eindbeslissing kwam er echter een leelijke kink in de kabel welke geheel en al te wijten was aan de middeleeuwsche militaire rechtspleging. Juist toen de regeering meende dat baar voorstellen er heel goed voorstonden, kwam een militair vonnis de aandacht van den Rijksdag vragen, een vonnis zoo onmensche- lijk als men zich nauwelijks kan voorstellen. Een 7-tal reservisten die inspectie gemaakt hadden, waren onder den invloed van den drank geraakt en hadden in een dorpje bij Erfurt den boel opgeschept. Zij verzetten zich daarbij tegen de politie en moesten gevonnisd worden door den militairen rech ter omdat ze bun misdrfif gepleegd hadden op een oogenblik, dat ze den militairen

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1