N°. 2693. Zondag 27 Juli 1913. 26"te Jaar gam Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cte. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'tnden met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 0 nnr op den dag der uitgave Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regol moor 6 Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANG E VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex e l. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 30 Juli 1913, des voormiddags te lCP/s uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 24 Juli 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de Tweede Zitting van den Militieraad voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1914, dezer Gemeente zal plaats hebben te Alkmaar ten Staahuize op Maandag, den 4den Augustus 1913, des voormidd. te 10 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders; 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aan zien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uit spraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Voor bijonderheden, betreffende het geneeskundig onderzoek, de vrijstellingen, uitspraken en bezwaren tegen de uit spraken, wordt verwezen naar de bekend making aangeplakt op de publicatie borden. Texel, den 25 Juli 191.3. De Burgemeester voornoemd, GAaRLANDT. TEXEL, 26 Juli 1913. Bij de deze week te 's-Gravenhage gehouden examens, slaagde o.m.deheer W. F. Rackwitz, leerliiog van de zee vaartschool alhier, voor 3e stuurman, groote stoomvaart. Den Hoom 24 Juli. In hare gehouden vergadering van hedenavond besloot de feestcommissie om indien zulks mogelijk is een twee daagsch feest te houden en dan de datum te bepalen op 10 en 11 of 11 en 12 September, waarvan den 2den dag 's avonds- bij goed weder bioscoopvoor stelling in de buitenlucht, door den heer W. J. Hamers van Amsterdam. O osterend, 25 Juli. Bij het werken voor de nieuwe sluis tusschen hier en Oudeschild ondervindt men groote moeielijkheden, daar zich een steenlaag in den bodem bevindt. Met een kracht van 600 K.G. moet men soms verscheidene honderden slagen toebrengen, eer men het doel bereikt heeft. Meermalen ook splijten de palen, die dan weer vervangen moeten worden. Voor de aannemers is dit natuurlijk een tegenvaller. Uit het Leidsch Dbl. Dinsdagmorgen is te Kijkduin, gem. Loosduinen op het strand aangespoeld het lijk van het 14-jarig zoontje vandr. A. te Scheveningen, van wien men reeds vermoedde, dat hij de vorige week bjj het zwemmen naast het Ververschings- kanaal was verdronken. De vader, die opgebeld was, heeft het lijk van zijn kind per auto afgehaald. Aan de borst waren eenige wonden, ontstaan door het botsen tegen de Delflandsche hoofden. Te Rotterdam is een jonge stier, toebehoorende aan H. Verweij te Vianen en met de Lekboot aangevoerd, op de Oosterkade ontsnapt. Het achtervolgde en woest geworden dier rende door het plantsoen aan die kade en over het ter rein van het Maasstation, waar het ten laatste van den steiger der veerbooten in de Maas sprong. Uit de rivier opge haald en op den vasten wal gebracht, bleek het dier zoo woest, dat men het dood heeft moeten schieten. Het cadaver is naar het abattoir gebracht. Op de kermis te Waalwijk hebben twee beruchte sujetten uit Kaatsheuvel die pas uit de gevangenis waren geko men, twee metselaars uit Bezoyen ernstig met messen gestoken. Een van de met selaars had niet minder dan negen steken gekregen. De daders zijn nog denzelfden nacht van hun bed gelicht. De landbouwer J. N., te Waalwijk die bij het kersenplukken uit een boom is gevallen en daarbij den nek brak, is aan de gevolgen overleden. Te Herpen (N.-Br.) heeft de 22-jarige H. v. K., die twist had met Johannes Van Rooy, inplaats van dezen Van Rooy dien hij wilde treffen, den 19-jarigen Hendrikus Biermans levensgevaarlijk met een revolver getroffen. De dader is voortvluchtig. De gewonde is in het ziekenhuis te Grave opgenomen. Een scholier te Apeldoorn vond op straat een bankbiljet van f 1000 en bracht het naar het politiebureau. Daar was juist de heer O., die het geld verloren had, om opgaaf te doen van zijn verlies. Uitermate voldaan, was de heer O. zoo royaal de jongen die hem de f 1000 terug bracht een belooning te geven. De eerlijke jongen kreeg een dubbeltje. Maandagavond heeft in den Schinkel bij de Nieuwe Meer een aanvaring plaats gehad, tusschen een tjotter en een zeil schip, waardoor de tjotter licht bescha digd werd. Een der inzittenden, een jongeman, de botsing ziende aankomen, sprong over boord en daar hij niet zwem men kon, verdween hij in de diepte. Ofschoon geruimen tijd gedregd werd is het lijk nog niet gevonden. De heer D. van Buuren, de oom van het knaapje dat bij den brand te Hoogeveen om het leven kwam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag in het Ziekenhuis te Groningen overleden. Te Brussel is dezer dagen een fatsoenlijk gekleed man van ongeveer 50 jaar plotseling op straat neergestort en dood opgenomen. Bij onderzoek in een der hospitalen bleek, dat de man van uitputting gestorven moest zijn. Hij had geen enkel papier bij zich, waaruit zijn identiteit kon worden afgeleid. Evenmin werden andere voorwerpen bij hem ge vonden, waaruit men iets omtrent zijn persoon kon bepalen, zoodat het niet is mogen gelukken uit te maken wie de bedoelde persoon is. Dinsdag 22 Juli is te Beverwijk de duizendste wagon aardbeien in ver lading gebracht. Het hoogste aantal in vorige jaren bereikt was 764. Uit het Rott. Nbl. De logger Noordzee II keerde gisteren voortijdig uit zee naar IJmuiden terug omdat één der leden van de be manning plotseling doodgebleven was. Gebrek aan belangstelling. De tentoonstelling op het gebied van handel en nijverheid, enz. die ter gele genheid van de onafhankelijkheidsfeesten in September te Assen zou worden gehou den kan wegens onvoldoende deelneming in het waarborgfonds niet doorgaan. Te Appingedam werd een stroo-pers vervoerd, waarvoor 3 paarden gespannen waren. Twee kinderen van de arbeiders Pas en van Timmeren waren op de straat aan het spelen, ongemerkt zijn ze in aanraking gekomen met de wielen van het voertuig, met het treurig gevolg, dat het vierjarig zoontje van eerstge noemde spoedig overleed, terwijl het andere aan eene zijde van het lichaam gewond is. Argentijnsch vleesch. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de garnizoenen te Groningen en te Assen en zeer waarschijnlijk zal de Minister voor andere garnizoenen wel een zelfde besluit genomen hebben geen Argen tijnsch vleesch meer zal worden verstrekt. Intusschen is een onderhandsche aanbe steding gehouden voor de levering van inlandsch vleesch voor de genoemde garnizoenen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een veekooper aan den land bouwer P. Graveland te Stolwijk, voor 16 varkens, welke ongeveer II maanden oud waren, vergeefs f 2000 heeft ge boden. Een curiosum. Iemand biedt in een Haagsche blad te koop aan voor f 50: „een gouden tientje met hangend haar." Voor zoo'n rariteit zeker niet te duur. hollanclsch vee naar Japan. Het Noorden van Noordholland wordt tegenwoordig bezocht door eenige Japan ners, die vee van eerste kwaliteit aan- koopen. Bij den heer J. Ruiter, Oosterblokker, kochten ze drie koeien en een jonge stier samen voor f 3200. Pootjebaden. Onder een deel der bezoekers van onze zeebadplaatsen heerscht een gebruik, dat feitelijk een misbruik is en dat pootje baden genoemd wordt. Niet alleen kin dereu worden met bloote voeten de zee ingezonden, maar ook volwassen „dames" en „keeren" ziet men barvoets met tot over de knieön omgeslagen pantalons, hooge hoeden en sigaartjes in zee wan delen. De dames hebbeD, schijnt het, daarbjj alle schaamte verloren en geven een zeer slecht voorbeeld voor jongere personen. Niet zelden kan men zorg zame ouders zien, die met vereende krachten hun angstige kinderen naar zee sleuren en eerst tevreden zjjn, als het zeewater de voetjes der soms krom- beenige kinderen bevochtigd heeft. De goede zielen schjjnen te meenen, dat die kortstondige aanraking van het zoute water heilzaam werkt en zijn later stom verbaasd, als hun stakkertjes aan darm- catarrh of nieraandoening lijden niet tegenstaande al hun zorg. Het gevoel van onvoldoende gereinigde en onvoldoende gedroogde voeten, die weer in kousen en schoenwerk gewron gen worden, moet al heel weinig ver- frisschend zijn. Dat de werking van een dergelijk zee voetbad een gunstige zou kunnen z(jn, moet ontkend worden. Het kan slechts beschouwd worden als een gewoon zee bad, waarbij slechts een deel van het lichaam in het water komt en het overige deel, door loopen of door andere lichaams bewegingen, in het zweet geraakt. Weet niet haast ieder, dat een frisch hoofd en warme voeten gezond is en het omge keerde niet 1 Ook het met bloote voeten in het zand loopen wordt door vele kinderen slecht verdragen. Het ware te wenschen, dat ieder, die het strand betreedt een gedrukte waar schuwing ontvingPootje baden is on gezond 1 Of ieder het dan zou nalaten betwijfel ik zeer. Maar tegenover de het-zoo-goed- bedoelende ouders en hun kinderen ware men dan verantwoord. Moleschott. De opening der tentoonstelling te Amsterdam van de. ingezonden plannen betreffende de prijsvraag voor een dorps school, welke opening aangekondigd was tegen 23 Juli, is uitgesteld tot 26 Juli. De steenhouder J. A. is in het café van v. W. te Apeldoorn plotseling dood gebleven. Hij had „Maandag gehouden" en tegen den avond kwam hij in bedoeld cafe waar hij eenigen tijd bleef en zich in een hoek der gelagkamer terugtrok, waar de slaap hem overmande en de dood hem overviel. Vermoedelijk is overmatig drankge bruik de oorzaak van den dood. Te Zevenhoven geraakte het bjjna 5-jarig zoontje van den landbouwer T. Looij, terwijl men een voer hooi loste, te water, en werd een kwartier later levenloos opgehaald. Avonturiers. In een goederentrein te Winterswijk werden naar de Zutpb. Ct. mededeelt, door het spoorwegpersoneel Woensdag ochtend een tweetal Amsterdamsche jongens ontdekt, die zich heimelijk in den trein hadden verstopt op die wijze naar Duitschland wilden gaan. Als min derjarigen werden zij door de zorgen der politie naar Amsterdam terruggebracht. Eenige dagen geleden werd de brievenbesteller K. te Oegstgeest aange houden onder verdenking, zich gelden te hebben toegeëigend, die een ingezetene hem had meegegeven, om per postwissel te verzenden. Naar thans verluidt, heeft de aangehoudene bekend, het hem ten laste gelegde teit te hebben gepleegd. TEXELSCHE COURANT. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling kohier oan schoolgelden ouer het 3e kwartaal 1913. 3 Aanbieding gemeente-rekening ouer 1912 enz. 4 Vaststelling begrooting Algemeen Weeshuis uoor 1913. 5 Vaststelling rekening uan het fllgem. Armbestuur ouer 1912. 6 Ontslag-aanurage Mep G. Duinker, onderwijzeres in uak K aan de o. I. school te den Hoorn. 7 Vaststelling reglement uoor het Alge meen Armbestuur. 8 Plannen betreffende het maken uan een loswal aan den Hoorderdijk. 9 Adres uan het tramcomité om een bijdrage in de kosten uan een onderzoek naar de mogelijkheid uan aanleg en exploi tatie uan een tram ouer Texel. 10 Voorstel betreffende het instellen uan een onderzoek naar de mogelijkheid uan oprichting uan een drinkwaterleiding. 11 Afschrijuing belastingen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1