Marktberichten. Predikbeurten. Zooals men weet, heft het rijk, in hoofd som, een belasting op het dividend van naamlooze vennootschappen ad. f 2,50 voor elke f 100 dividend. Het nieuw ingediende voorstel strekt nu om te bepalen, dat het Rijk ook nog zal heffen 100 opcenten uitsluitend ten behoeve van de gemeenten. Dit voorstel zal ten goede komen aan alle gemeen ten, met dien verstande, dat het bedrag wordt geïnd door het Rijk en daarna onder de gemeenten verdeeld wordt naar gelang van het aantal personen, dat in elke gemeente, in dienst van de naam looze vennootschappen, werkzaam is. Het ontwerp heeft, zooals men ziet, het groote voordeel, dat men hier te doen heeft met een Rijksbelasting, zoodat de betrokken maatschappijen zich er niet aan kunnen onttrekken, door verplaatsing van haar werkkring naar een andere gemeente. Het ontwerp bevat voorts nog een andere bepaling, welke in dit opzicht wellicht niet zoo gunstig werken zal. In bijzondere gevallen in het ont werp nader omschreven zullen de gemeenten zelf nog, als extra heffÏDg, 60 opcenten kunnen heffen. Die maat regel gaat dus van de gemeenten zelve uit en daaraan kleeft dus het bezwaar dat verlegging van den zetel van de ge troffen maatschappij mogelijk is. De bedoeling is, dat een en ander zal ingaan 1 Januari 1914. Onder de huidige RegeeriDg zal de nieuwe toestand nog wel niet. zijn beslag krijgen. Maar de stem der noodlijdende gemeenten heeft nu al zóó lang en zóó luide geklonken, dat men wel mag aan nemen, dat een van de eerste daden van het nieuwe bewind zal zijn, om deze verbetering van den financieelen toestand der gemeenten tot stand te brengen. Voor Amsterdam zou dit vooruitzicht wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat wij voor 1914 van de dreigende ver hooging onzer inkomstenbelasting ge spaard bleven. N. v. d. D. Enkelen van het personeel van 't hotel „Everts" te Veendam, waren aan het stoeien. Een dienstmeisje kwam te vallen tegen de werkvrouw, de 64 jarige Hillechien Schuiling, wed. H. E. deBeij. Genoemde werkvrouw viel nu ook en wel met den buik op de schoenpunt van het gevallen meisje. Zij kreeg inwendige kneuzingen en is aan de gevolgen overleden. N. V. Crt. Bij den slager L. Drukker aan het Steenwijkerdiep, te Steenwijk, doet zich het zeldzame geval voor, dat een foxter- rier, die zelf vijf jongen heeft, ook nog de jongen van de huiskat zoogt. Zoo nu en dan komt moeder-poes zich van den welstand van haar kroost overtuigen en vlijt zich heel gemakkelijk bij de gansche honden- en kattenfamilie in de mand neer. 't Is een aardig gezicht. In Terwolde, gem. Voorst, staat in de lage landen langs de Wetering, ten gevolge van de hevige en aanhoudende regenbuien der laatste dagen, zooveel water, dat de boeren hun vee op den stal hebben moeten brengen. hoe die vruchten moesten worden opge- diend en bewaard. Van deze brochure werd aan de kasteleins, de fruitkweekers en -ver- koopers een afdruk toegezonden, hen opwekkende, mede in hun eigen belang den weg te bewandelen die hun daarin werd aangewezen en door den verkoop en de teelt van vruchten te bevorderen ook meer in den geest der drankbe strijding te handelen. Op enkele plaatsen werd daaraan ge volg gegeven, maar het resultaat bleef ons tot nog toe onbekend. Of het ook mede eenigszins een gevolg dezer actie is, weten wij niet, maar wel mochten we constateeren, dat op enkele perrons aan de groote stations geregeld goed fruit tegen billijken prijs verkrijgbaar is, waarvan door het reizend publiek veel gebruik wordt gemaakt. Wij achten het thans nogmaals den geschiksten tijd om u allen op deze attent te maken. Nog veel te weinig wordt in ons land het gebruik van vruchten als dorsLlesschend, voedzaam en gezond, bevorderd. „Besteedt uw geld, zoo gij dorst hebt, aan goede vruchten en gij zult er u beter bij bevinden dan wanneer gij er bier of andere alcoholhoudende dranken voor koopt. Vraagt op reis bij de caféhouders en in uw hotel naar vruchten en mettertijd zal ook op die plaatsen beschikbaar zijn wat gij verlangt." Dan volgt nog een kort uittreksel uit bedoelde brochure, opdat men wete wat er op de verschillende tijden van het jaar gevraagd kan wordenaardbeien, kersen, frambozen, aalbessen, kruisbessen pruimen, peren, appels, druiven, bramen en noten, in volgorde van half Juni tot in den laten herfst. Wil men ten slotte ook nog van buitenlandscbe vruchten, als bananen, sinaasappelen en citroenen, gebruik maken dan kan men het geheele jaar door fruit vragen en bekomen. Schager Ct. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 19 tot en met 25 Juli 1913 GEBOREN Jacob, z.v. Biem Vlaming en Pietje Timmer, Oosterend. Elisabeth, d.v. Johannes HuizingaenNeeltje Eijs, den Burg. Jantje, d.v. Simon Eelman en Cornelia Duinker,den Burg. "Willem Hendrik z.v. Willem Joban Bakkeren Anna Petronella Keesom, den Hoorn. ONDERTROUWD: Dirk Vlas en Hiltje Kooiman. GETROUWDHendrik de Ridder en Jo hanna van Syp. Jonas Visman enNeeltje van der Sterre. OVERLEDEN Margaretba Johanna Spigt oud 17 jaren, Koogerveld. Antje Visser oud 75 jaar, weduwe van Sijbrand Ellen Oost. Jannetje Ran oud 63 jaar, weduwe van Govert de Roos, den Burg. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: eenig waschgoed, 1 rozenkrans, 1 sleutel en 1 haarlint gevonden te den Burg. VISSCHERIJ-UVSI'ECTIE. Bekendmaking. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt. De Hoofdinspecteur der Visscherijen vestigt nogmaals de aandacht van be langhebbenden op het Koninklijk besluit van 29 Januari 1913 (Staatsblad no. 44), waarbij een nadere wijziging is gebracht in het Waddenzee-visscherijreglement en het Zuiderzee-visscherijbesluit, ingevolge welke wijziging DE MAASWIJDTE VAN DEN WONDERKUIL met ingang van 1 October a.s. 22 m.M. moet bedragen. 's-Gravenhage, 17 Juli 1913. De Hoofdinspecteur voornoemd, J. M. BOTTEMANNE. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Het 07igeluk op fort Erfprins. Naar wij vernemen, gaat het met de getroffenen, die nog verpleegd worden in het hospitaal, zeer goed. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Uit een dadelijk ingesteld onderzoek moet ge bleken zijn, dat het sluitstuk goed be vestigd was, zoodat deskundigen, die nog een nader onderzoek zullen instellen, zeker voor een moeilijk geval staan. Dbl. v. H. Invoer van fokgeiten van Zloitserscli ras. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar het Groot hertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar fokgeiten en -bokken van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een vol wassen geit of bok tot nader op te geven qnarantaineplaats, alle onkosten inbe grepen, f 45,— te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 5 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. Ingez. Dezer dagen is in de Rozenstraat te Rotterdam de 9-jarige J. M. bij het afspringen van een vrachtauto onder een aankomende locomotief van de Rott. Tram-Mij. geraakt. De arme knaap werd ongeveer 60 meter meegesleurd. Met verbrijzelde beenen, ernstige hoofdwonde en gekneusden arm werd hij van onder de locomotief te voorschijn gehaald en in hoogst bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij later overleed. Ongelukken. Te Veendam kreeg Albert Pinkster, werkzaam in de dextrinofabriek van de firma O. Meyer, een onderdeel der machine op het hoofd. Hij overleed kort daarna. Hij laat een weduwe met 7 kinderen achter. Dbl. Dezer dagen omstreeks 5 uur werd te Zaandam aan boord van het Duitsche stoomschip „Hedwig" de wickman Al- bert Jonas gegrepen door de winck, ver moedelijk doordat hij met zijn voet de afsluitkraan openstootte, terwijl hij bezig was met smeren. Hij werd rondgeslin gerd en geraakt9 bekneld tusschen ronsel en stander. De borstkas werd hem in gedrukt en de rechterarm ernstig ge kwetst. Hij overleed gedurende het vervoer naar het Ziekenhuis, Een zijner makkers, Van den Berg uit Rotterdam, die hem te hulp schoot, geraakte met de hand bekneld tusschen ronsel en staaldraad en verloor drie vingertoppen. (Hbld.) Ondeugend. Woensdagavond waren vertelt de Amsterdamscbe corresp. van het „Utr. Dbl." Pisuisse en Blokzijl op d9 ten toonstelling „de Vrouw." Max ging aan de piano zitten, prelu- dieerde zachtjes. Louis schraapte zijn keel voor den proloog. Daar zag hij op het glimmend zwart van den vleugel eenig stof liggen dat tijd had gehad tot een vrij dikke laag te cumuleeren. Met zijn wijsvinger veegde hij een streepje in het onrein. Toen. den vuilen vinger toonend aan het auditorium, be gon hij„De Vrouw in 1913." De verkeerde. Te Herpen (N'Br heeft de 23-jarige H. v. K. die twist had met J. van Rooy, in- plaats van deze, den 19jarigen Hendrikus Biermans levensgevaarlijk met een revol ver getroffen. De dader is voortvluchtig. De gewonde is in het ziekenhuis te Grave opgenomen. De lanndbouwer H. V., te Katwijk aan Zee, had het ongeluk door de glad heid van een stoep uit te glijden, ten gevolge waarvan hij een been brak en nog denzelfden avond per rijtuig naar 't Ziekenhuis moest worden vervoerd. Voor eenige jaren trof den heer V. een dergelijk ongeval, waarvoor hij toen ook elders moest worden verpleegd. Toezicht op alcoholvrije dranken. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat met medewerking van het Rijksbureau voor Voedingsmiddelen een algemeene controle op de samenstelling van alcohol vrije dranken in voorbereidfhg was. De toen ontworpen regeling heeft schipbreuk geleden op de weigering yan de kleinst mogelijke meerderheid in den Ned. Bond van Fabrikanten van Limonades etc. om ook waar geeu gemeentelijke keurings diensten bestaan zich volledig te houden aan de in overleg met do direc teuren dier keuringsdiensten vastgestelde eischen betreffende de samenstelling van goede dranken. Van de zijde der drankbestrijders, die zich in het belang van bun werk zeer interesseerden voor bedoelde controle, is sedert getracht de zaak weer in het goede spoor te brengen. Naar wij vernemen, hebben kort ge leden, tusschen ter zake zeer invloed rijke personen, nieuwe besprekingen plaats gehad, die er allerwaarschijnlijkst toe zullen leiden, dat binnen afzienbaren tijd, door de welwillende fabrikanten de volledige controle wordt aanvaard, waar na met medewerking, speciaal ook van de drankbestrijders van verschillende richting, die controle zich allengs over alle fabrikanten zal uitstrekken. De 61-jarige mej. E. viel in haar woning, aan de Zeilvest te Haarlem, van de trappen. Maandag is zij overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Gemakkelijke vischvangst. Te Nieuw Vennep zag men dezer dagen in vaarten en tochten een groot aantal visschen geheel of gedeeltelijk bedwelmd aan de oppervlakte van het water drijven. Er waren zelfs flinke groote snoeken bij. Dadelijk waren er luidjes, die er op uit gingen, om ze te vangen en te scheppen, en ze hadden werkelijk een flinke zooi visch. De oorzaak van dit bedwelmen moet gezocht worden in het vele versche water, het z.g. grondwater, dat in de vaarten uit de landerijen was afgezakt. Makke diertjes. Te Bredevoort heeft een roodborstje boven een zaagmachine van de stoom- draaierij der firma Veldkamp een nestje gebouwd en voelt zich daar zeer op haar gemak, waar ze voor de tweede maal reeds jongen heeft. Een clubje toeristen uit Gent, die een bezoek aan Walcheren hadden ge bracht, arriveerden met de laatste boot uit Vlissingen te Neuzen. In de meening dat zij zich haasten moesten om den trein voor Gent te halen, werd het ten slotte op een loopen gezet. Dit scheen te veel voor een bij het gezelschap behoo renden corpulenten 30-jarigen heer. Deze zakte nabij het station op den weg ineen. In bewusteloozen toestand is hij door zijn reisgezellen met hulp van anderen in den trein gebracht. Tegen het aan komen van den trein in Gent was om een dokter getelegrafeerd, doch deze kon den steeds bewustelooze geen hulp bieden. Ongeveer half 12 's nachts voerde men hem met een brancard huiswaarts, doch onderweg overleed hij. Het overmatig loopen schijnt hem een hartaderbreuk te hebben bezorgd. Een belangrijk wetsontwerp. Door de Regeering is ingediend een ontwerp tot wijziging van de Gemeente wet, dat voor de financiën der groote steden belangrijke gevolgen kan hebben. Machine gesprongen. In de fabriek van de heeren De Vries Znstaande nabij Barneveld, is een machine voor de fabrikatie van ijs met veeselijk geweld uit elkaar gesprongen. Een zich in de nabijheid bevindende monteur kreeg hevige brandwonden aan hoofd en handen. Een stuk der machine ter zwaarte van eenige honderden kilo's is als glas afgeknapt. Vruchten beter dan drank. In Friesland wordt dezer dagen op ruime Schaal onder de bevolking verspreid vanwege de Friescbe Propaganda-com- missie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, het Provinciaal Comité van Friesland der Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereeniging de Friesche Propaganda- commissie van het Kruisverbond en den Bond van afdeelingen der Gereformeerde Veieeniging in Friesland een vliegend blaadje onder het bovenstaande opschrift en van den volgenden inhoud: „In 1910 werd door de Friesche Pro- paganda-commissie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken eenige actie gevoerd, om door aanprijzing van fruitgebruik het alcoholgebruik te bestrijden. In overleg met, en met medewerking van den heer H. de Greef, tuinbouw kundige te Frederiksoord, werd in een brochure uiteengezet, welke vruchten daartoe het meest geschikt waren en Zondag 37 Juli 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Tm, 10 uur ds. K. Straatsma, van Ferwerd. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de Kerk. Waal, Tm, 10 uur da. van der Waa. H. Doop. Koog, Tm. 10 uur ds. G. J. van Hoogstraten, van Zeist, Oudeschild Tm. 10 uur ds. Norel. Den Hoorn Tm. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal, OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien )ds. M. Rooseboom. nam. 3 uur van Hillegersberg DOOPSGEZINDE GEMEENTE. OosterendVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 30 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Schagen, 24 Juli. Aangevoerd: 20 Geldekoeien f 190 a i 240 105 Vette Koeien i 200 a f 380,00;

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2