Binnenland» Gemengd Nieuws. Predikbeurten. I Marktberichten. jÉS?*0 Advertentiën Advertentiën. Holl Maats. v. Landbouw Vergadering van leden Vette Varkenslappen, Doorregen lappen, Boterhamworst, @®n motorbrookkap. Firma LANGEVELÜ DE J100IJ, TEXEL, 6 Augustus 1913. Naar ons van die zijde wordt mede gedeeld, zullen, door de padvinders uit Baarn, hier gekampeerd, met toestem ming van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, den ingezetenen lijsten worden aangeboden. üe opbrengst zal moeten dienen voor Maandag a.s. te houden volksfeesten, enz. 's avonds worden marmergroepen vertoond en na afloop daarvan zal bal worden gehouden. Het batig saldo zal evenals het vorig jaar bestemd worden voor een liefdadig doel. Wij twijfelen niet of de baten zullen in ruime mate toevloeien en gezien de belangstelling in de padvinders, zullen de feestelijkheden zeker slagen. De Zondag j.l. gehouden voetbal wedstrijd op het sportterrein alhier, tusschen Volharding van Oudeschild en Texel II, eindigde in het voordeel van Volhardiog met 7 4. Artt. 3G9 en 370 Invaliditeitswet. De „Staatscourant" 179 bevat een Kon. Besluit van 29 Juli, waarbij, gelet op art. 375 van de Invaliditeitswet en op art. 2 van het K. B. van 19 Juli 1913 „Stbl," 330 wordt bepaald dat ten benoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet het rijk zal worden verdeeld in districten. Tot Helder behooren de kantons Plelder en Schagen. Benoemd zijn tot VoorzitterA. Bommel, lid van den gemeenteraad van Helder. LedenG. Wijdenes Spaans, burge meester van Anna PauwlownaJhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Schagendr. H. Uver, geneesheer te Texel. Secretaris, tevens lidW. Visser, leeraar Normaalschool te Helder. Dbl. De Cocksclorp. De j.l. Zaterdag gehouden proeftocht met de bij „de Krim" gestationeerde reddingsboot is uitstekend geslaagd. Boot en materieel waren in goeden toestand. De oefening met het vuurpijltoestel en de zoogenaamde „broek" hadden goede resultaten. 5 leden van het plaatselijk bestuur, waaronder het hoofd der gemeente waren bij de oefening tegenwoordig. De zee was verre van kalm. Zondag j.l. werd nabij het poldertje „De Volharding" een wedstrijd gehouden tusschen de voetbalclubs van de Cocks- dorp en De Koog. De uitslag was, dat De Cocksdorp won met 9—2. Oudeschild, 5 Aug. Naar men ons mededeelt heeft de beer R. E. H. de Jong, proponent tot den Heiligen Dienst te 's Gravenliage, voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Vlieland. Den 15 Aug. hoopt de heer G. Schaafs- ma, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij Posterijen en Telegrafie. De heer Schaafsma heeft tijdens zijn bijna tienjarig verblijf alhier een ieders achting en waardeeriDg verworven. Uit het Rott. Nbl. Electrische verlichting van het Damplein. Burgern. en Weth. van Amsterdam stellen voor het Damplein met de om liggende straten en aansluitende ge deelten door 34 booglampen te verlichten. De kosten van aanleg, stroomverbruik enz. zullen f17,500 bedragen. Tevens wordt voorgesteld het Dam plein te asfalteeren. De uitvoering van dit plan zal f 70,000 vorderen. Het monument „Naatje" zal dan worden verwijderd en de samenstellende deelen voorloopig naar den tuin van het stedelijk Museum worden overgebracht, om het monument later, na te zijn gerestaureerd, een plaatsje te geven op een daarvoor geschikt terrein in het plan uitbreiding Zuid. Predikanten-geheelonthouders. Van de 1600 predikanten der Ned. Herv. Kerk zijn 479, d.i. 30% geheelont houder. Dat zijn strijdkrachten die iets kunnen doen3.S. Vrees... voor bankbiljetten. Men meldt uit Amsterdam Bij neringdoenden alhier en andere personen, die zaken drijven schijnt een soort vrees voor bankbiljetten te bestaan en niet ten onrechte. Het is toch bekend dat hier ter stede valsche bankbiljetten van f 100 in omloop zijn. Een der laatste avonden van deze week heeft zich in verband daarmede op de E.N.T O.S. een eigenaardig yoorval voorgedaan. In het café „Oberbayern" werd door een bezoe ker een biljet van f100 in betaling aan geboden. Daar het den ontvanger wat verdacht voorkwam, werd het voor een valsch biljet gehouden, en de bezoeker door de politie in bewaring genomen. Vrij spoedig bleek 's mans onschuld want bij onderzoek bleek het biljet echt te zijn. Alleen zag het bewuste bank papiertje er nieuw uit, hetgeen tot het on juiste vermoeden aanleiding had gegeven. De bezoeker werd natuurlijk, toen het misverstand was opgehelderd, op vrije voeten gesteld. Een gelukkige redding. De leerling der zeevaartschool te Helder, Schat, die ten einde zijnezeedagen te maken een reis medemaakte met het Ned. stoomschip „Mars" thuisbehoorende te Amsterdam, is Woensdagnacht inde Noordzee over boord geraakt, zonder opgemerkt te worden. Nadat hij eenigen tijd had rondgezwom men heeft hij getracht door roepen de aandacht te trekken van een voorbij varend stoomschip, wat evenwel niet gelukte. Toen wederom een stoomschip in zijne nabijheid kwam, herhaalde hij ziju hulp geroep, hetgeen aan boord werd opge merkt. Dit stoomschip bleek het pant serschip „Piet Hein" te zijn. Aan boord werd de machine direct stop gezet, het zoeklicht in werking gesteld en een sloep gestreken om den drenkeling te hulp te komen, welke hem behouden aan boord bracht. Schat had toen ongeveer vijf uur rondgezwommen. De „Piet Hein" heeft de geredde Vrijdagmorgen te Helder aan wal gezet. Fietsdief te water. In 't Weteringplantsoen te Amsterdam stond een fiets onbeheerd. Daarvan maakte een 19-jarige jongen gebruik om het voertuig mee te nemen. Zich ontdekt ziende, sprong hij echter in de Buitensingelgracht om zoodoende aan de politie te ontkomen. Deze was echter te vlug af en arresteerde den jongen toen hij aan de overkant op het droge was gekomen. Uit het Leidsch Dbl. In de Amerikaansche ministeries schijnt een ruimere geest te heerschen dan in de meeste bureau's op de wereld. Daarvoor pleit althans een uitspraak, die dezer dageu in een der ministeries te Washington werd gedaan en waar mede zich de „New-York Times" bezig houdt. Het betreft een chef-de-bureau Hestee, tegen wien zijn chef wss opge treden omdat hij een dame op zijn bureau had gekust. De chef had de beambte ontslagen en het geval aan den minister medegedeeld. Maar de minister besliste, dat het toelaatbaar was een meisje te kussen waaimede men samen werkt, want in ieder geval zou het meisje zelf daartoe aanleiding hebben gegeven. En inderdaad bleek uit het onderzoek, dat zij heelemaal niet had geklaagd over den kus. Zij klaagde slechts over de drukte, die men te Washington maakte over een kusje en bood geërgerd haar ontslag aan. Maandag hebben W. Klaasen en T. den Duik, met gevaar voor eigen leven, een heer en een dame gered, die zich te Scheveningen te ver in zee hadden ge waagd. Ver. gedreven zorg. Sedert jaren is in Tricht, tot de ge meente Buurmalsen behoorende, geves tigd een Koninklijk goedgekeurde ver- eeDiging ter bevordering van getrouw schoolbezoek. Dit jaar kon zij aan haar voornemen, een kinderfeest te organiseeren geen gevolg geven, omdat de burgemeester.... 6 uur namiddags kinderbedtijd achtte. Dezelfde zorg toonde Z. E A. in de verkiezingsdagen .oor de grooteren. Later dan tot 'savonds 10 uur mocht geen der politieke vergaderingen duren Het nut van een politiehond. Een meisje te Rilland (Zeeland) had een armband verloren, waaraan haar familiestuk was. Men kwam op de gedachte, een politie hond te laten werken. Deze hond, eigendom van den heer C. K., kreeg lucht aan een kleedingstuk van 't meisje en slaagde er in, den verloren armband op een uur afstand» van het dorp, in het hooge gras terug te vinden 1 Tel. Op de Laan van Meerdervoort, te 's Gravenhage is een tramconducteur, die 't hoofd buiten de trambalcon stak, juist toen een verhuiswagen voorbijreed, daar door zoodanig verwond, dat hij bewus teloos werd. Na door den dokter van den eerstehulpdienst verbonden te zijn, is hij in het Diaconessenhuis opgenomen. Zijn toestand is thans vrij gunstig. Moeilijke redding. Zondagmiddag leerde de 35-jarige v. d. Horst, uit de Zoomstraat te Rotterdam, zijn 20-jarige zuster fietsen, op den straatweg te Overschie. Het meisje reed weldra in de Schie; v. d. Horst sprong dadelijk van zijn fiets met groote vaart in het water, doch kwam niet meer boven. Intusschen was zijn zuster spoedig door eenige wandelaars behouden op den wal gebracht. Met een roeibootje voer men te hulp om naar v. d. Horst te visschen, doch vruchteloos. De in de nabijheid wonende Jacob Rodenburg sprong daarna in de Schie en dookhij zag v. d. H. op den bodem liggen, doch was niet by machte den drenkeling alleen boven te krijgen. Met zijn broer Pieter, die zich ook te water begaf, gelukte het v. d. Horst bewusteloos op den wal te brengen, waarna zij met een politieagent uit Rotterdam met veel moeite de levensgeesten opwekten. Na van droge kleeren te zijn voorzien kon men huiswaarts gaan. v. d. Horst had ongeveer een kwartier onder water gelegen. Oud vrouwtje door een fiets over reden en gedood. Een treffend ongeval heeft te Gestel (Noord-Brabant) plaats gehad Zekere v. d. H. heeft de 84-jarige vrouw E. Kluijtmans met een rijwiel overreden. Hevig aan het hoofd verwond werd zij opgenomen en is reeds enkele uren later aan de gevolgen ov'erleden. De fietser bevindt zich in arrest, ter wijl het lijk werd in beslag genomen. Zondagmiddag is ter hoogte van de Hugo Rijkenlaan aan den Oostsingel te Delft een kinderwagen aangereden door een auto. De kinderwagen werd vernield en het kind over den weg geslingerd, het be kwam gelukkig geen letsel. De bestuurder van den auto, die aan het ongeval geen schuld had, verzachtte het leed der vrouw, die den kinderwagen bestuurde met 2 zilveren achterwielen. Hulde aan den politiehond. Luitenant C. v. U te Delft, was Zater dag met andere heeren aan 't voetballen op het excercitieterrein aan de Buiten- watersloot aldaar en miste, kort na 't koffiedrinken, zijn portemonnaie, met een beteekenend bedrag. Daar de vrouw van den concierge aan wie de luitenant be taald had, niets gevonden had, werd het terrein grondig afgezocht, waarbij een 50-tal infanteristen hulp verleenden. De portemonnaie werd evenwel niet gevon den. Ten einde raad werd de hulp der politie ingeroepen en weldra verscheen de majoor van politie Luijendijk met zijn hond „Rosa" ten tooneele. Het schrandere dier dat aan een der handschoenen van den luitenant „lucht" kreeg, had weldra de portemonnaie, welke onder den grond verstopt was, gevonden en groef haar op. Waarschijnlijk had iemand de porte monnaie gevonden en verborgen, met het doel den buit te halen, als de baan vrij zou zijn. Slimme kooplieden. Het Veluwsche dorpje Spakenburg werd 9nkele weken geleden bezocht door stad- sche kooplieden, die veel geld gaven voor oude kasten, kabinetten en ladetafels. Tevens werd dan een kleinigheid, een oud bordje, vaasje, zilver doosje etc. voor weinig geld gekocht en deze kleinig heden werden dadelijk meegenomen, terwijl de groote stukken zouden worden afgehaald. Tot heden zijn do koopers nog niet teruggekomen en men is gaan begrijpen, dat ze ook wel nimmer komen zullen. Woensdag 6 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. Zondag 10 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm, 10 uur ds. Norel. H. Doop. Koog, Vm. 10 uur ds. van Hoogstraten, I van Zeist. Oudeschild V.m. 10 uur ds. van Grasstekj Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging tT. A. OosterendNam 3 uur ds. van Grasstek Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 4 Aug, Aangevoerd: 3 Paarden f 100 a f 250. 2 Veulens f 85 a f 125. 4 Nuchtere Kalveren i 16 a f 18.00 102 Schapen f 24.00 a f 28. 494 Lammeren 1 15,a t 16,00. 1 Schram f 40. Amsterdam, 4 Aug. Aangevoerd 245 Runderen, le kwal. 82 k 88 ct. j*1 2e kwal. 76 a 80 ct. 3e kwal. 72 a 76 ct. I 85 Melk- en Kalfkoeien 1 280 a f 350, 58 Nuchtere Kalveren 1 12,a. f 18, 489 Vette Varkens 56 a 60 ets. Purmerend, 5 Aug. Aangevoerd 684 Runderen waaronder: 424 vette koeien 75 a 90 Ct. per KG, lq„ Gelde koeien f 160 230 Melkkoeien f 180 4 310. 68 stieren. 192 vette kalveren 1 0,80 a f 1 00 p. Kg, 314 Nuchtere kalveren f 14a t 28 1412 Schapen f 26 k 135,00 909 Lammeren t 13,a f 18,00 345 vette varkens f 0,56 a 10,60 per Kg.; 55 magere varkens f 20 a 131, 374 biggen f 9 a 1 15 kipeieren f 4.25 a f 4.75 per 100; Purmerender Cct. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren HARRETJE JOIIANAA, dochter van C. SAR1S Cz. en A. SARIS—Boerhorst. Driehuizen, 2 Augustus 1913. Afd. TEXEL. op Dinsdag 13 Aug. 's avonds 8 uur in Hotel de Zwaan. Agenda Ingekomen stukken. Benoeming keurmeesters. Bespreking algevaardigde en inzending den Haag. Diversen. Namens het bestuur H. W. KEESOM, Voorz. Jac. KIKKERT Nz. Secr. herinnerend aan de door haar verzonden rekeoiDgen, beveelt zich beleefd aan voor afdoening van dezelve. Over het bedrag der met 13 Aug. niet voldane posten zal zij de vrijheid nemen na dien datum kwi tantie te doen aanbieden. 35 cent 49 cent per pond, 9 cent per ons, Aanbevelend, C. VISSER, VERLOREN, gaande van Oudeschild naar den Burg Terug te bezorgen tegen belooning. D. SCHEMA HER,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2