Gemengd Nieuws. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het kohier van schoolgelden over het 3e kwartaal van 1913, vanaf heden gedurende vijf maan den ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 12 Augustus 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Oudeschild, 12 Aug. Mej. N. C. Mets is met ingang van 16 Aug. e. k. benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Driehuizen, gemeente Zuid-Schermer. Zondag j. 1. maakte de gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening" een boottochtje met de „Texelstroom" naar Alkmaar. Behalve de leden der vereeni- ging hadden nog een 4U-tal particulieren van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Het eerste gedeelte van de tocht ken merkte zich door slecht weer n. 1. regen en zwaar onweer. Later klaarde gelukkig de lucht op en toen men te Koedijk was aangekomen, waar de meesten uitstapten om de reis te voet naar Bergen voort te zetten, werd het en bleef het den geheelen dag prachtig zomerweer. Te 5,30 's avonds werd de terugreis uit Alkmaar ondernomen, zoodat men te ruim half tien weder behouden in de Haven arriveerde. In 't algemeen was men over dit tochtje voldaan. Aan boord waren allerlei ververschingen te bekomen. Toen Zondagmiddag j.l. „De Dage raad" de Haven verliet, wilde een marine sloep haar juist binnengaan. Dit gelukte echter niet. Door een of andere ver keerde wending geraakte zij vast achter het Westelijkste Havenhoofd. Wat voor pogingen de Janmaatjes ook aanwendden om haar los te krijgen, het gelukte hun niet. Eerst des avonds mocht een uit Nieuwediep aangekomen stoombarkas er in slagen haar weder in vlot water te brengen. Vlieland. Het aantal badgasten in den aanvang van het badseizoen niet zeer groot, ver meerdert bij den dag. Nu het eindelijk zomer gaat worden, geniet men volop aan het strand, bovenal wel de jeugd die rijk vertegenwoordigd is. Het Congres van de S. D. AP. Zaterdag en Zondag j 1. werd te Zwolle het congres gehouden van de S.D.A.P. inzake de Kabinetscrisis. Er was een groote opkomst van afge vaardigden en vele sprekers voerden het woord. Bij stemming over de resolutie van de meerderheid die zich voor de aan vaardi ging van portefeuilles uitspreekt, wordt deze resolutie met 375 tegen 320 stem men verworpen, 15 stemmen waren blanco. Het congres heeft zich dus in principe uitgesproken tegen de aanvaarding van ministers-portefeuilles. Uit het Rott. Nbl. Een vader van driehondml kin deren. Te Tulsa in de staat Oklahoma woont Charles Page, die zich in het bezit van een vermogen van 12 milioen verheugt en die een groot kindervriend is. Hij heeft 300 kinderen aangenomen en hoopt dat het er duizend zullen worden, eer hij sterft. In zijn testament staat ver meld, dat zijn vermogen gebruikt moet worden om arme kinderen te onder steunen en om een kinderhuis, dat hij te Sandsprings, een voorstad Tulsa, heeft laten bouwen, te onderhouden. Page heeft een extra tramlijn naar het huis laten leggen, die het verbindt met een school, welke eveneens door hem opge richt werd. Hij heeft allen jongens en meisjes, die den cursus volgen, beloofd, dat zij op zijn kosten naar de oen of andere universiteit mogen gaan om daar hun opvoeding te voltooien. Brongas in de haar lemmer meer. Trots de vooruitzichten, dat te eeniger tijd in Haarlemmermeer verlichting zal komen door gas of electriciteit, gaan toch verschillende landbouwers maar voort broogas-installaties aan te laten leggen en met het grootste succes. Nu zijn er weer een 5 tal installaties in aanleg. Het schijnt met een en ander voor- deeliger uit te komen, dan aanleg van gas of electriciteit ooit zal worden. Uit de Opr. Haarl. Cour. Onweer en brand. Tijdens een kort doch hevig onweer dat te Haarlemmermeer Zondag woedde sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van den landbouwer C. van den Heuvel aan den Sloterweg bij den Kruisweg aldaar. De bewoners waren allen ter kerke. In een oogenblik tijds stond de groote, nieuwe landbouwschuur in lichte laaie. Behoudens 12 voer hooi was van den oogst nog niets binnen. Spoedig was de brandspuit van Hoofd dorp ter plaatse. Het blusschingswerk geschiedde onder leiding van den burge meester. Het woonhuis bleef dank zij het energiek optreden van de brandweer gespaard. Van den inventaris is zeer weinig verbrand wijl er voldoende gelegenheid was die te redden. De boerderij en inboedel zijn verzekerd bij de maatschappij „de Nederlanden". Omveer te Amsterdam. Zondagochtend sloeg de bliksem in het perceel Spaarndammerdijk 99. De familie van drie hoog zat Juist aan tafel, toen het plaats vond. Een 13-jarige jongen werd getroffen en sloeg tegen den grond, terwijl in de kamer vrij veel schade werd aangericht. De brandweer behoefde niet gealarmeerd te worden. De knaap werd naar het Binnengasthuis vervoerd, doch zijn toestand bleek niet ernstig te zijn, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de schrik hem parten speelde. In de Van Limburg Styrumstraat sloeg de bliksem op een der huizen, zonder ongelukken te veroorzaken. Enkele dakpannen werden weggeslagen. In de 2e Nassaustraat sloeg de bliksem in een geveltop, die daardoor op straat terecht kwam en bij den val ook de spiegelruit van de in die straat gevestigde bakkerswinkel van gebrs. Janus ver nielde, hetgeen belangrijke schade in de winkelkast veroorzaakte. Jubileumpostzegels De ter gelegenheid van de Onafhanke lijkheidsfeesten uit te geven Nederland- sche jubileum zegels zullen (volgens het Hbl.) de volgende beeltenissen dragen H.M. de Koningin in de waarden van 10 cent, 50 cent en 10 gulden Koning Willem I in die van 2'A cent, 12Va cent en 1 guldenKoning Willem II in die van 3 cent, 20 cent en 2'A gulden, en Koning Willem III in die van 5 cent, 25 cent en 5 gulden. De postzegels zullen eerst in de laatste maanden van het jaar voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. Garnizoenszwaluwen. In de infanteriekazerne te Delft, huist op een bewoondecbambrée een zwaluwen echtpaar met zijn telgen. Terwijl de manschappen na een vermoeiden dienst zitten te eten, komen de beestjes bij hen om uit den pot mee te deelen. Mijn-ongeluk. Men seint ons uit Kerkerade In de dominiale mijnen is bij een dyna- mietontploffing de mjjnweiker K. gedood. De directie der mijnen stelde onmiddel lijk een onderzoek in, waarbij weder een ontploffing plaats had, thans met het noodlottig gevolg, dat een opzichter en twee mijnwerkers getroffen werden. De toestand van den opzichter en een der mijnwerkers is zorgwekkend, de andere mijnwerker is licht gewond aan hoofd en handen. Voorts vernemen wij, dat de leveran cier van het dynamiet terstond een onderzoek heeft laten instellen. Minister Colijn. Men meldt aan de Opr! Haarl. Crt In de „Zuid-Hollander" komt het be richt voor (ook door ons vermeld), dat aan minister Colijn door de Regeering zou worden opgedragen eene zending naar China om van advies te dienen betreffende de houding der Regeering tegenover de Chineezen kwertiën der Nederlandsche koloniën. Dit bericht is niet juist. Wel bestaat bij den heer Colijn het plan om eerlang naar China te vertrekken, doch dit met het oog op particuliere belangen. Nederland en Venezuela. Dezer dagen vroeg „X" in een inge zonden stukje in de „Tel." of in West Indië een Nederlandsche oorlogschip aanwezig is om, naar aanleiding van de landing van Castro in Venezuela voor onze belangen te waken. Castro toch zwoer indertijd zich op Nederland te zullen wreken. Naar aanleiding daarvan kunnen wij mededeelen, dat ons uit de beste bron werd medegedeeld, hoe Hr. Ms. „Zeeland" in de Carabiscbe zee gestationeerd is met het het oog op onze belangen in de West. Deze bodem maakt in den regel tochten tusschen Suriname en Curasao. Thans is de „Zeeland" op weg van Suriname naar Curasao, doch niet speciaal met het oog op Castro's ageeren. Bevordering van den volkszang. Als antwoord op een uitvoerig schrij ven over de beteekenis van de ver schillende uitgaven van „Kun je nog zingen, zing dan mee!" en het aanbieden van pres. ex. van de koorwerken van den heer P. Jonker en de orkestparti turen voor Harmonie en Fanfare van den heer N. A. Bouwman mocht de heer J. Veltkamp dezer dagen den dank ontvangen van H. M. de Koningin. Op tal van plaatsen is tijdens de on- afhankelijkbeidsteesten reeds gebleken, dat de eenvoudige instrumentatie der nationale volks(school)!iederen van den beer Bouwman zeer bevorderlijk is voor den Nederlandschen Volkszang. De rubriek Voor de damesin het R. Nbl. bevat het volgende De autoriteiten en het parlement van den staat Illinois hebben voldaan aan de wenschen der vrouwen inzake de toekenning aan de vrouwen van stem recht. Dezer dagen zijn de eerste ge meenteraadsverkiezingen onderde nieuwe wet gehouden en is gebleken, dat slechts tien procent van de volgens de wet kiesgerechtigde vrouwen zich de moeite gegeven hebben van haar stemrecht gebruik te maken. De leidsters der vrouwenbeweging zijn zeer onder den indruk van dat resultaat, zij hopen echter dat in de toekomst verandering zal komen. Bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen te Geneva, waarbij het in hoofd zaak ging om de oprichting van een openbaren kindertuin van gemeentewege, verschenen zelfs van de 600 leden der vrouwenverenigingen er slechts 180 aan de stembus. In de allereerste plaats is het feit verrassend, dat juist die vrouwen wegblijven, welke vroeger het luidst om het stemrecht riepen. Alle pogingen, om de dames tot het vervullen van haar stemplicht over te halen, werden beantwoord met uitvluch ten. Sommigen waren van meening, dat men alleen in een elegant costuum 's namiddags naar de stembus kon gaan en anderen lieten zich zelfs door de automobielen der kiesverenigingen niet verleiden, te gaan stemmen, omdat ze naar zij beweerden hun huishouden zelfs geen half uur in den steek konden laten. Met de portefeuille naar bed. Een bewoner vyi de Saenredamstraat te Haarlem ging 's avonds naar de kermis, en liet bij vergissing zijn porte feuille met f 395 op bed liggen. Om 12 uur kwam hij thuis en o schrik 1 de portefeuille was verdwenen 1 Dadelijk werd aangifte gedaan bij de polite. Deze onderzocht in den loop van den nacht het huis, de thuisgebleven kinderen werden ondervraagd, maar de portefeuille bleef wegtotdat om 8 uur 's morgens de moeder van den portefeuillebezitter opstond en kwam vertellen, dat zij de portefeuille maar opgeborgen had toen zij die op bed vond. Invloed van den Noordenwind op het vee. In den laatsten tijd hebben vele vee stapels, in het bijzonder die uit de noor delijke deelen van Friesland, geducht te lijden van de zoogenaamde „droop". Melkgevende koeien, daardoor aange tast, dalen onrustbarend in haar op brengst voor geweide runderen houdt het den groei geducht tegen en waar het jongvee er aan lijdende is, daar geraken meermalen een of meer spenen voor goed verloren. Ervaren veetelers hebben ons ver zekerd, dat de oorzaakt dezer schadelijke bezoeking is te vinden in den langen tijd geheerscht hebbenden noordenwind. Leeuw. Ct. Groote vraag voor paarden. Nog nimmer is de vraag voor paarden zoo groot geweest als tegenwoordig. Op bijna alle plaatsen in Nederland en dus ook daar waar men hier vroeger niet aan dacht, worden tegenwoordig mon steringen gehouden. De besteede prijzen zijn echter niet hoog, zelden wordt meer dan f 600 betaald, doch men betaalt dien prijs tegenwoordig voor paarden die vroeger een paar honderd gulden minder waard waren. Zoowel voor het Duitsche als voor het Fransche leger worden paarden gekocht. De aankoopers voor het Fransche leger zullen echter wel wat kalmeeren, daar een groot gedeelte van de paarden bestemd voor het leger na te zijn aange boden, als ondeugdelijk voor het doel, werden afgekeurd. (O. P.) BOOMEN IN STAD EN DORP. In het „Bouwkundig Weekblad" geeft de tuin-architect Springer eenige opmer kingen over het z. g. „kandelaren" van boomen. Het is een zeer lezenswaardig artikel doch voor ons te groot om het in zijn geheel over te nemen wij ontleenen er echter het volgende aan „Onder de hiei bedoelde kunstbewerking verstaat men, zooals bekend mag wor den veronderstelt, het snoeien op zóó danige wijze, dat alleen de hoofdtakken behouden blijven, en al het overige, zoo wel takken als twijgen, verdwijnt. Men past het in den regel toe (ook hier op Texel wordt het veelvuldig ge daan) als de voortgaande groei der boomen om de een of andere reden hinderlijk begint te worden. De heer Springer klaagt er over, dat zoo weinig menschen zich kunnen ver plaatsen in de plaats van hen, die ge roepen zijn gemeentebesturen omtrent de boomen binnen de gemeente van advies te dienen. Er zijn lieden, hoe kundig in hun eigen vak ook, die toch weinig begrijpen dat beoefenaars van een ander vak, evengoed redenen, en gegronde redenen voor hunne handelwijze hebben. Men moet zich dikwijls meer verwon deren zegt hij over de slechte plaatsing van boomen door of vanwege gemeente besturen dan over de noodzakelijk ge worden behandeling der boomen. Er bestaat een artikel in 't Burgerlijk Wetboek, dat men geen opgaande boo men dichter als 2 meter van de grens van 's buurmans terrein mag zetten. Toch ziet men dikwijls dat Gemeente besturen zich daaraan niet storen, en op 1 Meter of minder afstand boomen plaatsen laten, en nog wel iepen, die zeer omvangrijk van kruin worden, maar ook zeer lastig door hun uitgebreid wortelgestel. De schrijver heeft ten gevolge van vroegere slechte plaatsing van boomen heel wat moeten hooren over de behan deling dier boomen. Wij leven niet meer in oude tijden zegt de heer S het verkeer heeft andere eischen. De hygiëne leert ons, dat zon licht de grootste vijand is van schadelijke bacteriëen en dat het meer dan noodig is. dat de zon op en in onze huizen kan schijnen met volle kracht. Eigenaardig is 't dat men in ons dikwijls van zonlicht ontbloot klimaat zoo bang is voor de zon. Ziet eens in 't zonnige zuiden 1 Heeft men daar in de straten zulke hooge boomen als bij ons? Wel neen. Men houdt er de boomen klein, of kiest klein- blijvende soorten om den wandelaar schaduw te geven, maar de huizen staan in 't volle zonlicht, en die last van de zon heeft, laat zonneschermen aanbren gen. In den warmen zomer van 1911 was ik in Portugal en nog wel in den warm- sten tijd, begin Augustus, doch hoorde daar nooit klagen over gebrek aan groote boomen, in de straten. Ik zag er soorten die ook in ons klimaat groeien en zelfs groot kunnen worden, doch in Lissabon werden zij in de straten klein gehouden, 't Zelfde zag ik in een Garden City te Southampton. Hier in ons land stopt men alles onder de groote boomen. Ik moet toegeven, dat reusachtige iepen bij gebouwen een prachtig gezicht opleveren en een sie raad onzer steden zijn. Maar men over- drijve niet en late de boomen alleen daar, waar ze voor de bewoners van huizen niet hinderlijk zijn, of geen gevaar opleveren. Men moet zich niet te ver laten leiden door aesthetische beschouwingen en alleen de zaak van dien kant bekijken doch men moet zich kunnen indenken

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2