N°. 2699, Zondag 17 Augustus 1913. 26st8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrievcn. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 9 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Burg op Tk x e l JACHT. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 30 Juli 1913 no. 43 Gelet op artt. 9 en 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Zaterdag 1 November 1913 met zonsopgang b. de jacht op klein wild, met uitzon dering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Maandag 1 September 1913, met zonsopgang c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Woensdag 1 October 1913, met zonsopgang; d. de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 7 Augustus 1913. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, VAN LEEUWEN. Texel, 15 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De keuze van poters. Het is een sinds jaren bekend verschijnsel, dat aardappelen, wanneer er geen bijzondere zorg aan de keuze van het pootgoed wordt besteed, sterk achteruitgaan. Soorten waarvan we ons herinneren, dat ze vroeger veel opgang maakten, we denken bijv. aan Hallumer gele, Wolkammers e.d. zijn geheel of bijna geheel van het tooneel verdwenen. Enkele dier oude variëteiten handhaven zich vaak nog wel uitsluitend voor parti culier gebruik, doch altijd laat èn de op brengst èn het weerstandsvermogen tegen allerlei ziekten veel te wenschen over. Nieuwe variëteiten komen aan de markt, de oude verdwijnen de een voor de ander. De nieuwere soorten hebben bijna alle een veel grootere opbrengst per H.A. en zyn ook alle zooveel mogelijk gekweekt op geringe vatbaarheid tegen „de ziekten" Toch gaan ook deze variëteiten bijua alle bij de gewone verbouwen, vrij sterk verbasteren. Vele aardappelkweekers meenen dan ook dat de invloeden van grond, klimaat, e.d. te hunnent deze ontaardiDg noodwendig medebrengen en hebben als regel aange nomen, soms elk jaar, soms na langere termijn, nieuwe poters uit andere streken te betrekken, waarbij zij zich gewoonlijk wel bevinden. Vooral Friesland heeft te dien opzichten bij de bouwers een goeden naam. Nu is het niet geheel en al uitgesloten, dat bodem, cultuuromstandigheden en klimaat invloed uitoefenen op het ontaarden van aardappelvariëteiten, doch daar kan tegenovergesteld worden dat talrijke proeven onomstootelijk hebben bewezen, dat het verbasteren van aardappelen zeer kan worden beperkt, zoo niet geheel voorkomen door de poters m6t zorg te kiezen. Dit klemt des ie meer nu in de laatste jaren de verschillende abnormale verschijn selen in de aardappelen, die het publiek in zijn geheel met „krul" aanduidt in sommige variëteiten, bijv. Eigenheimers, Bravo's en Zeeuwsche blauwen een onrust barende verbreiding hebben gekregen. Ieder die wel eens aardappelen heeft verbouwd, weet dat die z.g. krulstammen öf zoo goed als niets, öf voornamelijk aard appelen van de grootte van gewone poters opbrengenweet echter ook, dat in een perceel aardappelen altijd meerdere stammen gevonden worden, die door hun opbrengst den vorm der knollen, verhouding tusschen groote en kleine aardappelen, e.d. boven de andere uitmunten, zonder dat die betere hoedanigheden verklaard kuDnen worden door gunstiger standplaats, betere bemes ting e.d. Als men nu weèt, wat proefondervindelijk meermalen is gebleken, dat krul volledig erfelijk is, dus geheel met de knollen wordt voortgeplant, doch, dat de eigenschap om veel en goede aardappels voort te brengen, niet minder vererft, dan begrijpt ieder de fout, die de gewone wijze van poterwinning aankleeft. Wie de poters sorteert uit de partij, dus alleen let op de grootte van den knol moet noodwendig de meeste poters bekomen van minderwaardige stoelen, omdat die naar verhouding de meeste poters opbrengen. We raden daarom ieder het volgende aan Kiest straks uw poters alleen van de vruchtbare stoelen. Houdt die apart, en zoo ge daardoor te kort pootgoed mocht krijgen, zet ze apart naast de gewone uit. Wie nog nauwkeuriger en daardoor met meer kans op succes wil werken, zette in den zomer bij een flink getal kerngezonde stoelen een stokje. Bij den oogst neme men van die gemerkte stammen welke in opbrengst niet meevallen geen poters. Van de overige aldus dubbel goedgekeurde stammen oogste en beware men de poters afzonderlijk en zette ze volgend jaar apart uit, liefst naast de gewone. Over het resultaat zal men verbaasd staan. H. v. S. TEXEL, 16 Augustus 1913. De padvinders welke hier aan het Koogereind tijdelijk in kampement waren zijn Donderdagmorgen weder vertrokken. Die attractie is voor de jeugd alzoo weder afgeloopen en voor de vacantiedagen moet weder naar andere afwisseling worden uitgezien. De padvinders schonken een bedrag van f 10, aan de vereeniging „Texels Belang", zoomede f 10,— aan de afd. Texel van het Witte Kruis. Naar wij verder vernamen werd iets beschikbaar gesteld om de verpleegden in het Gesticht van Weldadigheid en in het R.K. Armhuis te onthalen. De baten van do door de padvinders bijeen gezamelde gelden voor de Kinderspelen, hebben zeer zeker een en ander mogelijk gemaakt. Het terrein thans weder vrijgekomen, zal Zondag worden in gebruik genomen voor het houden van een openlucht meeting, door de afd. Texel van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alc. Dranken. (Men zie de adv.) O osterend, 15 Aug. Alhier is in „het Wapen van Amster dam" gelogeerd een jachtgezelschap uit Den Haag, ter uitoefening van de eenden- en hazenjacht. Tot dat gezel schap behoort mede de bekende schilder Th. van Hoitema, die hier steeds een atelier heeft, en hier meermalen kwam, om schilderstukjes te maken voor de veel-geroemde scheurkalender van de firma Ferwerda en Tieman. De beweging aan den zeedijk van den polder „Het Noorden" neemt langzamer hand toe. Gedurig komen er tjalken laden en lossen, tegenwoordig weer tot inlading van vlas. Wanneer eerst steiger en beharde wegen gereed zijn zal de drukte er stellig veel grooter worden. Den Hoom 15 Aug. Bestonden de werkzaamheden aan het Ilorntje tot nog toe, in hoofdzaak in het herstellen der steigers en hellingen, de volgende week wordt weer begonnen met do vervaardiging van cementblokken voor den Helder en den Stuifdijk. Een en ander zal weder heel wat bedrijvigheid veroorzaken. De Coclcsdorp. De heer P. Dros Johz. deed dezer dagen te Utrecht met goed gevolg examen voor 3e machinist, groote stoomvaart. Vlieland 14 Aug. De reddingboot, gestationeerd nabij het badpalviljoen maakte een welgeslaagde proeftocht. Het altijd even interressant schouwspel werd van begin tot eind ge volgd met groote belangstelling, vooral van de zijde der badgasten. Voor velen was het zeker nieuw. De reddingboot, door bekwame handen gestuurd door de branding, werd een eind de zee ingeroeid en kéerde op een gegeven sein terug. Het was een mooie vaart op de woelige zee geweest. Uit het Rott. Nbl. Een meerval. Het Aquarium in Artis te Amsterdam is in 't bezit gekomen van een fraaien meerval, die gevangen werd bij Aalsmeer. Het dier is meer dan een meter lang en weegt ruim 20 kilo. De meerval is de grootste roofvisch der Europeesche zoete waterenzijn eigenlijk gebied zijn de stroomen van Midden- en Oost-Europa in deze gewes ten komt hij slechts zelden voor. De 26-jarige tuinier v. Zijl te Roelofarendsveen, had een wondje aan de hand. Bij zijn werkzaamheden in den tuin kreeg hij bloedvergiftiging, waardoor de arm opzwol en bij spoedig aan de gevolgen overleed. Van blijdschap gestorven. Het 12-jarig zoontje van een inwoner van Augustinusga, dat met zijn moeder Leeuwarden bezocht, werd onwel en is na in de R.K. ziekeninrichting te zijn opgenomen, spoedig overleden. De doodsoorzaak schrijft men toe aan de te groote blijdschap van het jongetje, dat zulk een reisje voor het. eerst mee maakte. (Leeuw. Ct.) Vechtend te water. Twee dienstmeisjes, wonende even over de grenzen der gemeente Barneveld, kregen ruzie over een vrijer, welks twist weldra in een vechtpartij ontaardde. In het vuur van den strijd vielen beiden in een diepe sloot, waarin zij kopje onder gingen. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen, zoodat de furies nog van eeu anders wissen dood konden worden gered. Tel. hollandscli vee naar Japan. Door Japansche kooplieden zjjn met medewerking van den heer R. Visser te Berkhout, in onze provincie drie stieren en tien koeien gekocht. Als eisch werd gesteld, dat do dieren ingeschreven moesten zijn in een der registers van een erkende fokvereeniging. Nadat de dieren te Hoorn geleverd en Maandag van daar naar Antwerpen zijn vervoerd, werd de collectie aldaar nog vermeerderd met tien koeien uit Friesland. De zeereis naar Japan duurt ongeveer twee maan den. Dit is nu voor het derde jaar, dat de Japanners hier inkoopen doen van Zwartbond Inlandsch vee. Zijper Ct. Uit het Leidsch Dbl. 1913 geen honingjaar. De ijmkers hebben tot heden een on- gunstigen tijd meegemaakt. Wel hebben linde en andere boomen voldoende ge bloeid, doch door het gure en regenachtige weer en de verkeerde winden konden de bijen niet uitvliegen. De korven zijn bijzonder licht, vele bevatten zoo weinig honing, dat de bijen voor zichzelven niet voldoende voedsel hebben en vele dier nijvere diertjes reeds gestorven zijn. De hoop op honing is nu hoofdzakelijk op de heide gevestigd. Dit is evenwel zeker, dat de ijmkers weinig opzetters zullen overhouden. Een kras oudje. Te Bredenbroek, gem. Gendringen, kwam de 85-jarige heer W. Bosman, die alleen de reis uit Michigan-Holland- Amerika had gemaakt, zijn oude woon plaats weer eens bezoeken. De grijsaard toonde, dat hij nog flink ter been is, want hjj maakte een wandeling naar Varsseveld, een afstand van 2 uur. Op 30 Augustus scheept hij zich in naar Amerika. („Arnh. Ct.") Een bewoonster van het Stations plein te Utrecht, was naar het „U. D." meldt, bezig met het wasschen barer handschoenen, waarvoor zij, zooals dik wijls gebeurt, benzine gebruikte. De flesch waarin zich deze benzine bevond, was echter zeer dicht bij een brandend petro- leumtoestel geplaatst. De gevolgen bleven niet uitde benzine ontplofte en de kleeren der juffrouw vatten vlam. In haar schrik liep zij de straat op, waar een politie agent en een voorbijganger de brandende kleedingstukken bluschten. Een geneesheer verleende verder zjjn hulp. Gevaarlijk speelgoed. Een kleine jongen te IJzendijke had thuis een doosje lucifers weten te be machtigen. Daarmee gewapend, ging hij vuurtje stoken dicht bij een hoop gerst van C. v. Kouwenberg. De gevolgen ble ven niet uit. De stapel vatte vuur en stond al spoedig in vlam, Slechts weinig kon gered worden. Het graan is verzekerd tegen brand schade, maar of het buitenstaande daar onder ook begrepen is, kon de eigenaar niet met zekerheid verklaren. - Dat kraaien leelijke roovers zijn bleek dezer dagen bij een landbouwer te Souburg Van 50 uitloopende kuikens werden door deze zwartrokken niet minder dan 30 doodgepikt en meegevoerd. Do moederhennen gingeD daarbij op de vlucht wel riepen ze de kleinen met angstig geroep, maar van verdediging was geen sprake. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverienüèn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodore regol meer S Ct. Groote lettors en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 3 Cts. per nummor. XVIII.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1