Marktberichten. ijSl?1* Advertentiën Adyertentiën. Coöp. Landb. Vergadering R. E. Middenstandsvereeniging Informatie- en Incassobureau. Predikbeurten. BECCHAMS P1UEN „Door Samenwerking Voordeel" ,,de Hanze" te Texel. Uit de Opr. Haarl. Cour. De Intern. Landbouwtentoonstelling. De Nationale en Internationale Land bouwtentoonstelling te 's Gravenhage, waarvan de opening vervroegd is en thans plaats vindt op Vrijdag 29 Augus tus blijft geopend tot 15 September. Men schrijft uit Scheveningen omtrent de voorbereiding dezer tentoonstelling De laatste veertien dagen brachten een groote verandering in het uiterlijk der landbouwtentoonstelling. Op de terreinen begint een buitengewone bedrijvigheid te heerschen. Als paddestoelen zijn de ge bouwen uit den grond verrezen, terwijl in tien dagen tijd alle gebouwen van een zeildoek zijn voorzien. Het geheel maakt een bijzonder aangenamen indruk van vroolijke levendigheid. Men beschikt over een ervaren tuin architect. Ook inwendig moeten de gebouwen vrijwel gereed zijn. Voorts wordt gezorgd voor een smaakvolle aan kleeding der binnenruimten. Ambtenarij. Te Tourville aan de Fransche kust hield een familie verblijf, die aan een der kinderen op geneeskundig voorschrift baden van warm zeewater moest ver strekken. De heer des huizes gaf een bediende last twee emmers water uit zee te gaan scheppen en die in de keuken te verwarmen. De man daalde het strand af en putte zijn emmers vol zeewater, toen een ruwe stem, behoorend aan een geüni- formden douanebeambte, hem verschrikt deed omzien. Waar is je vergunning vroeg deze staatsbeambte barsch. Mijn verg. Ja, je weet toch zeker wel, dat het verboden is om water uit zee te halen. Laat ik je nog eens snappen 1 En met koninklijken stap ging de douaneman verder. De knecht verbluft, keerde naar huis terug. Zonder zeewater. Hij vertelde zijn avontuur. Mevrouw zou zelve de vergunning dan wel gaan aanvragen. Zij begaf zich naar het bureau dei- marine, dat haar naar den hulp-inspecteur der douane verwees, die haar naar... enz. Het einde dezer omzwervingen was om te beginnen een gezegeld document en vervolgens een „geheel met de hand geschreven aanvrage, met de geopperde motieven ten deze" en twee weken later de ontvangst van de kostbare vergunning. Uit nieuwsgierigheid wilde de vader van het zieke jongetje de man had relaties, anders was hij er nooit achter gekomen wel eens de redenen van dit strenge formalisme weten, en kreeg toen te hoorendat hij zich wel eens van dat zeewater had kunnen bedienen om brood te maken, zonder de zoutrechten te betalen. Een overval in een damesbad. Niettegenstaande hevigen tegenstand heeft de gemeenteraad van Keulen het voorstel om een stedelijk familiebad op te richten verworpen de baders moeten dus gescheiden blijven zwemmen. Dat was niet naar den zin der heeren zwem mers. Het schot, dat de damesafdeeling van die der heeren scheidt, werd bestormd zoodat een gedeelte er van bezweek. Het personeel der badinrichting stond machteloos. Van een burgemeester die niet trouwen toil. De stad Cambridge in Amerika bezit een uitstekenden burgervader in den persoon van Edward Barry. Niettegenstaande zijn vele verdiensten bevindt dit waardig hoofd der gemeente zich echter in een lastig parket. Hij is een verstokt vrijgezel en nu wordt de arme man door de „Vereeniging van huiselijken haard voor vrouwen" voor de keus gesteld, zich een levensgezellin te kiezen, of de kans te loopen niet herkozen te worden als burgemeester. Men heeft een dergelijken krassen maatregel genomen omdat Barry reeds tot tweemalen toe bij zijn verkiezing de plechtige belofte gedaan heeft te zullen huwen en telkens zijn belofte gebroken heeft. Barry die er zeer op gesteld is, dat zijn mandaat vernieuwd wordt, be weert dat hij ijverig op zoek naar een vrouw geweest is, maar er geen heeft kunnen vinden. Het vrouwencomité weet hier echter raad op. Het heeft hem een lijst voorgelegd met namen van jonge vrouwen, die er wel zin in hebben burgemeestersvrouw te worden. Nu is er zeker voor Barry geen ont komen meer aan! 0?irust onder visschers Te Lemmer was het Dinsdag ver van rustig onder de visschersbevolking. Een hunner was niet.genegen zijn aanslag (premie) voor de Ongevallenwet te betalen wijl deze hem te hoog voorkwam, waarna de Rijksverzekeringsbank beslag liet leggen op zijn inboedel en deze zou nu publiek verkocht zou worden. Vele visschers stonden voor de woning, een hunner bood voor elk stuk 1 cent. Iemand in het huis, die later kommies bij de lastingen uit eeu naburige stad bleek te zijn, bood eindelijk voor een kast f3, Toen kwam er onder de visschers gistingmen eischte, dat de bieder ook buiten zou komen en hij werd daartoe gedwongen. De politie kon er weinig aan doen. Nu bood de kommies niet meer; de verkoop ging verder door met het bieden van 1 cent. Echter, de Verzekeringsbank kwam niet tot haar bedrag. Vooral door het kalmeerend optreden van den waarnemenden burgemeester, kwam de gisting niet tot handtastelijke uiting. Alleen moet men den hoed van den kommies in stukken getrokken hebben. Stand. Groote hitte en storm in Amerika. In het geheele westen van de Vereen. Staten heeft het sedert 1887 niet zulk een ontzettende hitte geheerscht als de laatste weken. In een district op onge veer honderd mijlen afstands ten westen van de Mississippi gelegen heeft het in geen drie W9ken geregend, terwijl de thermometer meestal 105 graden Fahren heit aanwees. In Kansas vreest men, dat tengevolge van de aanhoudende droogte de oogst mislukken zal. In den staat Missouri sterft het vee in grooten getale. De spoorwegmaatschappijen in het district Chicago doen al het mogelijke om den toestand te verbeteren en zenden dage lijks treinen die steden en dorpen van water voorzien. De toestand is echter ontoereikend, wat den toestand in som mige plaatsen zeer kritiek maakt. Te New-York stak er na een dag van brandende hitte een cycloon op, die enorme schade aanrichtte. De wind had een snelheid van acht mijlen in het uur. De storm was vergezeld van een hevig onweder, gepaard gaande met hevige stortregens. In de havens werden ver schillende booten omgeslagen en in som mige voorsteden van New-York zaten de bewoners in de duisternis wegens het breken van de electrische draden. Een aantal personen, die in eeu der parken onder een grooten boom gevlucht waren werden door den bliksem getroffen. Zes personen werden gedood, terwijl twintig ernstig gewond werden. Een noodlottig schot. Te Rockanje is op het land van W. BogertLz. door iemand een schot gelost uit een jachtgeweer, met gevolg, dat de knecht en 2 zoontjes van Bogerd werden getroffen. B. zelf, die ook op het land werkzaam was, bleef geheel ongedeerd. Vooral de knecht moet ernstig door de hagel korrels gewond zijn meldt de Tel, Staatspensionneering. Woensdagavond vergaderde het dage- lijksch bestuur, eenige hoofdbestuurs leden en de redactie van het orgaan van den Bond van staatspensioneöring. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „Het bestuur van den Bond voor Staatspensioneering, kennis genomen hebbende van den loop der politieke zaken, na de verkiezingen, waarbij de zekerheid eener spoedige invoering van staatspensioen ernstig in gevaar is ge bracht, hetgeen te wijten is aan de houding vaa enkele politieke fracties; „besluit om, indien de inhoud der Troonrede van 16 September a s. daartoe aanleiding geeft het Nederlandsche volk op te roepen tot het voeren eener krachtige actie, die er op gericht zal zijn de schade, aan de zaak der arme, ouden yan dagen toegebracht, zoo spoedig mogelijk te herstellen. Door het eten van zaadjes van den Gouden Regen is een der dochtertjes van den heer A. v. B. te Waddinxveen zeer ODgesteld geworden en openbaarden zich verschijnselen van vergiftiging. Spoedig aangebrachte geneeskundige hulp heeft het gevaar doen wijken. Vergiftigd door kunstmest. De arbeider H. in 't Noordeinde te Waddinxveen werd door het bezaaien van een stuk land met kunstmest ver giftigd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Een moderne Salomo. 't Geschiedde dezer dagen, dat een inwoner van Amsterdam, die verhuisd was zijn hond miste. Wat men deed, waar men zocht, Fanny was weg en bleef weg, als bij tooverslag verdwenen en men trachte reeds zich eenigszins aan de gedachte te wennen, den vriendelijke trouwen viervoeter voorgoed te hebben verloren. Des te grooter was de verbazing van den hondenloozen heer toen hij eenige dagen later op een wandeling plotseling van aangezicht tot aangezicht tegenover zijn vermisten Fanny stond door een opge schoten meisje aan een touw vastge houden. Hoe heb ik het nu, dat is mijn hondaldus de rechtmatige eigenaar, tegen het meisje. Kun je begrijpen, we hebben 'm al meer dan twee jaar I Met alle kenteekenen van vriendschap sprong Fanny tegen zijn vroegeren baas op, maar hem afgeven wilde het meisje niet, en de onvermijdelijk volgende woordenwisseling lokte spoedig voorbij gangers waaronder enkele buurtbewoners die verzekerden, dat de hond, toen deze pas in zijn tegenwoordig domicilie was beland, de eerste dagen erbarmelijk had gejankt, ja, men beweerde zelfs, dat de jongejuffrouw reeds meer dergelijke praktijken had aan de hand gehad. Een inmiddels ten tooneel verschenen politieagent wist, na hoor en wederhoor niet beter te doen dan heer, jongedame en hond naar het bureau te brengen. Daar besliste op echt praktische wijze de aanwezige chef, wien de hond zou toebehooren, door Fanny zelf te laten beslissen. Rechtmatige eigenaar en on rechtmatige eigenares plaatsten zich ieder in een hoek van het vertrek en de politiedienaar, in het midden, liet Fanny los, waarna deze mot onmisken bare teekenen van gehechtheid op zijn baas toesprong, die zoo weder in het bezit van zijn Fanny kwam, terwijl de jongejuffrouw, hoewel volhoudende, dat „ze 'm al meer dan twee jaar hadden met een schrobbeering en den raad iets dergelijks niet meer uit te halen op straffe van met den strafrechter in aan raking te komen kon heengaan. Zoo ziet men, dat al is geen wijze koning Salomo meer de nobele handhaver van recht en waarheid, niet minder wijze politiedienaren op gelijke wijze de ver heven taak te verrichten. N.v.N. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 9 tot en met 15 Aug. 1913, GEBORENPaulus Jacobus Pieter, z. v. Cornelis Jacobus Geense en Antje Bruin (Eierland); Anna Cornelia, dochter van Christiaan Janson en Cornelia Tijsterman (den Burg)Dirk, z. v. Fulps Krijnen en Antje Boon (Oudescbild)Maria Johanna, d. v. Dirk Maas en Catharina Mulder Westermient). ONDERTROUWD: Cornelis Schoenmaker en Trijntje Witte. GETROU W D: Ebertus Havinga en Guurtje Duinker. OVERLEDENGeene. Als levenloos aangegeven1 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een meisjeszak. Uit de Schager Courant: Schagen, 14 Aug. Aangevoerd: 37 Geldekoeien f 150 a f 240 107 Vette Koeien f 200 a f 400,—; 30 Kalfkoeien f 180,a f 380; 25 Nuchtere kalveren f 14 a f 24. 510 Vette Schapen 1 28 a f 35.50 300 Lammeren i 16 a t 21. 35 Vette Varkens 56 a 66 et. per Kg. 70 Biggen f 11.00 a f 16,00; Boter 1 1.15 a f 1.25 per K.G. Kipeieren f 3.75 a f 4.75 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 15 Aug. Ter markt aangevoerd: 56 Stieren f 138,a f 411,—; 229 Kalf- en Melkkoeien f189 a 1359. 83 Varekoeien t 167 a 1 27S 207 Vette Ossen en Koeien 1203 a f 326 61 Kalveren (vette) f 69 a f 128 39 Kalveren (magere) f 8.a 118. Lammeren f a f ,00. 817 Schapen (vette) f 22,00 a f 35.00 318 Biggen f 11.f 17.00 Zondag 17 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. v. Hoogstraten. van Zeist. Vaal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, V.m. 10 uur ds. Norel. Oudeschild N.m. 2 uur ds. van der Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendKm. 10 uur ds, van Grasstek. Voorbereiding, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. H. Avondmaal. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. Norel. GEREFORMEERDE KERK. Oester end Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10. uur ds. Bussemaker. Woensdag 20 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. doen wonderen bij gevallen van moe- jj> heid en overmatige hersenarbeid. Zij geven een gezonde en verkwikkende slaap. P JVWWWWWWeWWWWWWB voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscke Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Getrouwd A. VAN DEUDEROM en A. DOGGER. Dambruggestraat 50, Antwerpen, 9 Augustus 1913. Getrouwd E. HAVINGA en G. DUINKER, die mede namens de Familie dankzeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Midden-Eierland, Texel, 14 Aug. 1913. Na een verblijf van 7 weken in zijn geboorteland roept de ondergeteekende bij zijn terugkeer naar Amerika, een hartelijk en laatst vaarwel toe, aan zusters, broeder, iamilieleden, vrienden en bekenden, zoowel op Texel als te Helder, IJmuiden en elders. Uit den grond zijns harten bedankt hij voor de hartelijke ontvangst, het gulle onthaal en de vele blijken van liefde en toegenegenheid die hij gedurende zijn ver blijf in Nederland in zoo ruime mate heeft mogen genieten. ALBERT SCHAGEN. a/b. van hets.s. „Noorddam", 16 Aug. 1913 Algemeene Vergadering op Maandag 18 Augustus a.s. 's morgens elf uur in hotel „de Zwaan". Bespreking aankoop Kunstmest. Tevens gelegenheid tot aangifte van nieuwe leden. Het Bestuur. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 8 Juli 1913. Ter kennis wordt gebracht dat door bo vengenoemde Vereeniging is opgericht en geopend een Als Administrateur en Correspondent hiervoor is benoemd de heer M. SPREEUW te den Burg. Van dit bureau kan door een ieder tegen de vastgestelde voorwaarden worden ge bruik gemaakt. De spreekuren worden gehouden des Donderdags van 6—8 uur n.m. ten huize van den Administrateur. Namens het bestuur, J. KUOIJ, Voorz. P. GRAAF, Secr.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2