N°. 2700, Donderdag 21 Augustus 1913. 268t® Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en Andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave Pr\js der Advertentitm. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. ledore rogol moor 8 Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden' aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 23 Augustus 1913, des voormiddags te HP/g uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 19 Aug. 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2, van de belasting op bedryfs- en andere in komsten over het belastingjaar 1913/1914 invorderbaar verklaard op den 14 Au gustus 1913, aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 16 Augustus 1913. De Burgemeester, GAARLANDT. Zeevaartschool. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat op 1 September el. gelegenheid bestaat tot toelating op de voorbereidende klasse der zeevaartschool alhier. Om toegelaten te kunnen worden, moeten de leerlingen op gemelden datum den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Zij, die het onderwijs aan de school wenschen te volgen, worden uitgenoo- digd zich voor 31 Augustus a.s. aan te melden ot te doen aanmelden bij den Directeur, door wien alsdan mededeeling zal worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden overgelegd. Tevens zijn bij den Directeur, alsmede ter Gemeentesecretarie, inlichtingen te bekomen omtrent het schoolgeld, de aan schaffing van leermiddelen en de gevallen waarin een verminderd of geen school geld verschuldigd is en van gemeente wege de benoodigde leermiddelen koste loos kunnen worden verstrekt. Texel, den 19 Augustus 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 9—16 Aug. De Kabinetscrisis bleef ook in de afge- loopen week nog het onderwerp van den /dag. Het Zwolsche partijcongres der sociaal democraten, met den reeds bekenden uit slag, gaf de pers ruimschoots gelegenheid lange beschouwingen aan de crisis te wijden en inzonderheid aan de vraag, wat de gevolgen zullen zijn van het besluit der S. D. A. P. om geen minister-portefeuilles te aanvaarden. Na die pertinente weigering is de crisis een nieuwe phase ingetreden. Mr. Cort van der Linden kan nu met kracht zijn pogingen voortzetten om een extra-parlementair Kabinetsamen te stellen. En naar luid der berichten doet hij dat ook en staat de kans van slagen heel goed, zoodat verwacht wordt, dat hij in de uit voering van zijn opdracht zal slagen. Zelfs geven sommige berichten den indruk, dat het nieuwe Kabinet al zoo goed als kant en klaar is. Ook worden er reeds namen genoemd, al dienen die berichten voorloopig ook nog met eenige reserve aanvaard te worden. In ieder geval is er thans echter meer klaarheid gekomen, nu de sociaal democraten hun houding bepaald hebben. Over de beteekenis van het besluit door het Zwolsche congres genomen is in de laatste dagen nog al heel wat geschreven, Over 't algemeen is de niet-socialistische pers de meening toegedaan, dat de weigering der sociaaldemocraten voor de socialistische propaganda niet bevorderlijk zal zijn. Het valt niet te ontkennen, dat duizende kiezers bij de laatste verkiezingen rood hebben gestemd, zonder dat ze geacht kunnen worden de sociaal-democratische beginselen te zijn toegedaan. Deze duizen den zullen ongetwijfeld door het besluit van het socialistisch partijcongres teleurge steld zijn geworden. Ook op de vergadering te Zwolle is daarop reeds door eenige sprekers gewezen en dat het partijbesluit van invloed is, bleek in de laatste dagen maar al te zeer. Niet alleen in Hoogezand en Rotterdam I, doch ook in Groningen ging bij de naverkiezingen voor de Kamer het stemmenaantal der sociaaldemocraten aanmerkelijk achteruit en men meent ais cr thans eens nieuwe algemeene verkiezingen zouden plaats hebben, dan kon er stellig op gerekend worden, dat het reeds van 18 tot 16 teruggebrachte aantal roode zet6ls nog wel eenige zoude verminderen. Ook in de Kamer zullen zich vrij zeker de gevolgen van het Zwolsche partijcongres laten gevoelen. Een kabinet-Cort van der Linden, zelfs al heeft het geen kiesrecht en staatspensioen op zijn program, zal sterk staan tegenover de sociaal-democratische critiek. Met dat al duurt de Kabinetscrisis thans al bijzonder lang, al kan volstrekt niet worden gezegd, dat ze vervelend en niet intressant is. —o—o—o— Was de afgeloopen week voor deNeder- landsche sociaal-democraten er eene om te gedenken, niet minder was dit het geval voor de Duitsche sociaal-democratische arbeiderspartij. Deze toch zag zich een harer welsprekendste en invloedrijkste leiders door den dood ontvallen of liever do leider der partij, want dat was August Bebel ongetwijfeld. En geen wonder want de opde Bebel was vergrijsd in den strijd voor het socialisme en behoorde tot degenen die in 1869 te Eisenach de Duitsche sociaal-democratische partij stichtten. Reeds eenige jaren eerder stond hij aaD het hoofd der arbeidersbeweging en in 1867 was hij een der bestuurders van de Duitsche arbeidersvereenigicgen. In hetzelfde jaar werd hij afgevaardigd naar den Noord- Duitschen Rijksdag en in 1871 naar den Duitschen Rijksdag. In 1872 zag hij zich echter zijn mandaat ontnomen omdat hij den keizer had beleedigd en metLiebknocht een poging tot landverraad voorbereid had. Bovendien kreeg hjj 9 maanden gevange van genisstraf. In 1873 deed hij eohtor opnieuw zjjn intrede in den Rjjksdag en had daar sedert dien tijd bjjna onafgebroken zitting. Als eon hartstochtelijk spreker stond hij er bekend en tevens onder zijn partijgenooten als een man van gezag. Bijna zijn geheele leven wijdde hjj aan do arbeiders beweging, en niet alleen als spreker doch ook als schrjjver. In den laatsten tijd was hjj lijdende en vertoefde hij te Passung in Zwitserland, waai hij een kuur volgdo. Daar overviel hem evenwel een hartverlamming, die een einde maakte aan zijn leven. De oorlog op den Balkan behoort tot het verleden. Wel heeft Turkjje, nog zjjn troepen in het veld en houdt het Adrianopel bezet, doch van eenige actie werd in de laatste dagen geen melding gemaakt. Bul garije is blijkbaar niet van plan het afge matte en verzwakte leger opnieuw naar Adrianopel te laten oprukken en deze stad nog eens niet de wapenen te veroveren. Het schijnt de kwestie nu verder maar aan de mogendheden te willen overlaten, ofschoon het wel een beetje gevaarlijk begint te lijken nu deze het over de Adrianopel-kwestie nog volstrekt oneens zfin. De Porte, die heel goed weet, dat de mogendheden niet licht tot ingrijpen zullen overgaan, blijft weigeren Adrianopel te ontruimen, niettegenstaande de mogend heden zich bereid hebben verklaard de grenslijn Enos-Midia te herzien. Bulgarije is intusschen te uitgeput om aan een herovering van Adrianopel te denken. Thans is de vrede gesloten en tot demobilisatie der troepen wordt over gegaan. De vrede is thans gesloten, Te Boekarest is de onderteekening van het vredestractaat met kanongebulder, klokgelui en muziek uitvoeringen aan den volke verkondigd. En in Athene, Belgrado en Cettinje is het ge komen tot groote uitbarstingen van geest drift. Niet alzoo in Sofia waar de stemming zeer terneergeslagen is. Bulgarije heeft een vrede moeten aanvaarden, die een vernede ring moet worden geacht. Een groot deel van het gebied, dat het in zijn overmoed naar zich toe wilde halen, hebben de andere Staten het ontnomen, Wie het onderste uit de kan wil hebbenEn groote offers aan menschenlevens werden tevergeefs ge bracht. In Athene kan men feest vieren en Koning Constantijn kan geestdriftige leger orders uitvaardigen met huldebetuiging aan de troepen, in Belgrado mag men feesten aanrichten over de totstandkoming van den vrede, die het laDd een groot nieuw grond gebied gebracht heeft, in heel Montenegro mogen de vreugdevuren zijn ontstoken over het einde van den oorlog die het kleine land met het handjevol volk op groote offeis te staan is gekomen, in Sofia is men terneer geslagen en zint men nu reeds op wraak. De vrede is gesloten, maar het is zeer de vraag of het een duurzame vrede zal zijn. Het staat zeer te vreezen, dat dit niet het geval is. Dat blijkt wel heel sterk uit de legerorder die Koning Ferdinand van Bul garije uitvaardigde. Een legerorder over vloeiende van bitterheid en haat tegen de vroegere bondgenooten en waarin de schuld van den nieuwen oorlog geheel op rekening van die vroegere bondgenooten geschreven werd, In die legerorder heet bet o.a. Van alle kanten in 't nauw gebracht was Bulgarije genoodzaakt den vrede van Boekarest to teokenen, daar 't niet in staat was den strijd togen 6 buren Vol te houden. Uitgeput en vermoeid, maar niet over wonnen moeten wij onze zegenrijke banie ren oprollen, tot er betere dagen aanbreken, aldus de legerorder. Een ernstige bedreiging die doet zien, dat niettegenstaande bet sluiten van den vrede, de toestand op den Balkan nog allesbehalve hoopvol-stemmend is. Ook aan hot slot van de legerorder her haalde Koning Ferdinand zijn oproep tot het leger om zich voor do toekomst gereed te houden. „Vertelt uwe kinderen" aldus spreekt hjj de soldaten too „veiteltuwe kinderen en kleinkinderen van den helden moed der Bulgaarsche soldaten, bereidt hen er op voor eens het roemrijke werk to vol tooien, dat door u aangevangen is 1" Het kan moeieljjk dreigender worden ge zegd. Do thans gesloten vrede is slechts een aanvaukelijke vrede. Bulgarije zal laterals het uitgerust en opnieuw toegerust is, revanche nemen. Thans moet het berusten en h6t aanvaardt zjjn pijnlfik lot, maar met een flikkering van toorn in het oog cn met gebalde vuisten. Laat ons hopen, dat de tjjd die alle wonden heelt, ook hier zijn gunstig werk moge verrichten. De Amerikaansche bladen vinden in den laatsten tijd volop stof tot schrjjvon in de gespannen verhouding die ontstaan istus- schen do Vereenigdo Staten en Mexico. Do tegenwoordige regeering der Unie weigert n. 1. president Huerta van Mexico te erken nen, zoolang deze niet door het Mexicaan- sche volk officieel gekozen is. Zooals men weet veroverde generaal Huerta den presi dentszetel door middel eener revolutie tegen den toenmaligen president Madero die op zijn beurt in 1911 president Dias van dien zetel verdreven had. Daar de regeering dor Unie tot nog toe ieder president die de macht bezat erkende, onverschillig hoe hfi die macht veroverd had, wekte de houding van de tegenwoordige regeeriDg der Vereen. Staten in Mexico groot misnoegen, zoo niet verbittering. En men gaat er zelfs zoo ver te beweren, dat president Wilson klaar blijkelijk bang is om ruzio te zoeken met Mexico. Docb president Huerta is voor geen klein geruchtje vervaard en hij liet met nadruk publice6ren, dat hij zich mot bet zwaard in de vuist tegen elke inmenging van buiten zal verzetten. Nu schfint de regeering der Vereenigdo Staten volstrekt niet van plan zich te mengen in de Mexicaansche aangelegen heden, maar de officieele betrekkingen tusschen Washington en Mexico zullen niet hersteld worden voor de verkiezing voor president plaats heeft gehad. In afwach ting daarvan heeft president Wilson Johan Liud opgedragen als adviseur van de Ameri kaansche delegatie te Mexico op te treden. Dit acht Huerta echter niet voldoende en min of meer een bcieediging van zjjn per soon cn de republiek. Hij gaf dan ook kennis aan de regeering te Washington, dat hij de uitzending van Lind als een onvriendelijke daad zou beschouwen. Lind heeft echter aan de opdraeht voldaan en zich naar Mexico-city begeven. Pessimisten vreezen dat een beleediging van Lind niet uit zal bljjven en een verscherping van het coDtlict tusscben de Vereenigde Staten en Mexico niet uit zal blijven. En zelfs wordt er reeds rekening gehouden met een moge lijken oorlog tusschen de beide republieken, gezien de wijze van optreden van piesident Huerta. Gaat men intusschen de machtsverhou- TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieuen, gekozen raadsleden. 3. Aanbieding rekening Algemeen Weeshuis ouer 1912. 4. Benoeming onderwijzeres in uak kaan de o. I. school te den Hoorn. 5. Voorstel tot aanuaarding uooriuaarden, oerbonden aan Prouinciaal subsidie en aan in uitzicht gesteld Rijkssubsidie in zake aanleg korteren uerbindingsweg Burg Hauen. 6. Voorloopige uaststelling der gemeente rekening ouer 1912. 7. Vaststelling reglement uoor het Alge meen Armbestuur. 8. Vaststelling reglement uoor het Alge meen Weeshuis. OO0 0-0—0

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1