Binnenland, Gemengd Nieuws. Rammenkeuring. Gemeenteraad van Texel. TEXEL, 27 Augustus 1913. Mej. J. H. van Achterbergh, on derwijzeres aan de school te den Burg, deed Zaterdag j.l. met gunstig gevolg examen voor hoofdakte. Naar wij vernemen is de heer J. Bakker D.Pz., zoon van den heer D. Bakker Pz. alhier, geslaagd voor het examen 2e luitenant van administratie bij het leger hier te lande. Omtrent de Zondag gehouden voet balwedstrijd deelt men ons mede dat deze weinig intressants opleverde. „Victoria I" van Helder behaalde de victorie met 2, tegen 1 voor Texel II. De Sportvereeniging „Texel" is voornemens op 14 en 21 Sept. a.s. Atlétische wedstrijden te houden op het Sportterrein aan den Burg, bestaande in Hardloopen op groote en kleine af standen, Hoog- en vér-springen, hard loopen met de bal, vér-schoppen van de bal enz. voor de verschillende rubrieken zullen vermoedelijk medailles worden uitgeloofd. Guiescliild, 26 Aug. Zondagmiddag j.l. bad nabij het Doolhof een match plaats tusschen de voetbal clubs O.K.K. te Helder en Volharding te Oudeschild. Laatstgenoemde club trad met 3 2 als overwinnaar uit het strijdperk. Op Koninginnejaardag, zullen door de Heeren de Jongh van de Waal, J. Daalder van Oosterend en anderen, in de Zeven Provinciën verschillende voor drachten worden gehouden. De entree die zeer laag is gesteld, komt geheel en al ten voordeele van de K. W. B. Naar men ons mededeelt zijn voor dit goede doel al heel waf kaarten ver kocht. O osterend, 26 Aug. Tot hoofd der school met den bijbel, alhier, is benoemd de heer Lievaart, thans onderwijzer aan eene bijzondere school te IJpolder. De heer G. Dekker, watermolenaar in den polder „Het Noorden" zal op den 8en October a. s. den dag herdenken, waarop hij voor 60 jaar voor het eerst als zoodanig in de Wieringerwaard benoemd werd. Voor ongeveer 35 jaar, onmiddellijk na de droogmaking van „Het Noorden" aanvaardde de heer Dekker zijne tegen woordige betrekking, die hij steeds zeer tot genoegen van het molenbestuur be kleedde. Ook bediende hij steeds de sluizen voor de uitwatering van Waal- en-burg en Eierland. Den Hoorn 25 Aug. Door den Jongeheer C. Boon Jz. is een postduif gevangen met de volgende merken: rechterpoot 116 D I M linkerpoot eh 20 26 Aug. De feesten ter herdenking van het lOOjarig bestaan van Neerlands Onafhankelijkheid zullen op ons dorp gevierd worden op den lOen en Hen September as. Dat het feest van beteekenis zal worden, bewijst het uitgebreide pro gramma. Optocht, Volksspelen, Rijtoer en Bioscoopvoorstellingen komen op het programma voor. Vlieland. Door Mej. J. B. Molenaar, concert zangeres en den heer A. J. C. Mooy, concert-organist, beiden van den Helder, werd Zondag 24 Augustus een kerk- concert aangeboden ten bate der Ned. Herv. Kerk. Het was een middaguur van zeer groot genot voor het vrij talrijk publiek, hetwelk veel talrijker had beüooren te zijn waar zooveel schoons te waardeeren viel. Mej. Molenaar heett met haar rijke zuivere sopraan, zoo vol en schoon klin kend door het kerkgebouw, door de innige voordracht harer verschillende liederen, een ieder bekoord. En de heer Mooy begeleidde de zangeres op uiterst gevoelvolle wijze en schonk ook door zijn orgelspel alleen oogenblikken van hoog kunstgenot. De oud-Rollandsche liederen lieten ook nu niet na grooten indruk te maken. Hopen wij dat Mej. Molenaar en de heer Mooy lust mogen gevoelen ons nog maals in de gelegenheid te stellen van hun kunst te genieten en mogen zij dan meer waardeering vilden voor bun zoo belangeloos optreden voor de kerkel. gemeente alhier. Het nieuwe Ministerie. Volgens de „Nieuwe Courant" zal het nieuwe kabinet als volgt zijn samen gesteld Buitenl. ZakenJhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington JustitieMr. B. Ort, adv.-generaal bij den Hoogen Raad Binnenl. ZakenMr. P. W. A. Cort van der Linden, lid van den Raad van State, kabinetsformateur Marine: J. J. Rarabonnet, kapitein ter zee, commandant van de „Evertsen" FinanciënA. E. J. Bertling, directeur der registratie te Leeuwarden OorlogN. Bosboom, gepensionneerd kolonel van de artillerie WaterstaatDr. C. Lëly, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wet houder van 's Gravenhage Landbouw, Rijverheid en handelMr. M. W. F. Treub, oud-lid der Tweede Kamer KoloniënMr. Th. B. Pleyte, oud-ad vocaat te Semarang, voorz. van den raad voor de scheepvaart te Amsterdam, Ten aanzien van de titularissen voor Financiën en Waterstaat maakt het blad eenig voorbehoud. Het koninklijk besluit betreffende de samenstelling zal waarschijnlijk a. s. Vrijdag in de Staatscourant verschijnen. Uit de Opr. Haarl. Cour. Landioeeroefening. Ingevolge de gewijzigde landweerwet kan bij het jaarlijksch onderzoek een oefening worden gehouden. Door den minister van Oorlog is bepaald dat dit jaar deze oefening niet zal gehouden worden, Oorlogsellende. Er zijn kunstenaars die met enkele strepen en halen teekeningen kunnen maken die iemand het bloed van schaamte naar de wangen drijft of hem in een lachbui doet uitbarsten of hem met ver ontwaardiging of droefheid vervult. Zoo zijn er advertentien die 't zelfde doen. In een Duitsch blad staat het volgende: „Drie duizend kunstbeenen worden ge vraagd door een gouvernement van een oorlogvoerende staat. Inschrijvingen worden alleen in aanmerking genomen van firma's, die in staat zijn het geheele aantal af te leveren. Adres Dr. Richard Mauch, Keulen, Duitschiand. Een beeld wordt in deze advertentie geteekend, die doet huiveren. Driedui zend soldaten in één van de vijf Balkan staten, die hun leven lang de ellende van den oorlog mee moeten sleepen, door dien ze een been missen. Diezelfde staat zal zeker ook wel drieduizend mannen hebben, welke een arm ver loren. Een leger van 25 tot 30 duizend jonge menschen, dat op den Balkan, in de jaren die komen zullen voortstrom pelt op één been of zooveel duizend mannen die in den strijd om het bestaan slechts één arm ter hunner dispositie hebben. (Het Oosten.) Geen oud-bakken brood meer. Wij lezen in het Ocsten Er staat een groote verandering te komen in het bakkersleven, en wauneer het zoo ver komt, dan zal er niet veel meer van nachtwerk behoeven over te blijven. Een zekeren heer Katz te Amsterdam (Holland) heeft de ondervinding opgedaan dat, wanneer men het gebakken brood op een zekere warmtegraad houdt, men het frisch kan houden. Zoowel voor bakkers als voor huismoeders zou dit een groot iets zijn. Het bestaat in het aanbrengen van koude op pas gebakken brood. Dit proces is complicated en wetenschappelijk, maar de methode is zeer eenvoudig. De oven van den bakker moet verrijkt worden meteenrefrigeatur. Een kamer bevattende juist zooveel graden koude als daar zijn graden van hitte in den oven. De bakker, na hst brood gebakken te hebben, plaatst het in de ijskamer, en houdt het daar op een temperatuur van een of twee graden beneden zero. Het merkwaardigste is, dat dit proces ook werkt langs den anderen weg. Indien oudbakken brood woidt gedaan in de ijskamer, zal het in korten tijd opnieuw frisch zijn en frisch blijven voor een langdurigen tijd. C. J. B. van der Duys. Uit het Rott. Nbl. Stoomschelpenzuigers een nadeel voor de visscherij I De heeren W. Guit enN. Oosterbaan, te Scheveningen, zonden den Raad der gemeente 's Gravenhage een adres in zake de nadeelige gevolgen van de stoomschelpenzuigerij. De zalmzegenvisscherij op Maas en Waal zeggen adressanten is nadat de stoomschelpenzuigers op een wenk van hoogerhand uit die stroomen waren geweerd, weer geworden wat ze eerst was. Op de Waal bij Rees en Vijnen worden thans weer zalmen gevangen van gemiddeld 20 ponden de pacht sommen zijn er van 70 tot 20 mille per perceel gedaald. Zoo was de toestand op onze kust in vroeger jaren ook. Volop werd hier groote schol enz. gevangen. Thans niet meer. De visschersman verviel veelal tot armoede, en het volk ontbeert er een krachtig en goedkoop voedsel door. Visch kon hier, evenals in Duitschiand en België, een volksvoedsel zijn ook in het leger als men maar de stoom schelpenzuigers van onze kusten weerde. Zij halen al het voedsel, kuit en de kleine vischjes weg. Adressanten vragen opheffing van dezen nadeeligen toestand. Rijk en Gemeente behoorden aan deze zaak volle aandacht te schenken. Hoe zal de aanstaande winter zijn Het is altijd gevaarlijk voor den mete oroloog, het weer te voorspellen voor langen tijd. Toch hebben enkele weer kundigen den moed, een prognose voor langen termijn te stellen. Vooral de Zwitsersche en Zuid-Duitsche meteoro logen houden zich geregeld met dergelijke voorspellingen bezig. Voor den aanstaanden winter voor spellen zij niets buitengewoons. In Midden Europa en waarschijnlijk ook in onze omgeving zal het tot Decem ber zeer zacht zijn. Omstreeks St. Nicolaas of iets later, in ieder geval gedurende de eerste helft van December, komt er een wintertje. Maar spoedig is dit. weer voorbij, en dan blijft het zacht tot de tweede helft Januari of begin Februari. In December en Januari zal de gemiddelde temperatuur boven normaal liggen, maar Februari en Maart zijn te koud. De aanstaande winter zal zich niet kenmerken door groote sneeuwval. Gescheiden van tafel en bed. In Utrecht was (naar het U.D. vertelt) een jong paar getrouwd eerst op het stadhuis en toen in de kerk. Daarna zou er feest gevierd worden ten huize van de bruid. Maar daar verscheen de politie om den jong getrouwden man te verzoeken mee te gaan hij had nog 60 dagen hechtenis uit te zitten. Noch de bruidstranen, noch de smee kingen der moeder mochten baten. Het jonge paar werd gescheiden van tafel en bed. Zonder oor en neus door de stad. Zaterdagnacht kwam mej. G. v. d. H., te Amsterdam, zich bij de politie be klagen, dat P. M. met wien zij langen tijd zeer vriendschappelijk had omgegaan, haar... de punt van den neus had afge beten 1 De vrouw is in het gasthuis verbonden de neuspunt is geconserveerd, om te dienen als stuk van overtuiging. Het merkwaardigste van het geval is dat deze zelfde P. M. haar reeds vroeger een oor heeft afgebeten. Voor dat feit is hij indertijd tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een poging tot ontvluchting. Volgens het „N. van Ned." is aan het licbt gekomen, dat Jopie Roos in de cel van het bureau Overtoom, de afdeeling van hoofdinspecteur Land, een poging tot ontvluchting heeft gewaagd, die door omstandigheden niet voltooid is kunnen worden. Jopie logeerde eenige dagen gratis aan het politiebureau aan den Overtoom in een cel, van goede grendels en sloten voorzien. Nu is Jopie niet bang voor sloten maar het onaangename van het geval voor hem was, dat Jopie geen loopers bij zich had, toen hij tot de „logeerkamer" werd toegelaten. Eenige dagen na zijn installatie aan den Overtoom moest Jopie Roos zijn verblijf voor een deftiger hotel verwis selen, n. 1. het Huis van Bewaring. Hij werd per celwagen overgebracht en nog had de politie niets in de gateo, tot een schoonmaakster, die de cel reinigen moest een gat in den muur ontdekte. De weg gebroken kalk was zorgvuldig onder de brits geveegd. De dag der overbrenging naar het Huis van Bewaring had één dag later moeten plaats hebben en hoofdinspecteur Land had den vogel, met zooveel moeite ge vangen, vooreerst niet meer teruggezien. Met welke werktuigen de inbreker dat gat heeft gemaakt is niet bekend. Met zijn handen kan hij dat onmogelijk heb ben gedaan de politie past wel op geen breekijzers in de cel achter te laten. Zou dan de fouilleering aan het bureau Overtoom misschien iets te wenschen hebben overgelaten? Of zou Jopie mis schien ook een poot van zijn bed hebben gebruikt Om 't even, Jopie bromt nog en weet nog maar steeds van „niks". Bij hem moeten ze ook niet zijn Hedenmorgen, Woensdag 27 Augustus, werd op het marktplein aan den Burg, de tiende jaarlijksche rammenkeuring gehouden, uitgeschreven door de afd. Texel van de Holl. Maatscb. v. Landbouw. De lijst vermelde als inzending, 107 nummers in 5 verschillende rubrieken. Van het ingezonden vee werden prijzen toegekend aan de inzending van de vol gende personen. Ramlammeren, 42 nummers. No. 2 Eerste prijs, H. Mantje. 42 Tweede prijs, Auke Kooiman. 1 Derde prijs, H. Mantje. Éénjarige Hammen, 15 nummers. No. 6 Eerste prijs, A. Eelman Dz. 1 Tweede prijs, H. Mantje. 9 Derde prijs, S. Eelman Sz. Tweejarige Rammen, 16 nummers. Eerste prijs, Niet toegekend. No. 9 Tweede prijs, O. Keijser Sz. 2 Derde prijs, Jn. Aug. Keijser. Oudere Rammen, 22 nummers. No. 11 Eerste prijs, C. Keijser Cz. 4 Tweede prijs, Jn. Aug. Keijser. 2 Derde prijs, C. Keijser Hz. Schaap met 2 lammeren, waarvan minstens één Ramlam, 12 nms. No. 4 Eerste prijs, C. Keijser Sz. 2 Tweede prijs, Jn. Cz. Roeper. 6 Derde prijs, Jac. Eelman Dz. Mede had op dezen dag plaats een voorkeuring der inzending naar de ten toonstelling in den Haag, zoomede van wege de vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noordholland, de keuring van halfjarige controledieren, waarbij Ooien zoowel als Rammen eene aanhoudingspremie konden bekomen. De uitslag hiervan wordt echter later bekend gemaakt. n°-o[] Vergadering op Zaterdag 23 Aug. 1913, voormiddags 10'/- ure. Voorz. de beerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering door den voorz. worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en na een kleine wijziging op verzoek van den beer Dijt, met algemcene stemmen vast gesteld Omdat de vereiscbte goedkeuring van de voordracht door den beer Schoolopziener nog niet is ingekomen, wordt op voorstel van den Voorz. besloten punt 4. Benoeming onderwijzeres in uak kaan de o. I. school te den Hoorn. aan te honden tot de volgende vergadering. 1. Wededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorz. doet mededeeling en voorlezing van a. Verzoek van den Gemeentehode om verhooging van jaarwedde aangehouden om te behandelen bij de begrooting. b. Voorstel D. P. Bakker betreffende tot bestuur van de 30 polders te richten verzoek om bij dragen voor den te maken verkorten wég BurgHaven. Als motieven daarvoor geeft genoemde heer aan, dat le. genoemde polder voor :/8 deel onderhoud wordt ontlast van plm. 495 meter weg tusschen den rijksweg en de schans 2e. beharding van den buurtweg Burgzicht tot Middelandschen weg, door genoemd water schap overbodig wordt 3e. de eigenaren van land aan den te maken weg en van achterliggende landerijen in hooge mate profiteeren van den verkorten weg. Naar B. en W. om te voorzien van preadvies. c. De pas ingekomen begrooting van Burg. Armbestuur over diensljaar 1914 vergezeld van verzoek om in verband inet die begrooting een subsidie te mogen ontvangen van f 3200, Aaugehouden tot volgende vergadering,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2