N*. 2705. Zondag 7 September 1913. 2()st" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 1> uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAN9EVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 4 en 6 der personeele belasting over het belastingjaar 1913, invorderbaar ver klaard op den 3 September 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Texel, den 3 September 1913. De Burgemeester, J. S. DIJT, L -B. TEXEL, 6 September 1913. Loting Nationale Militie. Dinsdag 9 dezer zal de loting plaats hebben van de daartoe ingeschrevenen voor deze gemeente. De uitslag der loting zullen wij in ons Woensdag verschijnend nummer op nemen afzonderlijke bulletins worden niet verspreid, doch zijn aan ons bureau verkrijgbaar. De volgende -32 personen zullen aan de loting deelnemen 1 Bakker, Abraham E 2 Bakker, Simon E 3 Barhorst, Carl. Clemens J.Az. E 4 Barhorst, Carl. Clemens Jz. E 5 Barhorst, Hendrik E 6 Daalder, Klaas O 7 Dros, Gerbrand Anne B 8 Drijver, Cornelis O 9 Dijker, Gerrit O 10 Groenewold, Jan B 11 Huisman, Cornelis B 12 Jager, de Jan H 13 Kaan, Jan S 14 Kalis, Klaas E 15 Kelderhuis, Jan K 16 Langeveld, Pieter Adriaan B 17 Leeuwen, van Kornelis E 18 Liere, van Marinus Adriaan E 19 Logman, Jan Jacob B 20 Slikke, van der Pieter E 21 Sterre, van der Klaas S 22 Timmer, Dirk O 23 Veeger, Cornelis Johannes H 24 Vis, van der Willem O 25 Vlaming, Gerrit O 26 Vlaming, Jan O 27 Waard, de Pieter Michiel S 28 Witte, Jacobus B 29 Witte, Johannes H 30 Wuis, Simon Hendrik O 31 Zegers, Jan Pieter E 32 Zijm, Johannes Franciscus B B, beteekent BurgE, Eierland K, KoogH, den Hoorn O, Oosterend S, Oudeschild. Uit het Rott. Nbl. Inbrekers kijken niet naar de ver- sieringen. De inbrekers, als steeds goed op de hoogte der gangen en wegen hunner medeburgers, die ze de eer van een be zoek waardig keuren, hebben 't feit, dat de bewoners van perceel 118, le Ooster parkstraat te Amsterdam in den avond van Koninginnedag in de stad de feest vreugde gingen aanschouwen, benut, om der. inboedel van genoemd gezin aan een nader onderzoek te ondei werpen. Bij haar terugkomst vond de familie de verschillende kasten geopend, terwijl verder geen sporen van braak te ont dekken vielen. Vermist worden aan contanten f50 en voorts verschillende gouden en zilve ren voorwerpen. Onzinkbare matrassen. In een groote Parijsche beddenfabriek wordt met vaart gewerkt aan de uit voering van een groote order, voor de onzinkbare matrassen. De uitvinder, wiens naam niet genoemd wordt, be weert, een plantenvezel ontdekt te heb ben, die tegelijk licht buigbaar en zacht is die wol, kapok en veeren vervangen kan en die, tot matrassen gevlochten, niet zinkt. Wanneer elke passagier dus in zijn kooi van zulk een matras wordt voor zien, bezit ieder een vlot, waarop hij bij schipbreuk drijven kan. Verscheidene groote reederijen moeten besloten hebben, hun tegenwoordige beddegoed in hun schepen door de nieuwe matrassen te doen vervangen. Uit de Opr. Haarl. Cour. Toch er in. Wat niet gewild werd is toch gebeurd, schrijft men aan „Het Volk". Ondanks het congres in Zwolle is toch een sociaal democraat in het pas aan het bewind gekomen ministerie getreden, zooals uit onderstaande duidelijk wordt Treub CoRt van der Linden LOudon PlEyte Lely BoSboom OrT BeRtling RAmbonnet Te oud voor ouderdomsrente. Een lid der rentecommissie schrijft aan de Lw. Cour. „De wetgever heeft blijkbaar aange nomen, dat allen, die na het bereiken van hun zestigste jaar in een aaneen gesloten tijdvak van 10 jaren tezamen gedurende tenminste 156 weken bedoel den arbeid hebben verricht aanspraak zouden kunnen maken op een rente van f2 per week. Toch is dit niet waar. Ik kreeg iemand bij mij om inlichtingen voor een 92-jarige, die het gezicht heeft verloren en daardoor de laatste 10 jaren niet heeft kunnen werken. Van zijn 60e tot zijn 70e jaar was hij schipper voor eigen rekening. Toen dit beroep hem te zwaar werd, was hij genoodzaakt zijn schip aan de kant te doen en bij anderen te gaan werken. Eenige jaren ging dit goed totdat zijn oogen hem de dienst weigerden. Was art. 369 der invaliditeitswet eenige jaren vroeger in werking getreden, dan zou ook deze grijsaard op 9 December e.k. zijn f 2 die hij zoo bitter noodig heeft, van het postkantoor kunnen halen. Thans niet, hij is te oud voor de ouderdomsrente. Curieuse wet. Alweder kinderspel. Een ongeveer 4-jarig zoontje van W. Dijksma Hzn., te Giethoorn, wist Zondag ongemerkt een doosje lucifers machtig te worden. Hiermee gewapend, begaf het zich naar een nabij het huis staande hooimijt, en stak deze in brand. Bijna al het hooi, dat niet verzekerd was, ging verloren. Beproeving van greppelploegen. Op nader te bepalen dag in October e.k. zal vanwege de VereenigiDg tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier op de Proefzuivelboer- derij te Hoorn eene beproeving worden gehouden van greppelploegen; geschikt om in grasland bestaande greppels weer in een goede afwatering vereischte toe stand te brengen. Vaklieden, die willen trachten zoodanig werktuig te coustrueeien hebben dus dien dag de gelegenheid te toonen, wat zij in dit opzicht vermogen, terwijl het voor de belanghebbende veehouders een goede gelegenheid is, te komen zien, wat in die richting met machines is te bereiken. Het eerste dozijn vol. Als een eigenaardigheid kan worden vermeld, dat te Dubbeldam een vader aangifte deed van de geboorte van zijn 12de kind, terwijl de gelukkige ouders die ieder 36 jaren tellen zich nog in het bezit van al hun kinderen mogen ver heugen. Langvingersdie den boel voor anderen bederven. In de vestibule van het stationsgebouw te Leiden staat een automaat, waaruit men, na inwerping van vier dubbeltjes een dagretour derde klasse Lelden Den Haag ontvangt. Vrijdag bij het ledigen van het toestel kwamen er tusschen de dubbeltjes acht koperen plaatjes uit, van de afmeting van een dubbeltje, en bleek ook, dat twee retourbiljetten daardoor de automaat hadden verlaten. Het toestel, ten gerieve van reizigers daar geplaatst, zal alzoo zijn werk moeten staken. Met knoeien is geld te verdienen zoolang 't duurt. Onlangs is geconstateerd dat een melk- slijter in Den Haag met een omzet van ongeveer 1200 liters melk daag's zijn waar vervalschte met ongeveer 20 pCt. taptemelk. Per dag levert deze knoeierij een extrawinst van ruim f 9, dit is dus per jaar van ruim f 3000. Vergiftige icormen in appels De dienstbode van den heer Gr. te Winterswijk at de vorige week een appel. Na het gebruik werd ze ongesteld. Deze ongesteldheid nam in die mate toe, dat ze thans aan de gevolgen is over leden. Zeer waarschijnlijk zat in den appel een vergiftige worm. Uit is de pret. Te 'Scheveningen zijn door de politie aangehouden 3 jongelui uit Rotterdam: J. H., H. B. L. en H. H., allen woonachtig in het Noorden. De eerste, die kantoor bediende was bij den heer G. Strooman, blikemballagefabrikant aan de Delltsche- straat, wordt verdacht ten nadeele van zijn patroon f 740 te hebben weggenomen en daarvan met zijn beide vrienden, te Den Haag en Scheveningen goeden sier te hebben gemaakt. Bij hun aanhouding hadden zij met z'n drieën nog precies.... één cent op zak. Zij zijn gevankelijk hierheen gebracht en zuilen ter beschikking van de justitie worden gesteld. N.R. Te slim af. Iemand kwam een hotel binnen en vroeg een kamer. De prijs, dien hij wilde betalen gaf hem recht op een kamer op de bovenste verdieping Onder zijn bagage merkte de eigenaar een rol touw op en vroeg hem, waar dat voor diende. De gast antwoordde Dat is een reddingsmiddel bij brand. Dat heb ik altijd bij me, en als er brand komt, laat ik me daaraan uit het raam zakken. Juist, antwoordde de eigenaar, maar gasten met reddingsmiddelen bij brand moeten hier vooruit betalen Op avontuur uit In de afgeloopen week verlieten een 17-jarige, oon 15-jarige en een 13-jarige jongen te Schoonhoven op eigen gelegen heid de ouderlijke woning. De eerste bracht het tot Oudewater waar hij een gehuurde flets trachtte te verkoopen om met de opbrengst daarvan naar het buitenland te vertrekken. De politie verijdelde dit plan en stelde hem weder onder de hoede zijner ouders. De tweede bracht het tot Utrecht, waar hij blijkbaar berouw kreeg en zich bjj de politie aanmeldde, die hom via Gouda, naar de ouderiyke woning terug bracht, terwijl de derde, te voet Oude water bereikte, waar hij door de politie werd opgepikt, die hem een nacht onder dak verschafte en hem Donderdag naar Schoonhoven transporteerde, zoodat deze jeugdige avonturiers weinig succes hebben gehad. De schapenweidery is dit jaar by- zonder loonend, zegt de Zgper Courant. Wij spraken een weider, die van een koppel overhouders van 22 stuks, van Aug. 1912 tot Aug. 1913 een weidgeld van f25,— per stuk maakte. Het grootste hotel. Naar de Evening News uit New-York verneemt zal daar aan het Times-plein het grootste hotel ter wereld verrijzen. Het zal 1800 kamers bevatten en 24 verdiepingen tellen. De grond tusschen de 44e en 45e Straat, heeft 3,750,000 dollar gekost. Het gebouw zal 12,500,000 dollar kosten. Wie moet Schiedam sluiten Door een commissie, ingesteld door den Volksbond tegen Drankmisbruik, is de vraag overwogen, of het stelsel van local option ook in onze wetgeving moet worden opgenomen. Onze Grondwet en Gemeentewet kennen het referendum, de volksstemming niet. De commissie wil dit bezwaar op deze wyze wegnemen» In de Drankwet worden bepalingen op genomen, dat in een gemeente of deel eener gemeente volksstemmingen ge houden kunnen worden, met het doel tot vermindering of geheel opheffing van de verkoopplaatsen van bedwelmende dranken te geraken. Aan den uitslag van de stemming wordt het karakter gegeven van een beslissing aan de Kroon, die dan te beslissen heeft. Beter lijkt het der Perscommissie voor Drankbestrijding, dat bij de komende Grondwetsherziening een bepaling wordt opgenomen, die het referendum voor deze aangelegenheid mogelijk maakt, opdat het volk niet-adviseeren, maar beslissen kan. Immers door de beslissing aan de Kroon, dat is aan den Minister over te laten, zullen deze stemmingen licht een publiek karakter krijgen, en de strijd tegen den alcohol door alllerlei politieke overwe gingen vertroebeld worden, of omge keerd de politieke stryd beheerscht wor den door de leuze„Voor of tegen den borrel 1" •*—3 Menschen verdronken. De stoomboot „Oude Maas" was Woensdagavond na te Oud-Beierland passagiers te hebben gelost, naar een werf te Rotterdam vertrokken om een kleine reparatie te ondergaan, toen de boot onder Hoogvliet op een klein schroef bootje voer. Dit bootje bleek te zijn „De Merwede," komende van Bdelle, bemand met 7 personen, behalve kapitein en machinist allen bestuurders van een visscherij uit de omgeving, die een pleziertochtje maakten. „De Merwede" zonk weldra, 3 van de opvarenden verdronken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Pr\js der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regol moor G Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte borekond. Bewijsnummors 2 Cts. per nummor.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1