Tandarts Ansingh, Dames-Handschosnen. 3 geknikte Dames- rijwielen te koop. 2 nette Commensaals. Feast den Hoorn. Dames Blouses en Costuumrokken. Goedkoope aanbieding Gekleurde Dameskousen. Extra goedkoop. Gorsetten en Ondergoederen. INGEZÖWEN~8TÜKKEK Marktberichten. Advertentiën. in Hotel „de lindeboom." I last TARWE. Sneeuwklokjes te koop. Donderdag 11 Sept. 's Avonds Verlichting en Muziek. M. KUIP, Burg, Texel. Predikbeurten- l 14 September ALLE SOORTEN "W armoesstraat, Oudeschild, 5 Sept. In dan loop dezer week dreven langs de steenglooiing groote hoeveelheden wier zoodat vele personen handen vol werk hadden, om er een gedeelte van op te visschen. In langen tijd was er geen wier aangedreven, zoodat de aanwezige voorraad geheel was afgeleverd en men dus met verlaDgen naar nieuw uitzag. Het voornemen van het onder wijzend personeel der O. L. school alhier, om heden met de kinderen der 3 laagste klassen de gewone jaarlijksche rijtoer te houden naar De Koog, moest doordat vele boeren door drukke werkzaamheden hun paard en rijtuig nog niet beschik baar konden stelleo, tot nader worden uitgesteld. De kus der liefdadigheid. Te Salem in Ohio hebben vijf jonge vrouwen volgens een telegram van de Daily Mail uit New-York om 10,000 dollar voor een hospitaal bijeen te krijgeo, kussen verkocht voor een dollar het stuk. Er stelde zich weldra een lange rij mannen op, jong en oud. Verschei dene gingen achter weer in de rij staan als hun beurt voorbij was. Na twee uur hadden alle vijf vrouwen ongeveer 2000 kussen ontvangen of gegeven en de 10,000 dollar waren binnen. Naar de maan in 49 uren. Ernest Archdeacon, expert in vlieg zaken, heeft zich er over uitgelaten, hoe hij denkt, dat de wereld er later uit zal zien, speciaal bekeken door de bril van den aviateur. Zijn overtuiging is, dat binnen een paar eeuwen de tegen woordige vliegmachines minstens even afgedaan zullen hebben, als het gebruik van paarden als trekkracht nu. „Om allerlei redenen," zegt hij in „La Controverse," „is het onaannemelijk, dat vliegmachines ooit een grootere snelheid zullen bereiken dan 200 K.M. per uur en met deze snelheid zouden er 200 uren noodig zijn om de aarde om te vliegen. Het is dus duidelijk, dat er spoedig iets zal worden uitgevonden, dat oneindig veel beter is dan de aeroplane. Onze kinderen zullen de aarde omvliegen in een tijd, waarvan we nu geen idee heb ben. En dat zal een heele omwenteling teweeg brengen. Alle volkeren zullen éen groote natie vormen. Deze aarde zal veel te klein zijn voor de mobiliteit en de activiteit van haar bewoners, die het spoedig zal gaan vervelen om steeds hetzelfde landschap te moeten zien. „En zoodra de aarde te klein zal ge- oworden zijn, zal men het plan opvatten om andere planeten op te zoeken, tenzij de bewoners van die planeten ons voor zijn en ons dan reeds bezocht hebben. „Volgens de wiskundige berekeningen van Esnault-Pelterie zal het inter-plane- taire transport geschieden door middel van Jules Verne's kanonskogel, die ver anderd zal worden jn een vuurpijltorpedo. „De kwestie is nu maar om die vuur pijl een snelheid te geven van 11 KM. per seconde, een snelheid die groot ge noeg is om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen. Met deze snel heid zou de reis om de wereld 66 min. duren en reisde men van Parijs naar Nizza in 2 minuten. „Met 27 KG. radium, kan een projectiel van 'n ton gewicht van de aarde naar de maan geschoten worden in 49 uren. De moeielijkheid is nu maar om in die 49 uren al de energie vrij te krijgen, die het radium bevat; bij den tegen- woordigen stand der wetenschap zou het 2800 jaren kosten om die energie vrij te maken. „Dit bezwaar is niet onoverkomelijk, wanneer we bedenken, wat er reeds is bereikt op dit gebied. Met 400 K.G. radium aan boord, kan een tocht gemaakt worden naar Venus en terug. „Oorlog zal er dan niet meer zijn, omdat onze eiscben tot een minimum gereduceerd zullen zijn. „Binnen een zeker aantal eeuwen zullen de bewoners van alle planeten met elkaar hebben kennis gemaakt en dan zullen er ook wel in ter-planetaire congressen worden gehouden." Hdbld. Houtverkoop bij gewicht. De handelaar R. uit Groningen had te Winschoten boeldag van een scheeps lading hout. De heer J. E. Smid bood voor de lading f 18,50 per 1000 K.G. De koop ging aan, doch toen R. zag dat deze prijs te laag was, weigerde hij het hout te leveren. De heer S. bood daarop f24 en opDieuw ging het accoord aan. Toen de lossing zou plaats hebben wei gerde R. andermaal het hout te leveren, wijl de prijs nog te laag was. Naar de „Pr. Gr. Ct." verneemt, komt er nu een rechtzaak van. Voor wie van cijfers houdt worde medegedeeld, dat, ter gelegenheid van Koninginnedag, het korps gendderden is verrijkt met1 commandeur Neder- landsche Leeuw, 2 commandeur Oranje- Nassau, 6 broeders Nederlandsche Leeuw, 61 ridders Nederlandsche Leeuw, 81 officieren Oranje-Nassau en 142 ridders Oranje-Nassan. Verder zijn er uitgedeeld aan eere medailles Oranje-Nassau: 14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. Zoodat er weer heel wat gelukkigen méér zijn in ons goede land. (Tel.) Eerlijkgevonden. De politie te Delft verbaliseerde een 70-jarigen werkman, die op straat een portemonnaie met inhoud vond en wei gerde deze aan den rechtmatigen eigenaar af te staan, toen deze hem er om vroeg. De oude baas zeide haar „eerlijk" ge vonden te hebben en voor zich te zullen behouden. De politie trachtte den man dit verkeerde idee uit het hoofd te pra ten en nam alvast de portemonnaie in beslag. Dat mag zoo maar niet. Zoudagmorgen vond men op verschil lende plaatsen van het Lieve Vrouwe Kerkhof te Amersfoort doode honden liggen. Niet minder dan 6 cadavers waaronder enkele vrij fraaie exemplaren, werden er gevonden. De dieren waren vergiftigd want in de nabijheid van een der woningen vond men met gift vermengd hondenvoer. Blijkbaar heeft iemand, die nogal last van verschillende honden heeft gehad, zich op deze wijze van zijn overlast willen ontlaan. Op het eiland Rozenburg schijnen nogal veel hermelijnen on wezels te huizen. Deze dieren, schadelijk zoowel voor den landbouwer als voor denjacht- heer moeten 't thans ontgelden. Heeft me nige boer een hond. die op de vangst dezer dieren is afgericht, de jachtopzieners trachten ze te verschalken in daarvoor expres vervaardigde vallen. Dat ze hiermede nogal eens succes hebben, blijkt wel het best hieruit, dat de jachtop ziener Van Arkel in Augustus het geluk had 9 dezer dieren te vangen. Open-luchtkuren voor longlijdersI De Fransohe geleerde prof. Grancher heeft het eenige jaren geleden reeds ge zegd „De tuberculose is van alle slopende ziekten de meest geneeslijke." De geneesmethode welke thans reeds vrij algemeen wordt toegepast, berust het op volgende voorschrift Zuivere, stofvrije lucht, veel zonne schijn, weinig wind, rijkelijke voeding en rust, behoorlijk afgewisseld of opge volgd door doelmatige beweging, Moleschott wijdt aan deze methode een artikel, waarvan schrijver aantoont le. dat men voor herstel van longlij ders door middel van open-lnchtbehande- ling, niet naar het buitenland behoeft te reizen: 2e. dat de behandeling met deze methode voor mingegoeden reeds in ons land bereikbaar is3e. dat echter de gelegenheid daartoe nog te zeer beperkt zijn dat bet van de weldadigheid en offervaardigheid onzer landgenooten zal afhangen of een steeds grooter getal lijders de zegeningen dier behandeling zal deelachtig worden en 4e. dat ver pleging in gewone zieken-inrichting voor dergelijke longlijders niet voldoende nut kan opleveren. Sedert eenigen tijd heerscht te St. Maartensdijk (Zeeland) in tamelijk erge mate de vlekziekte onderde varkens. Nu reeds een betrekkelijk groot aantal door de ziekte zijn aangetast, kan ge constateerd worden, dat al de ziektege vallen zijn voorgekomen bij niet ingeente varkens. Van de ingeente werd totnogtoe geen enkele door vlekziekte aangetast. Bij een landbouwer stierven er voor ongeveer f800. Vele zieke varkens worden verkocht en naar Brabant ver voerd. De veiligheid langs den openbaren weg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 30 Aug. tot en met 5 Sept. 1913. GEBOREN Cornelia, z. v. Willem Mets en Gerritdina Reinoutje Kikkert, den Burg; Klaus, z. v. Jacob Cornelia Eelman en Jannetje Duinker, het Noorden Johanna, d. v. Gerrit Dob en Janna Cornelia van den Berg, het Noorden. ONDERTROUWD: Cornelis Blom en Trijntje Krijnen. GETROUWD: Geene. OVERLEDENLammert de Waard, oud 73 jaar, gehuwd met Maaltje Peper, de Cocksdorp. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 gouden broche, 1 bal en 1 R.K. gebeden boekje, gevonden te den Burg en 1 zak doek, gemerkt G, gevonden te den Hoorn. Zondag 7 September 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 7 uur ds. Visser. Waal, Vm. lOuurds. v. d. Waa. Oudeschild Vm. 10 uur ds. "Visser. Den Hoorn Nm. 2 uur ds. Visser. OosterendNm. 3 uur ds. v. d. Waa. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. H. Avondmaal. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. OosterendVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Uit de Schager Courant: Scliagen, 4 Sept. Aangevoerd: 19 Geldekoeien f ISO a f 240 92 Vette Koeien 1 200 a t 363, 50 Kaltkoeien f 180,a f 350; Nuchtere kalveren i at 440 Vette Schapen f 28 a f 34.— 290 Lammeren 1 16 a f 23.00. 40 Vette Varkens 52 a 60 ct. per Kg. 100 Biggen f 11.00 a f 17,00; Boter i 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 3.75 a f 4.75 per 100. Uit het Leid6eh Dagblad: Leiden, 5 Sept. Ter markt aangevoerd: 89 Stieren f 124,— a t 340,-; 186 Kalf- en Melkkoeien f 178 a i 338. 87 Varekoeien f 152 a f 3S6 207 Vette Ossen en Koeien 1214 a f332 71 Kalveren (vette) f 64 a t 128 34 Kalveren (magere) i 8,a 118. Lammeren f a f ,00. 10S2 Schapen (vette) f 23,00 a f 38.00 401 Biggen f 10.a f 15.00 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. IS UW LEVER ZIEK M hoPeu m'iQe geliefde Kinderen, J. A. C. F. GOAL AG W IV. M. CQ IUB, gg M hunne 1272-jarigo Echtvereeni- ging te herdenken. 2$) Wed. P. RAB-Keijser. kjfè Amsterdam, Laanweg 47. 3fjb Ondergeteekende betuigt langs dezen weg, mede namens hare kinderen, hartelijk dauk aan allen, die blijken van belang stelling en deelneming betoonden tijdens de ziekte en na het overlijden van hun geliefden Echtgenoot en Vader. In 't bijzonder aan den WelEerw. Heer Ds. Buiskool voor de troostvolle woorden bij de teraardebestelling gesproken en aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. v. d. Vegt, voor de hulp en bijstand aan den overledene verleend. Wed. V. KRUITHOED-Bijl. Oudeschild, September 1913. Allen die Keislag en Brik Jgy-SKÏjgS* vervoerd hebben naar de P.H. Polder en de nota nog niet hebben inge leverd worden verzocht dat voor Zondag avond nog te doen bij L. EELMAN, Burg. Maandag wordt er uitbetaald. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 11 September van 11 tot 2 uur te spreken A. VAN KETEL, Oudeschild. Te koop gevraagd ALB. DE RLÏIJTEB, Oudeschild. Gelegenheid voor Adres Bureau dezer Courant. Woensdag 10 Sept. begin der op tocht half tien- Optocht door den Hoorn. 's Namiddags Volksspelen, Rijtoer naar de Koog, aftocht 9 uur. Aan den Jloora terug on geveer 4 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In de laatste raadsvergadering is geklaagd over de veiligheid langs den openbaren weg. De een heeft overlast van bet voetballen, de ander van het re snelle wielrijdeu. Aangezien deze klachten kwamen van personen, welke het vertrouwen der burgerij genieten, mag veilig worden aangenomen, dat hier niet op enkele gevallen gedoeld wordt, doch op verkeerde gewoonten welke dreigen in te simpen. Ik wensch mijn adhaesie aan deze uitingen te betuigen onder bijvoeging van de noodige illustraties. Onlangs moest een motorfiets geprobeerd worden. Avond aan avond tegen 7 a S uur ging het van uit de Parkstraat, een rondje en over de Groene- plaats terug met een vaart veel te snel voor onze nauwe straten en scherpe bochten. Mogelijk ging de snelheid niet boven het wettelijk maximum, dit is niet nategaan doch onze verkeers wegen binnen den Burg leenen zich niet voor dat doel, daarvoor is buiten den Burg ruimte genoeg. Een paar dagen geleden moest een kleine grijze auto beproefd worden. Ue inzittende wenschte te draaien voor het postkantoor (waarom niet op de veel ruimere Groeneplaats) met het gevolg, dat hij over de stoep vloog, waar een der spelende kinderen zich uit de voeten moest maker, om er niet onder te geraken. Ook hier weer zijn de stoepen niet voor voertuigen van welken aard ook. Weder eenigen tijd geleden stonden een paar kinderen met dienstbode op de stoep bij Kikkert in de Zwanenstraat, een fiets komt zoo snel van af de Groeneplaats dat hij op de genoemde sloep vliegt; men begrijpt welk een narrow escape dit was. Naar ik verneem heeft een omstander de dienstbode nog op de in de nabijheid staande politie gewezen, doch deze bleef lijdelijk toezien. Waar de straten hier niet geschikt zijn voor de steeds sneller wordende middelen van vervoer, mag toch de burgerij hiervan geen overlast ouder vinden. Toezicht en leiding van overheidswege zal dan ook niet kunnen uitblijven. Ik weet wel dat de politie niet overal tegelijk kan zijn, doch als de betrokkenen weten, dat het toezicht, bestaat en ook uitgeoefend wordt, zullen zij wel voorzichtiger worden. Men moet een put toch dempen, voordat het kalf verdronken is. Uankend voor de plaatsruimte M. de Redacteur, Hoogachtend, RENIER. Uen Burg, 6 September 1913. Maak hem dan in orde het is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis, alleen door het heilzaam effect merkt ge dat ge genezen zijt door

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2