J DeVf^ouw Van Houten s N". 2713, Zondag 5 October 1913. 273fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. IN 1c)l3 Binnenland. Gemengd Nieuws. DRINKT ALLEEN B0( Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 uur op den dag: der uitgave Prijs der Advcrtcnlièti. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel moor 8 Ct. Groote lotters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 9 Cts. por nummer. gei ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Tex el. iiiÜSr-- A1 .Abonnementsgeld, snd De Uit»:, van de Texelscbe Courant —geeft door deze aan de geabouueerden rrimiteu Texel kennis, dat de kwit. voor -laboiinemeutsgeld aan de post ter incas- seering zijn afgegeven. [j Ter voorkoming van ounoodige kosten worden de geabonn. beleefd verzocht, de kwitantie bij aanbieding' wel te willen voldoen. Aanbevelend, De Uitg, Kostelooze Vaccinatie. D, Burgemeester en Wethouders der Ge- -meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos- telooze inenting en lierinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 8 October 's midd. 12 uur. Texel, den 29 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. ,J INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. 1 Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage liggen een de volgende verzoeken met bijlagen van lo. Dirk Witte Dz., wagenmaker te i den Burg, om vergunning tot het op richten van een motor van 6 P.K. in het perceel wijk B. no. 122 en kadastraal bekend in Sectie K no. 1392. 2o. Abr. Steendijk te Eierland, om vergunning tot het oprichten van een watercentrifuge, gedreven door een oliemotor van plm. 8 P.K. op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A no. 1957 3o. Adr. Mosk te den Burg, om ver gunning tot de oprichting eener slagerij in het het perceel wijk B. no. 167d, kadastraal bekend in Sectie K. no. 1959. Op Vrijdag, den 17 October 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, ais zij, die be- j zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 3 October 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 4 October 1913. Bij dit nummer verzenden wij aan onze abonné's een Boot- en Spoordienst (Winterdienst). Zoovet voorradig, zijn exemplaren daarvan gratis verkrijgbaar. Aan de achterzijde van dezen reis- dienst vermelden wij eene lijst van Boek werken in prachtband, in onzen boek handel voorhanden. Voor verjaringen, feestelijke gelegenheden, als Sint Nico- laas en dergelijke, zal men zeker eene goede keuze van geschenken daarin vinden. Herhaaldelijk doen in den laatsten tijd berichten in de pers de ronde, om trent het plukken van aardbeien gedu rende de maand September. Wij hebben daarvan echter nimmer melding gemaakt, omdat dit heel gewoon is, al werkt het gunstige Septemberweer het rijpen van de vrucht zeker in de hand, bij meer dan een onzer ingezetenen toch worden nog dagelijks aardbeien geplukt. Texelscbe Sportclub. De vergadering, in den aanvang slechts matig bezocht, W6rd bij afwezigheid van den voorzitter te bijna 9 uur door het bestuurslid H. Reij geopend. Na lezing van de notulen, die onveranderd werden vastgesteld, werd overgegaan tot de verkiezing van twee captains, leden der elftal commissie. Gekozen werden de heeron Rackwitsz en Huizinga, die zich de benoeming lieten welgevallen. Daarna kwam aan de orde de benoeming van twee bestuursleden, wegens vertrek van den voorzitter, den heer Over en door het bedanken van den heer P. Plaatsman, penningmeester. Bij eerste stemming werd gekozen de heer A. C. Rab, bjj tweede stemming de heer C. Lemstra, eerstgenoemde was niet aanwezig, de heer Lemstra bedankte, in diens plaats werd gekozen de heer P. Keijser, ter vergadering tegenwoordig, die de be noeming aannam. De te behandelen punten waren hiermede afgehandeld, en werd overgegaan tot de rondvraag, zulks onder leiding van den voorz. den heer Over, die inmiddels ter vergadering was verschenen. Door den heer Reij werd voorlezing ge daan van een brief van den heer Burge meester, eerevoorzitter, waarin ZEd.Achtb. meldde, door ambtsbezigheden verhin derd te zijn de vergadering bij te wonen, er prijs op te stellen te verklaren het ver trek van den heer Over een groot verlies voor de Sportclub is te achten daarbjj de wensch uitsprekende dat het de club onder den nieuwen voorzitter wel mag gaan. De voorzitter zegt hierop, de waar- deerende inhoud van genoemd schrijven ten zeerste op prijs te stellen, het werken in en voor de club is hem steeds aangenaam geweest en hij voegt gaarne bij de goede wenschen voor de sportclub de zijne, dat zij moge bloeie tot nut voor de jongelui en tot genoegen van 'de burgerij. Bij monde van den heer Plaatsman wordt den vertrekkende voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij voor de sportclub deed en daarbij de wensch uitsprekende, dat het hem elders niet aan waardeering zal ont breken. Wederkeerig brengt de voorz. dank aan den heer Plaatsman voor zijn ijver en be langstelling steeds in de zaken der Sport club betoond. Nadat de heer Reij namens het bestuur van de Texelsche Sportclub den hr. Over nog toezegging heeft gedaan van een souvenir, in den vorm van een gouden dasspeld, waarvan de teekening aanwezig is, worden nog eenige zaken van inwendige aard be sproken waarna de vergadering wordt gesloten. Bij de heden gehouden hengstc-nkeu- ring werden aangeboden de drie alhier ge stationeerde 'hengsteD, Arthur, Polo en Radboud, die alle. werden goedgekeurd. De Coeksdorp, 3 October. De Coeksdorp en Eierland hebben gisteren op waardige wijze en begunstigd door schoon weder feest gevierd. Het gebeele dorp was in feestdos, alom versiering. De nationale driekleur wapperde van bijna elke woning en bijna alle feestvierenden waren met oranje getooid. Een fraaie eerepoort, een ontwerp van den heer A. J. van 't Noord einde alhier, stond aan den ingang van het dorp en noodde ieder tot feestvieren uit. Reeds vroeg in den morgen wemelde het van feestgangers, die allereerst konden luisteren naar het zingen van eenige toe passelijke liederen door schoolkinderen onder leiding van den heer A. C. Toet en konden genieten van de waarlijk schoon en regelmatig uitgevoerde vrije en orde oefeningen en stokoefeningen door de kinderen van het 5e en 6e leerjaar der o.l. school alhier, onder leiding van den hr. Mar. van 't Noordeinde.Dit nummer viel bijzonder in den smaak, Toen kwamen de versierde fietsen aan de beurt. Er was een zestal nummers' De le prijs werd behaald door de dames O. Thomassen en Aa. van 't Noordeinde de 2e door den heer C. Blom en de 3e door mej. M. v. d. Woude, De andere fietsen kwamen al verwierven ze geen prijzen, niettemin keurig voor den dag. Nummer vier van het programma was tobbestcken, hetwelk met veel belangstel ling werd gevolgd. De le prtfs behaalde do hr. C. Troost, de 2e, de heer II. van I-Ieerwaarden en de 3e de hr. C. de Graaf. Des namiddags te 2 uur begon het ringsteken met paard on kar. '22 deelnemers hadden zich aangemeld. De uitslag was le prfja de heer L. Wetsteen on echtg. 2e C. v. d. Velde en echtg. 3e C, Lang6veld en Mej. A. Keijser. Toen hadden we de eer twee leden van het Dagelijksch Bestuur onzer gomeente in ons midden te zien komen, n.l. den Edel- achtbaren Heer Burgemeester en den Wethouder Dr. IJ. Over. De eerste hield, boven op den dijk staande 'n indrukwekken de toespraak, die door ieder duidelijk kon ver staan worden en met aandacht werdgevolgd. Hierna werden weder drie nummers afgewerkt n.l. Estafette-wedloop Uitslag: le pr.A. Dros Dz, Keijser en Schrama 2e prijs C. Troost, J. Bakker en P. Dissel. Wedloop met hindernissen. Uitslagle prijs Jn, Bakker. 2e prjjs Th. Reuvers. 3e prijs C. Boon Cz, Sprietloopon. Uitslag, le prijs A. Segers Az. 2e prijs C. v. d. Slikke. 3e prijs Jn. Boon Jacz. Intusschen was het donker geworden en konden sierlijk uitgedoste schoolkinderen van Eierland en De Coeksdorp een optocht houden met lampoins aan stokken. Met Texelsch fanfarecorps aan het hoofd en gevolgd en begeleid door een dichten drom van menschen ging de stoet heen en weer over het dorp. Dit nummer gaf oen aller- aangenaamsten indruk. Het spreekt vanzelf, dat intusschen de vele lampions en vetglazen waren ontstoken. Jammer, dat de verlichting niet geheel tot haar recht kwam, daar de wind veel lampions deed sneuvelen. De slotnummers waren de gondelvaart en het vuurwerk. Velen waren weer op hun post om ook hiervan te genieten. En ze hebben het zich niet beklaagd. Van de gondels, welke allen schitterend verlicht waren, was veel werk gemaakt en het was dan ook een heerlijken aanblik ze door de Roggesloot vóór het dorp te zien varen, getrokken door eene roeiboot, De fraaist versierde gondel was die van den heer B. de Boer, die den Isten prfjs behaalde. Verder volgden de gondels van den hr. P. Boon Cz., W. van 't Noordeinde, G. Bakker en Mar. van 't Noordeinde. Het vuurwerk, afgestoken aan den water kant, voldeed ook aan de verwachting. Het kon over de geheele lengte vaD het dorp worden gezien. Bij de mooiste nummers klonk een daverend applaus. Toen het afgeloopen was keerden de meeste feestgaogers huiswaarts, terwijl andere zich naar de beide dansgelegenheden begaven, waar ze waarschijnlijk niet zeer hebben genoten, daar het veel te vol was. En nu behoort dit feest weer tot het verleden. Daar de commissieleden alios in korton tijd zoo flink georganiseerd hadden komt hun voorzeker een woord van dank too. Ook een woord van dank aan hen, die de commissie hebben bijgestaan in het uitvoeren van een en ander, aan de jury leden voor hun moeilijke taak en aan Texelsch fanfarecorps, hetwelk zich den geheelen dag en avond zoo cordaat heeft gehouden, is hier zeker niet misplaatst. O osterend, 4 Oct. In het laatst dezer week waren hier in „Het Wapon van Amsterdam" twee jacht gezelschappen van elders'gelogeerd. Mocht het eene gezelschap met twee geweren in in een dag kunnon bemachtigen 4 hazon, 10 konijnen, 5 fazanten (waaronder 4 hanen, de hennen worden zooveel inogeljjk ge spaard) en een eend, het andere maakte, eveneens mot 2 geweren, 57 konijnen buit. De Rederijkerskamer „V,1.0*5." zal over enkele weken weder eene uitvoering geven. Vlieland 2 October. Het Engelsche stoomschip Cayo Bonito, met eon lading graan en katoen van Amerika naar Bremen bestemd, is giste rennacht in de Noordergronden gestrand. Hedenmorgen is de boot door zes sleep- booten vlot gebracht en heeft de reis vervolgd. Uit de Opr. Haarl. Cour. Twee menschen verdronken. Men meldt uit Groningen In hot Hoendiep te Hoogkerk nabfj Groningen, lag een schip, geladen met aardappelen en bewoond door de gebroeders Poelsta en hun 18-jarige/zuster. Door het omslaan van de giek werd het meisje overboord geslagen. Haar 24-jarige oudste broer sprong baar dadelijk na, doch kou baar niet vinden. Beiden verdronken, zonder dat men iets tot hun redding kon doen. Te Zuidhorn heeft men eeuwfeest gevierd en de gebruikelijke historische optocht ontbrak niet. Daarin was een wagen, die voorstelde de vijf werelddeelen. De ruimte voor de bevolking van de werelddeelen was wat beperkt, waarom men daarvoor zeer jonge bevolking had gekozen. Toch stond men nog benauwd zoodat een bewoner van de aarde afge drongen werd. Deze liet zich dat niet welgevallen, klom er weer weer op en toen ontstond een kloppartij.' De wagen, die toch al zwaar belast was, was hier niet tegen bestand en op een gegeven oogenblik kraakte het en lagen alle vijf werelddeelen tegen de vlakte. N. Veend. Ct. TEXELSCHE COURANT. lai

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1