pfja DE ÊMM) ^N°. 2714, Donderdag 9 October 1913, 27st8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week :igT ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tex k l. urg, BOO Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nitguve SCHULDVORDERINGEN ten laste der gemeente Texel. hoo: Burgemeester en Wethouders van 'exel noodigen belanghebbenden uit, die unnver het 3e kwartaal 1913 eenige leve- a vantiën ten dienste der gemeente hebben 6 gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste e zenden en wel voor zooveel be- ;nd"reft onderhouds- en herstellingswerken 'j'^j'.an gemeentegebouwen enz., aan den •emeenteopzichter te den Burg, en voor héooveel andere leveringen betreft ter raniemeente-secretarie riss 2o. hunne vorderingen in te richten n, ivereenkomstig een der onderstaande ozenodellen ster ille d vt del 4 Dienst De Gemeente Texel, debet aan 1913. Dienst 1913. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den October 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. INRICHTINGEN, jwelke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van MATTHIJS MOLENAAR, wagenmaker te den Burg alhier, om vergunniDg tot het oprichten eener wagenmakerij, waarin een motor van 5 PK., in het perceel, 1 kadastraal bekend in Sectie K, no. 1940. Op Maandag, den 20 October 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be- 51 zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van h6t gemeentebestuur bevoegd zijn, zij, die niet voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 6 October 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. 37 Sept.—4 Oct. Er was in de afgeloopen week nog maar weinig politiek nieuws. De Tweede Kamer houdt zich bezig met het onderzoek der begrootingen en het zal nog wel eenige weken aanhouden voor ze daarmee gereed komt. Daarna zullen de heeren dan vrij zeker nog eenige daagjes met vacantie gaan om vervolgens met de openbare be handeling van de begrootingen een aan vang te maken. Menigeen zal intusschen met belangstelling uitzien naar de af- deelingsverslagen enhetregeeringsantwoord omdat daaruit allicht eenige gevolgtrekkin gen gemaakt zullen kunnen worden om trent den gang van de algemeene be- <9 10011 - schouwingen, welke uit den aard dei zaak d6zen keer waarschijnlijk nogal belangrijk zullen zijn. De vraag is nog steeds urgent, hoe de verschillende politieke groepen, tegenover de regeering zullen staan. Speciaal geldt dit wel omtrent do rechter zijde, ofschoon ook ten oprichto van do linkerzijde nog eenige onzekerheid is blijven bestaan. Do „Draednoughf-plannen van den nieuwen minister van marine zullen vrij zeker wel niet de algeheelö instemming der concentratie hebben en stellig niet die der sociaal-democraten. En ten opzichte van de verzekeringsplannen, die door minister Treub gekoesterd worden kan al zoowat hetzelfde worden gezegd, tenzij uit een nadere blootlegging dier plannen mocht blijken, dat de Concentratie- idee ten dezen opzichte zal worden ver wezenlijkt. Omtrent de houding der rechterzijde is do onzekerheid evenwel veel grooter. Maakt zy zich tot een felle aaneengesloten oppositie gereed, of zal ze eerst eens de kat uit den boom kijken Of zal ze dadelijk de eisch van gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs naar voren brengen en een weigerend antwoord als een oorlogsver klaring beschouwen? Er valt daaromtrent niets te voorspellen. Wel hebben sommige bladen gemeld, dat de onderwijs-eisch onverzwakt gehandhaafd zal worden, m.a.w. dat met het standpunt der regeering, die zooals uit de troonrede bleek, aan een staatscommissie een onderzoek inzake de subsidiekwestie wil opdragen, geen genoe gen zal worden genomen. Onder de wetsontwerpen die door de nieuwe regeering ingetrokken zyn mogen wel in de allereerste plaats genoemd worden de ontwerpen tot grondwetsher ziening van het vorige Kabinet, 't Was te verwachten, dat dit geschieden zou, waar de strjjd tegen deze ontwerpen in de verkiezingscampagne door de linkerzijde steeds naar voren gebracht is. Wel wil blijkens de troonrede, mr. Cort van der Linden eon herziening van de Grondwet, doch enkel ten opzichte van de kiesrecht kwestie, doch de subsidiekwestie wil dit Kabinet nog zoo dadelijk niet in de Grondwet regelen. Met het oog daarop mag met belangstelling worden afgewacht wat de houding van de leden der rechter zijde zal zijn. Bij de komende algemeene beschouwingen zal een en ander nader blijken. Ze zullen ongetwijfeld belang wekkend worden en ook zal er waarschijn lijk nog wel menige scherpe naklank van de felle stembuscampagne in gehoord worden. e—o—o In de Fransche republiek heeft men in de laatste dagen weer eens een Duitsche spook gezien. De bladen hadden het druk over „het gat van Luxemburg" of beter gezegd over de redevoering door den oud generaal Bérenger, lid van den Franschen Senaat, dezer dagen gehouden, gevolgd door verschillende maatregelen van hot Fran sche legerbestuur. Bérenger zette uiteen dat bij een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, de republiek het grootste gevaar dreigde van den kant van Luxemburg. De Duitsehers zouden via het groothertogdom naar Frankrijk oprukken en 't was, naar de meening van den Senator dat het Fransche legerbestuur daaraan zoo weinig aandacht geschonken had. Bérenger wist nog meer te vertellen ook. Volgens hem was er te Trier, vlak bij de Luxem burgsche grens een groot geheim legerkamp ingericht door de Duitsehers. Met hun spoorwegen staan ze vanuit Trier en Metz in directe verbinding met Luxemburg en als er oorlog mocht komen dan zouden enkele uren na de oorlogsverklaring de Duitsehers reeds dwars door Luxemburg heen de Fransche grens kunnen over schrijden. Het Fransche legerbestuur heeft goede nota genomen van de waarschuwende stem des Senators. Het is dadelijk begonnen om het „Luxemburgsche gat" aan de Fransche zijde dicht te stoppen, door sterke Iroepen- afdeelingen te zenden naar de grenssteden aan den kant van Luxemburg. Men vond de zaak toen heel eenvoudig. Aan de Duitsche zijde is de Fransche kust voldoende beschermd door een drie-dubbele foiten keten. De Duitsehers zullen daarom liever de neutraliteit van Luxemburg schenden, dan zich tegen de forten te pletter te loopen.* Maar nu is dat uit, het „Luxemburgsche gat" is gestopt en de Franscho gemoederen kunnen weer tot rust komen. De Duitsche pers heeft meteen en ander nogal de draak gestoken. Ze noemde senator Bérenger „een chauvinistischer Heiszsporn, der das Luxemburger Loch entdeckt hat". En wat deze omtrent het kamp te Trier verteld had was natuurlijk een sprookje. Natuurlijk vestigen do Duitsche bladen thans op hun beurt de aandacht van hun legerbestuur op het Luxomburgsche gat. De Franschen zouden eens kunnen probeeren uit te voeren waarvan ze de Duitsehers verdenken. Het gevolg zal wel worden dat ook aan den Duitschen kant het „Luxemburgsche gat dicht gestopt wordt, Senator Bérenger heeft dus wel succes gehad. o o o-- De Engelsche pers bleef zich in de laatste dagen nog voortdurend bezig houden met de Iersche kwestie. De maatregelen door de Oranjemannen in 't protestantscho Ulster genomen blijven het onderwerp van den dag. Er wordt in de bladen al zeer verschillend geoordeeld over die maatregelen. Sommige liberale organen en Iersche bladen drijven er geducht den spot mee, terwijl de unio nistische pers niet moede wordt de regeering te wijzen op de gevaren die er hoog in bet noorden van het Vereenigd Koninkrijk dreigen. De Unionistische bladen gaven zeer uitvoerige beschrijvingen van de wapen schouw, Zaterdag te Belfast gehouden. Ze deelden mede dat do 12000 goed geoefende troepen vol geestdrift waren. Daartegenover wist de liberale Westminster Gazetto te vertellen, dat die heele wapenschouw eigen lijk niets om het lijf had. Er waren geen 12000 doch niet meer dan 8000 „manschap pen" jongelingen en grijsaards inbegrepen. Slechts 14 droegen een geweer 6u de meesten rookten tijdens de parade tegen alle militaire regels in, een sigaar of pijpje. Waarschijnlijk moet ten opzichte van beide lezingen worden gezegd, dat ten dezen de waarheid in het midden ligt. En wan neer dat het geval mocht zijn, dan is het al erg genoeg. Regeeringspersonen mogen den spot drijven met de „Voorloopige regeering" van Carson en de liberale pers moge met geringschatting over de „Oorlogs toebereidselen" in Ulster spreken, dat het er tot een heftig verzet en tot een bloedende botsing komen zal als de Home Rule-wet ingevoerd mocht worden, staat wel vast. Er is in Belfast al vaker legen Home Rule gevochten in den letterlijken zin van het woord. Het verzet wordt met den dag meer ge organiseerd en heel de bevolking van Belfast en omgeving neemt er aan deel. Zoo werd er Zondag in protestantsche kerken te Belfast tegen Home-Rule gepreekt, terwijl in de groote Ulsterhall een bijeen komst gehouden werd van verschillende gezindten. Een der redenaars vergeleek Carson daarbij mot Jozua den opperbevel hebber van het Israëlitische leger en ver klaarde dat deze Ulster van de roomschc slavernij zou vorlossen zooals Jozua Israel verloste van de Egyptenaren. Aan het slot der godsdienstoefening hieven al de aanwezigen de rechterhand op, ten teeken dat zij don eed tegen Home Rule en die van gehoorzaamheid aan Carson vernieuwden. De regeeringspers moge over dergelijke manifestaties geringschattend oordeelen, doch dat kon later wel eens lichtvaardig heid blijken te zijn. Wel zullen do Ulster mannen ten slotte het hoofd moeten buigen of voor de overmacht moeten bukken, doch dat zij de regeering nog moeilijke uren zullen kunnen bezorgen is zonder twijfel. De Home Rulowet zal stellig niet op het verzet van Ulster afstuiten. Deze protes tantsche provincie vormt maar een klein stukje van Ierland, dat al jaren lang voor zelfregeering gestreden heeft. Zelfs in Ulster worden nog velen gevonden die Home Rule voorstaan, 'tls dan ook niet te verwachten dat de regeering, die nu eenmaal zoover is gegaan, dat I-Iome Rule slechts een kwestie van enkele maanden meer is, voor de bedreigingen uit Belfast zal zwichten, Tenzij er iets bijzonders gebeurt krijgt Ierland het volgend voorjaar de lang be geerde zelfregeering. Eén mogelijkheid blijft nog open n. 1. dat ten opzichte van Ulster een afzonderlijke regoling getroffen wordt. Wel verklaarde de regeering reeds vroeger daarvan niets te willen weten, doch er worden nog onderhandelingen over do Iersche kwestie gevoerd. Raymond, de leider der Iersche nationalisten verklaarde dezer dagen echter dat Ulster het beginsel van zelfregeering zal hebben te aanvaarden voor van eenige tegemoetkoming sprake kan zjjn. De regeering kau niet anders waar ze haar woord aan de Ieren verpand heeft. Doch in Belfast zal men stellig niet zoo spoedig het hoofd in den schoot liggen, —o—o—o Van den Balkan kwam in de laatste dagen weinig nieuws. De onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije hebben een goed einde geleid, de vredesovereenkomst is gesloten, waarbij de Turken alles gekre gen hebben wat ze vroegen. Bulgarjje moest er wel in berusten, dat Kir Kilisse en Adrianopel met het achterland dezer steden weder onder Tursche vlag terug komen. Thans vestigt de aandacht zich op de onderhandelingen tusschen Griekenland en Turky'e. De Porte, die door het succes weer moed gekregen heeft, wil eenige der eilan den in de Egeïsche Zee behouden, terwijl de Grieken daarvan niets willen weten. Griekenland heeft thans echter de handen vol aan de Albaneezen en Turkije kan zijn eischen kracht bijzetten door zijn leger van TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodore regel moor G Ot. Qroote lettors en Vignotten wordon naar plaatsruimte berekend. Bowijsnunimcrs 3 Cts. por nummer. let iasa_

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1