Tandarts Ansingh Aanbesteding. Publieke Verkooping Binnenland. Gemengd. Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. 15 October a.s. eene lezing houden in Hotel „de Lindeboom.' De goedkoope Koopman Gevestigd te BEIDER L. J. BULLER, 120 a 130 Liter volle Melk. kachels en fornnizen, Een Koffiehuis-Inventaris, Predikbeurten. H. KAMERLING, 300000 man, dat onder Enver bey in Thracië staat. Turkije schijnt van de moeilijkheden ■waarin Griekenland verkeert te willen proflteeren en eveneens van die welke Servië op het oogenblik de handen binden. De Porte noodigde ook de Servische regeering uit onderhandelaars te zenden om de nog te regelen zaken af te doen. In Griekenland vreest men, dat Turkije wat in zijn schild voert en dat het door Bulgarije opgestookt wordt. De Grieksche regeering heeft alvast weer een tweetal lichtingen, die pas naar huis gezonden waren, weer onder de wapens geroepen. TEXEL, 8 October 1913. Zaterdag 4 dezer had te Haarlem de indeeling plaats van dienstplichtigen, lichting 1918. Van deze gemeente werden ingedeeld A. Dros, M. C. Witte, C. Bakker, J.v.d.Wal, T. Schaap, Tj. de Vries, L. Eelman, C. v. d. Harn, A. van Liere, W.Kikkert, M. Koorn, Gakeer, K. de Ridder. Allen bij het 2e Regiment veldartillerie den Haag. Naar wij vernemen is de heer P Tjebbes, directeur aan de Zeevaartschool alhier, benoemd tot directeur van de Zeevaartschool te Amsterdam. Wenschen wij den heer Tjebbes geluk met deze benoeming, welke mag getuigen voor 's mans geschiktheid voor dergelijke betrekking, en welke ook financieel ZEd. wel voordeeliger zal zijD, voor onze gemeente, inzake de Zeevaartschool, zullen wij zijn heengaan een groot verlies achten. Wat de heer Tjebbes voor onze zeevaartschool is, is vrij alge meen bekendzijn flink optreden en zijn persoonlijkheid bezorgde de school alreeds een goeden naam, waarvan een verder succes niet zou uitblijven. We zouden den heer Tjebbes gaarne nog langen tijd als Directeur van Texels Zee vaartschool hebben willen behouden. Oosterend7 Oct. Nog slechts 3 schuiten van hier waren in de vorige week aan het oesters korren, waarvan twee in het Amsteldiep. Deze konden daar evenwel slechts zeer weinig bemachtigen. Van elders hoorde men, dat op de Wildebank meer te vangen is. Wulken werden te Wieringen ver kocht voor f7,50 a f8,25 per ILL. Gisteren vergaderden in het „Wapen van Amsterdam" een 25-tal leden der V.P.N. onder leiding van den Heer J. Keijser Augsz. De heer Langenhof stelde duidelijk in het licht, dat er door aansluiting bij en verzending over de V.P.N. aanmerkelijke voordeelen zijn te behalen. Enkele personen sloten zich dadelijk daarvoor aan, anderen zullen overwegen. Aan de bijzondere school, alhier, zijn tegenwoordig werkzaam de Heeren W. Bakker, als tijdelijk hooid, en A. Timmer, als tijdelijk onderwijzer. De Heer Pool, die gedurende 6 jaar hoofd dier school was, is vertrokken naar Rokanje en het nieuwe hoofd, de heer Lievaert, komt hier pas met 1 Dec. Ben Hoorn, d Oct. Komt het den laatsten tijd nog al eens voor, dat bij de schietoefeningen aan de Hors, de kogels eene groote afwijking maken, zoo erg als bet vorige week was, wordt toch wel wat al te gevaarlijk. Terwijl men aan het schieten was, trof een kogel een kalf van den Veehouder C. P. in den P. H. Polder en werd het dood in de weide gevonden. Wensche- lijk is het dat genoemde veehouder schadevergoeding krijgt. Door Gedeputeerden van Noord- Holland is aan den heer W. R. van Douwen, vergunning verleend om nevens zijn betrekking als onderwijzer, die van Secretaris-Penningmeester van de hier op te richten Kaasfabriek, waar te nemen. Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen, de heer K. H. Boersema, candidaat tot den H. Dienst te Groningen. Rijkslandbouwproefvelden. Van den Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland te Schagen ontvingen wij het plan voor den aanleg van Landbouw- proefvelden in Noorübolland gedurende 1914. Wij troffen daarin aan proeven om trent het gebruik van kunstmest, de bemesting met ier en het bewaren van ier, het bewerken van den grond met den ondergrondsploeg, het kiezen van poters of zaden van veel voortbrengende planten, het vergelijken van zaaizaden, het toepassen van Bordeausche of Bour gondische pap tegen aardappelziekte, het gebruik van klaverruiters en het ont wateren van wei- of bouwland door middel van drainage. Vereenigingen of personen, die in 1914 met geldelijken steun van het Rijk proe ven wenschen te nemen volgens de daarvoor geldende voorwaarden, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek wenden tot den Rijkslandbouwleeraar bovengenoemd, bij wien ook, zoo lang de voorraad strekt, het genoemde plan kos teloos verkrijgbaar is. Van West-Terschelling wordt ge meld Sedert jaren zijn de vischgronden, als oester- en mosselbanken, door het werken der grint- en schelpzuigers voor de vis- schers verloren geraakt. Enkele banken zijn bewaard gebleven. De voornaamste gelegen in de Meep, wordt ook thans met ondergang bedreigd, daar de grint- en schelpzuiger „Texel" daar bezig is met het zoeken naar een nieuw terrein. Het gevolg daarvan is, dat de visschers hier door groote schade ondervinden. Zater dagavond vergaderden de visschers in het volkskoffiehuis „De Zwaan" teneinde plannen te beramen ter voorkoming daarvan. Besloten werd, Z.Ex. den minis ter van L. H. en N. te verzoeken om diens tusechenkomst en steun. Tel. Uit het Rott. Nbl. Wel wat bar. „Luctor et Emergo" meldt, dat de Hoogere Burgerschool te Terneuzen ge opend is met 6 leerlingen. Van die 6 staat één weer op 't punt om er af te gaan. Rest 5. 't Volgend jaar komen er hoogstens 4 bij. Dit kost nu een volgend jaar aan het gemeentebestuur alleen reeds ;f6000. Zegge f 1000 per leerling 1 Behalve wat het Rijk geeft. In den Raad van Haarlemmerliede c.a. maakte een der leden, toen er gesproken werd over de oproeping van onderwijzeressen, de opmerking, dat het goed zou zijn, als die juffrouwen hier vertoond werden „dan kon je eens zien, wat je kreeg voor je centen. L. Dbl. Trouwpartij met hindernissen Deze week zou te Beesd een jong paartje trouwen. Alles was er voor gereed. De buurt vlagde en de bruilofs- gasten begaven zich naar het huis van de bruid. De vader van deze weerde hen echter van zijn erf, zoodat ze moesten terug- keeren. Alle pogingen om den man tot andere gedachten te brengen mislukten. Zelfs een boodschap vah de secretarie deed hem niets anders zeggen dan„Ze moeten maar zes weken wachten", en zonder zich verder om iets te bekomme ren, ging hij naar zijn aardappelland. Uit de Opr. Haarl. Cour. Groote brand. Zondagavond, omstreeks 10 uur, werd te Krommenie brand ontdekt nabij den schoorsteen van 't stationskolfiehuis van den heer P. Mantel, aldaar. Nu vierde men te Assendelft juist kermis en het was dus te voorzien, dat de brandweer lang op zich zou laten wachten. En ondanks het verbod om water te geven, besloten de spuitgasten van Krommenie toch maar het blus- schingswerk ter hand te nemen. Gelijk reeds is gezegd, werd het vuur het eerst ontdekt bij den schoorsteen. En wijl deze in den stal stond, en tevens bij een hooiberg, ligt het vermoeden voor de hand, dat de oorzaak gezocht moet worden in hooibroei. 't Eerst brandden de uitspanning waarin bezoekers met paard en kar kunnen stallen en de stal uit. Daarna sloegen de vlammen over op het woonhuis met café en tooneelzaal. Steeds feller greep het vuur om zich h9en, ook nog, nadat de drie Assendelver spuiten waren gearriveerd. Tegen 12 uur lag alles nagenoeg plat. Een kranige machinist. In de „Rotterd." lezen wij Vorige week had nabij Oud-Beierland bet volgende voorval plaats: Nabij de halte Zinkweg naderde tram no. 4 der Rotterdamsche Tramweg- Maatscbappij. Ongeveer 40 meter vóör de tram.kwam een vrouw de rails overloopen, om naar haar geit te kijken, welke langs den dijk liep. Plotseling bemerkte de vrouw dat zij door haar drie-jarig kind gevolgd werd. Zij wilde zich omkeeren, om het kind te verjagen, doch kwam te vallen. Onder- tusschen liep het kind door. De machinist bemerkte het gevaar en deed alle moge lijke moeite om te stoppen, hetgeen hem niet gelukte. Op bet laatste oogenblik sprong hij van de locomotief, liep deze vooruit en slin gerde het kind van de baan, zoodat het ongedeerd langs den dijk kwam te liggen. Het voorval had plaats op 1 M. afstand van de locomotief, zoodat de machinist zelf in groot gevaar verkeerde. De tram liep de plaats nog ongeveer 10 M. voorbij, waarna ze bleef staan. De vrouw, die ook dicht bij de rails lag, kwam met den schrik vrij. De naam van den flinken machinist is M. Hagoort, zijn woonplaats Krooswijk. Teekenonderwijs. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren gedurende de winter maanden 1913/1914 in een der lokalen van de O. L. School m. u. 1. te den Burg des Zaterdags van 6—9 uur nam. een TEEKENCURSUS zal worden gehouden, aanvangende op Zaterdag 1 November a. s. Aanmelding tot deelneming moet voor gemelden datum geschieden ten Raad- huize. Texel, den 7 October 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Zondag 12 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Koog, Nm. half drie ds. Norel. Oudeschild Nm. 2 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen dienst wegens vacaturebeurt. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. WaalVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. OosterendVm. 10 uur ds. A. C. deRegt. van Alkmaar. Texel, 6 Oct, Aangevoerd 4 Paarden f 250 a f 450. 1 Veulen t 140 11 Koeien f 185 a f 245. 14 Pinken f 130 a f 140. 91 Graskalveren f 80 a f 110. 1 Nuchter kalf f 23. 5 Rammen f 45 a f 55. 26 Schapen f 22.00 a f 28.00 76 Lammeren f 18,a f 20,00. 25 Biggen f 14 a f 16.00 1 korf kippen f 1,10 a f 1,50. Handel vlug. Amsterdam, 6 Oct. Aangevoerd 283 Runderen, Ie kwal. 80 4 86 ct. 2e kwal. 74 a 78 ct. M 3e kwal. 70 a 74 ct. g, 240 Melk- en Kalfkoeien f 280 a f 350, 62 N uchtere Kalveren f 12,4 f 20, 472 Vette Varkens 54 a 58 ets. Purmereud, 7 Oct. Aangevoerd: 674 Runderen waaronder: 441 vette koeien 72 d 86 Ct. per KG, 107 Gelde koeien f 160 d 250 Melkkoeien f 180 a 320. 30 stieren 115 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 288 Nuchtere kalveren f 16a f 30 2951 Schapen f 24 4 f 36,00 0— Lammeren 1 a f ,00 393 vette varkens f 0,53 a f 0,57 per Kg.; 66 magere varkens f 20 a i 36, 361 biggen f 10 a f 15 kipeieren f 5.75 a f 6.25 per 100; Purmerender Crt. Ondertrouwd MARTINUS WITVLIET Gz. en COR1VEL1A SORRIER Hd. 1wSlï"*1 October 1913. Huwelijksvoltrekking D. V. 16 Oct. a.s. te den Burg—Texel, Heden overleed onze geliefde Vrouw, Moeder en Grootmoeder, AMELIA DE JAGER, in den ouderdom van 66 jaar. W. BAKKER Kz. T1 A. MiY-Bakker. Koog a/d Zaan A_ Qz Oosterend, A. K. KoNiNG-Bakker. L. Koning. )K. Bakker. )A. BAKKER-Garritsen. en Kleinkinderen. Oosterend op Texel, 5 October 1913. op Texel Breda. Ondergeteekenden betuigen bij dezeo, ook namens wederzijdsche familie, hunnet; hartelijke» dank voor de vele blijken vat belangstelling bij hun huwelijk ondervon den. JURR. BEUMKES. J. M. BEUMKES-Pool. Oudeschild, Texel. 's avonds 77s uur, zal de Landbouwleerat' VAN HULST in het Loodsmanswei vare/ bij den heer RIJE aan den Hoorn over melk en melkprodnctie voor de ledei van „Ons Belang" en belangstellenden. Trouwe opkomst verzocht. de Secr. T. ZEGEL Kz. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 9 October van 11 tot 2 uur te spreken maakt bekend dat hij heeft ontvangen eet groote partij ongeregelde Dames Winterhoeden, Dames Bonten Blouses en Rokken. Voor spotprijs. Aanbevelend C. LAMPE, in de Kikkert, Kanaalweg 81. Chirurg. Telef. 37. Te koop gevraagd. Een solied persoon vraagt te koop Liefst rechtstreeks van de boerderij. AdresBureau van dit Blad. W aalderstraat, reparateur van Motoren en Rijwielen, beveelt zich tevens beleefd aan tot het repareeren van het maken van pijpen, soldeeren van huis houdelijke gereedschappen, het aanbrengen van nieuwe bodems onder pannen en ketels, enz. enz. op Donderdag 16 October 1913, 's morgens IÖYjs uur, in de „Vergulde Kikkert" aan den Burg, van geheel compleet, 25 Plaatijzeren Ledikanten met Matrassen, 50 bijna nieuwe "Wollen Dekens, 2 Salon- ameublementen, enz. enz. G. DIKKERS, Notaris. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap de 30 polders op Texel, zal op Maandag 13 October's mid dags 12 uur in café „den Burg" bij inschrijving aanbesteden het vervoer van de navolgende basaltslag. Van de haven te Oudeschild naar WaalDriesprong 25 M3. Waal—Burg 10 M3. WaalHaven 15 Ms. OudeschildSchans 20 M'. Hoornderweg 15 M3. Mienterglop 15 M5. Bargerweg 15 M3. Texel, 7 October 1913. Het College van Dagel. Bestuur vnd.r J. S. DIJT, Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secretaris. TT

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2