VUL- en GEWONE KACHELS Bericht van den Graanhandel. BLOOKER'S DAALDERS STAM Stoomt. Gang der werkzaamheden: STAM Yerft. Wekelijksche Motordienst Harlingen-Texel-Rotterdam, MOTORDIENST Texel, Amsterdam via de Zaanstreek. Petroleumkachels, Fornuizen, Turf- en Kolenbakken, Vnlemmers, Kolenschoppen, enz. enz. tAanbevelend P. J. Zoetelief. Ontvangen een prachtige collectie Leder- en Nikkelwaren, Portret- en Fam. lijsten, Bloempotten, Waschstel- len, Thee- en Ontbijtserviezen, Cou rantenhangers, Papier-, Stofdoek en Werkmanden, enz. enz. Beleefd aanbevelend. E. BOEKEL. Nieuwe grauwe Erwten, nieuwe groene Erwten. DAKLEIEN a 25 cent per stuk a 20 DROS Co, Graanzakken Koekenzakken Meelzakken FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. Depot in de nieuwste modellen. Nutsspaarbank Breed 28, Hoorn. Breed 28, Hoorn. Gestoomd wordt iederen werkdag. KARPETTEN, VLOERKLEEDENDEKENS, BEDDEN worden 1 k 2 maai per week gestoomd. GORDIJNEN alle dagen en opnieuw geappreteerd, Stoomgoederen en zwart te verven rouwgoederen dus desverlangd binnen 24 uren. De laatste uitgebreide verbeteringen maken de vlugste aflevering mogelijk, zooals slechts de beste en modernst ingerichte abrieken vermogen. Zwart wordt iederen werkdag geverfd. Alle kleuren blauw worden 's Maandags geverfd. rood 's Woensdags bruin en groen Donderdags en Vrijdags geverfd. andere kleuren en zijde Zaterdags en Dinsdags te Texel, Den Burg, de Wed. J, BOON, Aanbevelend, M. STAM. Langs den nelder, Alkmaar, Haarlem, Alpfien enz. Vertrekt van Texel naar Rotterdam, Dinsdagmorgen. Vertrekt van Texel naar narlingen Woensdagmorgen. Vertrekt van Rotterdam naar Texel, Vrijdagmiddag, 13 unr. Vertrekt van narlingen naar Texel, Zatermorgen. Ligplaats Rotterdam Wijnhaven. AgentB. M. v. KEULEN. Wijnhaven 108, Tel. no. 658. Aanbevelend P. Plaatsman. J. Ph. Bakker &Zoon. Beleefd aanbevelend, Jn. ZUIDEWIND. Ontvangen een groote sorteering Brij zen scherp concurreerend. Heden ontvangen Aanbevelend, C. GRAAF, Gravenstraat, zijn in verschillende maten voor handen aan de Steenkooperij van firma W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. 1 Den Burg, Texel. De zittingen tot het inleggen, opzeggen en terugnemen van gelden zullen worden gehouden in het lokaal B 483 Warmoesstraat, den Burg, iederen Maandagmorgen van 11 12 en Donderdagavond van 8—9 uren. De rente bedraagt 3 pCt.minste inleg 10 centen. Het Bestuur. Door de aanhoudende stijging van de prijzen zijn wij genood zaakt de prijzen der zakken met ingang van i October a. s. te wijzigen als volgt a 15 v October door ons zullen worden afgeleverd, worden van een speciaal merk voorzien en worden die tegen bovengenoemde prijzen terug genomen. Voor de zakken welke voor dien tijd afgeleverd werden geldt de bekende bestaande regeling. Namens de 1 exelsche Graanhandelaars, De zakken welke vanaf Een verhaal door F. A, BUIS. Nadruk verboden. 68.) Zijn physieke toestand had steeds eene malancholieke stemming in Hem opgewekt, die menigeen afschriktete donker, te treurig, had hij zich steeds de toekomst voorgesteld en zich vaak door zijn somber heid laten beheerschen maar ondanks dat alles had bij getoond het hart op de rechte plaats te hebben en een plichtbesef te be zitten, dat nooit aan het wankelen werd gebracht. In hem had het vaderland een trouw dienaar verloren. En zij, die hem eens met al de liefde, die eene vrouw kan toonen, liefhad die, ondanks zijne gebreken, zoo zielsveel van hem hielddie zich eene toekomst waarin zij de sombere wolken van zijn voorhoofd zou verdrijven eu een licht straal zou zien vallen in zijn gemoed een toekomst, zoo lief, zoo heerlijk had gedroomd, bleef achter om welficht mef hem al hare illusiën in het koude grat te zien verzinken. Indien de overste Bengers met zijnen nieuwen adjudant ten zeerste was inge nomen, dan had hij daartoe alle redenen. Erdman toonde een officier te zijn, ten volle voor zijne taak berekend. Niet alleen dat hij aan een helder oordeel, een vlug ver stand paarde, dat hij alle kundigheden bezat, waarop hij als mensch en als mili tair grootsch kon zijn, dat hij, zonder kamergeleerde te wezen, doch integendeel zijn kennis te pas brengende, veel werkte, maar hij toonde tevens een hart te hebben, dat klopte voor recht en plicht, en eene liefde voor zijn stand, die hem veel moeilijkheden deed overwinnen. Waar anders vaak de doode letter zou zijn nagekomen, wist hij den geest van de bevelen te doen begrijpen en zorgde hij, dat zij niet alleen begrepen maar ook op gevolgd werden. Geen zucht tot jammer lijke kleingeestigheid, tot bedilzucht, be- heerschte hem, maar daarentegen een aandrang om veel te eischen en daarbij ook veel te verschoonenhij was ten volle overtuigd van het „le mieux est l'ennemi du bieu!" en toonde daarbij, dat hij het gezegde begreep „aux grands maux il faut de grands remèdes Zouden anderen, ook als hij met een vurigen ijver en lust bezielt, zich aan hunne taak wijden, om daarna wanneer zij helaas! moesten ondervinden dat door meerderen hunne pogingen niet werden gewaardeerd, ja, vaak onbegrijpelijk ge noeg verhinderd, en door minderen werd tegengewerkt daar, waar het slechts moge lijk was alle lust en ijver te laten ver flauwen en in een „non possumus" te vol harden, hij daarentegen bleef voortgaan op den ingeslagen weg, deinsde voor geen hindernissen en moeilijkheden af; hij vroeg slechts naar recht, naar plicht, naar billijk heid. Men behoeft niet het roer van staat in handen te hebben ot de draden van het groote mechanisme te besturen, om veel te kunnen doen, maar ook veel zorg, veel verdriet, veel teleurstelling te ontmoeten. Juist is het de mindere betrekking, waarop wel alle verantwoordelijkheid rust, waarin met weinig middelen veel gedaan moet worden, maar waar al het goede ten voor- deele komt van den hooggeplaatste, die er de eer en belooning van geniet, en het slechte op rekening van den mindere plaatst. Erdman vond een bataljon, waar, door de goede zorgen van van Kloveren, alles in orde wasmaar om dat in orde te houden en opgewassen te zijn tegen de genen, die öt wenschten at te breken, of do zaken naar hun hand te zetten, werd vaak veel vereischt, vooral bij een chef is niet te vervangen door een nabootsing; dat proeft een ieder onmiddellijk. als de overste Bengers, die alle kracht en energie te eenemale mistte. De kapitein van Zanten had een sergeant majoor, die in alle deelen voor „een moeder der kompagnie" kon doorgaan, een groot gezin, een niet te groot tractement, en de schoone gelegenheid, die zich vaak aan bood, deden bem veelal op winstbejag en minder op het militair belang het oog vestigen. De sergeant-majoor had, als iedereen in de wereld, zijne bijzondere lievelingen en daar tegenover andereD, die niet bijzonder op 's mans gunst mochten bogen doch wat gelukkig niet bij allen het geval is de man meette zijn vriend en vijandschap grootendeels af naar mate zijne beurs meer of minder kennismaakte met den inhoud van die der adspirant- vrienden ot vijanden, of wel naarmate de hoop op de kennismaking heel goed ot bitter slecht stond. Hoewel altijd zorgende uit de handen te blijven van hen,, die met een dergelijke transactie van vriendschap en edel metaal niet bijzonder waren ingenomen, had Erdman toch al spoedig bemerkt, hoe kostbaar de man zijn eigene vriendschap schatte en hoe zeer hij die deed waardeeren hij bemerkte daardoor eveneens bij beel veel voorvallen en kleine dienstaangelegen heden, die in de compagnie van den kapi tein van Zanten voorvielen, boe de vork in den steel zat. Een zeker korporaal nu, Jannaer ge- heeten, mocht niet bijzonder op de vriend schap van den sergeantmajoor bogen, ter wijl omgekeerd de laatste nooit of nimmer zich in een „don gratuit" van den eerste mocht verheugen, waardoor de verhouding van beide heeren niet van do aangenaam ste was. De korporaal was overigens een strikt eerlijke jongen, die ook wel zijne gebreken had, maar toch in vele opzichten uitmuntte. Twde avonden te voren had de korpo raal met zijn meisje gewandeld en al pratende had hij te iaat opgemerkt, dat een meerdere hem voorbijging; zijne „Dul cinea" liep gearmd aan zijn rechterzijde en daardoor kwam de groet te laat. De ser geantmajoor maakte rapport, Erdman onderzocht de zaak, vond hem van weinig of geen beteekenis en de korporaal kwam er met twee dagen arrest af, tot groote verontwaardiging van den kapitein van Zanten, wien door den sergeantmajoor het geval met duizendvoudige overdrijving was overgebracht. „Maar, mijn hemel!" riep de dokter uit, toen Erdman in weinige woorden het boven staande vertelde aan Hottzap, die een drietal dagen nadat de treurige omstandig heden hen beiden naar het huis van mevrouw van Etten had gevoerd,'savonds even bij Erdman kwam aanloopen. „Maar mijn hemel weet van Zanten dan niet wat bij aan zijn sergeantmajoor heeft; de kapitein heelt, wel is waar, het buskruit niet uit gevonden, doch hij is toch geen kind, dat niet kan begrijpen met welke menschen het te doen heeft. „Of de kapitein al dan niet weet wie zijn sergeantmajoor is en wat hij wil, weet ik niet, maar wel weet ik, dat die onder officier meer te vertellen heeft dan eigenlijk behoorde, en dat daarenboven de kapitein niet altijd heel nauwkeurig de zaken welke ter zijne kennisse worden gebracht, onder zoekt." En nu die zaak waarover de kapitein zoo verbolgen is, vroeg fioltzap, terwijl hij nonchalant in een luie stoel had plaats genomen en eene sigaar opstak. „Gisterenmorgen vernam ik dat de kor poraal Jannaer door van Zanten is gestraft met acht dagen politiekamer. Ik vermoedde al dadelijk dat de sergeantmajoor zijn wraak heeft willen koelen en nu op een andere wijze den korporaal in de doos heelt doen belanden, ik ging dus de zaak onderzoeken. Wordt vervolgd.) Vertrekt van Texel Zaterdagmorgen 6 uur en Dinsdagmiddag 2 uur van Am sterdam. XVII. CACAO

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 4