N®. 2715, Zondag 12 October 1913. 278te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrlevcn. Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore l'inden met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertenliin. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedere rogel moor fi Ct. Grooto loltors en Vignetten worden naar plaataruimlo borokond. Bewijsnummers S Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Teekenonder wijs. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren gedurende de winter maanden 1913/1914 in een der lokalen van de O. L. School m. u. 1. te den Burg des Zaterdags van 6 9 uur nam. een TEEKENCURSUS zal worden gehouden, aanvangende op Zaterdag 1 November a. s. Aanmelding tot deelneming moet voor gemelden datum geschieden ten Raad- huize. Texel, den 7 October 1918. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 10 October 1913 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van CORNELIS KOOIMAN van beroep koopman en vrachtrijder, woaende te Oosterend op Texel, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in de navol gende localiteitde vóórgelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K, No. 1954-, plaatselijk gemerkt wijk B, no. 167a, en gelegen aan den Koogerweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, den 10 October 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. XXII. Enkele hoofdbegrippen uit de voedingsleer. Al mag op het gebied van de veevoeding het laatste woord nog lang niet gezegd zijn, toch hebben de onderzoekingen en theorieën van den onlangs overleden Duitschen professor O. Kellner ongetwijfeld de weten schap en de practijk veel dichter bij elbaar gebracht dan vroeger het geval was. Aan de beschouwingen en berekeningen is een zekere houvast gekomen, welke in alle kringen blijkens de bijna zonder uitzonde ring te constateeren navolging, op groote waarde is geschat. Ook de landbouwcouranten, -brochures, e.d. hebben haar inhoud, voor zoover de veevoedering hierbij betrokken was, met de nieuwe begrippen van Kellner steeds meer in overeenstemming gebracht, waarom we het van genoegzaam belang achten in een of meer van onze brieven de lezers met de voornaamste zaken uit de tegenwoordige voederberekenings op de hoogte te brengen. Een volwassen dier, 't welk zich in goeden staat bevindt, geen nuttigen arbeid verricht, geen melk produceert, of drachtig is, kan met de kleinste hoeveelheid voedsel toe, welke bij zijn gewicht, zijn soort e.d. past. Het toegediende voedsel n.l. moet alleen maar aanvullen de verliezen, die door de levenswerkzaamheid van de organen plaats hebben, dus het dier slechts houden in den toestand, waarin het is. Een dergelijk dier ontvangt alleen onderhondsvoeder. Zoodra echter op een of andere wijze het dier iets produceert, bij v. een groeiend dier dat a.h.w. zich zelf voortbrengt, een melk gevend dier, een drachtig dier, een dier, dat een zekere hoeveelheid nuttigen arbeid verricht, of 't welk vetgemest wordt, moet naast het onderhoudsvoer in het voedsel zooveel voedende bestanddeelen voortkomen als minstens voor die productie benoodig zjjn. Het dier ontvangt dan productievoeder. Aangezien productie de bedoeling is van het houden van nutvee, is de juiste toe diening van productievoer de geheele zaak van de veevoederiDg. Doel moet altijd zyn met zoo weinig mogelijk geldswaarde aan productievoer een zoo groot mogelijke gelds waarde aan dierlijke producten te winnen. Nu is het in de voederingsleer eenigszins als met de bemestingverschillende stoffen zijn in verschillende verhouding voor alle bijzondere gevallen benoodigd. Het onderzoek heeft zich dan ook in de eerste plaats met de vraag beziggehouden, welke de werking der afzonderlijke be standdeelen van het voeder ten opzichte van lichaamsonderboud en productie was. Gemakkelijk was dit zeer zeker niet op te lossen. In de eerste plaats moet uitge maakt worden, welke de voornaamste be standdeelen van het voedsel zijn. Hierover het volgendeElk voedermiddel bevat een zekere hoeveelheid water, de rest is de droge stof, welke in hoofdzaak bestaat uit eiwit en eiwitachtige stoffen, te zamen aangeduid als ruw eiwit, vet en vetachtige stoffen, te zameu ruw vet ge- heeten, stikstofvrjje exlractiessttoffen voor namelijk bestaande uit zetmeel, suikers en celstof, ruwvczel, zijnde de houtige wanden van de plantencellen, en aschbe- stauddeelen. Het ruw eiwit laat zich splitsen in het werkelijk eiwit en z.g.n. amidcn. Deze verbindingen bevatten een zeker gehalte aan stikstof. De rest der voeder- bestanddeelen zijn alle stikstofvrije verbin dingen. Hieruit laat zich direct afleiden, dat eiwit in het lichaam slechts uit eiwit kan ontstaan en aangezien nu in het lichaam steeds ontleding van eiwit plaats heeft, blijkende o.a. aan een altijd in de urine voorkomend gehalte aan stikstof, moet het voeder altijd eiwit bevatten. Productievoeder eischt naar den aard en de grootte van de productie steeds meer eiwit dan onderhoudsvoer, omdat gewoonlijk ook vele eiwit be vattende stoffen, als melk en vleesch, worden voortgebracht. In zooverre bekleedt derhalve het voeder eiwit een geheel bijzondere plaats. Ten opzichte echter van alle andere funktien in het lichaam, n.l. wat betreft de vetaanzetting en den dienst voor de levering van lichaamswarmte en daarmede van dierlijk arbeidsvermogen, kunnen alle verteerbare voederbestanddeelen dienen, behalve dan de aschbestanddeelen. Dat echter de waarde p6r K.G. van de ver schillende verbindingen met het oog hierop zeer ongelijk i3, zal in den volgenden brief blyken. H. v. S. TEXEL, 11 October 1913. De Staatsbegrooting en liet Ilorntje. Onder art. 53, (Staatsbegrooting 1914) Zee- en oeverwerken Noordholland, treffen wij het volgende aan Voortzetting der verdediging van den onclerzeeschen oever van de Rijkszeewering aan het Eorntje te Texel." Ook in 1914 zal met de bezinking van den onder- zeeschen oever van de Zuidoostpunt van Texel, volgens het plan waaromtrent in de Memorie van Toelichting der Staats begrooting 1911 (bladz. 14) mededeeling werd gedaan moeten worden voortgegaan. Het is intusschen sedert gebleken dat de afneming van den oever niet zoo snel voortgaat als aanvankelijk werd aange nomen, zoodat zelfs het op de begrooting voor 1912 uitgetrokken bedrag voor be- zinkingen aan het Horntje, ad. f 66,000 in verband met dien meer guDstigen toestand voor een goed deel (bljjkens de bijgevoegde staat van uitgaven over 1912, werd gedurende dat jaar aan boven bedoeld werk slechts f671,95 besteed,) ODgebruikt bleek te kunnen blijven. Er is daarom wel aanleiding om de uitvoering van het plan, waarvoor aanvankelijk een tijdvak van 10 jaar was gesteld, over een grooter aantal jaren te verdoelen, in verband waarmede op deze begrooting voor den 4den termijn niet meer dan f36,000 wordt aangevraagd. O osterend, 10 Oct. J. 1. Woensdag woei de vlag van den watermolen in don polder Het Noorden. De molenaar, de heer G. Dekker, her dacht n.l. den dag, waarop hij voor 60 jaren tot molenaar in de Wieringorwaard was aangesteld. Onmiddellijk na de droog making van het Noorden was hy naar hier gekomen, daar hij door het Bestuur van de 30 polders tot molenaar was benoemd. Al dien tijd heeft Dekker op waardige wijze zyn plicht gedaan, niet alleen als molenaar, maar ook als sluis- meester voor Waal-en-Burg en Eierland, terwijl hij tevens onbezoldigd Rijks-veld wachter was. Thans is Dekker bijna 78 jaar oud en hij blijft zijn functie nog dapper waarnemen. Recht op pensioen heeft hij niet, doch als het werk hem te zwaar wordt, zal men hem zeker niet verlegen laten. Onder veel blijken van belangstelling heeft Dekker zijn jubileum gevierd. Ver schillende autoriteiten, waaronder het Hoofd der Gemeente kwamen hem geluk- wenschen. Moge het Dekker, die steeds aan zoo- velen gastvrijheid verleend heeft, gegeven worden, een gelukkigen en on bezorgden ouden dag te hebben Waal, 9 Oct. Bij de afrekening van de festiviteiten op 25 Sept. j.l. bleek, dat een bescheiden batig saldo was overgebleven. Op voorstel van een der aanwezigen werd met groote meerderheid van stem men besloten, het saldo te storten in de kas van het plaatselijk Nut. Oudeschild, 10 Oct. Wat de oestervisscherij betreft, deze is thans voor de visschers nog alles behalve loonend. Niet alleen belet het ruwe weer der laatste dagen het uitvaren, maar ook de vangsten zijn van geen beteekenis. In de vorige week hebben zij 3 dagen gevischt en gemiddeld een 600 oesters (groot en klein) gevangen. Was de hoop gevestigd op wulken, ook dit loopt niet mee, wel zijn de prijzen hoog f7 a f7,50 per ILL., maar de vangst is gering. Den Hoom, 10 Oct. Vermoedelijk tengevolge van het zware onweder datjin den nacht van Woensdag op Donderdag boven ons eiland woedde, is een veulen van den veehouder P. Duinker in den P. H. Polder in de sloot geraakt en verdronken. Vlieland 8 October. De gaffelschoener Johanna, kapt. Westers, en de tjalk Voorwaarts, kapt. Berk, beiden bestemd naar Holtenau, zijn Zondag van hier uit naar zee ver trokken. Op de Noordzee werden beide schepen door Oostelijken storm overvallen en keerden gisteren met schade aan de zeilen terug en ankerden ter Vliereede. Uit de Opr. Haarl. Cour. Vossen. In de Hoog-Soerensche bosschen houden zich tegenwoordig veel vossen op. Een der jachtopzieners van de Koningin ge lukte het in veertien dagen er zes te bemachtigen drie werden geschoten en drie uitgegraven. En dan te weten dat de boeren geen bedrijfsbelasting betalen. De papierbaan der coöperatieve fabriek „De Toekomst" teScheemdermeer(Gron die van aangekocht stroo carton maakt en alzoo ook speculatief werkt, heeft over het afgeloopen jaar aan de 95 aandeel houders ieder een winst van f965 per aandeel van f 1000 uitgekeerd, benevens de voordeelen van het coöperatief ver werken van eigen stroo. Deze aandeelhouders, allen boeren, behoeven geen cent bedryfsbelasting te betalen. R. N. Lijslermoord. Tengevolge van den Oostenwind en het meer herfstige weder zjjn Maandag duizenden lijsters in de bosschen van Gaasterland neergestreken en voor het meerendeel terechtgekomen in de nog talrijker strikken. Vele strikkers maakten tegen 12 cent per stuk een extra hoog dagloon. N. v. d. D. Een mislukking. De voor zes jaar begonnen bloembollen" cultuur te Nisse, eerst veel belovend ook uit eon oogpunt van werkverschaf fing, is thans geëindigd. De bollenschuur wordt verkocht voor afbraak. (Middelb. Crt.) In IJsland is een wet aangenomen waarbij het verboden is, na het verbruik van don thans nog voorhanden zijoden voorraad, alcoholische dranken, van welke soort ook, te verkoopen. De vierkante stuiver. De Rijks Munt is, volgens het „U. D.'' dezer dagen begonnen met den aanmaak van den nieuwen vierkanten stuiver met ronde hoeken. Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden ge bracht. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 4 tbt en met 10 Oct. 1913, GEBOREN: Vrouwtje, d. v. Gerrit Burger en Antje Brans, Oosterend; Emma Maria, d. v. Maarten Jan Voeger en Anna Cornelia Veeger, Westermient; Hendrik, z. v. Dirk Maas en Aafje Smit, OngerenPieter Willem, z. v. Jacob Zijm cn Johanna Bakker, den Burg; Jan z. v. Arie Groet en Maria Sophia Elisabeth Dekker, het Noorden. Ondertrouwd en Getrouwd: Qeeae. OVERLEDENAmelia do Jager, oud 66 jaar, echtgenoote van Willem Bakker, Oosterend. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 bruin lederen portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden te den Burg, 1 knip mes, gevonden in Waalenburg, 2 ceintuurs gevonden te de Cocksdorp en 1/i zak Mais, gevcnden op don weg tusschen de Waal en den Burg. Zondag 13 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Koog, Nm. half drie ds. Norel. Oudeschild Voorra. 10 uur ds. Buiskool. Nm. 2 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen dienst wegens vacaturebeurt. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 unr ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, Vm. 10 uur ds. A. C. deRegt. van Alkmaar. Woensdag 15 September 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Hulpgebouw Zuid-En-rland 's Avonds 7 uur ds. Boeke. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1