Binnenland. Gemengd Nieuws. Marktberichten. JU?* Advertentiëii Advertentiën. Algemeene Vergadering Predikbeurten- Servië zich in dezen geen illusies moet maken. De gezanten van genoemde mogend heden richtten dezer dagen het dringende verzoek tot do Servische regeering om de troepen uit Albanië terug te trekken. De Servische regeering heeft echter geantwoord dat zij daaraan niet kan voldoen voordat haar door de mogendheden voldoende waar borgen gegeven zijn, dat de rust niet weer door de Albaneezen zal worden verstoord. Natuurlijk kunnen de mogendheden on mogelijk een dergelijke toezegging geven en thans bereidt Oostenrijk dan ook een nieuwen stap te Belgrado voor teneinde gedaan te krijgeD, dat de Servische troepen het Albaneesche gebied verlaten. Mocht dit tweede verzoek niet baten dan zal een krachtiger beroep op Servië moeten worden gedaan, Naar luid der berichten haDdelt Oostenrijk in dezen in overleg met Duitsch- land en Italië en zullen Rusland en de andere mogendheden zich niet tegen dat optreden verzetten, voor zoover het enkel ten doel heeft te zorgen dat Servië de te Londen vastgestelde grenzen van Albanië eerbiedigt. Gemeld wordt dat Turkije en Grieken land het in hoofdzaak eens geworden zijn, doch de laatste loodjes schijnen in deze nogal zwaar te wegen. De onderhandelingen duren nog voort. Intusschen komt uit Constantinopel het bericht, dat de stemming in het leger niet zeer betrouwbaar is. Men vreest dat het tot een uitbarsting zal komen als de vredesvoorwaarden niet bevredigend mochten zijn. TEXEL, 22 October 1913 Zaterdag den 18 October, heeft de laatste indeeliDg der lotelingen 1913 plaats gehad, in het fort erfprins te den Helder van Texel zijn ingedeeld B. J. Vlaming, P. C. Witte, Jac Timmer, Jan Gieles, C. D. Bremer, S. Boon, allen bjj het 4eRegiment Vestingartillerie den Helder. Dammen. J,l. Zaterdagavond hield de damclub „Vermaak door Oefening" in Hotel „de Oranjeboom" zijn Be Jaarvergadering, waar o.m. het bestuur werd vastgesteld als volgtde heeren C. H. Broekkamp, Voorzitter, C. Buisman, Secretaris en P. Dalmeijer penningmeester. De speel avonden zullen voortaan gehouden worden elke Vrijdagavond vanaf half 8. Voorts is besloten in dezen winter een groote algemeene wedstrijd uit te schrijven waarbij fraaie prijzen zullen worden aangeboden, terwijl begin No vember reeds een onderlinge wedstrijd aanvangt, die wekelijks op de Clubavond wordt voorgezet. Liefhebbers van het damspel worden uitgenoodigd om Vrijdag avond a.s. in genoemde club tijdig aan wezig te zijn, daar dan' belangrijke mededeelingen op damgebied worden gedaan, die den amateurs zeker zullen opwekken om deel te nemen aan de bovengenoemde wedstrijden. Ingez. Door het Tramcomité is aan de heeren Noordendorp Dros en W. K. van Oort, Ingenieurs resp. te Amsterdam en Groningen, opdracht verstrekt tot het instellen van een onderzoek naar de rentabiliteit eener tram op Texel, alsmede tot het opmaken van voorloopige plan nen enz. Naar men ons mededeelt is reeds met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Het Nut. Van z'n Hollandsche moeder, die uit Arnhem geboortig was, had de heer Phanstiehl wat Hollandsch geleerd en gedurende zijn tegenwoordig verblijf in Holland was dat wat opgefrischt, zoodat het niet alleen niet moeielijk was de lezing te volgen, maar z'n gebrekkige uitspraak zelfs lachwekkend aandeed. Lach maar gerust, had de gewezen predikant, (als zoodanig dieudo hij zich aan) gezegd, het behoeft voor jelui geen aanleiding te zijn om een lang gezicht te zetten. Wij hebben herhaaldelijk ge lachen want de heer Phanstiehl is niet alleen geestig, maar zelfs moppig en liet het aan de noodige kwinkslagen ons niet ontbreken. De lichtbeelden, smaakvol gekleurd, muntten uit door duidelijkheid en illu streerden het gesprokene bij uitstek en vestigden bij ons de overtuiging dat het in Amerika werkelyk op z'n Ameri- kaansch gebeurd en het niet alles hum bug is, zooals men ons dat wil wijsmaken De beelden van de kolossale ijzer-, steenkolen-, melk-, graanproducten- en katoenindustrie maakten een overwel digenden indruk en de cijfers daarbij medegedeeld hielden onze verwondering voortdurend gaande, neen, wij geloovan dat ze, door de massa, nalieten de indruk te maken die ze verdienden. De fabrieken uitwendig en inwendig, de zalen voor ontspanning en ontwik keling van do werklieden, het een was al mooier dan bet andere. Het groot landbouwbedrijf, tot 250 duizend bunders in oppervlakte, met machinale trekkracht 16 en meer ploegen getrokken door één machine, is maar een enkel staaltje van het Amerikaansch bedrijf. De heer Phanstiehl is Amerikaan in z'n hart en zonder aan zijn waarheids zin één oogenblik te twijfelen, zegt dat voor ons, Hollanders, veel, hij bewondert de energie van z'n landgenooten, hun ondernemingsgeest, die voor niets terug deinst en het is hem een genot daarvan te getuigen, met verontwaardiging wijst hij de bewering af dat in het land van den dollar de dollar regeert. Wij benijden de Amerikanen hun grootbedrijf niet en zijn met den voor zitter der afdeeling trotsch op ons plekje te midden der golven, waarop slechts een enkele maand van het jaar de stoom fluit (van de dorschmachine) giert. De vergadering werd met een woord op zijn pas geopend en gesloten door den voorz., den heer Gaarlandt. De opkomst was boven verwachting, toch was het jammer, dat de ruimte in de Kikkert niet geheel bezet was, het was een aangename en leerrijke avond. Oudeschild, 21 Oct. Zaterdag j.l. hield het plaatselijk Nut „Neptunus" hare huishoudelijke jaarver gadering. De opkomst liet te wenschen over. Na opening door den Voorzitter en na voorlezing der notulen, deed de penningmeester Rek. en Verantw. over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat er een nadeelig saldo viel te boeken. Medegedeeld werd, dat de eerste bijeen komst met dames was bepaald op 8 November a.s. en dat daartoe zouden uitgenoodigd worden de heeren J.deJongh en J. Daalder Dz. De aftredende bestuursleden de heeren C. C. Backer, J. Dogger Csz. en M. M. Bakker werden weder als zoodanig herkozen. Een 5tal heeren, die zich als lid hadden aangegeven werden allen aangenomen. Oosterencl, 21 Oct. De Commissie tot viering van de onafhankelijkheidsfeesten, alhier heeft hare afrekeningsvergadering gehouden. Toen alles nagezien was, bleek men voor een tekort van f 27,50 te staan, waarin evenwel staande de vergadering, hoofd zakelijk door de Commissie zelve, voor zien werd. De landbouwcursus, die hier door den heer Klimp gegeven wordt, mag zich in toenemende belangstelling ver heugen. 't Getal leerlingen is reeds geklomen tot 21. De lessen worden ge houden in de o. 1. school. Den Hoorn, 20 Oct. Hedenmorgen is aan den Helder het eerste van de veertien zinkstukken met gunstige afloop in de diepte ver dwenen. Vlieland. De heer A. de Boer, leerling der Zeevaartk. school alhier, slaagde voor derde stuurman der groote stoomvaart. Een wonder. De heer E., aan den Ringdijk, te Alsmeer, had op een paardenmarkt een mooi zwart beestje gekocht. Welge moed stapte hij achter het paard aan, dat door zijn zoontje werd vastgehouden, naar huis, een ferme regenbui trotseerend. Thuisgekomen wilde hij het paard op stal zetten, doch tot zijn verbaziug be merkte hij, dat het inplaats van een geheel zwarten kop, dien hij bij aankoop had, eenige witte vlekken, alsmede verschillende witte baren, op den kop had. Wat was 't geval? De kop was zwart gemaakt, doch door den regen was hij weer gereinigd. De heer E. neemt het echter nogal luchtig op. L. D. Een oude truc. Donderdag vervoegde zich bij den slager Grijping, Slijkstraat t9 Weesp een twee tal zigeuner vrouwen en kochten 5 pond vleescb. Zij hadden daarvoor een pan in hun boezelaar en lieten het den slager daar indoen en deden de deksel erop daarna vroegen zij of zij de pan niet even mochten laten staan. Zij moesten nog om andere boodschappen. Toen zij niet terug kwamen tilde de slager het deksel eraf, en toen bleek dat er geen bodem in de pan was. Dbld. Beproeving van greppelploegen. Door de Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier zal op Zaterdag 8 November a.s. des voormiddags te 11 uur, op de lande rijen van de Proefzuivelboerderij gelegen aan het Keern te Hoorn, een beproeving worden gehouden van greppelploegen, welke voor belangstellenden kosteloos toegankelijk is. Onze boeren en de belasting. De „Fakkel" wil onze boeren meer belasting doen betalen, en schrijft o.a. De versterking van 's Rijks middelen door verhooging der successierechten en door een inkomstenbelasting, die door onzen nieuwen Minister van Financiën in uitzicht is gesteld, geven ons aanleiding te vragen of het billijk is dat de Nederl. landbouw geen bedrijfsbelasting of geen hoogere grondbelasting betaalt? Leest men de verslagen van de ver beterde positie van onzen landbouw, dan wordt het voor een ieder duidelijk, dat de kwade tijden voor den boer geluk kig voorbij zijn en dat het dus tijd wordt, dat hij door den fiscus als een gewoon belastingplichtige behandeld wordt en niet langer als een bevoorrechten belasting betaler. Ons is een voorbeeld bekend van een boerderij, die in 1885 getaxeerd werd op f8U,000,— en in 1911 voor f 190,500,— werd verkocht! De landbouwproducten, het slachtvee, de zuivel (boter en kaas) brengen steeds meer op, zoodat wij het bijv. een groote onbillijkheid noemen, dat een paar jaar geleden de fabrieksgebouwen voor de grondbelasting belangrijk zijn verhoogd en de boerderijen, wat toch ook fabrieks gebouwen zijn, niet. De druk der belastingen wordt in ons land vooral voor den middenstand, zoo langzamerhand ondragelijk en daarom vragen wij is het te verdedigen, dat de boeren door de mazen kruipen van het belastingnet, dat opnieuw dreigt vergroot te worden mét het oog op het belangrijk te kort in 's Rijks schatkist? Nederlandsche officieren naar Albanië. Aan de N. Ct. wordt uit Athene een nummer van de „Hestia" toegezonden, waarin de Nederlanders op goedig-be- schermenden toon in het ootje worden genomen. „Het trouwhartige Holland, met zijn mannen rond en rood zooals hun kaas, is bereid bevonden zijnpolitie-ambtenaren uit te zenden ten einde de Albaneesche gendarmerie te organiseeren. Zonder twijfel heerscht in Holland een opvatting over Albanië, die ver van de werkelijkheid blijft. De Hollanders ver beelden zich, dat Albanië een land is, zooals ieder ander, waar politiedienst kan worden ingevoerd, doch die alleen behoeft georganiseerd te worden. Men ziet hier alweer de wijze, waarop in Europa de faam van ridderlijkheid en dapperheid de werkelijkheid heeft ten schande ge maakt. Hoe het ook zij, wij gelooven niet, dat er een levensverzekeringsmaatschap pij zal gevonden worden, die de Hol landsche organisators in Albanië zal willen verzekeren. Rond, blozend en trouwhartig als ze zijn, zullen ze evenals de kaas van hun land worden opge geten." Belasting op kloosters en retraite huizen. Het hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij heelt zich tot H. M. de Koningin gericht met een gemotiveerd adres, waarin het verzoekt lo. te verhinderen, dat toelating tot het examen voor surnumerair bij de registratie van het persoonlijk oordeel des Ministers afhankelijk blijft 2o. verleening van vrijstelling van belasting van kloosters en daarmede gelijk te stellen stichtingen en retraite huizen te doen ophouden 3o. bevordering van ambtenaren bij de directe belastingen niet van kerkgenoot schap, maar alleen var) ancienneteit, bekwaamheid en geschiktheid afhankelijk te doen zijn 4o. in het algemeen en in het bijzonder bij het belastingwezen te waken tegen afwijking van de beginselen, neergelegd in deartikelen 169 en 175onzer Grondwet. Adres met toelichting zijn opgenomen in „De Protestant." (L. Dbl.) Te Bergen op Zoom zijn sedert een paar Zondagen de kappers overeenge komen hun salons om 10 uur te sluiten vanwege de Zondagsrust. Zoo goed is men het met elkander eens, dat bij onderling goedvinden een Rijksdaalder boete eischt wordt van hem, die na dit t nog klanten toelaat, wel te verstaan) Zondag. Nu gebeurde het gepasseerden Zond aldus meldt het „D. v. N.", dat zich een der heeren kappers omstreeks 11 een heer aanmeldde, om nog gescho: te worden. Mocht niet, antwoori onze kapper, dat zou me een Rijksdaal; boete kosten. Mijnheer zou dan de boete wel beta! Hij mocht binnenkomen, werd geschoi en telde netjes 2 gulden 60 cent q| De Rijksdaalder werd eerlijk bij penningmeester gedeponeerd. Postkantoor te DEN BURG LIJST van de aan dit kantoor en daaronder behoorende kuip! toren ter post bezorgde brie. en briefkaarten, welke weg. onbekendheid van de of we ring door geadresseerden i zijn kunnen worden uitgereH le helft der maand Oct. 1913, G. de Wijs Hopsten Westfaleijj S. van Valkenburg, Interlaken. M. Zeim Wachback, Paterson. Streutker, den Helder f0,07V2 port. 1 Texelsche Courant, zonder adres. Woensdag 22 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Hulpgebouw Zuid-Eierland 's Avonds 7 uur ds. Boeke. Donderdag 23 October. Cocksdorp. 's Avonds 7 uur ds. Boeke. Geb. v. Chr. Belongs: Zondag 26 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Voorbereiding H. Avondmaal. Waal, V.m. 10 uur ds. v. d. Wan. Oudeschild Nra. 2 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasste! Cocksdorp Vm. 10 uur ds Boeke. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half jlO ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemakei, Texel, 20 Oct, Aangevoerd 2 Paarden f 150 a f 275. 19 Koeien f 240 a f 320. 50 Pinken f 165 a f 175. 64 Graskalveren f 80 a f 110. 5 Nuchtere Kalveren f 16 a f 1 Ram 7 Schapen f 28.00 a f 30.00 23 Lammeren i 16,a f 18,00. 8 Schrammen f 30 a f 35, 26 Biggen f 12 a f 14.50 1 korf kippen f 1,10 a f 1,50. Handel vlug. Amsterdam, 20 Oct. Aangevoerd 347 Runderen, le kwal. 80 k 86 ct. 2e kwal. 74 a 78 ct. 3e kwal. 70 a 74 ct. 155 Melk- en Kalfkoeien f 280 a f 350, 60 Nuchtere Kalveren f 12,k 1 20, 524 Vette Varkens 52 a 56 ets. Purmerend, 21 Oct. Aangevoerd 920 Runderen .waaronder: 592 vette koeien 72 4 86 Ct. per KO 9q7 Gelde koeien f 160 a 250 Melkkoeien f 180 k 320. 31 stieren. 99 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Ej 222 Nuchtere kalveren f 15a i 30—; 1758 Schapen f 26 a i 40,00 0— Lammeren J af ,00 371 vette varkens f 0,51 a 10,55 per Kg. 39 magere varkens f 20 a f 30, 300 biggen f 9 a f 15 kipeieren f 6.75 a f 7.25 per 100; Purmerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. der Korfbalclub ,,Texei'op Donder dag 23 October, 's avonds 8 uur, in café Den Burg. Het Bestuur. p. 22.» -K hl in,—g

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2