N°. 2720. Donderdag 30 October 1913. 27stc Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 9 unr op den dag der nitgave Pryjs der Advertcntièn. Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iodoro rogol moor 6 Ct. Grooto letters en Vignetton wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. por nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANQEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gomeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 31 October 1913, des voormiddags te 10ys uur in de daarvoor bestemde zaal ton Raad huize dezer Ge meente. Texel, den 27 Oct. 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 18—25 Oct- Het valt geenszins te ontkennen dat* de positie van het nieuwe kabinet in vele vlei opzichten geen prettige kan worden {.ve- 11 noemd. We hebben daarop reeds eerd er gewezen. Bet bezit niet een voldoende meerderheid in de Tweede Kamer, terwij l de Eerste Kamer door haar rechtsche meerderheid een voortdurend gevaar voor 't nieuwe Kabinet blijft. Het lijdt geen twijfel of het zal reeds dadelijk bij de behandeling der begrootingen voor ernstige moeielijkheden komen te staan. Wellicht zal het met de Indische begrooting nog wel losloopen, alhoewel ook. bij de behandeling daarvan het een en and,er zal worden gezegd. Uit het voorloopig -verslag valt dat wel af te leiden. Inzonderheid de door den minister te volgen gedragslijn ten opzichte van die van den gouverneur-generaal zal wel nader onder de oogen worden gezien. In de afdeelingen heefV men den minister verzocht de met den hee r Idenburg gevoerde corres pondentie aan de Kamer over te leggen. Ook is in he afdeelingen, blijkens het verslag reeds heel wat gezegd over de plannen van den marine-minister om voor lndie een slagschip op stapel te zetten. Werd ter a-anbeveling daarvan vooral aan gevoerd de vrees voor de ontwikkeling van Japan en China, de tegenstanders meenden dat voor eenig gevaar van die zijde alsnog niet valt te duchten. Het laat zich aanzien dat de nainister van marine zich op veel tegenstand kan voorbereiden. Dat blijkt ook uit den strijd die in verschillende vrij- zinnige bladen tegen do slagschip-plannen gevoerd wordt. In zoover heeft Dr. Kuyper, die in de „Standaard", zijn aandacht aan de positie van het kabinet wjjdde, niet geheel ongelijk als hy driestarde dat de voorteekenen van den komenden strijd een voor het kabinet ver van gunstig karakter beginnen te vertoonen. Uit hetgeen hem omtrent het afdeelingsonderzoek t9r oore kwam leidt de schrijver af, dat de 16 socialistische Kamerleden er niet aan denken het Kabinet inzake Oorlog en Marine te steunen. Misschien zullen de rechtsche groepen te bewegen zijn het Kabinet in dezen tegen zijn eigen vrienden te steunen, maar dan staat het van dat oogenblik af aan vast dat het kabinet zijn leven rekt bij de gratie der groepen van rechts. Wil de regeering dat niet dan staat een debacle voor de deur, doet ze het wel dan is ze vleugellam, aldus concludeert Dr. Kuyper. Intusscben dient, naar onze bescheiden meening, nog eerst afgewacht te worden of de sociaal-democraten niet .eenige verantwoordelijkheid zullen gevoelen jegens het kabinet, dat ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk een heel eind aan de wenschen der S.D.A.P. tegemoet wil komen Het valt echter geenszins te ontkennen dat de toekomst voor de regeering zeer onzeker is en haar positie daardoor alleszins onaangenaam moet geacht worden. Ook in financieel opzicht wandelt het nieuwe kabinet niet op rozen. Daarvan getuigt wel het luidsr het geraamde tekort dat nog eenige miljoenen grooter zal worden dan het geraamd is. Dit laatste als een gevolg van het ouderdomspensioen. Het aantal 70-jarigen, dat in de termen valt voor het ontvangen van de ouderdomsrente blijkt groot6r te zijn dan op grond van de gegevens van prof. Kluyver, verwacht mocht worden. Waarschijnlijk zal het volgens een berekening van de „N. C." verdriedubbeld worden, met het gevolg dat de rentesom rond 8 miljoen zal bedragen. Op de Staatsbegrooting is daarvoor een bedrag uitgetrokken van f2,700,000. Dit bedrag zal dan waarschijnlijk met meer dan 5 millioen moeten worden vermeerderd en het geraamde tekort op de bcgrootina zal waarschijnlijk met een gelijk bedrag stygen. De vooruitzichten voor de regeering zijn in dat opzicht dus allesbehalve schit terend. De positie van de regeering schijnt door dat alles inderdaad niet benijdenswaard. Intusscben schijnen er thans pogingen t6 worden aangewend, om de concentratie partijen tot grooter eenheid te brengen en de regeering één krachtige liberale partij in de Kamer te bezorgen waarop het zal kunnen rekenen. In dien geest worden er, naar luid der berichten, onderhande lingen gevoerd tusschen de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen. Een concen tratie-congres wordt wenschelijk geacht, liefst nog dit jaar te houden, waaraan ge delegeerden van alle drie partijen deelnemen Op dat coDgres zouden dan voorstellen ter tafel komen om een centrale commisie in het leven te roepen, die de leiding der zaken ter hand zal nemen, met eerbiediging van de vrijheid der organisaties en die voor alles de eenheid der partijen zal trachten te bevorderen. Mogelijk dat er binnenkort wel meer omtrent deze eenheidsplannen te vermelden valt, —o—o-o— Ieder zijn beurt. De Fransche bladen hebben pas gelegenheid gehad opgetogen artikelen te schrijven over de beteekenis van de buitenlandsche uitstapjes van den president der republiek, thans is de beurt aan de Duitsche pers. De Keizer is in de afgeloopen week op reis getogen naar Oostenrijk en de Duitsche bladen raken niet uitgepraat over de beteekeuis van dit buitenlandsch uitstapje. De keizer richtte allereerst zijD schreden naar het jachtslot Konopisjt, in Bohemen, dat toebehoort aan den Oostenrijksch-Hongaarschen troonop volger. Daar werd hij door den aartshertog Frans Ferdinand hartelijk ontvangen en kon hij zich een paar dagen aan het jachtver maak overgeven. De Duitsche bladen weten echter met kleuren en fleuren te vertellen dat het dezen keer niet allereerst om het jachtvermaak te doen is. Ze spreken van „den politischen Jagdbesuch" en verzekeren dat er hoogstbelangrijke besprekingen gaande zijn tusschen den keizer, den troon opvolger en Keizer Frans Jozef die ten doel hebben den Driebond steviger te maken, of zooals de Duitsche pers het uitdrukt beoogen de „vertiefung des Dreibundsge- danken." Ook de Oostenrjjksche pers laat zich in dien geest uit over het uitstapje van don Keizer en de „Wiener Reichspost* het orgaan van den Oostenrjjkschen troonop volger bosloot zelfs een artikel aan het keizerlijk bezoek gewijd met do verzekering dat hetgeen thans door keizer en troonop volger opnieuw bozcgeld is spoedig nader door het volk toegejuicht zal worden als do keizer naar Weenen zal komon. Na dit jachtuitstapje schynt dus nog e6n officieel bezoek van den Duitschen Keizer aan Oostenrijk op het programma te staan. Eerst zal evenwel de aarstheitog- troonopvolger nog de gast zyn van den keizer ter gelegenheid vnn dc hofjacht die vanuit het kasteel bij Göhrde (Lttueburg) gehouden zal wordcD. De Duitsche bladen hebben intusschon thans hun beurt om gewichtig te doen. o—o o Ook over andore onderwerpen hadden de Duitsche bladen in de afgeloopen week het een en ander te zeggen. Allereerst waren daar de Badensche Landdagverkiezingen, die stof tot breedvoerige beschouwingen gaven. Men weet, dat bij de vorige verkie zing de meerderheid der kiezers zich schaar de aan de zyde van het blok gevormd door liberalen en sociaal-democraten. Het blok had heel wat te zeggen en de regeering was wel genoodzaakt rekening daarmee te houden. De dezer dagon gehouden verkiezing heeft echter niet aan de verwachting der linker zijde beantwoord. De sociaal-democraten zijn zelfs teleurgosteld, want inplaats van in stemmen aantal vooruit te gaan, zooals in den laatsten tijd schier overal de mode is, verloor deze party een 12000-tal stemmen. Het stemmenaantal der liberalen ging met ruim 11ÜU0 vooruit, doch daarentegen steeg dat van het Centrum met 25000 stemmen. Bij deze eerste stemming werden gekozen 29 leden van het Centrum, 9 nat. liberalen, 3 conservatieven, 1 vrijzinnige, 9 socialisten en 1 wilde. Voor 21 zetels moet herstemd worden. Uit deze cyfers blykt, dat de op schuiving naar links in Baden tot staan gekomen is. Behalve in dc Badensche verkiezingen vonden de Duitsche bladen ook ruimschoots stof in het tweede Krupp-proces, dat thans voor het Landgericht te Berlijn gevoerd wordt. Met spanning werd dit proces, waarin de gewezen Berlynsche vertegenwoordiger Brandt en de directeur Dr. Eecius van de Krupp-maatschappy als beklaagden terecht staan, tegemoet gezien. Uit hetgeen we vroeger omtrent het e6rste Krupp-proces mededeelden weet de lezer, waarom het hier gaat. Hoofdoeklaagdo is Brandt die ten laste gelegd wordt dat hij militairen omgekocht heeft om militaire geheimen te verkoopen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is het proces nog in vollen gang. Brandt houdt zyn onschuld staande en ontkent ten sterkste dat hij zijn militaire vrienden met geld omgekocht heeft. Wat hij van hen te weten kwam deelden ze hem vrijwillig mede. Wel leende bij zijn vrienden' weieens geld, doch dat was enkel uit kameraadschap. De beide beklaagden zagen er, volgens de bladen niet heel opgewekt uit. Ze zyn beide ziekelijk. Brandt is door de maanden lange procesaangelegenhedeu die veel van zijn zenuwen vergden zeer in zyn gezond heid aangetast, terwijl Dr. Eecius pas uit een sanatorium ontslagen is en vergunning kreeg om gedurende het proses op zijn plaats te blijven zitten. Er bestaat grootc belangstelling voor dit proces, hoofdzakelijk omdat er in betrok ken is de groote firma, die zoo dikwijls Duitschlands trots genoemd is. Tot de zit tingen worden alleen vertegenwoordigers van de pers en een beperkt aantal andere personen, meest beambten van de minis teries van oorlog en justitie, toegelaten. Met groote belangstelling wordt de afloop van dit proces, dat een gevolg is van de onthullingen, die de sociaal-democratische afgevaardigde Liebknecht in den Rijksdag deed, tegemoet gezien. —o—o—o Engeland moge op 't gebied van industrie on my'nwezen een vooraanstaande plaats innemen, op hot gobied van den landbouw stellig niet. Verschillende oorzaken werken daartoe mede. Er liggen groote uitgestrekt heden gronden braak, omdat do landheeren zich do inooite van het ontginnen niet willen getroosten on zij hun jachtvermaak er niet gaarne aan zouden geven. Ook zijn er dio het geld voor eon doeltreffende ont ginning ontbreekt. Daarby moeten de pachters in den regel hooge pachtsommen betalen on is de golegenheid om vooruit te komen zeer bemoeilijkt. De rogcering nu is tot het inzicht gekomen, dat er in Enge land op landbouwgebied verbetering dient te komen. Zij hoeft zioh mot dat andcrwerp ernstig bozig gehouden en hot resultaat daarvan is dezer dagen door minister George in een redevoering voor zijn kiezers nader medegedeeld. De rogeering is besloten tot het nomen van krasse maatregelen. Er zal een ministerie van landbouw komen on de nieuwe minister zal met grooto macht worden bekleed. Hij zal bijgestaan worden door een schare ambtenaren die zullen hebben te zorgen dat de landbouw meer tot zijn recht komt. Grooto uitgestrekt heden gronden zullen onteigend worden om in pacht te worden gegeven aan flinke landbouwers met het vooruitzicht latei- eigenaar te zullen worden. Bestaande pach- ton die te hoog zyu zullen eenvoudig van hooger hand verlaagd worden. Oude rechten en gebruiken, die het in cultuur brengen van bezittingen tegenhouden zullen moeten verdwijnen enz. De mededeelingen van den minister heb ben groot opzien gewekt en het laatste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn. —o—o—o— Als de Servische regöering gemeend mocht hebben, dat het met de waarschuwing van do Oostenrijksche regeering nog zoo'n vaart niet zou loopen, heeft zy zich wel vergist. De regeeriug te Weonon hoefc getoond dat zij niet van plan is, zich door die van Belgrado op sleeptouw te laten nemen. Dadeiyk nadat do Servische regeoring verklaard had op het eerste verzoek, dat zy haar troepen niet uit het Albaneosche gebied terug kon trekken voordat de mo- gendhedon haarde waarborgen had gegeven dat do rust niet weer door de Albanoezen zou worden verstoord, verzond de Oosten rijksche regeering een ultimatum naar Belgrado De toon van het ultimatum was vriendelijk maar beslist. Servië werd ver zocht binnen 8 dagen zijn troepen uit Albanië terug te roepen. De Servische regeering hoeft ingezien, dat zy nu niet langer haar tegenstand kon voortzetten. Zy gaf bevel aan de leger aanvoerders, om zich achter de door de Londenschc conferentie voorloopig vastge stelde grenzen terug te trekken, zy stelde daarmee tevens de Europeesche mogend heden in kennis onder verklaring dat deze nu vérder voor de grensregeling hebben te zorgen. Dat men in Belgrado allesbehalve vrien- deiyk jegens Oostenryk gezind is, ligt voor de hand. Het zal nu de hoop wel moeten opgeven dat de Albaneesche grenzen nog iets ten voordeele van Servië gewy'zigd zullen worden. Tomeer waar Oostenryk in zijn agitatie tegen Servië gesteund werd door Duitschland en Italië. Het optreden van de regeering te Weenen heeft, intusschen bij de andere Europeesche mogendheden geen instemming gevonden. Dat blijkt wel uit dc artikels die daaraan door de Engelsche en Fransche pers worden gewyd. Afgekeurd wordt, dat Oostenrijk maar zoo zonder eenig nader overleg te plegen met de anderen, overging tot ver zending van het ultimatum. Toch zal bet optreden van Oostenrijk wel geen ernstige gevolgen na zich sleepen. Servië heeft door middel van zyn gezant te Parys aan de Fransche regeering een nota laten overhandigen, waarin het uiteen zet dat het ten opzichte van Albanië slechts tijdelyke maatregelen genomen had, om de veiligheid zyner grenzen te waarborgen. Het verzoekt nu de mogendheden, na het ingrijpen van Oostenrijk, deze veiligheid te waarborgen, 't Is echter de vraag of de Albaneezen na de afstraffing nog lust voor nieuwe invallen zullen gevoelen. TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid der commissie uan toe- zich op het middelbaar ondermijs. 3. Idem lid der commissie tot tuering oan schooloerzuim. 4. Idem personeel hulptelegraaf- en hulp telefoonkantoor te Koog. 5. Vaststelling der bedragen, uielke ucr- haald zullen morden krachtens de pensioenwet en weduwenwet gemeente ambtenaren. 6. Afkoop uerzekering bij de leuensuer- zekeringsmaatschappij „Eigen Hulp". 7. Diuerse adressen om uerhooging uan jaarwedden. 8. Subsidiëering teekencursus te den Burg. 9. Idem uereeniging(en) tot beuordering uan ureemdelingenuerkeer. 10. Verordening op de heffing en inuorde- dering uan een recht uoor het gebruik uan den te maken loswal aan den Hoorderdijk en afwijking uan art.113 der gemeentewet met betrekking tot de inning uan dit rechf. 11. Wijziging uerordening op de heffing uan hoofdelijken omslag (uerhooging maximum). 12. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur en toekenning subsidie beide ouer 1914. 13. Vaststelling gemeente-begrooting ouer 1914. 14. Wijziging begrooting ouer 1913.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1