Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. I Advertentiëii Adyertentiën. Verkiezing Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 15 November aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. OVER, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ter Secretarie der Gemeente bij den Burge meester kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke op gaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zijn van 29 October 1913, tot en met den dag der verkiezing ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op die formulieren is vermeld het voor de candidaatstelling vereischte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: „Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zy is voorzien van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden." „Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend." Texel, den 28 October 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 29 October 1913. Niet minder dan 3 Voetbalwed strijden waren tegen Zondag j.l. aange kondigd door de sportvereemging alhier. Goed weder begunstigde deze wedstrijden, waarvan de uitslag was als volgt Sparta tegen Texel II 4 0 H.B.S. I 2-4 K. V. C. adspir. afd. 0—9 O osterend, 28 Oct. Zaterdag werd door den heer J. S. Dijt, dijkgraaf der 30 gemeenschappelijke polders en in tegenwoordigheid van eenige leden van het bestuur, de eerste steen gelegd voor de nieuwe uitwateringssluis door den Zuiderdijk. Naar dit werk komen tegenwoordig velen een kijkje nemen. De Koog27 Oct. Door 't spelen der kinderen met lucifers verbrandden van den veehouder A. van der Werf een schelf hooi en erwten. De buren en eenige personen van de Koog wisten de schuur en eenige schelven die er naast stonden, te behouden. Niets was verzekerd. Oudeschild, 27 Oct. Als een groote zeldzaamheid kunnen wij melden, dat in het laatst der voor gaande week door Gebrs. Schellingar op de Schanserwaard in één palingfuik twee bruinvisschen werden gevangen, waarvan de één niet minder dan 130 pond woog. Beide dieren waren in de fuik gestikt. Toen Zaterdagmorgen „de Dageraad" bij plotseling opkomenden dikken mist de Haven naderde, kwam zij in aanraking met 't Oostelijkste havenhoofd. Ofschoon heel langzaam gestoomd werd, was de stoot nog van zooveel kracht, dat het Hoofd belangrijke averij bekwam. Zaterdagavond j.l hield Dr. Redeke in de Zeven Provinciën een voordracht over Visscherij-onderwijs. Ofschoon deze bijeenkomst tijdig en in ruime mate was gepubliceerd was de opkomst niet schitterend te noemen. De Weledel achtbare Heer Burgemeester, die evenals de Wethouder en de Gemeente-secretaris tegenwoordig was, opende de bijeen komst met een woord van welkom aan allen, maar in het bijzonder aan Dr. Redeke en deelde mede, dat dit optreden een gevolg was van een door een 40 tal visscbers van Oudeschild verzonden request aan den Gemeenteraad, waarin op visscherij-onderwijs werd aange drongen. Hierna verkreeg Dr. Redeke het woord. ZEd. sprak eerst over het visscherij- onderwijs in 't algemeen. De drang bij de menschheid om zich meer rekenschap te geven van zijne omgeving, de lust om zich beter op de hoogte van den tijd te stellen, de meerdere eischen des tijds, zoodat thans bijna voor ieder be roep een examen werd vereischt, waren zoovele redenen dat het vakonderwijs in de laatste jaren zoo is toegenomen getuige de landbouwscholen en deland- bouwwintercursussen. Ook op visscherij- gebied waren in ons land een 12-tal visscherijscholen ontstaan o.a. te Scheve- ningen, Maassluis, Vlaardingen, Enk huizen, IJmuiden, Helder, enz. Hier wordt echter het eigenlijk visscherij- onderwijs niet onderwezen, maar bepaalt men zich meer tot het nautische ge deelte. Tweeledig moet volgens spreker het doel van het visscherij-onderwijs zijn n.l. verhooging algemeene kennis op visscherij gebied of voorbereiding voor een examen. Een school, waar alleen onderricht werd gegeven met het doel de visschers op de hoogte te stellen met de levenswijze, voortplanting, versprei ding enz. van de visschen, zou zeer mooi zijn, maar vooreerst nog wel tot de idealen behooren. Spreker staat daarna uitvoerig stil bij hetgeen voor visscherij onderwijs in België (vooral in Ostende), in het N. van Frankrijk en in Duitschland (Geestemiinde) wordt gedaan, om vervolgens stil te staan bij het visscherij-onderwijs hier te lande. Onderscheid maakt spreker tusschen de gewone visscherijscholen en de visscherij scholen die in verband staan met de zee vaartscholen. Het onderwijs dient aan te passen bij de visscherij, zoodat het uit den aard der zaak spreekt, dat dit des Winters en zoo mogelijk des avonds gegeven wordt. De ondervinding heeft reeds geleerd, dat een dagwintercursus niet veel succes heeft. De visscherijscholen in verband met zeevaartscholen zijn vooral dienstbaar voor hen, die een diploma als stuurman voor de groote visscherij wenschen te behalen. Daar vele visschers wel onder wijs zouden willen hebben zonder examen te doen, om in hun vak vooruit te komen, zou vakonderwijs en visscherijkunde een gewenscht iets zijn. Spreker acht het noodzakelijk het visscherijonderwijs in 2 groepen te verdeelen n.l. een cursus voor jongeren of minder-gevor- derden en een curcus voor ouderen of meergevorderden. Voor de eerste achtte ZEd.noodzakelijk onderwijs in rekenkunde zeevaartkunde (plaatsbepaling), gebruik barometer, optuigen en bouw van het schip, enz. Voor de tweede cursus moest onder wijs gegeven worden in de beginselen van de stoomwerktuigkunde, de admini stratie (scheepsjournaal), eerste hulp bij ongelukken, beginselen Engelsch, splitsen en knoopen enz. Zeer interessant was hetgeen spreker ons daarna mededeelde, n.l. wat de laatste onderzoekingen op het gebied van de schol- en de palingvisscherij aan het licht hadden gebracht. Spreker eindigde met het verhaal van de toepassing, die iemand gemaakt had van de wetenschappelijke resultaten op het gebied van de palingvisscherij. Nadat ZEd. zich eenigen tijd had onder houden met de voorzitters der alhier bestaande visscherijvereenigingen, werd gelegenheid gegeven tot het vragen van alle moge'ijke inlichtingen. Toen niemand iets had te vragen bedankte de heer A. Boon, den EAb. heer Burgemeester en Dr Redeke, voor wat zij in deze voor de visscherij hadden gedaan. ZEAb. Burgemeester aanvaardde dezen dank, deelde mede, dat eerdaags door beide vereenigingen een bijeenkomst zou worden uitgeschreven, om, zoo mogelijk te maken, dat hier eenige lezingen op visscherijgebied zouden kunnen worden gehouden. Hierna sluit ZEAb. I met een woord van dank aan allen maar in het bijzonder aan Dr. Redeke te ruim 10 uur de bijeenkomst. Vlieland25 October. Het Duitsche stoomschip Diana, met een lading hout van Nerva naar Harlin- gen bestemd, is hier binnengekomen met schade en gedeeltelijk verlies van deklast door slecht weer in de Oostzee. De boot vertrok hedenmorgen naar Amsterdam om te dokken. Uit het Rott. Nbl. Geld verdienen. Een vader met twee zoons te Rotte- valle (Friesland; maakten verleden week f 70 uit de velletjes van gevangen mollen. De prijs van één velletje is thans 30 ct. In het kleine Friesche dorpje Tzummarum met 1400 ingezetenen, wonen 80 personen boven de 70 jaar, van wie 54 in aanmerking komen voor ouderdomspensioen. Uit het Leidsch Dbl. Be storm. De storm, die Zondagavond boven Leiden woedde, deed zich ook boven en om Den Booch gevoelen. Op de wegen werden vele hoornen omvergeworpen. De zeilen van circus Hagenbeek scheurden op vele plaatsen vaneen. Daar de di rectie bang was voor kortsluiting van de electrische geleiding en en een moge lijke paniek onder de ruim vijfduizend toeschouwers niet was uitgesloten, ver zocht zij om negen uur den aanwezigen de tent te verlaten. Een stamboekstier. De Stierenvereeniging „Jelsum" te Jelsum heeft de vorige week van den heer S. Knol te Hartwerd voor f3500 aangekocht den beroemden stier „Pel XVII" no. 6395. Inderdaad een kapitale prijs voor eon anderhalfjarig rund. Door kenners en fokkers van eerste kwaliteit vee wordt de aankoop ,ten zeerste toegejuicht, omdat deze stier van uitstekende afstamming daardoor vrij zeker langen tijd voor de fokkerij in Friesland behouden blijft. (L. C.) Uit de Opr. Haarl. Cour. Adverteeren. Een Amerikaansch journalist ontving eens van een bijgeloovig lezer, de mede- deeling, dat bij het lezen van z'n krant een spin over het papier was geloopen; hij vroeg derhalve, of dit moest beschouwd worden als een gunstig of als een on gunstig teeken. Hij ontving het volgend antwoord „Wanneer er een spin over uw krant loopt is dit geen gunstig, evenmin een ongunstig teeken. Wij zullen u zeggen wat wij vermoeden, dat die spin er deed. Waarschijnlijk zocht zij naar de namen van degenen, die niet in ons blad adver teeren. Haar bedoeling moet geweest zijn de winkels of kantoren van dezen uit te vinden, ten einde die plaatsen bij voor keur uit te zoeken, om er haar web te weven; aangezien zij de zekerheid heelt op dergelijke plaatsen de minste kans te loopen, gestoord te worden." Een stukje Drentsche poëzie aan het verdwijnen. Uit Drente schrijft men aan het „N. v. d. D." De schapenhouderij neemt in deze provincie sterk af. Nog in 1898 vond men in 25 gemeenten, 80.000 heide- schapen, in 1900 was dit getal reeds gedahld tot 60,000. Bij het oude land- bouwstelsel had men veel schapen noodig voor de mestproductie. Nu de schapen- mest meer en meer wordt vervangen door kunstmest, heeft men op tal van plaatsen bij volksstemming besloten tot algeheele afschaffing der heideschapen en zoo zijn geheele koppels tegelijk ver kocht voor den hoogen prijs van 120 en meer per stuk. Men rekende in Drent9 voor één schaap 1 H.A. heideveld, voor de bemesting van 1 H.A. eschgrond achtte men noodig den mest van 20 schapen, zoodat 20 H.A. heideveld noodig waren voor de bemes ting 7an 1 H.A. eschgrond. Voor de ontginning der heidevelden tot bouw en weiland, zoomede voor de boschcultuur is de afschaffing der scha penhouderij een verblijdend teeken, maar Drente zonder den scheper, zijn hond en zijn schapen. Argentijnsch vieesch voor het leger. Met ingang van 1 Januari a. s. is aan del afdeeling Argentijnsch bevroren vieesch,)! van de firma Wed. Muller Co., teE Hoek-van-Holland, de levering van diti vieesch opgedragen voor het geheele Nederl. leger. Bijna tweemaal per week komt te. Hoek-van-Holland het stoomschip „Ville. de Lyon" met een lading bevroren vleeschf' aan, dat dan direct in de daarvoor ge-- maakte vrieskelders opgeslagen wordt,i Dit stoomschip voert het vieesch van 1 Londen naar de opslagplaats te Hoek" van-Holland. Tel. 0 e Woensdag 29 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. n Donderdag 30 October. Cocksdorp. 'a Avonds 7 uur da. Boete. 8 Geb. v. Chr. Belangen.] Oosterend, 'a Avonds 7 uur da. v. Graaatek," Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 'a Av. 7 uur da. H. Meijer r van Alkmaar. I Onderwerp: Zending onder de Joden.' Toegang vrfj. Zondag 2 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. m Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. H. Avondmaal. 'a Avonds 7 uur ds. Norel. Dankzegging H. A. en herdenking Kerkhervorming. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. "Herdenking der Kerkhervorming. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Viaser. Den Room 's Ay. 7 uur ds. Visser. Herdenking van de Hervorming. Oosterend, Vm. 10 uur da. van Graaatek Kerkhervorming. Cocksdorp Vm. 10 uur da Boeke. i Herdenking der Kerkhervorming, L H. Doop. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nm. 3 uur ds. v. Grasatek. Herdenking der Kerkhervorming. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 Preeklezen. nam. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperua. Oen Hoorn, Vm. 10 uur da. Busaemaker, te jt Texel, 27 Oct, Aangevoerd Jb 2 Paarden f 130 a t 275. H 1 Veulen f 40.Tl 27 Koeien f 245 a f 362.50 52 Pinken f 145 a f 175. J- 55 Graakalveren f 75 a f 110. 9 Schapen f 25.00 a f .00 P- 4 Lammeren 1_ 16,a f 18,00. A. J. J. 7 Varkens f 45. 30 Biggen 1 14 a f 16.00 Handel matig. Amsterdam, 27 Oct, Aangevoerd 283 Runderen, le kwal. 80 A 86 ct. j* 2e kwal. 74 a 78 ct. M 3e kwal. 00 a ct. g, 105 Melk- en Kalfkoeien i 280 a f 350, 59 Nuchtere Kalveren f 12,k f 20, 530 Vette Varkens 52 a 56 ets. v Purmerend, 28 Oct. Aangevoerd 601 Runderen waaronder: 436 vette koeien 72 k 86 Ct. per KG, -.f-o Gelde koeien f 160 a 250 Melkkoeien f 180 d 320. 13 stieren. m 89 vette kalveren f 0,90 a f 1.15 p. Kg. 221 Nuchtere kalveren f 15a f 30 1710 Schapen f 28 k f40,00 0— Lammeren 1 af ,00 369 vette varkens f 0,59 a f 0,54 per Kg, 29 magere varkens f 18 a 125, 426 biggen f 9 a i 15 kipeieren f 7.25 af 8.25 per 100; Purmerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal it rekening gebracht. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van onzen beminden Vader en Behuwdvader, i L. DUINKER, 1 betuigen wij hiermede onzen oprechten j dank. In 't bijzonder aan ds. Buiskool, voor de troostvolle woorden bij de teraarde- bestelling gesproken. Uit aller naam, i. C. DUIN KEU Lz. Oudeschild, Texel, 28 Oct. 1913, ÜI h(

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2